Po spirali

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Oto Cielęcin, miasteczko jak tysiące innych - lecz nie do końca. Tu bowiem może zdarzyć się wszystko, a rzeczy najdziwniejsze są normalnością. Czarownice trzymają sztamę z wojskiem, na działkach straszą duchy pogan, a cała mieścina drży w oczekiwaniu na kolejny już powrót Księcia Ciemności. Czy nowy, groteskowy kult, rekrutujący wyznawców spośród tzw. ziomali, może mieć coś z tym wspólnego? Jest też szkoła pełna przedziwnych nauczycieli i jeszcze dziwniejszych uczniów, wilkołak imieniem Pimpuś, szalony wynalazca, a wszystko spowija gęsta mgła absurdu.

wiejskifilozof | 2016-09-27

Cielęcin to nie miasto,to stan umysłu.Od czego by zacząć ? Może,od tego że,to najbardziej zwariowane polskie fantasty jakie znam.
Książka,według mnie zasługuje na jakoś przyzwoitą nagrodę.

Już same pseudonimy są bardzo zabawne.Nietopyr,Budzigniew.
A obiad w barze Chrząszcz,pewnie odbije się nie jednemu.
Historia Księcia Ciemności jest opisana bardzo zabawnie.\
Tak więc Po Spirali,jest przykładem że fantasty polskie może być zabawne.

elau66wr | 2014-01-20
Przeczytana: 29 listopada 2013

Cielęcin, miasteczko w województwie lubuskim, przy trasie przelotowej na Gorzów. Mieszkańcy utrzymują się z pracy w „Kabeltech”, zakładzie wytwarzającym wiązki kablowe.
Kościół, szkoła, park, knajpa, bar mleczny, stary cmentarz żydowski. Nuda i marazm. Czy aby na pewno?!
Tu bowiem może zdarzyć się wszystko, a rzeczy najdziwniejsze są normalnością. Czarownica Zyta trzyma sztamę z wojskiem. Mieszka w lesie na terenie poligonu. A lata nie na miotle, tylko na silniku MIG-a. Po mieście błąka się to tu, to tam niezależny poszukiwacz skarbów – Hubert Wstańko. A wśród ziomali narodził się nowy kult, czczenie panny Kurwa Mać. Czasem na drodze lub w powietrzu można zobaczyć niebywały obiekt – to wehikuły Smolenia, miejscowego wariata, który buduje niezwykle machiny z odpadów poprodukcyjnych i starych motocykli. W podziemiach Cielęcina pracuje ukryty naukowiec Igor.

Na działkach, gdzie w altanie mieszka główny bohater książki, Modrzew, straszą duchy pogan. Tu często można spotkać kolegów...

Iga | 2013-01-23
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Choć akcja rozkręca się powoli, dochodzi nawet do takiego momentu, w którym nie chce się przerywać lektury. Ostatecznie zakończenie rozczarowuje. Pomysł niby ciekawy, ale odniosłam wrażenie, że autor zwyczajnie nie wiedział, jak zakończyć swoją o p o w i e ś ć. Całość jest niezła, jednak nie na tyle, by powiedzieć - dobra, dlatego 5/10.

| 2013-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Książka bardzo, ale to bardzo słaba. Według mnie jednak jest ona lepsza niż inna książka Piotra Rogoży, którą miałem okazję (okazję, a nie przyjemność!) przeczytać, to jest "Rock'n'Roll, bejbi". Lekko uśmiechnąłem się może na jej dwóch stronach. Większość żartów wydawała mi się niesmaczna, latające sedesy, wywoływanie duchów, kult Ku.wy Mać, walka z Księciem Ciemności, Wampir - Maurycy, Czarownica - Zyta, Geniusz mieszkający w podziemiu - Igor, Poszukiwacz Skarbów - Hubert, oraz główni bohaterowie Modrzew, Mała, Budzigniew, Nietopyr i poniekąd Selena są po prostu aż nad zbyt beznadziejnie przewidywalni i schematyczni.

Książka jest naprawdę, w mojej ocenie, słaba, a gdyby nie to, że kupiłem ją w księgarni Matras za 5 zł, to moja ocena byłaby jeszcze niższa.

michal_m | 2016-08-04
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Moje pierwsze zetknięcie z twórczością Rogoży poszerzyło moje horyzonty w zakresie tego, że nie tylko klasyka może być wybitna. Lżejszy od Pilipiuka, do którego często, choć niepotrzebnie porównywany jest autor. Opary absurdu nawiązujące bez skrępowania i z pazurem do polskiej rzeczywistości mają w sobie coś z garażowej muzyki punk. Moim pierwszym zaskoczeniem było to, że musiałem w pewnym momencie przestać czytać, bo...musiałem po prostu "wyśmiać się" z tego co właśnie dojrzały moje oczy. Reszta została już powiedziana. Nie powielam, dla miłośników fantasy-absurdu z poczuciem humoru będzie jak znalazł.

Jabuilo | 2015-08-09

Naprawdę dawno się tak nie ubawiłem jak przy lekturze tej książki :) Barwna, pomysłowa i świetnie napisana ze wspaniałym poczuciem humoru aktora pozwala mi na określenie, że z przyjemnością sięgnę po następne pozycje Autora.

Becia | 2011-02-28

Uśmiałam się przy tym, jak nigdy dotąd. Aż ludzie w pociągu zaczęli dziwnie na mnie patrzeć. Prosty język, barwni bohaterowie i niesamowita historia dają mieszanką wybuchową.

Kostuszka | 2011-06-04
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

Książkę znalazłam na kiermaszu i od razu uznałam że będzie to dobry zakup i tak było chodź podczas jej czytania miałam wrażenie że to przedobrzone opowiadanko początkującego autora, niemal że amatora ale jednak tak nie było. Po Spirali jest od początku do końca świetnie dopasowana do tematu książki, wszystkie kawałki układają się w logiczną całość. Ta książka wcale nie jest taka typowa na jaką wygląda i dlatego warto ją przeczytać.

Justyna | 2011-02-11
Przeczytana: 30 stycznia 2009

Debiutancka książka młodego autora. Trafiłam na nią przypadkiem w Empiku i kupiłam na prezent dla kolegi, a przy okazji sama ja "pochłonęłam" i stwierdzam, że jest rewelacyjna.

Ivyll | 2011-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2011

Wciągająca. Chwilami absurdalna, chwilami kryminalna, przeczytana jednym tchem właściwie. I pewnie zapamiętana na długo. Polecam :)