Handle with care

Wydawnictwo: Hodder
angielski
urszula

When Charlotte and Sean O’Keefe’s daughter, Willow, is born with severe osteogenesis imperfecta, they are devastated – she will suffer hundreds of broken bones as she grows, a lifetime of pain. As the family struggles to make ends meet to cover Willow’s medical expenses, Charlotte thinks she has found an answer. If she files a wrongful birth lawsuit against her ob/gyn for not telling her in advance that her child would be born severely disabled, the monetary payouts might ensure a lifetime of care for Willow. But it means that Charlotte has to get up in a court of law and say in public that she would have terminated the pregnancy if she’d known about the disability in advance – words that her husband can’t abide, that Willow will hear, and that Charlotte cannot reconcile. And the ob/gyn she’s suing isn’t just her physician – it’s her best friend.

Aneta Wiola | 2017-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

"Willow- powtórzyłam smakując miękkie spółgłoski i rozkołysane samogłoski. A może miałaś rację? Czy to jedno słowo mogło zagłuszyć resztę paskudnych rzeczy, które musiałam powiedzieć?"

Willow O'Keefe urodziła się z osteogenesis imperfecta, nieuleczalną chorobą polegającą na tak prostą łamliwością kości, że spowodowałoby to tylko kichnięcie.
Jej rodzice Sean i Charlotte ledwie wiążą koniec z końcem. Przypadkowy wypadek prowadzi ich do kancelarii prawnej, którzy uzmysławiają im, że można złożyć oskarżenie do sądu o "niedobre urodzenie". Od tej pory życie rodziny zaczyna się komplikować.

KRUCHA JAK LÓD to poruszająca i smutna historia nieuleczalnie chorego dziecka. Opisy wypadków i cierpień małej Willow chwytają za serce. Ciężko pogodzić się z tym, że niewinna istota jest zmuszona znieść tyle bólu.
Historia opowiadana z różnych punktów widzenia: Piper Reece (pozwanej i przy okazji przyjaciółki Charlotte), Marin Gates (prawniczki matki dziewczynki, która zmaga się z własnym dramatem...

książek: 2077
anya | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

I znowu długo nie otrząsnę się po tej książce:(
Bardzo mnie poruszyła historia Willow i jej rodziny. "Żyłam" z ta rodziną parę dni. I chce mi sie krzyczeć" dlaczego takie zakończenie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!???????????????

książek: 1947

Dostałam dokładnie to, czego z całych sił pragnęłam: cudowną córeczkę. Czy mogłabym więc się zdobyć na wyznanie, że jesteś największym cudem, ale też największym trudem mojego życia?"

Osteogenesis imperfecta, czyli zespół samoistnej łamliwości kości jest chorobą o podłożu genetycznym, charakteryzuje się ogromną ilością złamań kości, począwszy od okresu życia płodowego. Osoby z OI w ciągu życia doświadczają setek złamań, często nie mogą chodzić, mają zdeformowane stawy, osłabione mięśnie, zniekształcony kręgosłup oraz kości czaszki, czyli ogólną wadę postawy. Ich wygląd zewnętrzny wyróżnia się między innymi filigranową i niską budową ciała oraz niebieskim zabarwieniem twardówek oka. Dodatkowo u osób z OI mogą pojawić się problemy z oddychaniem, występuje tendencja do powstawania dużych blizn, siniaków, tętniaków itp. Natomiast rozwój umysłowy u ludzi dotkniętych zespołem samoistnej łamliwości kości bywa ponadprzeciętny. Słyszałam już o tym zaburzeniu, jednak do chwili, kiedy nie...

Lenalee | 2010-06-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2010

Jeżeli ktoś spodziewał się po tej książce czegoś naprawdę ekstra, to mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że z pewnością się nie zawiedzie. Książka, jak to bywa z powieściami pani Picoult, jest naprawdę wstrząsająca, ale zarazem niesamowicie wciągającą i przyjemną historią. Czyta się ją szybko, czytelnik ledwo zauważy, jak minie mu to 600 stron. Znajdzie się na końcu i zachłyśnie z zachwytu. Ale przede wszystkim, przede wszystkim ogromnie zaskoczy go zakończenie. Tak przynajmniej było ze mną, gdyż mnie osobiście zakończenie tej książki wbiło w fotel i nadal nie mogę się otrząsnąć, jak coś takiego mogło się wydarzyć... Jestem pewna, że osoby, które przeczytały tę książkę, również się ze mną zgadzają. Jodi słynie z niesamowitych zakończeń oraz nieprzewidywalnych zwrotów akcji, ale w tym momencie, uważam, że pobiła samą siebie.

"Krucha jak lód" podejmuje bardzo ważny temat, jakim jest aborcja. Czytając tę książkę, miałam wrażenie, że zdanie na ten temat przechyla się na jedną tylko...

książek: 2018
Ulka | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Ile rodzice zdołają poświęcić dla dobra dziecka?
Czy inni zdołają zrozumieć,że jest to poświęcenie z miłości a nie dla pieniędzy?
Czy poświęcając się z miłości, można skrzywdzić innych?
Uważam,że czytając tą powieść częściowo możemy sobie odpowiedzieć na te pytania. Obserwując postawę bohaterów widać,że każde z nich kocha Willow. Jednak pomoc i miłość jaką chcą okazać dziewczynce ma różne sposoby.
Powieść napisana w niezwykły sposób,bowiem możemy dostrzec odczucia każdego z bohaterów.
Wierzę,że ta historia poruszyła niejedno serce.

nieperfekcyjnie | 2010-09-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione ♥

Tematyka bliska książce "Bez mojej zgody", jednak dotykająca trochę innych problemów.. Czytając ją, współczułam nie tylko Willow, która była biedną, chorą, wiecznie łamiącą sobie kości, dziewczynką. Współczułam również jej rodzinie, która każdego dnia musiała o nią dbać i pilnować, aby każdy jej ruch nie skończył się połamaną nogą lub ręką. Czułam podziw dla samej Willow, która mimo takiej choroby, była radosna, potrafiła śmiać się i w miarę własnych możliwości cieszyć się z życia.
Książka porusza też ważny problem, a mianowicie aborcję. Należy zadać sobie pytanie - czy zgodził(a)byś się na usunięcie dziecka, wiedząc, że urodzi się dotknięte straszną, nieuleczalną chorobą? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to, widząc obok siebie - śliczną, kochaną córkę, bez której nie wyobraża się życia.
Jednak wszyscy wiemy, że życie polega na podejmowaniu trudnych decyzji.

Natalia | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

Kolejna książka Jodi Picoult przedstawiająca trudne wybory i sytuacje, które śledzimy z zapartym tchem, ale za nic nie chcielibyśmy się znaleźć na miejscu bohaterów. Willow ma dopiero pięć lat, nie może jednak bawić się z rówieśnikami, ponieważ każdy upadek, potknięcie, nawet najmniejszy uraz, który dla zdrowego dziecka nie jest czymś groźnym, dla dziewczynki kończy się licznymi złamaniami, wszystko przez niezwykłą łamliwość kości, chorobę, z którą przyszła na świat.

Jest także Amelia, siostra Willow, która przez dramatyczne sposoby pragnie zwrócić na siebie uwagę. Czuje się mniej kochana i zepchnięta na dalszy plan. Nie będę wszystkiego zdradzała, ale dodam, że bardzo byłam ciekawa jak potoczy się jej historia i jak sobie poradzi.

Pomimo tego mamy rozpad małżeństwa, przyjaźni, temat aborcji, zmagania rodzica w wychowaniu niepełnosprawnego dziecka, ale także adopcję, próbę odszukania swojego biologicznego rodzica i proces o błąd w sztuce lekarskiej.

Powieść z rodzaju tych,...

Dorota_1988 | 2011-05-19
Przeczytana: 18 maja 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zakochałam się w tej dziewczynce od pierwszych stron a tu taki straszny finał. Znowu Picoult powaliła mnie na kolana. Rewelacyjna książka.

Kiwi_Agnik | 2012-11-30
Przeczytana: 17 września 2012

Wyciskacz łez.
Historia pasjonująca, która pokazuje trudy codziennego życia z nieuleczalną chorobą.

Polecam!

Przebudzona | 2016-09-17
Przeczytana: 05 września 2016

Miałam przyjemność w tamtym roku zapoznać się a raczej "liznąć" trochę twórczości pani Jodi, gdy zabrałam się za "19 minut", ALE los tak chciał, że coś mnie rozkojarzyło i przerwałam czytanie (teraz wznowiłam, ALE nie jest wcale lepiej, niestety, choć magiczne 111str przebrnęłam).

I tak to w oko wpadła mi ta książka (jak inne tej pisarki, również grube tomisko, które okazało się, że szybko się czyta) i to był strzał w dziesiątkę. Zainteresowała mnie swoją fabułą z tego względu, że jest ona świetna jeśli chodzi o dyskusje w kwestiach moralnych/etycznych. A to jest ciekawe, trzeba przyznać. Plus, a co by było gdybym to ja była na jej miejscu.

Jako że przeczytałam tę powieść na początku WRZEŚNIA a mamy bliżej do października niż dalej to emocje, które towarzyszyło mi podczas jej lektury w większości opadły i dzięki temu mogę/postaram się bardziej obiektywnie ją ocenić.

Z pewnością jest to powieść pełna WZRUSZEŃ, bądź co bądź mamy do czynienia w niej z rodziną, która ma bardzo chore...