Testimony
9788376481944

Odsłaniając kulisy skandalu w prestiżowym liceum, Anita Shreve udowadnia, że nikt nie jest doskonały, a konsekwencje bezmyślnego wybryku bywają nieodwracalne. W elitarnym liceum w Nowej Anglii wybucha skandal z udziałem czworga uczniów. Kompromitujące nagranie dostaje się w ręce dyrektora, a wtedy podnosi się chór głosów, z których każdy głosi swoją prawdę. "Wyznania" to powieść o trudnych wyborach, subtelnej granicy między dobrem i złem. O miłości, lojalności i wierności własnym ideałom oraz kurczowym trzymaniu się ich za wszelką cenę. O winie i przebaczeniu, sile i słabości. I o tym, jak jeden pochopny krok może na zawsze odmienić życie. Kto pierwszy rzuci kamieniem?

deana | 2015-10-27
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 października 2015

Dawno nie zmyliła mnie tak bardzo okładka. Przyznaję, że spodziewałam się lekkiej opowieści na wieczór. Zamiast tego musiałam się z mocną opowieścią o nastoletnim wybryku. Autorka zafundowała nam bardzo mocne wejście. Już na pierwszych stronach musimy się zmierzyć z ,,incydentem" - stosunkiem trzech chłopców z jedną czternastoletnią dziewczynką. Zdarzenie to bardzo mocno wpłynie na życie wielu osób. Kilka osób nie wyjdzie z tego bez szwanku, nie obejdzie się i bez tragedii. Wyjdzie na jaw, że u podstaw zajścia leżał alkohol ale, jak czas pokaże, prawdziwe motywy są poważniejsze i lepiej ukryte.

,,Wyznania" to mocna, dosadna opowieść. Szokuje i daje do myślenia. Fakt, mocno koncentruje się na piciu alkoholu wśród młodzieży ale nie to, przynajmniej w przypadku jednego z bohaterów, to był tylko skutek a nie przyczyna. Przede wszystkim jak łatwo osobisty egoizm jednej osoby może zrujnować życie innych. Zburzyć bezpieczne miejsca oraz zrujnować ciężko budowane plany i...

ivv | 2016-09-13

W szkole wybucha skandal. Do dyrektora dociera kaseta, na której widać seksualne ekscesy kilku uczniów.
Każdy z nich opowiada jak to widzi ze swojej perspektywy. Wypowiadają się też rodzice, znajomi, nauczyciele, adwokaci.
W środku książki przychodzi taki moment - "ej, no dobra, idźmy dalej. Po co znowu to pisać?", ale warto dobrnąć do końca.
Najlepiej czytało mi się o Noelle i Silasie - mimo młodego wieku ich uczucie było bardzo silne. Warto mieć przy sobie chusteczki na zakończenie.

Polecam!

Kolejna powieść Anity Shreve po jaką sięgnęłam to "Wyznania" - interesująca, choć inna od tych, które miałam okazję wcześniej przeczytać.

Powieść z "mocnym" wstępem, podejmująca trudny, ale niezwykle ważny temat eksperymentowania z seksem przez młodzież. Akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w elitarnej szkole z internatem, choć tak naprawdę mogłaby wydarzyć się w wielu innych miejscach. Jeden wieczór, alkohol, małoletnia dziewczyna i trzech już dorosłych chłopców, chwila zapomnienia, bezmyślności i dochodzi do prawdziwej tragedii, która dotyka nie tylko bohaterów incydentu, ale porusza lawinę zdarzeń, których ofiarami są również osoby postronne.

Młodzież ponosi konsekwencje swoich czynów, więzi rodzinne zostają wystawione na bardzo ciężką próbę, z której nie udaje się wyjść zwycięsko, wybucha skandal, a szkoła jako instytucja przestaje być cenioną placówką.

Kto płaci najwyższą cenę?...

Autorka w bardzo ciekawy sposób poprowadziła tę powieść najpierw przedstawiając sam...

urszula | 2011-01-15
Przeczytana: 2010 rok

Momentami interesująca, momentami nudna lektura. Oddaje w pełni oryginalny styl, w jakim Anita Shreve pisze swoje powiesci - zmiany narratora, retrospekcje (właściwie cała historia przedstawiona jest od końca, aby powoli odsłaniać przed czytelnikiem konkretne wydarzenia, które wpłynęły na taki a nie inny jej koniec). Książka zapadła mi w pamięć i mimo jej pewnych "niedociągnięc", przyznaję, że jest to jedna z moich ulubionych pozycji.

Monika | 2012-05-26
Przeczytana: 26 maja 2012

Wstrząsająca opowieść o skutkach nieprzemyślanych czynów. Jeden krok moze zmienić życie wielu osób, doprowadzić do utraty reputacji, pracy, a nawey zycia, przeciąć cudowną miłość. Ku przestrodze-warto!!

Jola | 2014-01-09

Bardzo życiowa opowieść, mocno osadzona w realiach. A jednocześnie mająca w sobie wiele z greckiej tragedii. To co się zdarzyło było nieuchronne. Wszystkie działania ( jak również zaniechania) zmierzały ku tym dramatycznym wydarzeniom. Losy bohaterów zostały naznaczone przez fatum. Wiązały się ze sobą jak kolejno nawlekane koraliki naszyjnika. W bardziej współczesnym wymiarze mamy tu doskonały przykład tzw. ciągu przyczynowo-skutkowego. Jedna decyzja podjęta między dwojgiem ludzi, będących w innych związkach, zaspokajająca ich tęsknoty, braki, potrzebę przeżycia czegoś poza normą, ograniczeniem moralnym, może wyjść konsekwencjami daleko poza ich układ, dokonać w psychice innych, za których są odpowiedzialni niewyobrażalnych spustoszeń. Ta jedna decyzja to rzucony kamyczek z góry - tocząc się nabiera rozpędu, zmieniając się w lawinę. Tak dzieje się w życiu - wyjście poza przyjęte ramy często okazuje się drogą po równi pochyłej. Za chwile zapomnienia możemy drogo zapłacić, co gorsze,...

Daria | 2014-05-06
Przeczytana: 04 maja 2014

Początek książki nie zachęcał mnie do czytania, dlatego skończyłam po kilku stronach. Trochę się zmuszałam żeby po nią sięgnąć po raz drugi. Jednak gdy się w nią zagłębiłam okazała się być niezwykle wciągająca. Z dużą ciekawością poznawałam kolejne wydarzenia i odkrywałam emocje bohaterów. Książka niby banalna, bardzo związana z dzisiejszym życiem młodzieży i dorosłych, ale bardzo mnie poruszyła. Rozbudziła we mnie emocje (już zapomniane), bo z lat młodzieńczych. Przypomniała, że w dzisiejszych, trochę szalonych i sztucznych czasach żyją też ludzie tacy jak Silas i Noelle, którzy nie boją się uczuć i nie wstydzą się być kochanym. Szkoda, że ich historia skończyła się tak tragicznie.

Ogólnie książka, bardzo mi się podobała i wzruszała. Polecam na samotne wieczory...

Kasia Zembrowska | 2013-08-08
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

"Moją uwagę przy wyborze tej książki zwrócił temat. Pani Shreve w Wyznaniach przedstawiła zwyczajną prywatną szkołę z internatem w pobliżu, w której dochodzi do… nieprzyjemnych zdarzeń. Wszyscy starają się zatuszować sprawę, żeby nie ucierpiała na tym renoma szkoły, ale, jak wiadomo, wszystkie brudy gdzieś wyciekają. Autorka ukazała skandal, który może wybuchnąć w zasadzie wszędzie. Nie zależnie od kontynentu, kraju czy narodowości. Wszędzie są ludzie, którzy, nie myśląc o konsekwencjach, bawią się, a potem gorzko tego żałują. Osobiście nieczęsto natykam się na książki traktujące o tak… poważnej, a jednocześnie codziennej i błahej tematyce."

Cała recenzja: http://endlessbooks.blogspot.com/2013/08/12-wyznania-anita-shreve.html

isabelle142 | 2013-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Dziwi mnie tak niska ocena tej książki... Ciekawy pomysł: przedstawienie historii z perspektywy wielu zaangażowanych w nią mniej lub bardziej bezpośrednio osób. Staje się przez to interesująca pod względem psychologicznym - każdy bohater tej książki ma swoje pięć minut, aby pokazać, jak wydarzenie wpłynęło na niego i jego opinię o pozostałych osobach. Szybko się czytało ze względu na podział na króciutkie rozdziały. Indywidualizacja języka, jego dynamizm i ekspresja również przyczyniły się do tego, że choć początkowo nie mogłam się do niej zabrać (i leżała na mojej półce ponad pół roku) to pochłonęłam ją w 2-3 dni. Zresztą bardzo lubię książki, poruszające wszelkiego rodzaju ludzkie problemy. Polecam!

Julia Smolnik | 2012-09-14

Historia pokazuje, jak jedno nieprzemyślane zdarzenie zmienia nieodwracalnie życie wielu osób. Zmiany narracji ułatwiły wczucie się w każdą osobę, która była zamieszana w sprawę nagrania. Mnie książka bardzo wzruszyła i mogę ją szczerze polecić.