Drzewo przetrwania

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2009

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/

Barbara Bąkowska | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

"Śpiew ptaka" to zbiór krótkich historii zaopatrzonych w komentarz. Moim zdaniem zamieszczony w celu lepszego ich odbioru i zrozumienia. Bajki, opowiadania zasięgnięte z rozważań wg różnych religii.
Czytając poszczególne z nich warto przy każdej na chwilę się zatrzymać, przemyśleć i zastanowić nad tym, co zawarty przekaz może zmienić w naszym sposobie postrzegania wartości dotyczących relacji z innymi, naszego wnętrza i odbioru świata.

Muszę przyznać, że "Przebudzenie" i "Wezwanie do miłości" autora, jeżeli chodzi o formę przekazu bardziej mi odpowiada, ale i w tej książce zawarte są cenne wskazówki, z których warto skorzystać. Polecam.

emmett | 2011-05-08

"JEDZ SAM OWOCE - Pewnego razu uczeń skarżył się mistrzowi: - Opowiadasz nam różne historie, a nigdy nie odkryjesz ich znaczenia. Mistrz odpowiedział: - Czy byłbyś zadowolony, gdyby ci ktoś ofiarował owoc i pogryzł go przedtem ?Nikt nie może odkryć za ciebie twojego znaczenia. Nawet mistrz."

Kup, przeczytaj i sprawdź czy mam rację twierdząc, że:
Coelho przy De Mello to jak Rubik przy Beethovenie. Popsraczka kontra prawdziwa treść. Bayer Full przy Beatlesach.

Jeśli wolisz Rubika od Beethovena to może rzeczywiście zostań przy Coelho...

Aleksandra | 2013-09-29

Przez wiele dni miałam swój pewnego rodzaju rytuał (?!) :) A było nim czytanie kilku opowieści ze "Śpiewu ptaka" - w zimne jesienne wieczory - w wannie pełnej gorącej wody ! :) Kilku, ponieważ lepiej jest tu czytać właśnie max. po kilka opowiadań, mimo krótkiej treści, ale niezwykle bogatej! I o to w tym chodzi - o wyciągnięcie wniosków z każdej króciutkiej bajki :)

A teraz coś nie ode mnie, ale coś co przybliży treści: 'Wszystkim podobają się bajki i właśnie bajki - i to dużo - znajdzie Czytelnik w tej książce: bajki buddyjskie, chrześcijańskie, bajki zen, bajki chasydzkie, rosyjskie, chińskie, hinduskie, bajki sufi, bajki stare i nowe. Posiadają one pewną szczególną właściwość: czytane w określony sposób, dają okazję do duchowego wzrostu.'

Profesorek | 2015-09-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 20 września 2015

"Możesz kochać Twoją matkę z całego serca, i Twoją żonę, i Twoje dzieci. Zdumiewające jest to, że dając całe Twe serce jednej osobie, nie musisz przez to dawać mniej innej. Wręcz przeciwnie, każda z nich otrzymuje więcej. Bo jeśli kochasz tylko Twojego przyjaciela i nikogo więcej, siłą rzeczy ofiarujesz mu serce dość ubogie. Zyskałby, gdybyś ofiarował serce także innym.
Także Bóg straciłby, gdyby nalegał, byś ofiarował swe serce jedynie Jemu. Daruj Twoje serce innym: Twojej rodzinie, przyjaciołom, a wtedy Bóg zyska, jeśli ofiarujesz Mu całe swe serce."

bractworozy | 2018-09-07
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 07 września 2018

niestety nigdy nie lubiłam filozofii i chyba jednak jej nie polubię
krótkie filozoficzne bajki na temat religii to zupełnie nie moja bajka

ale znalazłam kilka ciekawych cytatów i dlatego podnoszę trochę ocenę

Artur | 2011-05-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

„KOT PEWNEGO GURU

Co wieczór, gdy guru zasiadał do odprawiania nabożeństwa, łaził tamtędy kot należący do aśramu, rozpraszając wiernych. Dlatego guru polecił, by kota związywać podczas nabożeństwa. Długo po śmierci guru nadal związywano kota w czasie wieczornego nabożeństwa, a gdy kot w końcu umarł, sprowadzono do aśramu innego kota, aby móc go związywać w czasie wieczornego nabożeństwa. Wieki później uczniowie guru pisali wielce uczone traktaty o istotnej roli kota w należytym odprawianiu nabożeństwa.

Prosta a zarazem jakże prawdziwa i celna przypowieść. Ile takich kotów hodujemy w swoim życiu...?

Tam są myśli które zapadają w pamięć... i pozstają z tobą na zawsze.

książek: 2047
Getos | 2013-03-03
Przeczytana: 2011 rok

niezwykła w swej prostocie, obowiązkowa pozycja...

Konwalia | 2014-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2014

Mądra książka pełna króciutkich bajek. Prawie każda wymaga zastanowienia, prawie każda poruszyła jakąś czułą strunę w moim sercu. Na pewno wrócę do niej i to jeszcze nie raz.

Na półkach: Przeczytane, Religia

Bajka "Sól i bawełna w rzece" zaintrygowała mnie bardzo. Autor skomentował ją po swojemu, ja zaś powiadam wam: "obyś osłem nie był!" I jeszcze: "Obyś osłem nie był, co złemu panu służy". Rzekłam.

Roman | 2018-01-15
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Pierwsze moje spotkanie z jedną z książek A.d.Mello i na pewno nie ostatnie. Krótkie historyjki często śmieszne, ale i pouczające, mające głębsze znaczenie.
Książka zmusza trochę do zatrzymania się po każdej z opowiastek, i zastanowienia się nad jej sensem. Pokazuje nam jak często szukamy Boga, oświecenia czy lepszego życia nie tam gdzie powinniśmy.
Warto ją mieć u siebie na półce i czasami wrócić. Najgorsze jest to, że przeczytałem te bajania w ciągu jednego dnia, nie dając się rozwinąć niektórym z nich..