Prorok

The Prophet
8372011834
klasyka

Inne wydania

Prorok nie jest zbiorem porad, jak zmienić życie. Nie jest tanią wskazówką, jak być szczęśliwym. Nie jest też księgą mądrych sentencji. Słowa Proroka to misterna tkanina rzeczywistości, nad którą tylko mądry potrafi przystanąć i spojrzeć ze zrozumieniem.

źródło opisu: opis autorski

Ta książka jest jedną z tych, do których wracam co jakis czas i zawsze znajduję w niej coś nowego, coś co akurat w danej chwili jest prawdziwą wskazówką, jest czarodziejską podpowiedzią. To przepiękna, cudowna opowieść, pełna Uniwersalnej Mądrości, która porusza serca.

Marysieńka | 2013-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2013

"Prorok" Khalila Gibrana to cudowny, poetycki tekst zawierający przemyślenia autora na wiele aspektów ludzkiego życia - miłość, małżeństwo, przyjaźń, praca, religia, piękno i wiele innych.
Bohater tego poematu, Almustafa, tęsknił za swoją ojczyzną, z której wyjechał wiele lat temu. Zamieszkał w mieście Orfalese, leżącym nad morzem. Codziennie wspinał się na wzniesienie, z którego mógł obserwować, czy nie przypłynął statek, który zabierze go do ojczyzny. W końcu statek przypłynał, Almustafa udał się w stronę portu a za nim podążyli mieszkańcy miasteczka. Przybyli go pożegnać ale też każdy zadał mu jakieś pytanie. Almustafa na każde, a było ich 26, odpowiadał w pięknych słowach przez co powstał zbiór niepowtarzalnych porad i aforyzmów. Tu każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Choć tekst pełen jest przenośni i poetyckich zwrotów to prawdy w nim zawarte są bardzo proste a co najważniejesze wciąż aktualne i uniwersalne. Warto zmierzyć się z mądrością tego libańskiego poety i filozofa i...

Ramon | 2012-07-01
Przeczytana: 02 lipca 2012

Prorok jest - po Biblii - najlepiej sprzedającą się książką w USA, a jego autor to trzeci najlepiej sprzedający się poeta w historii (po Szekspirze i Lao Tsy). I moim zdaniem zarówno książka, jak i autor zasługują na tak wysoką pozycję.

Z tym że polecam audiobooka. Tego tutaj tłumaczenia nie znam, a widzę, że tłumaczenie wersji wydanej przez wyd. Nowy Horyzont (którą posiadam) jest bardzo słabe w porównaniu do mistrzowskiego i przepięknego tłumaczenia wydawcy audiobooka (którego obszerne fragmenty można znaleźć na You Tube).

Marcus | 2013-12-18
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, E-book
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Jeżeli chcesz wydobyć z tej książki to co jest w niej najbardziej wartościowe zdecydowanie musisz do niej przysiąść z należytą uwagą, skupić na treścią i płynącym z niej ponadczasowym przesłaniem. Odkryjesz wówczas, iż skłania ona do refleksji, filozoficznej zadumy, przeanalizowania a nawet przewartościowania wielu elementów składających się na codzienność. Dotyka wręcz tego, co możemy nazwać istotą człowieczeństwa bez względu na uznawany światopogląd. Wartościowa i warta przeczytania - uważnego i rozważnego - książka.

Radosław Gabinek | 2014-03-30
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 30 marca 2014

Piękna, mądra i dająca do myślenia opowieść o wartościach. Z pewnością nie raz będę do niej wracał, bo zmusza do myślenia o życiu i rządzących nim prawach. Szczególnie godna polecenia dla osób, które zwracają uwagę na szeroko rozumianą duchowość. Polecam w formie audiobooka- bardzo fajny klimat.

smakobrazu | 2013-04-03

To książka doskonała, każde słowo wydaje się klejnotem dopasowanym do misternej całości. Nie jest jednak ciężką, złotą, wysadzaną brylantami koroną! Nie, to raczej listki i pączki polnego wianka.

To książka piękna, jest czystą poezją, można jej słuchać dla samej przyjemności słuchania. Cudowne wersy pieszczą nasz zmysł piękna.

To książka, którą jako jedyną przeczytałem kilka razy i do której wracam, każda jej część stanowi niezależny mikrokosmos.

To książka uniwersalna, ponad religijna i ponadkulturowa po raz kolejny uświadamia, że prawdziwa mądrość posiada wspólne korzenie wielu kultur.

To lektura unosząca się ponad morzem pseudo poradników jak żyć i jak zmienić siebie i świat w weekend. Książka wskazująca krętą ścieżkę do zrozumienia siebie i świata, który nas otacza.

To książka, która uwiodła mnie jak biblijna oblubienica:-)
Nie spotkam już podobnej, nigdy...

pia | 2013-09-04
Przeczytana: 03 września 2013

Prorok w pierwszym odbiorze był dla mnie książką do czytania w dżinsach i białym podkoszulku, gdzieś po drodze i nonszalancko, bo tak najlepiej trafiają duże słowa. Potem stał się książką do czytania w zatrzymaniu, wszystko już jedno gdzie - byle w stop-klatce.

Czasami wierzę, że mądrość jest w ludziach i trzeba tylko odpowiednich narzędzi, żeby ją ze skrytek duszy wydobyć. I jeżeli tak jest, to Prorok może się nadać.

przeklam_literacki | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Trochę mistycznie, trochę poetycko, grunt, że krótko i ładnie. Nie wszystkie fragmenty do mnie przemówiły, część miała w sobie coś z górnolotności Coelho (i rzeczywiście jak się okazuje Coelho inspirował się Gibranem i pewnie niejedno mu podkradł; biedny Gibran sobie na to nie zasłużył). Były jednak momenty istotnie poruszające i pięknie napisane. Warto czytać książkę we wspaniałym przekładzie Wandy Dynowskiej (polskiej indolożki, przeciekawej postaci), bogatym we wspaniałe, zapomniane we współczesnej polszczyźnie wyrazy i wyrażenia (roztworzyć, wnijść, chram, surma etc.) Do tego wspaniały wstęp tłumaczki z ciekawą biografią autora. Ja znalazłam pdf tego wydania w internecie, kolejni wydawcy za pewne zlecali następne przekłady by uniknąć opłacania praw autorskich do istniejącego, doskonałego.

Mr_BC | 2015-08-09
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Znajomy Libańczyk zaproponował mi Proroka jako jedną z najbardziej znanych książek z jego kraju. Po przeczytaniu niestety mam problem z Prorokiem... i jego uniwersalizmem... a zdaje się, że jest to dzieło na którego nie można powiedzieć złego słowa. Nie porwał mnie i zdawało mi się, że już gdzieś czytałem podobne uniwersalne mądrości, które możliwe, że były powielane od Proroka, który został napisany w 1923 roku. Może to przez to, że skończyłem go czytać w kolejce do lekarza, a nie w atmosferze sprzyjającej tego typu literaturze, a może przez to, że po prostu nie jest to tzw "lietaratura dla mnie". Niemniej zostanie na półce i spróbuje wrócić kiedyś w odpowiednim czasie...

Reminiscencja | 2011-05-20
Przeczytana: 20 maja 2011

Piękna, piękna, po stokroć piękna książka!