Prorok

Darmowe dodatki Edytuj książkę
The Prophet
8372011834
klasyka

Prorok nie jest zbiorem porad, jak zmienić życie. Nie jest tanią wskazówką, jak być szczęśliwym. Nie jest też księgą mądrych sentencji. Słowa Proroka to misterna tkanina rzeczywistości, nad którą tylko mądry potrafi przystanąć i spojrzeć ze zrozumieniem.

źródło opisu: opis autorski

Bianka | 2019-05-31
Przeczytana: maj 2019

Niby banały i oczywistości. Ale dobrze tego posłuchać. To coś jak fragment Biblii. Jak najchętniej cytowane fragmenty z Listów do Koryntian. Dobrze sobie czasem przypomnieć o wartościach. Pozycja do której można wracać. Ale dobrze, że natknęłam się na audiobook. Odpowiedzi Proroka na pytania zagubionych wydają się natchnione religią i poezją. Lektura niektórych rozdziałów wymaga skupienia.

Justyna Banasik | 2018-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Po książkę sięgnęłam za namową głównej bohaterki innej książki. Mądra, poetycka, ale z kilkoma twierdzeniami mogłabym sprzeczać się z autorem.

Koniolub | 2018-06-23

Biblia życiowej mądrości skondensowana do metaforycznych, poetyckich przypowieści. Można czytać od początku do końca, można od końca do początku i można na wyrywki - niemal zawsze dostrzegając nowe elementy. Niewielu umieściło tak wiele treści w tak niewielu słowach, może jeszcze Hesse w równie wspaniałej książce pt. "Siddhartha". To nie są banały w stylu Coelho. To samo życie, ale do tego trzeba jednak pewnego doświadczenia i otwartego umysłu.

Paweł | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Cały wszechświat przeniknięty jest miłością - Amen.
Uwielbiam te ogólnikowe banały w stylu hinduskiego guru - Jak być prawym? Jak być szczęśliwym? itp. itd. Niejasne, ubrane w poetycki żargon, pisane w stylu horoskopu - jak przeczytasz uważnie, zastanowisz się i przeanalizujesz to dopasujesz te frazesy do swojego życia. Wartością, jaką mogę dostrzec w książce jest jej poetycka forma (która i tak nie jest górnych lotów) nic poza tym.

Pozdrawiam czytelników
P.B.

Kachna Jadach | 2017-09-18
Przeczytana: 2012 rok

Wybitna... to się chyba nazywa "proza poetycka".
Źródło wyjątkowo trafnych cytatów o wielu sferach życia.
Polecam.

| 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, Literatura

Trochę sufizmu, trochę chrześcijaństwa, trochę naturalnej "duchowości", wszystko wrzucone do jednego worka. Kilka naprawdę głębokich myśli i mnóstwo przesłodzonych banałów.

analiza | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

To moja ulubiona książka ,przeczytałam ją kilka razy i nie odkładam nigdy na półkę , czytam ją przy każdej okazji kiedy mam problem , zawsze znajdę mądre słowa, które pozwalają mi zastanowić się , spokojnie podejść do nurtującej mnie sprawy, a czasem dać wyraźną wskazówkę, że muszę przeczekać. Każdy idzie w swoim rytmie przez życie, ale droga wdaje się mniej wyboista , gdy korzystamy ze sprawdzonych mądrości , według K.Gibrana cały wszechświat przeniknięty jest Miłością , ja w to wierzę.

optykapoetycka | 2017-02-03

Tłumaczenie nie najgorsze, choć jednak z powodu przekładu z włoskiego w niektórych miejscach odbiega troszkę od oryginału. Ale to może i dobrze bo przemawia innym głosem - wydobywa może pewną polifonię przekładu tego samego autora. Zaznaczam jednak że są według mnie znacznie lepsze tłumaczenia. Najlepsze jest tłumaczenie Moniki Obniskiej-Cyran i Agaty Olszty niestety z audiobooka, który nie przypadł mi do gustu mimo świetnego tłumaczenia.

Nie mniej tłumaczenie polecam jest znacznie lepsze od tłumaczenia Ernesta Bryla (chyba, że ktoś woli suchszy język, mniej wyrafinowany).

Recenzji poprzedników nie będę powtarzał "powiem tylko, że do tej książki na pewno będę wracał" tak jak to czyniłem na przestrzeni lat - książka głęboka - wyróżniająca się mocno w płyciźnie wydawanych obecnie - w poetyckim języku o tym co dla każdego może być ważne. Nie mniej muszę zaznaczyć że odbiór książki wymaga pewnej wrażliwości i duszy poetyckiej. Z doświadczenia wiem, że nie do każdego...

Fidel-F2 | 2016-03-23

Trochę komunałów, trochę wioskowego mędrkowania, trochę poradnika w stylu 'jak być szczęśliwym' albo 'jak przeżyć orgazm na Manhattanie w piątkowy wieczór'. Wszystko przybrane poetycką prozą. Rozczarowanie.

Julia | 2016-01-30
Przeczytana: 27 stycznia 2016