I bądź tu mądry! Bajki filozoficzne

eSPe
2023-11-06
2023-11-06
9788382012866
filozofia bajki pytania odpowiedzi samodzielne myślenie dialog historia grafika Sokrate Platon Arystoteles Kartezjusz Kant

Książka składa się z 7 bajek, które mają filozoficzne zabarwienie. Po każdej jest podane kilka ciekawostek związanych z danym filozofem.

Bajki zostały napisane w ciekawy sposób. Sama czułam się wciągnięta w poszczególne historie. Kilka fragmentów wywołało uśmiech na mojej twarzy.

Ale najbardziej spodobała mi się bajka o Gołębiu Ryszardzie 😁, który to chciał uratować swój las, swój dom, przed samozniszczeniem.

Graficznie też bardzo ładnie się prezentuje, a Ilustracje do niej przygotował Tymoteusz Macioszek.

Myślę, że jest to książka idealna dla dzieci, które są żądne wiedzy na każdy temat i które interesują się otaczającym je światem.
Super książka 🤗.

* Książkę otrzymałam w ramach współpracy barterowej od Wydawnictwa Espe. *

♦️ „I bądź tu mądry. Bajki filozoficzne” Piotra Mazurskiego, to świetna propozycja dla najmłodszych czytelników. Idealna na mądry upominek.

@wydawnictwo.espe [współpraca recenzencka]
Autor: Piotr Mazurski

♦️ Jest to 7 różnorodnych, interesujących bajek, które na zakończenie mają objaśnienia słynnych filozofów: Sokratesa, Platona, Arystotelesa, Kartezjusza i Kanta. Osadzone są w czasach dawnych ale i przyszłych, teraźniejszych ale i nierealnych, w dziecięcej wyobraźni i bliżej nieokreślonych miejscach 😉

♦️ Bajki pobudzają kreatywne myślenie, prowokują do zadawania pytań czy spoglądania na przeróżne problemy z wielu stron. Przedstawiają głównie historie dzieci lub zwierząt (ale nie tylko ;)),które przy niewielkiej pomocy rozwiązują problemy, sięgają po marzenia a także bywają mądrzejsi od nieroztropnych rodziców ;) Każda kolejna bajka zachęca po sięgnięcie do kolejnego rozdziału.

♦️ Książka ma twardą oprawę, subtelne rysunki i ciekawostki filozoficzne na zakończenie każdej z bajek. W krótkich prostych słowach, tłumaczy idee słynnych filozofów.

♦️ Myślę, że jest to wspaniała pozycja dla tych którzy lubią czytać razem ze swoimi dziećmi, by móc wspólnie omawiać przedstawione tam historie, problemy i ich rozwiązania. Moja córeczka jest jeszcze zbyt mała, by rozumieć treść czytanej przez mamę książki, ale z przyjemnością odłożę ją na półkę i poczekam na właściwy moment by cieszyć się nią ponownie razem.

* bajki dla dzieci • bajki filozoficzne • filozofia dla najmłodszych

#ibądźtumądry #piotrmazurski #bajkifilozoficzne #filozofiadladzieci #eSPe #czytaniejestfajne #czytaniepobudzawyobraźnię #czytajdzieciom #dzieciczytają #tymoteuszmacioszek #filozofia #filozofiadladzieci #pomysłnaprezent #bookstagram

@wydawnictwo.espe [współpraca recenzencka]
Autor: Piotr Mazurski

Filozofować może każdy, jednak dzieciom przychodzi to o wiele łatwiej, niż nam dorosłym. Chęć i ciekawość poznania świata skłania je do zadawania niezliczonej ilości pytań. Przyznajmy szczerze, nikt nie jest w tym tak dobry, jak właśnie nasze kochane maluchy.
To właśnie dla nich Piotr Mazurski, absolwent prawa i matematyki UAM napisał książkę pt. „I bądź tu mądry! Bajki filozoficzne”. Zawarte w niej opowiadania wspierają twórcze myślenie.
Bohaterowie mają nie lada orzech do zgryzienia. Od ich decyzji tak wiele zależy. Ponadto mali czytelnicy, na kartach tejże książki spotkają kwiat myśli filozoficznej:
- Sofoklesa, który uczy, że szczera rozmowa i dążenie do prawdy są znacznie lepsze niż kłamstwo,
- Platona, który klarownie wyjaśnia czym jest idea,
- Arystotelesa przekonującego, by zawsze dążyć do poznania przyczyny,
- Aureliusza podpowiadającego, by czasem spojrzeć na otaczający nas świat z zupełnie innej perspektywy,
- Kartezjusza który mówi, że wątpliwości nie należy się obawiać,
- Kanta ceniącego zasady postępowania zgodnie z prawem,
- Wittgensteina, który zachęca do poszukiwania znaczenia słów nie w słownikach i encyklopediach, a we własnym otoczeniu.
„I bądź tu mądry! Bajki filozoficzne” to publikacja, która bawi słowem i wspiera poszukiwanie rozwiązań, które nie wyrządzają krzywdy. Jest cenną lekcją szacunku, empatii i zrozumienia.
Warto mieć ją w swoich książkowych zbiorach!

Hej, moje Moliki kochane 🤎❄️

Zastanawiam się, czy Wy też lubicie czytać bajki dla dzieci? Czy sprawia Wam to radość? A może potraficie wydobyć z nich coś wartościowego dla siebie?

„Nie żyj tak, jakbyś miał żyć dziesięć tysięcy lat. Dopóki żyjesz, dopóki można – bądź dobry” – Marek Aureliusz.

Tytuł: „I bądź tu mądry! Bajki filozoficzne"
Wydawnictwo: @wydawnictwo.espe
Moja ocena: 10/10

Przyznam, że nie podejrzewałam siebie o to, ale z przyjemnością i ogromnym zaciekawieniem zaczytywałam się w tych bajkach. Bo mądrość w nich zawarta przemawia nie tylko do najmłodszych czytelników, ale i dorosłym potrafi uzmysłowić pewne ważne sprawy i schematy, którymi rządzi się świat. Autor w obrazowy i jednocześnie błyskotliwy oraz rozumny sposób wyjaśnia istotne kwestie dotyczące ludzkiego życia. Z każdej bajki wynika jakiś morał, który zazwyczaj pokazuje, że napotykane problemy można rozwiązać, jeżeli się spojrzy na nie z różnej perspektywy. Trzeba tylko potrafić trudność zamienić w sposób na jej rozwiązanie.
Na końcu każdej historii zawarte są też pytania, dzięki którym dziecko może wykazać się kreatywnością, twórczym myśleniem, bystrością. To sprawia, że to nie jest zwykła książka, to bajki rozwijające najmłodszych.

Publikacja składa się z siedmiu wartościowych historii, a każda z nich nawiązuje do jakiegoś filozofa (Sokrates, Platon, Arystoteles, Marek Aureliusz i Stoicy, Kartezjusz, Kant, Wittgenstein). Na końcu bajki mamy również odniesienie do danego filozofa i wyjaśnienie jego nauk, mądrości, postawy życiowej.

Książka jest przepięknie wydana, w twardej oprawie, z cudnymi ilustracjami, które zdobią kolejne strony. Myślę, że to pozycja idealna na prezent, dlatego, że jakość wydania współgra z jakością treści. Dziecko zapoznając się z naukami filozofów będzie mogło przy tym wyrazić siebie i zdobyć wiedzę, która będzie mu potrzebna w codziennym życiu. My z Brunem na pewno wrócimy do tej książki, ale spędziliśmy przy niej cudowny i owocny czas. Polecamy z całego serca!

„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów” Kartezjusz

Wydawnictwu @wydawnictwo.espe najmocniej dziękujemy za egzemplarz

Hej, moje Moliki kochane 🤎❄️

Tytuł: „I bądź tu mądry! Bajki filozoficzne"
Wydawnictwo:...

Świetna, mądra lektura "I bądź tu mądry. Bajki filozoficzne". Książka jest twardej oprawie, z fajnymi rysunkami, które ozdabiają strony. To siedem niesamowitych bajek. Każda bajka kończy się objaśnieniem przez słynnego filozofa: Sokratesa, Platona, Arystotelesa, Kartezjusza czy Kanta.

Ta książka to wspaniała propozycja prezentu dla dzieci. To też lektura dla całej rodziny.

"Jedno dobre pytanie jest warte więcej niż sto odpowiedzi."

" A jeśli mamy wątpliwości, to znaczy, że myślimy. A jeśli myślimy, to znaczy, że istniejemy!"

To będzie z pewnością miło spędzony czas. Zapraszam do lektury!

#ibądźtumądry od @wydawnictwo.espe (współpraca) to świetna propozycja na upominek mądry, ładny i przyjemny!

Za ciekawie ilustrowaną, twardą oprawą znajdziemy 7 bajek, które bawią, uczą i pobudzają wyobraźnię i kreatywne myślenie.

Każda z nich zakończona jest planszą graficzną i komentarzem i pytaniami, które objasnia jeden ze slynnych filozofów.
Mali czytelnicy mają więc przy okazji możliwość poznania takich postaci jak Sokrates, Platon, Kant czy Argstoteles.

Same problemy pojawiające się w bajkach wspierają samodzielne twórcze myślenie, uczą spoglądania na problemy z różnych stron i zachęcają do bycia ciekawym świata i dociekliwym.

Mogą być też wstępem do wielu rozmów czy nowych zainteresowań.
Książkę kierowałabym do dzieci 7+. Ilustracji jest niewiele, jednak delitkatne zdobienia stron mają swój urok.

Mali czytelnicy mają więc...

Książka zawiera piekne i madre bajki dla młodszych czytelników. Bohaterowie historii mają do rozwiązania różne trudne sytuacje, a radzą sobie z nimi za pomocą umysłu, a nie siły i tego uczą nasze dzieci. Na końcu każdej bajki mamy przyjazne wytłumaczenie skąd bohater wziął sposób na rozwiązanie swojego problemu i jaki filozof jest autorem takiej metody rozumowania.

Cudownie byliśmy się czytając te krótkie bajki, uwielbiamy książki które bawiąc uczą i podsuwają nam sposoby radzenia sobie z przeciwnościami w codziennym życiu

...

• Z polecenia