Osobowość plus

poradniki
Logos
1994-01-01
1994-01-01

Powinniśmy uczyć się typologii zachowań w szkole. Z jednej strony przez chwilę dobrze się bawiłem czytając to opracowanie, podobał mi się początkowy test a później... miałem wrażenie, że albo ja żyję w innym świecie, albo amerykanie są innym gatunkiem...

Autorka podaje tak oderwane przykłady jak: koleżankę (podobno sangwinika) olśniło, gdy dowiedziała po co są przegródki w szufladzie na sztućce, albo inną osobę, która przez 20 minut opowiadała ponoć jak płynęła statkiem a w rzeczywistości leciała samolotem ( to chyba nazywa się kłamstwem, albo należy zdiagnozować chorobę?). Dla mnie przykłady albo wymyślone, albo naprawdę żyjemy na trochę innych planetach.

Dodatkowo w połowie dowiaduję się, że autroka jest mówczynią chrześcijańską, więc pojawiają się cytaty z pisma świętego (początkowo przekształcane) i warto to wiedzieć na początku książki, bo nie każdemu to może pasować.

Klasyka.
4 typy osobowości (towarzyski sangwinik, energiczny choleryk, perfekcyjny melancholik i spokojny flegmatyk) wraz z korelacjami pomiędzy sobą opisane w kontekście związków małżeńskich - z humorem i w lekkim duchu religijności.
W książce na początku można rozwiązać test który pozwala określić temperament.
Doskonałym uzupełnieniem tematu jest książka: "Czy wiesz, kim jesteś? Przewodnik po 16 typach osobowości" - Jarosława Jankowskiego

Klasyka.
W książce na początku można rozwiązać test który pozwala określić temperament.
Doskonałym uzupełnieniem tematu jest książka: "Czy wiesz, kim...

Florence Littauer "Osobowość plus. Jak zrozumieć innych przez zrozumienie siebie?"

Nie znajdziecie tej książki na półce z napisem "Nowości". Napisana została wiele lat temu, ale jej wartość wciąż oceniam bardzo wysoko. Czytałem ją w czasach kiedy rynek wszelkiego typu psychometrii nie był jeszcze tak rozwinięty jak dzisiaj. Kto pracuje w korpo ten wie, o czym mówię. Dzisiejszy pracownik przechodzi więcej testów psychologicznych i diagnozy kompetencji, aniżeli pacjent badań przed przeszczepem.

Od książki Littauer rozpoczęła się moja przygoda z różnorodnością ludzi, która to trwa do dziś i rzekłbym znajduje się w fazie zaawansowanej. Dlatego właśnie ta pozycja trafia do mojego zestawienia.

Znajdziecie w niej lekkie i barwne przedstawienie 4 klasycznych typów temperamentów:

✅melancholika
✅flegmatyka
✅sangwinika
✅choleryka

Będziecie mieć okazję sami wykonać sobie test na powyższe i sprawdzić, który z nich w Was dominuje.

Książka wkłada czytelnikowi wiedzę niepostrzeżenie do głowy, paletą historii i przykładów, a także niezastąpionymi autorefleksjami autorki. Czyta się ją lekko, wielokrotnie śmiejąc się w głos z przytaczanych scenek z życia. Zawiera bardzo dużo wskazówek dotyczących budowania relacji - zarówno tych osobistych, jak i zawodowych. To książka idealna dla tych z Was, którzy chcieliby zacząć zgłębiać to, dlaczego i jak bardzo różnimy się od siebie oraz co z tym galimatiasem osobowości począć. Jeśli jednak poprzez swoje zainteresowanie lub pracę jesteś już daleko, daleko z tematem - nie jest to propozycja dla Ciebie.

Książka może być irytująca w odbiorze dla nie-deistów przez dość liczne odwołania religijne. Niektóre zamieszczone w niej przykłady są tak przejaskrawione, że wołają o terapię, a nie "pracę nad sobą" we własnym zakresie.
Może trochę pomóc zrozumieć osoby o bardzo różnym temperamencie.
Jest też bardzo... amerykańska. "Fake it till you make it", "Put on a smile no matter what" etc.

Może trochę pomóc zrozumieć osoby o bardzo różnym temperamencie.

Bardzo dobra książka opisująca dość szeroko 4 typy temperamentów, które różnią ludzi. Podkreślano w niej, że każdy z nich jest tak samo ważny, nie ma lepszych/gorszych charakterystyk. Dzięki książce lepiej zrozumiałam zachowania swoje i innych ludzi a także wiem teraz, że bardzo tracimy w relacjach oceniając zachowania innych przez pryzmat swojej osobowości. Powinna być obowiązkową lekturą w szkole! W trakcie lektury przeszkadzają trochę odwołania do religijnej działalności autorki.

Ta książka jest absolutnie fantastyczna. Zamierzam szczerzyć wieść o niej i polecać ją każdemu Dzięki niej zupełnie inaczej patrzę na ludzi i na ich zachowania. Już wiem że niektóre z nich mogą być podyktowane przez temperament. Od kiedy ją przeczytałam zdałam sobie sprawę że niektóre moje zachowania jako (sangwinika-choleryka) mogą denerwować i dziwić innych ludzi (melancholików-flegmatyków). I vice-versa. Przesiałam sobie te wszystkie informacje przez sito moich relacji z ludźmi i nagle wszystko zaczęło się układać. Uważam że powinna być to lektura obowiązkowa dla absolutnie każdego człowieka a ta wiedza powinna być wpajana dzieciom w przedszkolu. Dzięki niej można bowiem mieć oraz utrzymywać dobre relacje z ludźmi a one jak się niedawno okazało po 75 latach badań, są w życiu najważniejsze.

Pierwsze kilka rozdziałów to tak zwane nic nowego. Jednak im dalej w las tym ciekawiej i skończyłam książkę z o wiele bardziej otwarta głową i nową perspektywą. Polecam każdemu. Uczy tolerancji

Polecam. Bardzo sceptycznie podeszłam do tej książki. Bo niby w jaki sposób można ludzką osobowość przypisać do jednej z czterech głównych osobowości opisanych w książce?? A jednak! :)

Nie byłam w stanie wysłuchać audiobooka do końca. Ta książka opisuje tak infantylne zachowania ludzi, że aż uszy bolą od słuchania. Książka opisuje cztery typy osobowości, jednak przytaczane przykłady są tak irracjonalne, że aż nie realne. Szkoda czasu, są lepsze książki z tego tematu.
Nie polecam.

Nie polecam.

To powinna być obowiązkowa lektura dla każdego, a omawianie poruszonego w niej zagadnienia powinno być wpisane w lekcje wychowawcze w szkole, przynajmniej człowiek powiedziałby się czegoś naprawdę przydatnego w życiu.

• Rozwój osobisty
  • Psychologia
  • Rozwój

Dodaj cytat z książki Osobowość plus