Modlitwa żaby. Księga opowiadań medytacyjnych

2013-03-18
9788377852064
Dagmara Gawełda, Barbara Żak
anegdoty indyjskie przypowieść indyjska

Dałam się nabrać i kupiłam książkę autorstwa Anthony de Mello..... I jestem niesamowicie rozczarowana, bo okazuje się że „autor” nie jest tak naprawdę autorem książki. Cóż, opowiadania też takie sobie, choć rozumiem że niektórym czytelnikom mogą przypaść do gustu.

Podpisywanie się swoim imieniem i nazwiskiem pod twórczością innych osób to żenada i zachowanie bardzo niskich lotów. Nie de Mello jest twórcą i pomysłodawcą umieszczonych tam historii, autor jest zbiorowy. On nie wymyślił żadnej z nich a jedynie podzielił je na kategorie i jeszcze zrobił to dość nieudolnie, ponieważ kilka z nich powtarza się w różnych rozdziałach. Są to...

Jedna z najbardziej intrygujących książek jaką czytałam wrócę napewno do niej polecam gorąco

Zbiór wspaniałych przypowieści, które często w bardzo zabawny sposób ukazują przewrotność natury ludzkiej oraz dążenia do oświecenia. Niektóre historie są tak trafne i głębokie, że z pewnością pozostaną w mojej pamięci na długi czas.

Jak to u Mello, kilka opowiadań mi się podobało, ale większość to jednak nie moja bajka. Z pewnością osobom wierzącym bardziej przypadnie do gustu. Ja tymczasem kończę moją krótką przygodę z autorem na czas nieokreślony.

"Modlitwa żaby" jest książką, która na pierwszy rzut oka może odstraszyć. Wszak kto chciałby czytać zbiór anegdotek religijnych? Ale to nie jest książka o religii, Bogu czy wyznaniu. To książka o życiu i o tym jak nie zwracamy uwagi na to co nas otacza. Jak możemy nauczyć się doceniać każdy szczegół wokół nas i jak budzić się z myślą w głowie "to będzie rewelacyjny...

Anthony de Mello to jeden z moich ulubieńców. W prostych i krótkich historiach potrafi opowiedzieć o życiu, szczęściu, spełnieniu. Czasami zabawnie, czasami bardziej refleksyjnie, ale za każdym razem daje mocno do myślenia. Lubię od tej książki zaczynać albo kończyć dzień. Usiąść w domowym zaciszu z gorącą...

Podzieliłam te książkę na 12 części i każdego miesiąca czytałam kilkanaście historyjek/opowieści/anegdot. Myślę, że trudno jest opiniować tego typu pozycje. Część z tych historii na prawdę trafiło w moje serce, a część w ogóle do mnie nie przemówiła. Z pewnością jest to pozycja godna polecenia, ale na dłuższe skupienie i refleksję nad przeczytanym tekstem.

czytałam w formie dwóch osobnych książek: modlitwa żaby 1 i modlitwa żaby 2

Dla fanów gatunku i autora.

• Chcę w prezencie
  • Filozofia