Koniec podróży służbowej

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Ende einer Dienstfahrt
proces, literatura niemiecka

„Koniec podróży służbowej” jest relacją z przebiegu niezwykłego procesu o demonstracyjne podpalenie wojskowego samochodu przez dwóch spokojnych mieszkańców małego miasteczka w NRF. Kołtuńska atmosfera zachodnioniemieckiej prowincji z lat sześćdziesiątych, barwnie ilustrowana niemal farsowymi sutuacjami, bawi, zdumiewa, ale i przeraża odżywającym widmem Trzeciej Rzeszy.

Wojciech Gołębiewski | 2016-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Heinrich Böll (1917 – 1985) - niemiecki noblista z 1972 roku, autor jedynej znanej mnie książki pt "Utracona cześć Katarzyny Blum" (1974), a więc wydanej dwa lata po Noblu. No to ja, złośliwy zgred, szperam i znajduję: w latach 1971 – 79 przewodniczący międzynarodowego Pen Clubu. Wnioskowanie zostawiam Państwu.
O jego pisarstwie nader skromnie, lecz znalazłem trafną opinię w anglojęzycznej Wikipedii:
"... In a number of his books there are protagonists who are stubborn and eccentric individualists opposed to the mechanisms of the state or of public institutions...."
Idealna charakterystyka ojca i syna, bohaterów omawianej książki, zniszczonych systemem podatkowym i komorniczym. Kapitalne, że książka wydana w 1966 w Niemczech, śmieszy Polaków obserwujących swój kraj w 2016. Bo co może zrobić człowiek wobec egzekucji komorniczych? Wpaść w desperację lub wszystko obrócić w groteskę..
Relacja ...

Magdalena | 2015-03-04
Na półkach: Heniu, Przeczytane
Przeczytana: 28 lutego 2015

Heinrich Böll w znakomitej formie!

W uzasadnieniu literackiej Nagrody Nobla dla Henia wielce szanowna Akademia Szwedzka napisała, że nagrodę niemieckiemu autorowi przyznaje za „twórczość, w której szeroki ogląd rzeczywistości łączy się z wielką sztuką tworzenia charakterów” - i miała rację, bo w kreowaniu bohaterów Heinrich Böll jest niezrównany.

No i przecież to jest aż piękne, jak Böll wyśmiewa się ze wszystkiego po kolei, nie wyłączając : procedur sądowych, procedur wojskowych, sztuki współczesnej, dialektów języka niemieckiego, ekspansji języka angielskiego i starych panien. A jednocześnie nigdy nie przekracza granicy dobrego smaku. Czysta poezja.

Ja go chyba kocham.

martin | 2014-11-16
Na półkach: 2014, Przeczytane, Nike
Przeczytana: 16 listopada 2014

"Koniec podróży służbowej" chwilami nie miał nade mną litości, jako że wypatrywałem już jej końca w połowie książki. Raz, że błąkałem się w dygresjach autora, nie wiedząc co ze sobą począć, dwa, konstrukcje zdań, które rozprawiały się z moja koncentracją do ostatniej kropki.To takie dwa główne zastrzeżenia.

Ale nie jest źle. Treść trzyma się swojego zasadniczego wątku, którym jest proces sądowy dwóch panów, pozwanych za spalenie wojskowego samochodu. Niby nic, ale we wsi zrobiła się z tego niezła draka, której losy autor śledzi i wzorowo relacjonuje. Przy okazji obdarowuje nas ze wszech miar okazałą panoramą tamtejszej socjety. Wszelkie niuanse sprowadzone do absurdu i śmieszności, w detalach, które „kolą w oczy”.

Chwilami łapałem się na tym, że biorę to za dobrą monetę, te wszystkie opisy stosunków panujących pomiędzy osobami zaangażowanymi w sprawę panów G., po czym z głupim zaskoczeniem stwierdzałem – to nie ma sensu, tego na poważnie brać nie da, a co za tym idzie,...

JolantaKG | 2016-08-06
Na półkach: LnN, 2016, Przeczytane, Posiadam