Nasz człowiek w Hawanie

Tłumaczenie: Maria Skibniewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Spectrum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sonia Draga
Our Man in Havana
978-83-7508-191-6

Inne wydania

Intryga i miłość - w jednym z wywiadów znakomity i sławny na całym świecie pisarz angielski Graham Greene (1904-1981) przytoczył tytuł tej klasycznej sztuki Schillera jako klucz do własnej twórczości, w której zawsze operował pełną napięcia akcją powieściową i zgłębiał niepokorne wobec wszelkich moralizatorskich formułek tajniki ludzkich serc. "Nasz człowiek w Hawanie" (1958) - powieść...

"Nasz człowiek w Hawanie" (1958) - powieść zaliczana do najciekawszych utworów tego pisarza - jest dla jego twórczości niezmiernie charakterystyczna. Intryga fabularna przypomina wręcz powieść szpiegowską, choć jednocześnie jest sarkastyczną drwiną ze "spiskowej teorii dziejów". Raporty wywiadowcze wysyłane z Kuby do centrali okazują się nie mieć żadnego pokrycia w rzeczywistości, a prorocze nieomal przestrogi pisarza przed poleganiem na takich doniesieniach uzyskały w rok po ukazaniu się książki swoiste potwierdzenie w castrowskim przewrocie, jaki się na Kubie dokonał. A miłość? "Nasz człowiek w Hawanie" jest przejmującym hymnem na cześć uczucia nie liczącego się z żadnymi zakazami ani konwencjami.

Felzmann | 2014-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Lekki komediodramat szpiegowski katolickiego pisarza. Brzmi jak "Ojciec Mateusz w Hawanie", prawda? No i właśnie tak to trochę wygląda.

Gdy to piszę, wyświetla się informacja, że Robin Williams popełnił samobójstwo. Facet, który miał wszystko nie chciał już żyć. Zawsze bardzo poruszają mnie takie wiadomości. Oto skala dramatu, jakim jest życie.

fata | 2010-03-07
Przeczytana: 03 maja 2010

O tej książce można pisać i pisać. Jest to parodia powieści detektywistycznej,rozgrywająca się na Kubie ale dotykająca głównie działalności wywiadowczej Imperium Brytyjskiego. Greene w niezwykle inteligentny sposób posługuje się ironią,metaforą itd. A wszystko po to aby ukazać rozsądnemu człowiekowi, że sztywne racjonalne zasady są...śmieszne. Polecam ekranizację z 1959 roku(pod tym samym tytułem
), reżyserii Carola Reed.

NexaT | 2014-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Książka strasznie nijaka. Do dobrej powieści szpiegowskiej było daleko. Wszystko rozpoczyna się już po kilku stronach. Bohater nawet się nie pytał zbytnio o co chodzi nieznajomemu, tylko od razu przyjął schedę szpiega, jakby nawet nie myśląc, że ktoś robi sobie z niego żart.

Cóż, słyszałem, że Brytyjczycy mają specyficzny humor, ja chyba tego nie złapałem. Co prawda niektóre sytuacje były naprawdę komiczne, ale to niestety tylko tyle. 90% tekstu to dialogi. Cała akcja w ogóle nie do pomyślenia w rzeczywistości, no ale nie ma co się tutaj doszukiwać realizmu, w końcu to parodia powieści szpiegowskiej.

Żadne z postaci nie były ciekawe, w ogóle słabo rozpisane. (tak jak zresztą cała Hawana) Plus jednak za pomysł. Po opisie mogło się wydawać, że to będzie dobra książka.

Dziub | 2016-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2016

Co prawda, czytałam w oryginale, ale mam dość prób dodania książki na półki tego serwisu.
Po angielsku pierwszy raz od czasu bodajże Portretu Doriana Greya byłam tak czytelniczo zachwycona językiem powieści. Czytam obecnie wielkiego Le Carre'a, który mnie tak nie porywa, jak zrobił to jego wielki poprzednik, Greene. Aż żałuję, że Spokojnego Amerykanina mam w tłumaczeniu.
Genialny język, świetny humor, doskonale prowadzona historia, tylko zakończenie takie niespodziewanie jak na tego pisarza romantyczne, ale nie przeszkadza mi to. Jest zachwycona, od dawna lektura tak mnie nie porwała, no może Tańczący z wilkami był wyjątkiem, ale Our man in Havana to wyższa szkoła czytania.

markiel | 2014-07-19

Pierwsza moja powieść Greena, ale na pewno nie ostatnia. Cudo. Historia człowieka, który stara się przetrwać w świecie, który odchodzi do przeszłości, w którym każda próba zachowania równowagi wywołać musi szereg tyleż groźnych, co absurdalnych sytuacji. Ślady po tamtej Kubie, wciąż są w niej widoczne.

zosia zoia | 2010-12-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: marzec 2010

Doskonała powieść z misterną intrygą, pełna humoru i satyry, a autorem jest Graham Greene, jeden z moich ulubionych pisarzy, z którym przygodę literacką zaczęłam od książki: "Podróże z moją ciotką". Cieszy mnie to, że w księgarniach ponownie zaczęły się pokazywać te perełki literatury już klasycznej.

Anna | 2012-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Na początku wydawało mi się, że akcja jest totalnie nierealna, ale Wormold przekonał mnie do siebie. Jest w tym jakieś szaleństwo, no i lubię książki, które mnie zaskakują.

Gdyby ktoś chciał przeczytać po ang. chętnie udostępnię.

magika78 | 2013-01-31
Przeczytana: 26 stycznia 2013

Świetna książka, jakże inna od typowych szpiegowskich powieści. naprawdę warto po nią sięgnąć.

sandra fras | 2013-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Książka prosta i lekka - dla mnie za prosta i za lekka. Nic odkrywczego, brak polotu. Jej zaletą jest to, że nie męczy i można dobrnąć do końca. Nie pozostawia po sobie praktycznie nic. Autor podobno rozważany do nagrody Nobla... mam nadzieję, że ma jakieś lepsze pozycje...

MadziaR | 2010-10-12
Przeczytana: 2010 rok

Parodia powieści szpiegowskiej, pomimo tego, że momentami śmieszna to nie do końca mi się podobała.