Moje stulecie

Tłumaczenie: Sławomir Bułat
Wydawnictwo: Polnord-Oskar
Mein Jahrhundert

Na koniec wieku autor obdarza czytelników setką opowieści, po jednej na każdy kolejny rok od 1900 do1999. W książce występuje kilkudziesięciu narratorów świadków epoki. O niezwykłych i powszednich sprawach swego życia i swego czasu mówią coraz to inni ludzie obojga płci, różnego wieku, wykształcenia i zawodu, odmiennych zapatrywań.

atimere | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Nader ciekawe doznanie literacko historyczne i dowód na to, że punk widzenia zależy od...

mm8371 | 2015-05-25

Bliżej coraz bliżej
Widać napis koniec
Wielki serial - człowiek
Przestał już zachwycać

Bardzo subiektywny,niemiecki i guntergrassowski obraz ubiegłego stulecia.Do każdego roku przypisana jest króciutka opowiastka mająca uchwycić klimat mijających dni..kartka z kalendarza...czasem to polityka,czasem sztuka,czasem anonimowa rozmowa...Ta książka uświadamia czytelnikowi(niestety)upływ czasu.
Polski odbiorca może mieć pewien kłopot..otóż nie ma żadnej wzmianki,w żadnym roku,na tle tylu przełomowych wydarzeń,o naszym Największym Rodaku...ani słowa..serio...zgroza,zgroza i bluznierstwo..

Katarzyna Marciszewska | 2018-06-30
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Recenzja w 7 zdaniach: „Moje stulecie” to trudna książka. Stuprocentowo zrozumie ją tylko dobrze wykształcony Niemiec obeznany w historii swojego kraju. Ktoś inny może mieć problem z jej przebrnięciem. Książka zawiera 100 opowiadań - każde na kolejny rok wieku XX. Te opowiadania traktujące o zwyczajnym życiu i codzienności są bardzo ciekawe. Inne są dość ciężkie i jak pisałam - nie dla każdego. Jest to pozycja dla koneserów i fanów twórczości Guentera Grassa. Ocena: 5/10.

dariamaria | 2018-10-26
Przeczytana: wrzesień 2018