Gospoda pod Królową Gęsią Nóżką

Seria: Arcydzieła Literatury Światowej
Wydawnictwo: Zielona Sowa
La Rôtisserie de la Reine Pedauque
9788374352000

Gospoda...rozpoczyna się jako powieść na poły autobiograficzna, na poły dokumentalna. W rzeczywistości jest to utwór służący prezentacji różnych światopoglądów, które zostają ze sobą zderzone i między którymi ma wybierać główny bohater Jakub Rożenek.

Gapcio | 2014-08-31

Właściwie można by przyjąć za dobrą monetę treść blurba i czytać "Gospodę" jako powiastkę oświeceniową, gdzie za światopogląd A podstawiamy C, B czytamy zaś jako D i wszystko jest jasne. Jasne, tyle że ciemne. France jest bowiem przewrotny, a w przewrotności tej niezwykle subtelny, dzięki czemu czytelnik zamiast mieć do czynienia z czterema literami (dwuznaczność niezamierzona), zmaga się z całym alfabetem, którym autor dowolnie sobie żongluje, zmieniając nawet kąt nachylenia poszczególnych kresek, a więc i znaczenia.

Kluczowym terminem dla odczytania "Gospody" jest zatem niejednoznaczność. France wypowiada się tą znakomitą powieścią przeciw doktrynie, dowodzi, że nie warto zamykać się w ciasnych ramach zestawu nieodłącznie ze sobą powiązanych przekonań. Rozprawia się z czarno-białą wizją świata, ograniczeniem umysłowym, zamiłowaniem do skrajnych poglądów i pokazuje, iż rzeczywistość - zarówno fizyczna, jak i duchowa, bo o obu "Gospoda" traktuje - jest dalece bardziej...

Jacek Rogiński | 2012-10-06
Przeczytana: 29 września 2012

Piękna książka, pełna magii. Osadzona w czasach, kiedy Francja nie była jeszcze laicka. Łotrzykowska powieść pokazująca jak kraj i społeczeństwo zmienia się pod wpływem czasu. Jak w kraju, w którym popularne są jeszcze powszechne, ale już starzejące się obyczaje kiełkują nowi ludzie, którzy myślą już w zupełnie inny sposób. Na podstawie kontrastu między filozofią a religią. Między ludźmi wyznającymi wierzącymi a niewierzącymi. Między mitologią a rzeczywistością.

Książka ta niesie ze sobą wiele prawd. Jedną z nich jest wiara w to, że to co ludzie robią jest ludzkie. Że nie można powiedzieć, że ten kto zachowuje się inaczej jest gorszy niż ten, kto postępuje zgodnie z przyjętymi zwyczajami, jak w zdaniu: „Czy dostatecznie znamy wszechogarniającą Izydę, by rozsądzać, co jest według niej, a co przeciw niej”.

Anatol France przekazuje nam także, że prawa ustanowione przez kościół, czy państwo są przejściowe. Według pisarza, a w zasadzie księdza Coignarda najważniejsze to kierować się...

Grażyna | 2014-10-22

TO TU TO TAM
DIABEŁ Z ANIOŁEM IDĄ W TAN
REALIZUJĄ CHORY PLAN
I CZUJĄ SIĘ Z TYM DOBRZE

Ktoś kiedyś powiedział czy napisał ,że w życiu człowieka liczy się tylko młodość..rok, dwa, które nas kształtują,umiejscowiają nas przestrzeni,dają i zabierają szanse...reszta to wspomnienia,pogoń za uciekającym czasem,chęć powrotu...Taki rok miał główny bohater tej opowieści spotykając na swej drodze nie zawsze mądrych ale zawsze oryginalnych osobników.
Zabawna satyra na duchowieństwo,szlachtę,mieszczaństwo,średniowiecznych Danikenów i tłumaczyceli wszechświata.Komiczne dialogi i wartka akcja dopełnia reszty.Na poprawę nastroju...

Paweł | 2016-12-08
Przeczytana: 18 lipca 2014