Balzac, Komedia ludzka, obyczaje
gorofil

Inne wydania

Powieść obyczajowa z XIX wieku z balzakowskiego cyklu "komedia ludzka".

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Witold Lisek | 2014-01-13
Na półkach: Chcę przeczytać, Aaaaaa

Anna | 2015-04-26
Przeczytana: 2014 rok

Doskonała książka o tym, że pieniądz rządzi światem.
Doskonale zarysowane postaci - Eugenia, ale także (a może nawet bardziej) jej ojciec.
Momentami aż zachłystywałam się z wrażenia, w jaki sposób można patrzeć na życie.
Dużo bym dała, żeby przenieść się w czasie i osobiście poznać głównych bohaterów, podyskutować ze starym Grendetem (tak, tak, wiem, że i tak bym go nie przekonała), powspółczuć Eugenii.

allison | 2013-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Ostatnio z wielką przyjemnością wracam do dziewiętnastowiecznej klasyki, w której rozczytywałam się, będąc nastolatką. A ponieważ sporo tytułów wówczas mi umknęło, teraz mam okazję uzupełnić te braki albo przeczytać coś po raz drugi, by przekonać się, że powtórna lektura po wielu latach jest bardziej dojrzała i bogatsza o nowe doświadczenia.

"Eugenia Grandet" to jedna z wielu powieści Balzaca, w której dominuje kult pieniądza. To także ciekawy portret młodej kobiety, wychowanej w domu obsesyjnie skąpego ojca i zastraszonej, całkowicie podporządkowanej mężowi matki.
Tytułowa bohaterka, mimo iż początkowo zdaje się ulegać domowemu tyranowi, z czasem dojrzewa do podejmowania coraz bardziej odważnych życiowych decyzji. Nie wyzbywa się całkiem naiwności, czego dowodem jest jej miłość do kuzyna, ale przechodzi wielką przemianę, która pozwala jej decydować o własnym losie przynajmniej po śmierci ojca.

Interesującą postacią jest także pan Grandet, przebiegły i pozbawiony ludzkich...

eMajTi | 2016-03-25

Ta książka to opowieść o pieniądzach, które rządzą światem. Opowieść o głębokiej, wrażliwej miłości, tłamszonej przez materialistyczne realia.
Balzac bardzo dobrze rozwinął te dwa wątki otaczającego każdego z nas świata.
Postacie są wyrysowane nieco na wyrost, wręcz karykaturalnie, co nie każdemu może przypaść do gustu. Eugenia Grandet jest wręcz uosobieniem wrażliwości, dziecięcej naiwności i chrześcijańskiej miłości, dobroci serca. Z kolei dla jej ojca jedyne, co w życiu ma sens, to pomnażanie swego (i tak ogromnego) majątku. Stosy monet rosną wraz z trwaniem akcji, a skąpstwo i chciwość Pana Grandet wraz z nimi.
Niezwykłe w tej książce są opisy - Balzacowi udało się osiągnąć niezwykłą plastyczność, łatwo sobie wyobrazić opisywane miejsca i osoby. Czytając te książkę miałem nieodparte wrażenie, że opisy zachowań, surowego domu państwa Grandet są jak soczysty owoc, który bardzo mi smakuje, a soki wręcz ciekną po dłoniach.
Za wadę zdecydowanie wymieniłbym to, że w owym tytule...

nickela | 2016-08-15

Powieść jest krótką i prostą historią o życiu w prowincjonalnym miasteczku w porewolucyjnej Francji. Transformacja polityczna i gospodarcza kraju spowodowały wzrost popularności burżuazji, która zgromadziła ogromne fortuny poprzez szybkość działania, oportunizm i brak skrupułów. Konsekwencją zaistniałych przemian był nie tylko postęp społeczny, ale także upadek kondycji moralnej człowieka. Centralnym punktem odniesienia stał się pieniądz.

Poprzez postać Feliksa Grandeta Balzac pokazał pełnię rozwoju kapitalizmu z dala od Paryża. Ojciec Eugenii jest przedstawicielem tych przebiegłych inwestorów, którzy – kosztem innych - skorzystali z rewolucji zdobywając swoje majątki za małe pieniądze.

„Eugenia Grandet” jest powieścią o destrukcyjnej sile pieniądza i degradacji duszy pod jego wpływem, o konsekwencjach ludzkich ułomności, o trudnej sytuacji kobiet, ale także o lojalności i oddaniu w miłości. Balzac nakreślił także różnice dzielące prowincję kumulującą kapitał od Paryża –...

Monica | 2015-10-13
Przeczytana: 12 października 2015

Smutna to książka, pełna chciwości, żądzy posiadania pieniędzy, skąpstwa, nieuczciwości i cwaniactwa. Odczuwałam głęboki żal czytając o Eugenii i jej życiu. Dobra klasyka, tematycznie porównywalna ze "Skąpcem" Moliera.

Kachusek | 2013-07-29
Przeczytana: 26 lipca 2013

Nie porwała mnie ta opowieść, wprawdzie lubię tamte czasy ale sposób opisania skąpstwa Grandeta i emocje Eugenii były zbyt rozciągnięte i przydługie. Zakończenie słabe i jakoś tak ogólnie na trójkę ;)

Izoldka | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

Dobrze jest wrócić do klasyków literatury i przeczytać coś innego niż kryminały i romanse w czystej postaci. Balzac w swojej twórczości pozwala dostrzec, w momentach okrutnych drwin losu z człowieka, drugą, ciemną stronę jego egzystencji. "Eugenia Grandet" jest tego przykładem. Córka bogacza i jednocześnie chorobliwego skąpca. To już na starcie nie wróży nic dobrego. A gdy w grę wchodzi jeszcze dziewicza miłość do atrakcyjnego kuzyna Karola, którego uczucia ulatują równie szybko, jak przychodzą, to mamy naprawdę do czynienia z "komedią ludzką" i wtedy nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać, żałować, współczuć, czy też nie. Wiadomo jedno, z opowieści Balzaca zawsze płynie jakaś nauka, także dla nas żyjących współcześnie ludzi.

Aarionne | 2013-11-04
Przeczytana: 01 listopada 2013

Czułam się nieco hipstersko siedząc w metrze i czytając tę małą książeczkę o pożółkłych kartkach, podczas gdy moi współpasażerowie zapatrzeni byli w ekrany czytników. I taka trochę jest też ta lektura - nieco zaśniedziała, język i treść trącą myszką, ale przesłanie jest ponadczasowe.

Balzac stworzył książkę o kulcie pieniądza, o manii posiadania fotrtuny i upajania się nią. Przy tym jest to pragnienie posiadania dla samego posiadania - główny bohater nie tylko nie korzysta z możliwości, jakie daje mu zarobek, ale wręcz stara się żyć jak biedak. Trochę z wyrahowania, trochę ze strachu o własny majątek.

Temu światopoglądowi przeciwstawiona jest postawa córki, dla której pieniądz jest rzeczą wtórną i środkiem do dawania szczęścia innym ludziom. Wyraziste postaci sprawiają, że czytelnikowi łatwo jest opowiedzieć się za jedną ze stron. Skąpstwo i egoizm czy altruizm i uległość?

"Eugenia Grandet" to także książka o zaściankowości, prowincjonalnych intrygach i wyzysku biednych przez...

AGA | 2011-05-09
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Powieść o wielkiej miłości - miłości do pieniędzy. Ślepej i bezgranicznej. Niszczącej i niezaspokojonej.
Eugenia, córka najbogatszego człowieka w okolicy nie ma nic, żyje jak służąca, ale jest szczęśliwa. Nie ma pojęcia o tym co mogłaby posiadać, więc za tym nie tęskni.
Gdy poznaje co to miłość, oddaje się jej cała. Jej czyste i bezinteresowne uczucie do Karola pokona próbę czasu, ale czy w efekcie ocaleje?
Na drodze do szczęścia dziewczyny stają pieniądze - nie ich brak, ale wręcz przeciwnie, nadmiar.
Balzac w swojej powieści pokazuje nam dziewiętnastowieczną Francje, w której przeciwstawione są dwie równie wielkie miłości. Do człowieka i do złota. Obie równie sline, obie walczą przeciw sobie, która wygra?

Ta co zawsze...