Czarnoksiężnik Kadehar

2002-01-01
83-241-0176-4
Agata Sylwestrzak-Wszelaki
powieść fantasy

Wspomnienie z dzieciństwa. Poziom Harry'ego Pottera to nie był ale nie przypominam sobie innego cyklu, który połknąłbym w trochę ponad dobę. Sama historia przypomina trochę randomową rozgrywkę papierowego RPG - w pewnym momencie nawet nie zwraca się uwagi na rozwiązanie wątków chcąc tylko kolejnych przygód. Polecam młodym czytelnikom !

świetne! Wsysa, nie da się jej odłożyć dopóki się nie skończy.

świetne! Wsysa, nie da się jej odłożyć dopóki się nie skończy.

Może nie najwyższych lotów, ale czyta się świetnie o świecie, gdzie są komiksy, nutella i magia. Polubiłam większość postaci, paczkę przyjaciół wspierających Eryka. Może tandetna zrzynka run, ale pomogło w fascynacji nimi. I Hamnigja.

Powieść dla dzieciarni, francuski Harry Potter. Tak przynamniej chciałby wydawca, który do dzieła J.K. Rowling nawiązuje na okładce. Niestety, to porównanie chybione. Nie ten poziom.

Na kartach powieści podziwiamy bowiem świat fikcyjny, w którym magia istnieje i nikogo nie dziwi. Poznajemy też grupkę przyjaciół i śledzimy ich przygody w tym i innym świecie. Przygody mało emocjonujące i znacznie prostsze fabularnie niż te, które przeżywał Harry. Historia jest nudna, wtórna i banalna, postacie niezbyt interesujące, opisy zwyczajów nieprzekonywujące. W rezultacie mnie, starego, nic tu nie zadowoliło. Cóż, może gdybym miał 10-12 lat...

Jedna z moich ulubionych- do dziś dziękuję swojej przyjaciółce za przedstawienie jej, a panią od historii przepraszam za nieuwagę na lekcjach. Może do wielkiej literatury nie należy, ale świetnie czyta się o świecie magicznym poplątanym z naszym, zwyczajnym. I to w nieco inny sposób niż w super popularnym Potterze (którego zresztą też uwielbiam). Francuz z łatwością otwiera przed nami świat Is, wszystkie jego zasady i smaczki. Właściwie od książki nie sposób się oderwać. Główny bohater zostaje terminatorem magów, jego przyjaciel uczy się na rycerza, koleżanki... no cóż... nie zbyt zapisały mi się w pamięci, na pewno uczęszczały do szkoły ;). W wyniku splotu wydarzeń młodzi ruszają w wędrówkę między światami. I tyle by było na wstępie. Oh... i do dzisiaj zazdroszczę Erykowi możliwości otwierania drzwi gdziekolwiek i włamywania się do komputerów za pomocą glifów! Należy jednak wziąć poprawkę na moją ocenę- książkę, przeznaczoną dla młodzieży przeczytałam w wieku 15 lat i "umierałam z zachwytu". Jednak wiem, że kiedyś do niej jeszcze wrócę, bo imię Kadehar na trwale uwięzło w mojej głowie.

Ot kolejna sympatyczna opowiastka w stylu Harrego Pottera. Tylko dla wyposzczonych fanów fantasy "Dla Dzieci", którzy przeczytali sagę Rowling, a także "Eragona". Książka napisana dość zgrabnie, ale pod względem treści - przeciętna.

• Literatura francuska
  • Literatura młodzieżowa