Grimpow. Sekret ośmiu mędrców

Tłumaczenie: Bartosz Kurowski
Wydawnictwo: Philip Wilson
Grimpow : El Camino Invisible

Trudno dostępne, położone w górach, opactwo z bogatą biblioteką pełną starych i zabronionych dzieł, sekretne przejścia, zamki-twierdze, przerażające lochy, śmiertelne pułapki, z których uratować może jedynie wiedza i refleks, wielkie świątynie – wszystko to staje się udziałem Grimpowa i jego przyjaciół oraz wprowadza czytelnika w nastrój średniowiecznej grozy i tajemniczości.

Ptasiek | 2016-05-24
Na półkach: Przeczytane, Dno
Przeczytana: 24 maja 2016

KOSZMAR! Droga po szkle! Dawno nie czytałem nic tak źle napisanego! Aż mnie dreszcze przechodzą. Daje 3 gwiazdki tylko dlatego, że jest ładna pogoda i znalazłem pracę:D To nie ma nic wspólnego z książką...

Arkadiusz Dorszyk | 2012-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mylny jest napis na tylnej okładce książki, że Rafael Abalos jest znakomitym pisarzem hiszpańskim. Otóż nie jest. Jego opowieść jest nudna, postacie są słabo zarysowane, opis miejsc to totalna porażka, tutaj nie ma dynamiki, brak jakiejkolwiek akcji, czytając nie czułem się nawet przejęty losem bohaterów. Autor nie wprowadza odpowiedniego klimatu, Grimpow niby przechodzi metamorfozę, ale tak naprawdę jej nie zauważamy. Po prostu pojawia się informacja, że w trakcie pobytu w opactwie nabywa wiedzy i kamień emanuje mocą dając mu niewytłumaczalne możliwości odczytywania słów zapisanych w nieznanym mu języku. Zagadki są banalne, łatwe, tak naprawdę kpią z kamienia filozoficznego, bo i bez niego można by je odgadnąć. Nie wspominam nawet o zakończeniu, które umacnia czytelnika, że przygoda z tą książką nie była ciekawa. Co z tego, że Grimpow odkrywa tajemnice świata czytając wszelkie manuskrypty, posiada kamień filozoficzny skoro w pewnym momencie pojawia się towarzyszka podróży głównego...

Anetka | 2015-06-12

Książka porównywana z słynnym Imieniem Róży jednak w Hiszpańskim wydaniu. Gimpow wraz z przyjaciółmi zabiera czytelnika do świata średniowiecznych tajemnic i wojen. Zagadkowe postacie, nie jasne wskazówki, skarb templariuszy i droga do okrycia sekretu prowadząca przez całą Europę. Choć brzmi całkiem interesująco, to jednak czyta się to dosyć ciężko…

Imię róży to książka, którą czytało mi się strasznie ciężko. Wiem, że jest wielu sympatyków Umberto Eco jednak ja do nich nie należę, dlatego już samo porównanie do tej książki wywołało u mnie pewną niechęć, jednak postanowiłam spróbować.

Cóż… to dzieła Eco temu daleko, to fakt. Choć tematyka podobna i klimat ten sam, to jednak czuć od pierwszych stron, że to nie jest najlepsze dzieło. Akcja toczy się powoli, tajemnice przytłaczają. Jest ich ta dużo, że po prostu chwilami już mi się nawet nie chciało samej szukać rozwiązania, tylko szłam na łatwiznę. Co więcej, śmiem wątpić, że ludzie w średniowieczu naprawdę byliby w stanie dojść do...

Northman | 2014-04-30
Przeczytana: 12 października 2013

Przykro jest mi to mówić, ale tylko straciłem poświęcony na tę książkę czas. "Grimpow" jest do bólu przewidywalny i nudny. Człowiek tylko się wkurza patrząc na beznadziejną składnię, czytając o poczynaniach średnio lotnych umysłowo bohaterów i będąc prowadzonym przez niezbyt inteligentną narrację (nie chcę nikogo urazić, a już na pewno nie autora, ale taka jest niestety prawda). Żałuję, bo liczyłem na znacznie więcej. I to tym bardziej, że zawsze lubiłem średniowiecze i jego pełną tajemnic atmosferę tchnącą z otchłani minionych wieków.

agalius | 2013-12-15

Przyznam szczerze, że sam nie wiem, co mogę powiedzieć o tej pozycji. Sięgnąłem po Grimpowa Rafaela Abalosa tylko dlatego, że ktoś ze znajomych polecił mi go jako świetną książkę. Otóż nie. Nie jest to ani trochę świetna, ani nawet dobra książka. Już w połowie dosięgło mnie wahanie, czy aby nie byłoby dla mnie lepiej, gdybym sobie odpuścił. Jednak nie cierpię pozostawiać niedokończonych spraw, więc doczytałem do końca i mogę powiedzieć tylko jedno tym, którzy zamierzają przeczytać historię Grimpowa. PRZEJDŹCIE OBOK TEGO, BYLE SZYBKO!!!

patorischia | 2013-07-23
Przeczytana: 07 lipca 2013

Przyznam, że książka mi się podobała i była ciekawa jednak po przeczytaniu więcej niż połowę, zaczęła mnie tak jakby męczyć. Bo po jednych zagadkach, kolejne i kolejne i kolejne, coraz to nowe zadania do rozwiązania. Przy którejś z kolei zupełnie przestałam myśleć nad rozwiązywaniem jej, bo po prostu było ich tam za dużo.
W takim wypadku każdą inną książkę po prostu bym odłożyła, ale jednak trzymała mnie ciekawość, jak to się skończy. I uśmiechnęłam się kiedy okazało się, co jest tym sekretem , być może gdzieś w głębi duszy spodziewałam się, że coś takiego może być tym sekretem ale jednak miałam wątpliwości, nie byłam pewna.
Miałam to szczęście, że czasy, w których została umieszczona akcja utworu, przerabiałam chwilę wcześniej w szkole, więc byłam zorientowana. ;D
Książka ciekawa, tylko mogłoby być troszkę mniej zagadek.

Maynard | 2012-09-20
Przeczytana: 2006 rok

Jak dla mnie to Pan Abalos może Mistrzowi Eco co najwyżej buty czyścić. Nudna, pseudośredniowieczna powieść przygodowa dla 12-sto latków. Za porównania do "Imienia Róży" powinna być nakładana specjalna kara. Polecam 12-latkom!

Mayova | 2012-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2012

Beznadziejne. albo jestem za stara na takie zagadki i mdłą treść.

Hersus | 2011-09-27

„Grimpow. Sekret ośmiu mędrców” jest to wspaniała książka opisująca przygody tytułowego chłopca, który po ucieczce od wuja zamieszkuje ze złodziejaszkiem Durlibem. Pewnego dnia znajduje martwego rycerza a przy nim czerwony kamień, który… Więcej nie będę opowiadał, bo zdradzę zbyt wiele szczegółów. Muszę jednak powiedzieć, że to wspaniała książka, której ciekawa fabuła oraz niespodziewane zwroty akcji nie pozwalają oderwać się od niej na chwile. Historia ta pokazuje jak młody chłopak Grimpow musi dorasnąć, jeżeli chce przeżyć w świecie, w którym rządzi pieniądz a rycerskie ideały już dawno zostały zapomniane. Niezbyt rozwlekłe opisy pozwalają czytelnikowi przenieść się do świata opisanego w książce. Mimo że nie jest to książka, w której smoki i elfy pojawiają się na każdej stronie to i tak przygoda oraz zagadki, którymi książka jest przesiąknięta powodują, iż jest to książka warta przeczytania. Nie na darmo nazywana jest hiszpańskim „Imieniem Róży”. Autor użył w tej książce wielu...

sweeciak | 2013-08-26
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

W książce „Grimpow. Sekret ośmiu mędrców" ukryte są prawie wszystkie mistyczne i tajemnicze legendy, które miały miejsce w średniowieczu. Sprawia to tak naprawdę wrażenie jakby autor nie wiedział na czym się skupić i wrzucał do powieści wszystko co nasunęło mu się do głowy, a potem próbował to ubrać w spójność całość. Trochę tego wszystkiego za dużo według mnie, ale może to był zamysł autora. Bądź co bądź, główne przesłanie nie zostało zamazane i każdy kto przeczyta Grimpowa zrozumie, że największym skarbem wcale nie są pieniądze a wiedza.

"Grimpow.." jest to powieścią przygodową, dziejącą się w czasach inkwizycji i przesądów. Można się pokusić do stwierdzenie, że jest skierowana do czytelników, którzy mają ochotę przeżyć coś innego bez wnikania zbytnio w sens i prawdziwość. Ot odpocząć przy książce.