Opowieści z Blarnii: Lewa ladacznica i stara szafa

Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydawnictwo: Mag
The Chronicles of Blarnia: The Lying Bitch in the Wardrobe

Ukochany klasyk fantasy, dzieło małomównego, palącego fajkę naukowca w cuchnącej tytoniem tweedowej marynarce - przerobione na przebój kinowy, święcący tryumfy na całym świecie. Skąd my to znamy? "Władca Pierścieni" poddany hollywoodzkiej obróbce stał się gigantycznym hitem. Narnia z pewnością mu dorówna. Mike Gerber, świeżo po sukcesach (pół miliona nakładu!) Barry`ego Trottera, bierze na cel kolejny fenomen medialny jakim są "Opowieści z Narnii" C. S. Lewisa. Autor, Michael Gerber żartuje bez przerwy od czasów, gdy zatrudnił się w "The Yale Record", najstarszym amerykańskim studenckim piśmie satyrycznym. Od tego czasu jego teksty pojawiały się w najróżniejszych miejscach, choćby w "The New Yorkerze", "Playboyu", "The Wall Street Journal", "NPR", i słynnym programie telewizyjnym "Saturday Night Live".

Beremis | 2013-08-25
Przeczytana: 2012 rok

Kupiłem na wyprzedaży w tesco i żałuję. Piwo byłoby lepszym wyborem.

Kasia Oskroba | 2010-12-02

Litości, Gerberowi powinni zakazać pisania! Bo jedyne co wychodzi spod jego pióra to żałosne, ośmieszające go, wymęczone historyjki. Być może atrakcyjne dla rynku, ale szczerze mówię - nie warto tracić pieniędzy ani tym bardziej czasu.

Vandia | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2013

To było straszne. Moje oczy krwawiły, palce odpadły od dotykania tej książki, a mózg (z wyobraźnią) zamienił się w galaretowatą papkę. Poprzedni stan rzeczy przywróciła mi inna książka - "Atlas Chmur", która zdawała się być miodem na usta.

Michael Gerber tą książką się tylko ośmieszył. Pisał to jak był pijany?

Po przeczytaniu tej książki czułam się gorzej, niż gdyby trawiła mnie gorączka podczas biegu maratońskiego sprintem na Mount Everest.

MG uważał, że swoimi dopiskami, durnym humorem i ciągnącą się jak gacie babki Zdzisi akcją uda mu się zdobyć sławę - racja, zdobył sławę. Sławę idioty.

Żal mi drzew z których zrobiono kartki, aby wydrukować te książkę.

Profesorek | 2015-01-06
Przeczytana: 04 stycznia 2015

BRAK SŁÓW

Tak się zastanawiam, czy w ogóle "to coś" zasługuje na miano nazwania go książką. Pisać, żeby pisać? Bez ładu, składu, sensu i... wszystkiego? To ma śmieszyć?!
Rozprowadzić to w takim nakładzie, cieszyć się stosunkowo dużą sprzedażą i zarabiać na czymś takim???
Boże mój drogi, wiem, że na tym świecie wiele rzeczy jest możliwych, ale, że... no zwyczajnie
BRAK SŁÓW!!!

Czytelniku!
NAWET NIE TYKAJ TEGO Z PÓŁKI!

Alicya Oss | 2014-01-08

Kłamliwa dziwka w szafie i kropka /Opowieści z Blarnii. Lewa Ladacznica i Stara Szafa - Michael Gerber/

Miałam ochotę przeczytać rozluźniającą książkę, przy której się trochę pośmieję. Zaufałam wydawcy, zaufałam opiniom. Zwiodła mnie okładka i wyraźne parodystyczne nawiązanie do znanej powieści. Szczerze żałuję. Nikt nie zwróci mi czasu poświęconego na lekturę.

Po kilku pierwszych stronach czytanie stało się dla mnie horrorem, uświadomiłam sobie bowiem, że muszę dobrnąć do zakończenia. Przerażająca świadomość. Dosłownie czołgałam się przez kolejne strony w koszmarnych bólach, od czasu do czasu wpełzając na minę, która rozrzucała wokoło umartwione członki mojego ciała.

To co dawało mi siłę by na powrót się pozbierać, to fakt, że tłumacz dał radę i dobrze wykonał te niewątpliwie niewdzięczne zadanie. Sądzę jednak, że mógł nie oszczędzać czytelników i nie łagodzić podtytułu, zostawiając go...

Kinga | 2015-08-10

Zgroza, zbrodnia na literaturze, lewatywa dla głowy z perspektywą wydalenia mózgu...

Nie myślałam, że z książką tak małych gabarytów, bo format a5 i raptem dwieście stron z hakiem, będę się męczyć ponad tydzień no ale patrząc na jej treść to bardziej wyczyn... wstydem za to jest przyznanie się, że w ogóle miałam to coś w rękach.
Masa zbędnych wulgaryzmów, kloacznych żartów oraz czarnego humoru na bardzo niskim poziomie. Beznadziejne dialogi, jeszcze gorsi i kiepsko poprowadzeni bohaterowie, wszelkie opisy wręcz tragiczne. Miała być parodia a wyszedł syf. Z każdą stroną, z każdym słowem plułam sobie w brodę, że wydałam na to 'dzieło' cudze pieniądze. Z ledwością dotarłam do końca.
Gerber zdecydowanie powinien zostać zlinczowany za popełnienie tego! Przesadziłam? To chociaż dożywotni zakaz płodzenia czegokolwiek nie tylko w dziedzinie literatury. Poziom wyjątkowo niedojrzałego gimnazjalisty albo i gorzej.

Kupiłam, przeczytałam, spaliłam.
Polecam ją nikomu a jeszcze mniej swoim wrogom.

Żałosna pisanina, która teoretycznie ma śmieszyć, w praktyce przypominała mi równie żałosne opowiastki Philipiuka o pewnym degeneracie, niewiele lepszym od panów z podrzędnego baru "Pod Latającym Kuflem i Obitą Mordą". Wróc. Wędrowycz przy tym to szczyt intelektualnej powieści, geniusz autora i odkrycie na nowo literatury. Co nie zmienia faktu, że tak jedno jak i drugie wrzucone zostało przeze mnie do jednego worka ze 'Z(a)mierzchem', wywiezione za miasto i zakopane, zacementowane i zaminowane.
Coś dodać jeszcze?
A tak. Dodam.
Omijajcie szerokim łukiem, chyba że bawi was grafomania gimnazjalistki, która naczytała się modnych ostatnio 'paranormal romance' i sądzi, że jest 'światowej sławy aŁtoreczkom', która pomiędzy kolejnymi 'pikantnymi' opisami 'seksu' wali rozważania natury 'fioletownego albo bardziej fioletownego koloru swojej sókięki' - mniej więcej tej sam poziom umysłowy. Albo i bardziej żałosny.
Nie, nie polecam. Negatywna ocena wręcz.

Karolina | 2016-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Olaboga... czegoś takiego nie trzymałam chyba NIGDY w rękach. Az wstyd przyznać że posiadam to we własnej bibliotece. Chyba jednak będę musiała dać mężowi do rozpalania w piecu żeby nikt nie zobaczył że to mam. Jest to JEDYNA książka którą odłożyłam po przeczytaniu zaledwie 18 stron. Gdybym miała jeszcze te 18 lat może, podkreślam MOŻE (!!) bym przebrnęła bo nie byłoby mi tak szkoda czasu , którego dziś przy dzieciach już tak nie mam...Mam nadzieję że autor nie zarobił za dużo na tej książce :/

Beata | 2010-05-26
Przeczytana: 2006 rok

Kolejna beznadziejna parodia...

Darth Dream | 2012-04-23
Przeczytana: 2006 rok

To właśnie od tej książki zaczęła się moja fascynacja Michaelem Gerberem :) Wypatrzyłem "Opowieści z Blarnii" na półce w hipermarkecie krótko po kinowej premierze pierwszej części filmu na podstawie powieści C. S. Lewisa. Zaryzykowałem i nigdy nie żałowałem wydanych pieniędzy. Gerber to geniusz parodii. Zmienia oryginalną historię w taki sposób, że nie mogę powstrzymać się od śmiechu. Sprowadza ukochanych bohaterów dzieciństwa do roli przyziemnych tępaków, używających wulgaryzmów i myślących tylko o seksie. Dzięki temu cała opowieść staje się bardziej wiarygodna. Kiedy czyta się "Harry'ego Pottera", aż trudno uwierzyć, że nastolatki potrafią być aż tak grzeczne. Nawet nie uprawiają pettingu. Rzadko kiedy powiedzą coś brzydkiego, są wiecznie uprzejmi i inteligentni. Postacie z książek Gerbera to ludzie z krwi i kości, nie wyidealizowane Hermiony, Aslany, Petery i Łucje. Takie książki o wiele fajniej się czyta. Podobnych powieści jest oczywiście sporo, ale to Gerber trafia do mnie...