Pajęczyna

Tłumaczenie: Anna Bańkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z Gawronem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Spider's web
dona

Inne wydania

W rezydencji Cobblestone Court państwo Henry i Klarysa Hailsham-Brownowie oczekują przybycia nader ważnego gościa - od przebiegu wizyty zależy kariera pana domu. Zatem kiedy Klarysa odkrywa w salonie zwłoki mężczyzny, postanawia czym prędzej pozbyć się ciała. Niestety, w sprawnym przeprowadzeniu tej operacji przeszkadza przybycie inspektora Lorda - który otrzymał anonimowy telefon z informacją, że zostało popełnione morderstwo.

tvinge | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

"Pajęczyna" to adaptacja sztuki teatralnej Agathy Christie, napisana przez Charlesa Osborne'a.

Klarysa wraz z mężem i jego córką z poprzedniego małżeństwa zamieszkują na wsi, gdzie odwiedza ich kilkoro znajomych. Młoda kobieta uwielbia płatać wszystkim przeróżne figle i żarty, wskutek czego, gdy dochodzi do prawdziwie niebezpiecznej sytuacji mało kto wierzy jej, że w domu znajduje się... trup. W perspektywie faktu, że niebawem do domu przyjeżdża jej mąż z ważną osobistością, Klarysa nie może pozwolić na narażenie na szwank jego reputacji, więc z pomocą domowników, służby, znajomych oraz przybyłych niepodziewanie funkcjonariuszy policji muszą doprowadzić sprawę do porządku, wykryć sprawcę i odkryć całą prawdę o tajemniczych zdarzeniach mających miejsce w posiadłości.

Historia jest dość skomplikowana, wszystko dzieje się szybko, mamy tu kilka niespodziewanych zwrotów akcji - całość sprawia, że książkę czytało się naprawdę przyjemnie i momentami z zapartym tchem.

yaola | 2015-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Rzeczywiście podczas czytania miałam wrażenie, że oglądam sztukę teatralną, wszystko odbywa się bowiem w jednym pomieszczeniu w ciągu jednego dnia. Po kolei z kolejnym aktem odkrywamy prawdę, chociaż w zasadzie dla uważnego czytelnika;-) można dość szybko rozszyfrować mordercę.

Agatha Christie jest jedną z najbardziej popularnych pisarek z gatunku kryminału. Nie znam człowieka , który nie słyszałby jej nazwiska .
Na pewno znacie ten klasyczny motyw kryminalnej zagadki gdy w domu zostaje znaleziony trup, a mordercą może być każda z obecnych w posiadłości osób. Intryga tak się zapętla, że już zupełnie nie macie pojęcia w którą stronę skierować oskarżycielski palec, a nawet gdy w głowie tli Wam się iskierka podejrzenia – okazuje się ona być tylko ślepym zaułkiem, w który umyślnie wyprowadził Was przebiegły autor.
Kolejne zwroty akcji, coraz częściej zmieniane wersje wydarzeń i szybkość z jaką pochłania się „Pajęczynę” to z pewnością jej atuty. Zmuszona na chwilę odłożyć książkę, myślami wracałam do niej i zastanawiałam się jak dalej potoczy się fabuła i oczywiście próbowałam odgadnąć kto okaże się mordercą. Nauczona doświadczeniem, starałam się nie wykluczać nikogo i chociaż detektyw tym razem był ze mnie marny, to i rozwiązanie zagadki wymyślone przez panią...

lacerta | 2015-07-16
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Nie potrafię spojrzeć na ten kryminał tak do końca poważnie. Ponieważ Klarysa jest dla mnie, czasami, postacią wręcz komiczną. Zagadka ciekawa i w pewnych momentach zaskakująca, ale książka ma w sobie troszkę humoru, który na pewno jej nie zaszkodził.

| 2014-12-28

Wstyd się przyznać, ale jest to moje pierwsze spotkanie z panią Agathą Christie... Powiem tak: jeżeli pozostałe książki tej wybitnej autorki, które zamierzam przeczytać, będą tak rewelacyjne jak ta, to ja się piszę :D

Klasyczny angielski kryminał, sto procent Christie w Christie. Akcja rozgrywa się niemal wyłącznie w dialogach, intryga kryminalna przeprowadzona jest z matematyczną precyzją. Tu każdy element ma znaczenie, nawet najdrobniejsza wzmianka, wprowadzona pozornie po to, żeby budować postać, klimat, akcję, okazuje się istotna dla odkrycia, kto jest mordercą. Zakończenie było dla mnie (rzecz jasna) zaskakujące. No i tutaj dochodzimy do czegoś, co można uznać zarówno za wadę, jak i zaletę tych kryminałów – z powodu swojej typowości tak zlewają się w całość, że kiedy po jakimś czasie do nich wracam, nie pamiętam, czy znam ten konkretny, czy nie. I za każdym razem zaskakuje mnie, kto jest mordercą;) Więcej gwiazdek daję tym, które wyróżniają się z tłumu i zapadają w pamięć. Z tym na pewno tak nie będzie.

Roland | 2013-11-05
Przeczytana: 02 listopada 2013

Adaptacja sztuki Agathy Christie napisana przez Charlesa Osborne’a. Dobra książka detektywistyczna na jeden długi jesienny weekend.
Nowa żona wysokiego urzędnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Klarysa Halisham-Brown uwielbia płatać swoim gościom niewinne psikusy. Mąż naszej bohaterki wyrusza po znakomitych przedstawicieli, którzy mają spotkać się w ich domu. Jednocześnie Klarysa znajduje zwłoki nowego męża byłej żony jej męża, który wcześniej ją szantażował. Klarysa prosi trzech przyjaciół dżentelmenów o pomoc w ryzykownym planie mającym na celu uratowanie kariery jej męża. Tymczasem do drzwi puka policja. Czy uda się rozwikłać zagadkę przed przybyciem męża? Kto popełnił ten straszliwy czyn?
Można śmiało powiedzieć, że tą krótką powieść czyta się z przyjemnością. Główną bohaterka tworzy sieć kłamstw, które zaczynają przypominać pajęczą sieć. Prawdziwe personalia niektórych osób zostaną odkryte, a podejrzenia padają na każdego z bohaterów. Oko wprawnego czytelnika może...

--pisarka-- | 2014-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

I znów genialny kryminał autorstwa Christie! Książka naprawdę rewelacyjna, wciągająca, chociaż na początku może się wydawać nudna, aż trudno uwierzyć, że akcja toczy się w ciągu jednego wieczoru! Czytałam ją jednym tchem, po części dlatego, że Christie ma zwyczaj kończenia rozdziału w najciekawszym momencie i po prostu musisz przeczytać kolejne strony.

Jenny_89 | 2011-12-14
Przeczytana: październik 2011

"Pajęczyna" należałoby raczej traktować jako kryminał z przymrużeniem oka. Znajdziemy tutaj trochę czarnego humoru, ciekawe postacie i oczywiście morderstwo. Historia toczy się wokół trupa, a ściślej rzecz ujmując wokół ukrycia i pozbycia się trupa m.in. w szafie. Jest to nietypowa powieść w dorobku Agathy Christie, ale równie świetna jak inne.

MałaPisareczka | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Sztuka teatralna. Szalona główna bohaterka. Dziesiątki tajemnic i zagadek. Oraz ten niezwykły humor i lekkość pióra Christie. Oto Pajęczyna!

Klarysa Hailsham-Brown, żona Henry'ego Browna, urzędnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych, to kobieta skora do robienia sobie żartów. Oczekując przyjścia niezwykle ważnego gościa, nie będzie jej jednak do śmiechu, gdy odnajduje w salonie zwłoki Olivera Costello, obecnego męża byłej żony Henry'ego. Przekonana o tym, iż morderstwo popełniła jej pasierbica, stara się ukryć zwłoki. Jednakże prawda szybko wychodzi na jaw, przez co rozpoczyna się prawdziwe polowanie na winnego...

Pajęczyna to tak naprawdę sztuka teatralna napisana przez Agatę Christie, którą dopiero prawie pół wieku później przeniósł na karty powieści Charles Osborne pod tym samym tytułem. I zrobił to na tyle genialnie i przemyślnie, iż czytając kolejne dzieło podpisane nazwiskiem Królowej Kryminału mamy wrażenie, iż znaleźliśmy się w teatrze na błyskotliwej sztuce...