Sprawa nerwowej żałobniczki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

W fotelu siedział w groteskowej pozie martwy Arthur B. Cushing. Czerwona strużka, która wyciekła z czarnego okrągłego otworu, utworzyła złowrogą plamę na jego jedwabnej koszuli. Krople czerwieni poplamiły podłogę. Na podłodze leżał okrągły, lśniący przedmiot odbijający światło. Otwarta puderniczka z rozbitym lusterkiem, z której wysypał się puder tuż u stóp martwego mężczyzny. Belle Adrian rozpoznała puderniczkę, nie patrząc nawet na napis wygrawerowany na złotym wieczku. To był prezent urodzinowy dla Carlotty od Arthura Cushinga.

[fragment książki]

wiejskifilozof | 2016-08-27

Książka bardzo stara z roku 1951,troszkę trąci myszką.Dziś inaczej się piszę kryminały.
Co nie znaczy,że ta książka jest słaba,co to to nie.
To,fajnie napisana akcja.Zabójstwo podrywacza,bogatego.
Kto,go zabił ? Książka szybko się czyta.
I naprawdę jest dobra.

Katarzyna | 2015-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Tak jak „Sprawa podwójnej tożsamości” była w moim odczuciu jedną z bardziej wciągających powieści w dorobku E. S. Gardnera, tak chyba „Sprawa nerwowej żałobniczki” jest jedną ze słabszych książek twórcy Perry’ego Masona. Nie twierdzę, że powieść jest nudna czy przewidywalna, bo nie jest, brakuje jej jednak charakterystycznych dla Gardnera zaskakujących zwrotów akcji, które sprawiają, że nie sposób oderwać się od lektury.

Tym razem autor zaserwował nam przede wszystkim słowne utarczki Masona z prokuratorem okręgowym, Darwinem Hale’em, którego najsilniejszą bronią na sali sądowej są: zgłoszenie sprzeciwu i wzięcie świadka w krzyżowy ogień pytań. Gardner przyzwyczaił swoich czytelników, że rozprawa sądowa stanowi oś konstrukcyjną właściwie wszystkich powieści z cyklu o najlepszym w swoich fachu adwokacie kryminalnym. Tu jednak jest ona elementem dominującym. Mniej więcej w okolicach 80. strony wstępujemy na salę sądową i już do końca powieści jej nie opuszczamy. W stosunku do innych...

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2016-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Potwornie się wynudziłam przy lekturze. Dopiero po jakichś 150 stronach coś się w końcu zaczęło dziać. To jednak nie jest autor, którego będę chętnie czytać. Może kogoś kręcą zawiłości prawno-sądowe, mnie nie. Nuuda.
Najfajniejsze w książkach Gardnera są tytuły. I tylko tytuły.
Ale ten akurat tytuł nijak się ma do treści.

Honoo69 | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Bardzo przyjemny kryminał, ciekawa historia. Do ostatniej strony nie zgadłam rozwiązania zagadki :)

KiNGa | 2015-05-05
Przeczytana: maj 2009

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Matka zaniepokojona przedłużającą się nieobecnością córki, która spędza wieczór u sąsiada, słysząc kobiecy krzyk i strzał, biegnie do domu sąsiada, by sprawdzić, czy nic złego się nie stało. Na miejscu zastaje zwłoki mężczyzny, a obok dostrzega leżącą na podłodze puderniczkę córki. Matka natychmiast zaczyna usuwać wszelkie ślady mogące świadczyć o obecności córki w domu zbrodni, ale nie zdaje sobie sprawy, że jest obserwowana przez sąsiadów, którzy wcześniej widzieli tam jej córkę, a później słyszeli krzyk i strzał. Dobra lektura do podróży.

ŚliwkowaPanna | 2011-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2011

Pierwszy raz spotykam się z książkami tego autora, mimo że ma ich sporo. Mam jeszcze drugą pozycję i raczej na tym zaprzestanę. Książka cieniutka, czyta ją się szybko, starczyły mi 3 godziny z przerwami. Miejscami się gubiłam w wyjaśnianiu sprawy, ale przebrnęłam. Książka jest średnia, od tak dla zabicia czasu. Jeżeli ktoś chciałby zacząć z kryminałami z pewnością bym nie poleciła. "Zaskakujące" na końcu rozwiązanie, kto dopuścił się tego czynu. Czemu cudzysłów? Bo wytłumaczenie wyrwane z... dosłownie.

Buka | 2015-06-04
Przeczytana: 24 maja 2015

Krótko, zwięźle - koniec całkiem całkiem. Idealna w (dłuższej) podróży komunikacją publiczną ;))).

Klotylda | 2014-07-21
Przeczytana: 2010 rok

Średnio mi się podobało. Do Chandlera daleko.

martuska | 2017-04-23
Klaudia Rudowska | 2017-04-18