Zło rozkwita wiosną

Okładka książki Zło rozkwita wiosną Agatha Christie
Okładka książki Zło rozkwita wiosną
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Jubileuszowa Kolekcja Agathy Christie kryminał, sensacja, thriller
Jubileuszowa Kolekcja Agathy Christie
Wydawnictwo Dolnośląskie
2024-03-27
2024-03-27

No hej. Znacie już twórczość Agathy Christie?

Wydaje mi się, że o tej królowej kryminałów nie trzeba dużo mówić. Dorobek pisarski ma bardzo konkretny i każdy tam znajdzie coś dla siebie. A ja, jako że jestem jej fanką, przychodzę dziś do was z recenzją jednej z jej książek

Współpraca reklamowa - przy książce "zło rozkwita wiosną" z wydawnictwem dolnośląskim

Na spokojnie mogę nazwać się fanką, bo jakieś 30 książek tej autorki przeczytałam, seriale na postawie książek uwielbiam a przeważnie te o Herkulesie Poirot. Nie każdy jednak wie, że Agatha stworzyła też serię książek o Pannie Marple oraz Tommy i Tuppence. I wiadomo, jak czyta się dużo dzieł tego samego, zaczynamy zauważać schematy i to jak działa autor, jednak dalej bawimy się dobrze.

"Zło rozkwita wiosną" to zbiór 12 opowiadań, które łączy przygody wszystkich głównych bohaterów serii Agathy. Wszystkie są klimatyczne i takie pomimo wszystko bardzo komfortowe. Nie ma tu nie potrzebnych dram, czy słabego kluczenia między tropami. Dostajemy zagadkę i wskazówki i mamy rozwiązać to przed bohaterami. Wiadomo jednak, że z książkami autorki różnie bywa i nie zawsze jesteśmy w stanie być krok przed nią i zakończenie nas zaskakuje.

Z opowiadaniami wiadomo, różnie bywa, jedne lepsze drugie nieco słabsze, ale dalej trzymają poziom. Dla mnie jest to taki powrót do domu, pod kocyk, albo wyjście na jezioro w upalny dzień, bo takie są książki Agathy. Pomimo tego, że są to kryminały opisujące jednak zbrodnie, my się bardziej skupiamy na zagadkach niż de facto śmierci. Pomysły na fabułę zawsze są interesujące i pomimo tego, że niektóre z nich mają ponad 100 lat, bardzo fajnie się starzeją. Bohaterowie też są żywi, nie wzbudzają kontrowersji, a sama autorka również jest bardzo ciekawą postacią np. Jej zaginiecie, czy też cała twórczość, o której nadal wiemy niewiele.

Dla mnie jest to książka 5/5⭐️, podobnie jak inne dzieła autorki.
Pomimo tego, że przeczytałam już dużo książek autorki, to nadal jeszcze bardzo wiele przede mną i nie mogę już się doczekać następnych historii.

No hej. Znacie już twórczość Agathy Christie?

Na spokojnie...

Od razu na wstępie przyznaję, że to pierwsza książka autorki po jaką sięgnęłam i pierwszy zbiór opowiadań, z jakim kiedykolwiek miałam do czynienia. Oba pierwsze razy uważam za udane i to bardzo!

Słuchajcie, "Zło rozkwita wiosną" to zbiór 12 różnych opowiadań, w których głównymi bohaterami są detektywi dla większości z Was znani z innych powieści autorki - m.in. Herkules Poirot, Panna Marple czy Tommy i Tuppence. Wiosenna aura, pierwsze pąki na drzewach, świeże zioła w ogródku i nieśmiało rozgrzewające słońce będą towarzyszyć im podczas rozwiązywania licznych zagadek, odkrywania tajemnic bądź w poszukiwaniach sprawców.

Bardzo przypadł mi do gustu styl autorki oraz krótka forma opowiadań, które mimo wszystko były treściwe i angażujące. Super jest także to, że poznajemy rozwiązania każdej sprawy, możemy więc sami pobawić się w detektywów i sprawdzić czy nasza analiza bohaterów była prawidłowa. Przyznaję, że niektóre zakończenia były dla mnie zaskakujące. Ten zbiór to totalny powiew świeżości i lekkości idealnie wpisujący się w tę porę roku - wiosnę. To był przyjemnie spędzony czas z lekturą, pierwsze tak wciągające spotkanie i na pewno nie ostatnie! Jeśli chodzi o samo wydanie - jestem po prostu zachwycona..

To kolejna książka w kolekcji jubileuszowej Agathy Christie. W tym wydaniu możecie poznać 13 opowiadań, w których szerzy się zło. Oczywiście znani faną Agathy Christie detektywi (panna Marple, Herkules Poirot oraz Tommy i Tuppence) błyskawicznie rozwiązują zagadki.

Opowiadania są bardzo krótkie, każde około 20 stron. W związku z czym szybko się je czyta, a także wszelkie zagadki kryminalne są bardzo szybko rozwiązywane.

Opowiadania są różnego typu. Mamy tu tajemnicze morderstwa, zaginięcia, kradzieże czy tylko hipotetyczne rozważania na temat zbrodni. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Szczególnie polecam tą pozycję faną panny Marple. Na pewno nie się nie zawiodą. Jest tutaj w szczytowej formie. Nadal bezbłędnie odczytuje intencje ludzi, co pozwala jej na rozwiązywanie zagadek kryminalnych. Zawsze jestem pod wrażeniem tego jak dobrze zna ona naturę człowieka.

Dodatkowo okładka, tytuł a także szata graficzna w środku książki są idealne na wiosnę. To obowiązkowa lektura na pierwsze ciepłe wiosenne dni.

Recenzja powstała w ramach współpracy barterowej z wydawnictwem. Warunki współpracy w żaden sposób nie wpływają na treść recenzji i niezależność myśli w niej zawartych.

Z całą pewnością muszą powiedzieć, że nikt nie potrafi stworzyć takiego klimatu jak Agatha Christie. Jej twórczość jest jak powrót do domu i przyjemne słoneczko w wiosenny dzień (PS nawet jeśli tą wiosną rozkwita zło :D ). Zastanawiałam się czytając tą książkę czy wolę opowiadania czy jednotomowe historie w wydaniu królowej kryminałów, ale nadal w sumie nie wiem. W tej najnowszej książce z kolekcji jubileuszowej mamy czystą rozkosz, istne pudełko czekoladek, gdzie nie wiemy na co trafimy, ponieważ łączy ona przygody Herkulesa Poirot, panny Marple i nowych dla mnie bohaterów Tommy i Tuppence (poznając zakończenie opowiadania Zaginiona dama nie mogłam przestać się śmiać) . A co możemy zastać w tej książce? Nianię gotową zrobić zbyt wiele, by dojść sprawiedliwości szantażowanego wychowanka. Obsesyjną miłość starszego „dżentelmena” względem młodej gosposi. Trochę Rosjan, bolszewików, „czerwonych” i innych socjalistycznych aspektów jako zła powszechnego zagrażającego anglikom. Rozkapryszoną diwę operową z niełatwą przeszłością. Współczesną feministkę, która za punkt honoru postawiła sobie nie być nic winną mężczyźnie. Wypaczony obraz miłości jako manipulacji kobietą. Maklerkę lat, gdy na giełdzie dało się tak samo szybko stracić majątek życia jak i zarobić miliony, a swoje pieniądze powierzało się bez zastanowienia teoretycznie specjalistom w swoim fachu. Trzydziestoletnie kobiety jako stare i nieatrakcyjne kokietki otaczające się młodymi mężczyznami. Nierówności klasowe i etniczne jako codzienność. I właśnie dlatego kocham powieści Agathy Christie, bo kto zapewniłby mi tyle rozrywki w jednej książce?

Nie chciałam książki oceniać w ⭐, ponieważ jedne opowiadania mi się bardzo podobały, a inne trochę mniej, ocena tutaj jest taką średnią, ale kierujcie się bardziej recenzją.

"Zło rozkwita wiosną" to wprost idealna lektura na słoneczne dni. ☀️Jedne opowiadania są bardziej wiosenne, inne  już mniej, ale wszystkie czytało się bardzo przyjemnie. Pierwszy raz poznałam Christie w formie opowiadań, bo książki które dotychczas czytałam były jedną historią.

Mogę powiedzieć, że idealnie się sprawdza w krótszej formie, bo czytanie opowiadań nie jest aż wymagające jak jej pełnowymiarowe historie.

Agatha Christie miała to do siebie, że do  książek zawsze wrzucała pełno bohaterów, których przyznam nie łatwo jest spamiętać.  Tutaj nie powinniście mieć takiego problemu. Ja może z dwa razy się zaplątałam, a tak akcja była zwarta szybka i wciągająca.

My tutaj różnych detektywów prowadzących akcję, więc możemy też zdecydować o którym nam się najlepiej czyta. Ja do tej pory czytałam tylko o Poirocie i zostaje on teraz moim ulubieńcem, choć może się to jeszcze zmienić po innych lekturach.

Szczególnie akurat tą poleciałbym dla osób, które chcą poznać książki Christie, a nie wiedzą od czego zacząć. Forma opowiadań z jednej strony was zaangażuje, a z drugiej do możliwość powrócenia do reszty po czasie, przez co nie będziecie czyli przymusy, aby poznać całość na raz.

Moje ulubione opowiadania to:

🌿Tajemnica Market Basing

🌿Ziele śmierci

🌿 Jak rosną kwiatki w Pani ogródku?

🌿Dziewczyna z pociągu

{#współpracareklamowa z Wydawnictwo Dolnośląskie}

🌷Twórczość Agathy Christie jest mi już znana i udało mi się przeczytać do tej pory 5 z jej książek (w skali wszystkich wydanych to jak kropelka w morzu).
Jej pomysły na fabułę, styl pisania i sposób w jaki potrafi zaangażować czytelnika są niesamowite. Nigdy nie jestem zawiedziona, a wręcz przeciwnie.

☀️"Zło rozkwita wiosną" jest jednak formą, z którą, w przypadku Christie nie miałam wcześniej do czynienia.
Książka zawiera kilka krótkich opowiadań z innych zbiorów, gdzie możemy spotkać Herkulesa Poirot, Pannę Marple, czy Tommy i Tupence.
Dobrze, że na początku każdego opowiadania zostało opisane, z którego zbioru ono pochodzi, dzięki czemu możecie sprawdzić, czy coś wam się nie zduplikuje w Waszej biblioteczce.

🌷"Zło rozkwita wiosną" jak sam tytuł mówi, stanowi idealny tytuł na wiosenne dni.
W kwitnących ogrodach, skąpanych w promieniach słońca, pomiędzy krokusami i wychodzącymi tulipanami, czai się zło, które tylko czeka, by jeszcze bardziej rozwinąć swoje macki i pochłonąć więcej ofiar.
Każdy kwiat widział to zło i kr@w na rękach tych, którzy o nie dbają każdego dnia.
Każdy kwiat wie, jakie tajemnice są skrywane pomiędzy grządkami.

☀️Jest to tytuł, który pochłonęłam na jednym posiedzeniu w fotelu na tarasie, w towarzystwie kawy i kwitnących już kwiatów na drzewach owocowych, a kartki oświetlane były przez pierwsze promienie wiosennego słońca.

🌷W tym zbiorze myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Od opowiadań humorystycznych, po te bardziej trzymające w napięciu.
Śmiem twierdzić, że Christie jest królową kryminałów i w tym wydaniu widać to bardzo dobrze. Każda historia jest zupełnie inna, a jednocześnie tworzą spójną całość, przez którą się płynie i pragnie się tylko więcej.

{#współpracareklamowa z Wydawnictwo Dolnośląskie}

☀️"Zło rozkwita...

Zbiór 12 opowiadań z czego każde z nich wywiera dreszczyk emocji. Opowiadania zawierają kryminalne zagadki, w które bardzo się zaangażowałam. Próbowałam domyślić się kto jest sprawcą lecz jak to przypadło na Agatę Christie zakończenie zawsze mnie zaskakiwało. Szczerze mówiąc nigdy do głowy nie wpadłoby mi tyle zwrotów akcji. Lekturę czytało mi się bardzo płynnie, szybko i przyjemnie. Niektóre opowiadania podobały mi się bardziej, niektóre mniej lecz moimi ulubieńcami są: „Opowiadanie Panny Marple” oraz „Czy masz wszystko czego pragniesz?”. Zauważyłam też, że kilka opowiadań ma mądre i pouczające przesłanie, które skłania do głębokich przemyśleń. Jestem zaskoczona tym, że najczęściej sprawcami okazywały się najmniej podejrzane osoby, które w przeszłości miały bliski związek z osobą umarłą. Szczerze polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią poczuć dreszczyk przed snem. Oczywiście muszę wspomnieć również o tym wspaniałym wydaniu, które umila czytanie oraz pięknie prezentuje się na półce.

Na okładce nie ma kategorii wiekowej ale uważam, że osoby 12+ na spokojnie mogą sięgnąć po ten zbiór opowiadań.

✿ Nikogo to nie zdziwi jeśli napiszę, że Christie to moja ulubiona autorka. Dzięki jej historiom mogę się przenieść w ich miejsce i stać obok Panny Marple lub Herkulesa, a to jest niemały zaszczyt!

Opowiadania tkające zalążek wiosny, słowa w których kryje się rozwiązanie i emocje wielkie jak słońce w południe. „Zło rozkwita wiosna” przedstawia naprawdę pokaźne opowiadania dające vibe wiosny, gdzie możemy zapoznać się z ogrodami i bujnymi kwiatami czy rozmaitymi roślinami. Między krokusami, a przebiśniegami czai się ogromne zło, którego przeciwstawić się potrafi tylko Panna Marple i Herkules.

✿ Każdy ogródek skrywa tajemnicę, każdy kwiat widział plamy krwi na rękach ich gospodarzy. Wiosna rządzi się własnymi prawami tak jak historię i tajemnice kradzieży. Czy dacie radę odkryć kto stoi za każdym złym czynem?

Nie umiem dać książkom Christie poniżej 7, bo ciężko żeby królowa kryminału nie miała nad czymś kontroli.

Mam swoich faworytów wśród tego zbioru, jednak całokształt mi się podoba. Motyw wiosny, który wszędzie się przewija, postacie Agathy Christie, ich różne spojrzenie na sprawy, różne taktyki, podejście. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a ciężko odłożyć takie pozycje jak ta. jak dla mnie kolejny strzał w dziesiątkę, to jeden z tych tytułów który można polecić większości fanów kryminału, bo różnorodność bardzo pomaga odnaleźć tu coś dla siebie.

(współpraca wydawnictwo dolnośląskie)

Jak zwykle akcja dzieje się naturalnie, język jest prosty i zrozumiały dla każdego czytelnika, a talent autorki jest kosmiczny, bo po raz kolejny dzięki opowiadaniom Agathy widzimy, że da się zamknąć całą zbrodnię w dosłownie kilku kartkach i do tego ją rozwiązać....

Wiecie co, to lektura w sam raz na wiosnę! Jest taka lekka, przyjemna, odświeżająca i niezwykle wciągająca – jak przystało na mistrzynię gatunku!

W zbiorze znajduje się 12 dość krótkich, ale za to niezwykle treściwych opowiadań, w których zagadki rozwiązują czy to Panna Marple czy Herkules Poirot czy Tommy i Tuppence. To właśnie dzięki nim dowiemy się dlaczego zaraz przed przyjazdem męża zaginęła jego żona, kto w hotelu ukradł perły lub też kto dorzucił śmiertelne ziele do obiadu gości.

To, że uwielbiam pióro Agathy Christie to nic zaskakującego. A dzięki tym opowiadaniom tylko się utwierdziłam w tym przekonaniu. Są niezwykle zabawne, napisane wyrafinowanym językiem, a popełnione zbrodnie mają w sobie coś na kształt elegancji.

Jeśli lubicie skondensowane treści, które w zalewie 20 stronach zawierają w sobie wszystko to, co potrzeba, by zaspokoić Wasz czytelniczy apetyt, bardzo polecam ten zbiór. Ja czytałam go podczas świąt, relaksując się na zewnątrz, przy ciepełku i przyjemnym nastroju i było idealnie.

Czy zło rozkwita wiosną? Przeczytajcie, a przekonacie się czy to prawda 😏

• Chcę kupić
  • Christie