Chéri

Okładka książki Chéri Sidonie-Gabrielle Colette
Okładka książki Chéri
Sidonie-Gabrielle Colette Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna Ekranizacje: Cheri (2010) literatura piękna
Chéri
Biblioteka Akustyczna
2013-01-01
2013-01-01
Ekranizacje:
Cheri (2010)
kurtyzana miłość namiętność literatura francuska powieść francuska

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Przeczytałem tę książkę, ponieważ Tim Roth umieścił ją ponoć na liście 10 książek, które zmieniły jego życie.

Boże! Co za rozczarowanie.

Ani fajny język, ani fajna historia, banalna psychologia. Kompletnie niewciągający bohaterzy.
Zwykłe, przeciętne, kompletnie nie wyróżniające się niczym czytadło na poziomie harlequina.

Myślałem może że to wina tłumacza.
Nie. To wina banalnej, słabo napisanej, niepotrzebnej książki.

Z czystym sumieniem odradzam.
W ogóle po jej przeczytaniu (do połowy, bo nie dałem rady z tym blablaniem) podejrzewam, że ta "lista książek Rotha" to jakiś fejk, w którym Zbrodnia i kara albo Buszujący w zbożu są tylko po to aby zachęcić kogoś do kupienia takiej szmiry jak "Cheri".

Strata czasu. Całkowita.
Już lepiej pograć w węża na komórce.

Boże! Co za rozczarowanie.

Myślałem może że to wina tłumacza.
Nie. To wina...

W tym samym czasie obejrzałem film, który chyba bardziej mi się podobał. Ciekawa pozycja, traktująca o związkach pomiędzy osobami z różnicą wieku. Wciągnęły mnie te historie i dylematy bohaterów.

Taka perełka.

Taka perełka.

Gwiazdki są za interpretację audiobooka przez Annę Dereszowską. Tylko to mnie zainteresowało. Natomiast sama powiastka mocno się zestarzała i zaśniedziała. Nie wzbudziła mojego zainteresowania, na tyle, na ile oczekiwałam. Nie zmieniła mojego spojrzenia na związki z dużą różnicą wieku między partnerami i na pewno na długo w mojej pamięci nie zostanie.

ach, La Belle Époque! urzekający język, paryski blichtr, ale dzieje metresy i żigolaka mnie nie porwały.

Intymnie o wzajemnym pożądaniu i przywiązaniu dojrzałej kurtyzany Lei i próżnego młodzieńca o imieniu Cheri oraz o tym jak pogodzić się z przemijającą młodością.
"Ciało dobrej jakości trzyma się długo".
Colette - niby francuska skandalistka a napisała w 1920 r tą krótką, jakby oszczędną powieść w sposób zmysłowy a nie wyuzdany. Zdania są długie, wyszukane, wręcz poetyckie. I opisała Francję okresu belle epoque z dobrobytem, przepychem, elegancją i zabawą.
Książka ciekawie wydana, w mniejszym formacie, uświetniona zdjęciami z filmu, które zachęcają do obejrzenia i porównania;)

"Ciało dobrej jakości trzyma się długo".

Pisane zakrętasami na bladoróżowym arkusiku: odbiór powieści z pewnością byłby jeszcze lepszy, gdyby udało się ją przeczytać, leżąc na obitym welurem szezlongu, w bliskim sąsiedztwie butelki szampana z Szampanii i widokiem na odchodzącą od ściany tapetę, ukazującą bujne wykwity pleśni. Jednak i bez tej scenografii, można rozkoszować się tym, jak Colette operuje sekwencjami słów, budując z nich starannie skomponowane obrazy; daje czytelnikowi tylko niezbędne wskazówki, by sam znalazł drogę do zadymionej szybki, za którą rozgrywają się sceny „miłości” nie do spełnienia. A skoro miłość zamyka się w cudzysłowie, to zostawia też miejsce na subtelny komentarz na temat klasy, skreślony dwoma pociągnięciami rys społeczny oraz sytuację kobiety w danym wieku w owym czasie.

W stosunku do swoich postaci Sidonie-Gabrielle potrafi być złośliwa, wredna i zupełnie niesentymentalna. Wyciąga wszystkie fałdy, zwisy i marszczenia, w tym baronową de la Berche „o sztywnych barkach wiejskiego księdza” i „pełne pytajników plecy”. Co za niepudrowana proza!

La Belle Époque, piękna chociaż dojrzała kobieta i równie piękny chociaż zupełnie niedojrzały młodzieniec. Zestaw, który Autorka doskonale wykorzystuje do wykreowania ciekawej historii, o może nie do końca zakazanej, acz skandalicznej miłości. Dzisiaj związek MILF & Hot Guy nie szokuje, wręcz zasługuje na lajki, ale ta powieść powstała prawie dokładnie sto lat temu (1920) o czym warto pamiętać, rozkoszując się pięknym językiem książki.

Proza Colette to skrzyżowanie Henry'ego Jamesa i Edith Wharton, lecz jej język jest bardziej subtelny i lżejszy od utytułowanych kolegów. Autorka podejmuje tematy obyczajowe, opisuje życie uczuciowe wyższych sfer, burżuazji, bogaczy, warstwy próżniaczej z pieniędzmi i wielką ilością wolnego czasu.

Cheri to studium relacji, związku zakazanego, który nie ma szans na przetrwanie, gdyż bohaterów dzieli duża różnica wieku, która nie pozwala im na myślenie o wspólnej przyszłości. Ich relacja miała trwać tylko chwilę, być przelotnym romansem, jednak okazała się trwalsza niż niejeden związek, co okazało się zaskakujące dla obojga kochanków. Choć oboje są próżni, rozpieszczeni i egoistyczni, stają się bezbronni wobec siły miłości. Colette świetnie pokazała formowanie się samoświadomości u bohaterów, dostrzeganie swoich mankamentów i akceptację zmieniającej się rzeczywistości. Czas nie oszczędza nikogo ani niczego, a dla niektórych związków jest wręcz zabójczy, dlatego trzeba zaakceptować jego upływ i tak jak główna bohaterka pozwolić nurtowi życia ponieść nas dalej, do nowego etapu. Świetna powieść obyczajowa na jedno leniwe popołudnie.

Cheri to studium relacji, związku zakazanego, który nie ma szans na...

Na półkach: , , , , , ,

Colette miała niezwykłe szczęście urodzić się i żyć w jednej z najpiękniejszych epok - belle epoque.
Epoka rozpoczyna się w 1871 roku i trwa do wybuchu pierwszej wojny światowej. Belle epoque zabiera nas do Paryża, miasta sztuki, bohemy artystycznej, postępu i myśli filozoficznej, libertynów i wyzwolonych kobiet, kankana, śpiewu i wina...
Impresjoniści wchodzą na salony w malarstwie :Manet, Monet, Degas, Renoir, Cézanne, Alfred Sisley, Max Liebermann, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński Picasso. W literaturze: Marcel Proust, Geroge Bernrd Shaw, Zola, Victor Hugo, bracia Goncourtowie, Colette, Alphonse Daudet, Stéphane Mallarmé, Paul Verlaine, Gerhart Hauptmann, Fiodor Dostojewski, Lew Tołstoj, Anton Czechow, Henryk Ibsen , Joseph Conrad, Mark Twain, Stefan Żeromski i Władysław Reymont. W muzyce Claude Debussy, Maurica Ravela, Alberta Roussela, Ottorino Respighiego, Manuela de Fallę, Karola Szymanowskiego.

Coco Chanel dyktuje modę, uwalnia sylwetkę kobieca z konwenansów "gorsetu", karykaturalnych kapeluszy i skraca powoli suknię, tworzy też w niedalekiej przyszłości słynną "małą czarną".

Postęp ekonomiczny, przemysłowy i gospodarczy, wiek pary i elektryczności, technika i budownictwo z wykorzystaniem stali i żelbetonu, w 1889 rok stanęła wieża Eiffela, 300-metrowa konstrukcja autorstwa Gustaw Eiffela, lotnictwo, kolej, żegluga, odkrycia geograficzne...
Belle epoque była czasem wielkich przemian – „Świat bardziej się zmienił między 1880 a 1914 niż od czasów Rzymian”. Pojawiły się samochody, maszyny latające, elektryczność, kinematograf, telefon, radio, szczepionki.

Wspaniały okres...i tu zmierzamy do rozkwitu paryskich domów publicznych, uciech i czasu Wielkich Kurtyzan, i bardzo wpływowych kobiet w historii prostytucji, kobiet, dla których mężczyźni tracili fortuny i trony, rozkwitu chorób wenerycznych.
La Belle Otero - hiszpańska tancerką, która wielu mężczyzn do samobójstwa doprowadziła.

Cleo de Morode tancerka francuska, kochanka starca, króla - zbrodniarza belgijskiego Leopolda II.

Virginia Oldoini wpływowa kurtyzana, znana jako hrabina de Castiglione, uznawana za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki, osiągnęła sławę jako kochanka cesarza Napoleona III, tajny agent króla Wiktora Emanuela II i postać z początków fotografii.

Émilienne d'Alençon była francuską tancerką, aktorką i kurtyzaną, kochanka króla - zbrodniarza belgijskiego Leopolda II.

Mata Hari - holenderska tancerka, kurtyzana, szpieg, która pod takim właśnie pseudonimem zdobyła sławę w Europie Zachodniej początku XX wieku. Mistinguett, francuska aktorka i piosenkarka, Pozostawała w bliskim związku z młodszym od niej o kilkanaście lat Maurice Chevalierem, a także z księciem indyjskim, królem hiszpańskim Alfonsem XIII i przyszłym królem Anglii Edwardem VIII.

Maude Adams - amerykańska aktorka teatralna, relacje homoseksualne łączyły ją z aktorkami Spring Byington, Katharine Cornell i Allą Nazimovą, szczególnie zażyły związek zaś – z poetką Mercedes de Acosta.
Esther Lachmann, znana jako La Païva, była najbardziej znaną z XIX-wiecznych francuskich kurtyzan, kolekcjonerka klejnotów, miała tak twardą osobowość, że została opisana jako "jedna wielka kurtyzana, która najwyraźniej nie miała cech odkupienia". Hrabia Horace de Viel-Castel, kronikarz społeczeństwa, nazwał ją "królową utrzymanek, władczynią jej rasy".

Cora Pearl urodzona jako Eliza Emma Crouch, była dziewiętnastowieczną kurtyzaną francuskiego demimonde, która cieszyła się największą sławą w czasach Drugiego Cesarstwa Francuskiego .

Émilie-Louise Delabigne , znana jako hrabina Valtesse de La Bigne, była francuską kurtyzaną i demi-mondainą .
La Goulue, było pseudonimem Louise Weber, francuskim tancerzem, która była gwiazdą Moulin Rouge, została nazwana Królową Montmartre .

Liane de Pougy , tancerka Folies Bergère, jedna z najbardziej znanych paryskich kurtyzan.

Spacer po belle epoque i pojawia się ta, która jest uważana, za najpiękniejszą kobietę epoki - Lea de Vallon, to ją uczyniła Colette bohaterką książki.
Niezwykle banalna historia, stara jak świat, miłość kurtyzany w balzakowskim wieku i młodzieńca...starsza kuracjuszka i ułan...kochanka, matka, opiekunka z czasem te role Leo zaczynają dotykać, bo domorosły Cheri, absorbuje, potrzebuje uwagi i opieki, a nawet pomocy przy ubieraniu...czas go ożenić.
Harpia, biologiczna matka - dawna kurtyzana, wdraża plan...

Niezwykle barwna oprawa wprowadza nas w scenerię XIX wieczną, przepych architektoniczny, detale, ornamenty, przepiękne rekwizyty, stroje i kostiumy pięknych kobiet, przystojnych mężczyzn, blichtru, zawoalowania i misternej gry męsko - damskiej.
Delektujemy się piękną, soczystą, malowniczą, ekspresyjną widowiskowo - prowokacyjną fonetyką, poetyckość, oniryzm, kwintesencja słowa zachwyca. Kobieta, która wyprzedziła swoją epokę, pozwala zanurzyć się w pięknych opisach, misternej grze słów, która przenosi nas do epoki, która obnażała blichtr i mroczność ludzkiej natury, mistrzyni psychologiczno - obyczajowych powieści ukazała epokę piękna i unurzania w rynsztoku.

Polecam film z 2009 roku, przepiękna scenografia, plenery, wnętrza i kostiumy, urzekają dialogi i poczucie humoru.

Impresjoniści wchodzą na salony w...

• Literatura francuska
  • Audiobooki