Małżeństwo Klaudyny

Sidonie-Gabrielle Colette Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Klaudyna (tom 3) literatura piękna
Claudine en ménage
Krystyna Dolatowska
W.A.B.
Claudine en ménage
Klaudyna (tom 3)
literatura piękna
Krystyna Dolatowska

Po słabszej drugiej części początkowy wątek powrotu do szkoły zapowiadał powrót do formy z debiutu. Niestety główny wątek romansowy jest bardzo zły i mocno dominuje całość. Przeszkadza mi egzaltacja (w poprzednich częściach też była, ale uzasadniona) i brak treści - tyle części zajmuje wątek spotkań kochanek, a ja wcale nie wiem, co się między nimi wydarzyło. Nieodparcie...

2019

Cykl o Klaudynie podsunęła mi moja własna ciotka, która miała pozytywne wspomnienia z lektury i uważała, że jest to lektura odpowiednia dla młodej panienki. No cóż, czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, a w wieku nastoletnim, w zapyziałym wówczas obyczajowo PRL-owskim zaścianku, także z wypiekami na twarzy. No,ale śmiem twierdzić, że lektura dla nastolatek to raczej nie jest.

"Małżeństwo Klaudyny" trzecia część cyklu o Klaudynie.

To już moje drugie podejście z tą autorką. Poprzednia część, nie była gorsząca ani odrobinę. Czy coś się zmieniło w trzeciej części? Owszem i to bardzo!

Klaudyna wychodzi za mąż za Renauda. Wszystko jest w porządku, dopóki nie powracają z podróży poślubnej. Obowiązkiem żony jest przyjmowanie gości, sprawianie sobie...

Nie spodziewałam się, że Małżeństwo Klaudyny będzie moją ulubioną częścią serii. A jednak jest najzabawniejsza, najbardziej ironiczna, iskrząca dowcipem, dająca równie dobry wgląd w życie wewnętrzne Klaudyny, co pierwszy tom, dzięki czemu możemy też przekonać się, jak bardzo bohaterka się zmieniła, jak dojrzała, kim zdecydowała się być.
Nie będę ukrywać, że ta niezdarna...

Co to się działo w tym Paryżu!!! Związki homoseksualne na porządku dziennym, zdrada z tą samą płcią nie postrzegana jako zdrada, szaleństwo!!! Teraz już się nie dziwię, że przygody Klaudyny były uznawane za skandalizujące.

Dwie poprzednie części były świetne, ta jest jeszcze lepsza.
Frywolna, trochę grzeszna, żądna przygód i namiętności Klaudyna znów w akcji:)
Już nie mogę się doczekać kolejnych części.

Ach, cóż to były za emocje... kiedyś czytana z wypiekami na twarzy.

trzecia część Klaudyny oceniam już jako monotonie, nic nowego.
mimo, że zachwalam Colette, to trochę niemrawo czytało mi się ten tom.

Jak wygłodniały sęp na padlinę. Tak niezbyt apetycznie można określić mój sposób rzucenia się na tę książkę, gdy tylko znalazła się w zasięgu mojego wzroku. Ku mojej wielkiej radości, czekała spokojnie na bibliotecznej półce.
I nie ma mi się co dziwić mojej reakcji, bowiem Klaudyna przeżywa swoje drugie życie.
Wspaniale odnowiona seria, ciekawie wydana przez wydawnictwo...

Niebanalna... dość aktualna, mimo XIX-wiecznej oprawy =)

Dyskusje

• 2013