Klaudyna w szkole. Klaudyna w Paryżu

Tłumaczenie: Krystyna Dolatowska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Claudine à l'école. Claudine à Paris'
monotema

Colette to znana francuska pisarka, autorka obyczajowo – psychologicznych powieści. Zdobyła ogromną popularność dzięki kontrowersyjnych, jak na owe czasy książkach o Klaudynie, opartych częściowo na motywach autobiograficznych. prezentowane dwu tomowe wydanie zawiera wszystkie cztery powieści z cyklu: Klaudyna w szkole, Klaudyna w Paryżu, Małżeństwo Klaudyny oraz Klaudyna odchodzi. Opowieści o Klaudynie cieszyły się ogromną poczytnością, przygody szkolne młodej dziewczyny, następnie jej wchodzenie w dorosłość ze względu na wątki erotyczne uznawane były po wydaniu książki (1900 rok) za niemoralne i obejmowała je cenzura.

Katarzyna Kunowska | 2014-11-26

Może to trochę naiwne, może trochę dziecinne, ale bardzo urocze. Przemiło się śledzi losy tej pewnej siebie, bezczelnej i trochę zwariowanej Klaudyny.

ira | 2012-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadam
Przeczytana: 10 lutego 2012

Ach, Klaudynka, Klaudynka!
W swoim czasie skandaliczna, obecnie niezmiernie urocza opowieść. Wspomnienia Klaudyny, początkowo szesnastoletniej, najpierw ze szkoły w Montigny, gdzie się wychowywała, a potem z Paryża, dokąd przeprowadziła się z ojcem. Flirty z wizytatorem szkoły i nauczycielem, niewinne igraszki z przyjaciółką ze szkolnej ławy, obserwacja wymykającego się konwenansom związku nauczycielki z dyrektorką, a wreszcie odkrywanie uroków Paryża z kuzynkiem, którego bardziej interesuje pewien Charlie niż wszystkie dziewczęta świata prowadzą nieuchronnie ku tej jedynej, najpiękniejszej miłości...

Bacha85 | 2013-04-03
Przeczytana: kwiecień 2013

Lektura lekka, łatwa i przyjemna. Pozwoliła mi lepiej zrozumieć niektóre z powieści Charlotte Bronte, ale to głównie przez fakt, że moja znajomość francuskich klasyków jest godna pożałowania... Nie dziwię, się że gdy po raz pierwszy się ukazała, to było o niej głośno, choć w porównaniu z dzisiejszą prozą jest bardzo grzeczna.
Czytało mi się ją bardzo dobrze a wiele rzeczy żywo mnie zainteresowało. Sama Klaudyna niezbyt przypadła mi do gustu, ale i nie irytowała za bardzo.

Monika | 2012-10-02
Przeczytana: 16 września 2012

Ach ta Klaudyna:) Na początku nie byłam przekonana co do tej książki, słyszałam o niej różne opinie. Jednak spodobała mi się.
Razem z Klaudyną przeżywałam opuszczenie rodzinnego miasteczka i wyjazd do Paryża.

Polecam!

Kachusek | 2012-09-04
Przeczytana: wrzesień 2012

Niestety nie przypadła mi do gustu ta książka. Napisana chaotycznym językiem, nieskładna i przesadzona w treści. Wynudziła mnie i zmęczyła. Bywa i tak ;)

Newanna | 2011-12-21
Przeczytana: 19 grudnia 2011