Czytelniczka znakomita

The Uncommon Reader
978-83-7278-384-4
królowa, anglia, książki
atram_78

Bardzo zabawna i świetnie napisana powieść o tym, jak królowa angielska odnajduje w sobie pasję czytelniczą. Zaniedbując obowiązki monarchini, zaczyna pochłaniać dzieła kolejnych autorów, czyta wiersze Thomasa Hardy'ego, powieści Marcela Prousta, a także dramaty Samuela Becketta. Autor, jeden z najbardziej oddanych orędowników literatury, dostarcza nam znakomitego argumentu na uzasadnienie tezy, że warto czytać książki.

źródło opisu: www.mediarodzina.com.pl

źródło okładki: www.mediarodzina.com.pl

LunaSowa | 2014-04-18
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Wyobraźcie sobie, że możecie zajrzeć przez dziurkę od klucza na angielski dwór. Wiem, wiem! To brzydkie, wstrętne, nie wypada, i w ogóle nie do przyjęcia! Jednak korci! A, co tam! Zajrzyjmy! No i cóż widzimy? Konwenanse, ograniczenia, pełna koncentracja na protokole dyplomatycznym. No i jeszcze ciągła obecność ochrony! Jednym słowem - nuda. Ale do pewnego momentu. Powiedziałabym, że przełomowego, bowiem pewnego dnia angielska królowa ma, dziwnym zbiegiem okoliczności, możliwość poznania objazdowego bibliotekarza. Podjeżdża on swoim autem pod dworską kuchnię, a jedynym wypożyczającym jest nawet nie kuchcik, tylko chłopak stojący rangą o wiele niżej w kuchennej hierarchii. Zaczyna robić się interesująco - obserwujmy więc. Królowa zaintrygowana zaczyna buszować w książkach i jedną wybiera. Ot, tak sobie. Bardziej chyba dla kaprysu, niż z ciekawości i zainteresowań czytelniczych. I teraz jesteśmy świadkami całkowitej zmiany nie tylko w jej życiu, ale wszystkich z jej otoczenia. Jej...

orchideaidea | 2013-10-20
Na półkach: Przeczytane, Sprzedane
Przeczytana: 20 października 2013

Jeśli ktoś nagle staje się z dnia na dzień namiętnym czytelnikiem różnej maści książek i dla rozkoszowania się czytaniem symuluje chorobę by odgrodzić się od reszty świata - na pewno zostałby zrozumiany przez tytułową Czytelniczkę Znakomitą, która sama posunęła się do takiego rozwiązania.

Książka "Czytelniczka znakomita" jest o tyle interesująca, że pokazuje zachowanie królowej Elżbiety II od strony, która na co dzień nie jest ujawniana jej poddanym.

Okazuje się, że panująca już od tylu lat monarchini jakby się wydawało nie jest personą, która jest nierozerwalnie związana z etykietą.
Autor odsłania przed nami obraz kobiety, która nie raz ma dość tej całej powściągliwości i nazbyt poważnego traktowania.
Nawet podczas organizowanych w pałacu przyjęć, które powinny być dworską rozrywką, królowa i jej goście nie czują się w pełni komfortowo, cedząc podczas rozmów każde słowo przed wypowiedzeniem. Wszystko to bardzo irytuje Jej Wysokość.

Królowa jak to królowa zawsze była...

Ania | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Chyba nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać to, jak przypadkowo wybrana książka staje się idealną odpowiedzią na moje aktualne potrzeby.
"Czytelniczka znakomita" jest lekka, bardzo ciepła, optymistyczna i żartobliwa.
To opowieść o odkrywaniu pasji do czytania.
W roli głównej królowa angielska, której przyszło się zmagać z brakiem zrozumienia dla nowo odkrytego hobby.
Czytałam z uśmiechem na ustach. Świetna rozrywka.

Pewnie nieraz spotkaliście się z powiedzeniem ''książka o książkach'',jednak co ono tak dokładnie oznacza ? Moim zdaniem tego określenia możemy użyć wtedy,kiedy w danej powieści autor bądź autorka wykreował bohatera,który jest wielkim pasjonatem literatury,więc mówi o niej z zamiłowaniem oraz opowiada o swoich początkach z książkami,zdradza niektóre z czytelniczych nawyków czy także poddaje ocenie konkretnych autorów i ich dzieła.W takim przypadku nie jeden mól książkowy czytając ''książkę o książkach'' czułby,że dane fragmenty opowiadają o nim samym.Nie miałam okazji sięgnąć po tego typu lekturę (a przynajmniej nie kojarzę tego) aż do teraz,kiedy przyszło mi wypożyczyć ''Czytelniczkę Znakomitą''.Okazała się ona idealną pozycją na wolne,po majówkowe dni.

Przedstawiana rzeczywistość jest czystą fikcją literacką,jednak dziejące się na kartach tej książki wydarzenia teoretycznie mogłyby się wydarzyć.Jakie skutki pozostawiłoby to za sobą w przyszłości,to już inna kwestia.Autor ukazał...

Ataga | 2014-12-29
Przeczytana: 21 grudnia 2014

"Owszem, książki są demokratyczne, czytać je może każdy, nie z każdym jednak można o nich porozmawiać."

No właśnie. Książki są dostępne dla każdego. Nie wszyscy jednak je potrafią zrozumieć.
Tak też było z królową angielską - główną bohaterką powieści. Z dnia na dzień królowa odnalazła w sobie pasje do czytania. Książki powoli przysłaniały jej cały świat. Zdecydowanie nie podobało się to jej bliskiemu otoczeniu. Przez czytanie kobieta zaczęła zaniedbywać swoje królewskie obowiązki.

W tej książce jest coś co łączy mnie z główną bohaterką. Ja tak jak ona, jak zacznę czytać to zapominam o całym bożym świecie. Również notuję sobie cytaty, które chciałabym zapamiętać. Ta powieść jest najprawdziwszą książką o molach książkowych. Nie mogłam trafić lepiej :)

"Myślę, że czytam, ponieważ czuję, że mam obowiązek dowiedzieć się, jacy naprawdę są ludzie."

Basia | 2012-10-04
Na półkach: ❤ ~ Ulubione, Przeczytane

Świetna , świetna i do tego bardzo zabawna książka.
A główna bohaterka to nikt inny , tylko sama Jej Wysokość Eżbieta II - królowa brytyjska .
Otóż Jej Wysokość mając już za sobą sporo lat życia , odkrywa u siebie wielką pasję , którą jest czytanie książek.Choć jej samej sprawia to nieziemską przyjemność , to jednak osoby z jej otoczenia nie tylko , że nie potrafią zrozumieć tego , to jeszcze za wszelką cenę starają się oderwać królową od jej ukochanych książek.Nie tylko ludzie są niezadowoleni z nowej pasji Jej Wysokości , także jej
ukochane pieski corgie stają się "wrogami" książek.

Wyśmienita lektura !!! Polecam :))).

Pani_Wu | 2015-03-28
Przeczytana: 28 marca 2015

Autor puścił wodze fantazji i wymyślił opowieść o tym, co by było, gdyby do królewskiego pałacu przyjechała objazdowa biblioteka dzielnicy Westminster.
Mieszcząca się w sporych rozmiarów busie biblioteka zaparkowała blisko drzwi kuchennych, gdzie oszczekały ją psy rasy corgie. Wracały ze spaceru z królową Elżbietą II. Tym oto sposobem, monarchini weszła do samochodu i wypożyczyła książkę, bo jakoś niezręcznie jej było wyjść z niczym po krótkiej pogawędce z kierowcą i bibliotekarzem jednocześnie, panem Hutchingsem.
I stało się. Czytanie książek zmieniło się w pasję, hobby, a także w ... kłopot.
"Nigdy nie przywiązywała szczególnej wagi do czytania. Czytała, oczywiście, nie czytać nie wypada, ale pasje lekturowe pozostawiała innym. To był rodzaj hobby, a charakter jej pracy na hobby nie pozwalał. (...) Posiadanie hobby wiąże się z posiadaniem preferencji, a tego należało się wystrzegać: preferencje dzielą ludzi na lepszych i gorszych. Nie miała żadnych preferencji. Do jej...

Liza | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Obrazoburcza, przy tym uroczo zabawna i interesująca, bo ukazuje zachowanie królowej Elżbiety II od całkiem innej strony, postrzeganie jej przez obywateli. Miała sprawiać wrażenie ludzkiej, jednocześnie nie będąc taką, dając tylko przejawy udawanej wersji. Do tej pory starsza pani, nie przywiązywała wagi do czytania, nie miała żadnych preferencji.

Jej pierwsza wypożyczona książka z objazdowej biblioteki nie przypadła jej do gustu (ale skończyła ją), natomiast kolejna wciąga ją bardzo- to trafny i przełomowy wybór. Książki do których przekonywała się ostrożnie, stały się jej żywiołem, uszczęśliwiając ją. Wyrabia sobie nawyk notowania, zapisywania własnych myśli podczas lektury. Na swoją powstałą listę lektur wciąga kolejne książki, po które wysyła Normana, który stał się jej skrybą. O niektórych autorach słyszała lub ich znała, stąd książki mają koneksje i rozpoznany kontekst.

Staje się opsimatą- osobą, która rozpoczyna naukę w późnym wieku, czytając stara się nadrobić stracony...

| 2010-08-18
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

Każdy z nas ma swoją wizję władzy i tego, jak powinna się ona zachowywać, co jest dozwolone, a co nie. Podobne poglądy podziela zapewne społeczeństwo brytyjskie, więc pytanie brzmi: co by się stało, gdyby nagle królowa Elżbieta II znalazła sobie nowe hobby? Hobby, które wpływa negatywnie na wykonywane przez nią obowiązki? I właśnie odpowiedzi na to pytanie, stara się udzielić Alan Bennett w swojej książce „Czytelniczka znakomita”.

Pewnego pięknego dnia, królowa Elżbieta II odkryła na dziedzińcu pałacu Westminster bibliotekę objazdową. Nie chcą wyjść na osobę nieuprzejmą i nieoczytaną wypożyczyła książkę, i w ten oto sposób rozpoczęła się jej przygoda z literaturą.

Niestety, w pałacu Westminster nikt nie podzielał zainteresowań królowej, ani też nie potrafił ich zrozumieć. Także zaproszeni goście czuli się niezręcznie, kiedy to Elżbieta II wypytywała ich o przeczytane książki, a sam premier miał już dość otrzymywania kolejnych tytułów do przeczytania, z których na dodatek był...

Skarletka | 2010-09-13
Przeczytana: 13 września 2010

Czytelniczka znakomita" to książka o pasji, dość późno odkrytej. Brytyjska monarchini któregoś dnia trafia na obwoźną bibliotekę... i zaczyna się. Nudzą ją przydługie spotkania, szkoda jej czasu na "uświetnianie swoją obecnością" kolejnego spotkania - ona, tak jak ja, woli sobie poczytać. Mało tego. W którymś momencie przestaje jej to wystarczać i postanawia napisać własną książkę.

I tyle, jeśli chodzi o treść, ale ja miałam ogromną frajdę czytając tę książkę. Przede wszystkim zawiera ona mnóstwo uwag o czytelnictwie i czytelnikach, np. taką, że czytanie jest samolubne, z czym ja się poniekąd zgadzam. Albo też taką, że czytanie jest bierne, w odróżnieniu od pisania i jeśli kiedyś zdarzy mi się spełnić jedno ze swoich marzeń, to wprowadzanie go w czyn zacznę od właśnie takiej konkluzji. Ponadto bardzo spodobało mi się stwierdzenie, że to nie jest tak, iż autor robi łaskę czytelnikowi, dzieląc się z nim tym, co mu w duszy gra. To czytelnik wyświadcza przysługę autorowi w chwili,...