Zobacz, co zrobiłam

2018-01-01
Dobromiła Jankowska

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Niewyjaśnione zbrodnie sprzed lat rozpalają wyobraźnię współczesnych. W Anglii nadal robią wszystko aby poznać tożsamość seryjnego mordercy prostytutek zwanego Kubą Rozpruwaczem, nad Wisłą zastanawiamy się czy bohaterka jednego z najgłośniejszych procesów międzywojennej Polski zbiła córkę swojego pracodawcy, natomiast w Stanach Zjednoczonych nie milkną echa sprawy sprzed ponad stu lat, kiedy to Lizzie Borden została oskarżona o morderstwo swojego ojca i macochy. Dodajmy, że była to zbrodnia bardzo brutalna i krwawa, ofiary bowiem zmarły na wskutek licznych ran zadanych siekierą. Nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał choć do zdarzenia doszło w biały dzień. Śledczy z początku nie brali pod uwagę tego, iż sprawczynią może być młoda, delikatna kobieta. Jednak powoli odkrywane fakty, rzucające światło na stosunki jakie panowały w tej rodzinie, przemawiały za tym aby przyjrzeć się wnikliwie Lizzie Borden.

Sarah Schmidt pokusiła się o własną interpretację wydarzeń sprzed lat. W książce "Zobacz, co zrobiłam" kreśli portrety członków rodziny: despotycznego ojca, uległej macochy i dwóch sióstr Emmy i Lizzy, które łączyło niezdrowe przywiązanie, podszyte wzajemnym żalami i pretensjami.
Niezwykle ciekawie w tej opowieści jawi się szczególnie wątek relacji między siostrami, którą można nazwać chłodną miłością. Zresztą w ogóle dom Bordenów był miejscem emanującym emocjonalnym chłodem, gdzie nie okazywało się uczuć. W takim miejscu nietrudno poczuć się samotnym i odrzuconym.
Pisarka świetnie uchwyciła tę atmosferę i krok po kroku prześledziła sprawę, która zaprowadziła Lizzy Borden na ławę oskarżonych. Jednak sam styl tej powieści, niezwykle chaotyczny i niespójny sprawił, iż była to bardzo wymagająca lektura. Gubiłam się w wątkach, traciłam koncentrację, nie wiedziałam z czyjej perspektywy opowiadana jest historia, bowiem narratorów było kilku. Niemniej autorce udało się mnie zaintrygować sprawą morderstwa sprzed lat i poszukać wiadomości na ten temat w innych źródłach.

Pytanie kto zabił małżeństwo Bordenów oficjalnie nadal pozostaje bez odpowiedzi gdyż są uniewinnił kobietę od stawianych jej zarzutów a to tylko podsyca zainteresowanie tą sprawą. Jeśli lubicie takie zagadki, sięgnijcie po tę książkę.

Audiobook (czytali Marta Wągrocka i Andrzej Hausner)

Jak dla mnie strasznie ciężko się to czyta. Z trudem doczytałam do końca

Jak dla mnie strasznie ciężko się to czyta. Z trudem doczytałam do końca

Historia Lizzie Borden , która została oskarżona o zamordowanie ojca i macochy jest mi znana z filmów i podcastów kryminalnych , ale jednak książka mnie trochę rozczarowała i czasami miałem wrażenie , że czytam wymyśloną historię. A co do winy Lizzie to od początku poznania tej historii wierzę , że kobieta zabiła ojca i macochę i udało jej się wywinąć. Dużą wskazówkę do tego jest fakt , że po powrocie Lizzie do domu który dzieliła z siostrą ta nagle odeszła i już nie kontaktowała się z Lizzie. Według mnie poznała prawdę(Może Lizzie jej się przyznała) i mimo , że nie wydała siostry to nie chciała mieć z nią już nic wspólnego. W samej książce najbardziej mi się podobało kalendarium wydarzeń na samym końcu książki

Dość ciekawa. Brakowało mi w końcu wyjaśnienia zagadki. Dopiero po przeczytaniu doczytałam, że książka jest oparta na faktach, i jest próbą zrozumienia co się właściwie stało.

Akcja książki osadzona w 1892 roku. W bogatej posiadłości dochodzi do brutalnego morderstwa pana domu i jego żony. W tym czasie w domu przebywa tylko córka zabitego- Lizzy i służąca. Lizzy to infantylna kobieta, jej niektóre wypowiedzi zdają się pozbawione sensu, stara się nieustannie skupić na sobie uwagę wszystkich osób zwłaszcza jej starszej siostry Emmy. Relacja sióstr jest co najmniej toksyczna. Bohaterem powieści także wuj dziewczyn, którego zachowanie również jest nie do końca jasne.
Ogólnie książka tak naprawdę nie wyjaśnia wielu wątków. Wiele kwestii pozostaje niedopowiedzianych.

6/10 ⭐

Szczerze mówiąc nie tego się spodziewałam zabierając się za tę książkę, ale to wyłącznie moja wina, że nie doczytałam fabuły. Uważam, ze postać głównej bohaterki, jej przemyślenia i czyny były najmocniejszym elementem tej książki. Samo rozwiązanie tej sprawy było dość zaskakujące. Były też nudne momenty, gdzie miałam ochotę odłożyć tę książkę, ale ciekawość mi na to nie pozwalała. Bohaterowie, poza Lizzie, nie byli zbyt dobrze zarysowani, co wybijało mnie z rytmu, bo było zbyt dużo niewiadomych. Jednak sam klimat tamtych czasów i ten mrok wokół głównej bohaterki i pewnego tajemniczego mężczyzny był naprawdę świetny.
Nie uważam, żeby książka była zła. Była naprawdę w porządku, ale spodziewałam się po niej czegoś więcej.

6/10 ⭐

Fabuła książki toczy się w jednej płaszczyźnie i w obrębie właściwie zaledwie kilku godzin. Amerykańska prowincja w roku 1892 i tajemnicze zabójstwo małżeństwa. Kiedy córka znajduję ich zarąbanych siekierą... zaczyna się wielce niejasne dochodzenie...

Lizzie Borden - fascynujący temat.

Lizzie Borden - fascynujący temat.

Ciężka, nieprzyjemna, męcząca. Długo się ją czyta. Ciekawym zabiegiem jest specyficzna narracja Lizzie.

Książkę czyta się ciężko i długo, nie jest to powieść, która pozwoli nam się odprężyć. Sięgnęłam po nią zachęcona tym, że porusza ona zbrodnię, która wydarzyła się naprawdę, stąd 6 gwiazdek.

Dodaj cytat z książki Zobacz, co zrobiłam