Runa

Initium
2018-09-03
2018-09-03
Emilia Skowrońska
Emilia Skowrońska Paryż psychiatria zakład dla obłąkanych eksperymenty medyczne hipnoza
Inne

Lekcja histerii

Temat książki ciekawy, widać, że autorka skrupulatnie przygotowała się do przedstawienia czytelnikowi początków psychiatrii. Dokładne, wręcz naturalistyczne opisy metod "leczenia" chorób i zaburzeń psychicznych zawarte w tej książce uświadamiają czym w istocie była ówczesna "terapia"- niczym innym mianowicie jak dręczeniem pacjentów i poddawaniem ich wymyślnym torturom. I tutaj w zasadzie plusy się kończą. Wielowątkowość tej powieści wprowadza bowiem chaos, niektóre wątki wydają się wręcz nieistotne z punktu widzenia rozwoju akcji, wprowadzają tylko niepotrzebne zamieszanie. Zakończenie powieści pozostawia niedosyt. Ma się wrażenie, że czegoś tu brakuje, coś nie zostało dopowiedziane, pewne wątki nie do końca wyjaśnione, a cała historia jakby niedomknięta.

Na półkach: , , , , , ,

W mojej domowej biblioteczce nadal pozostaje sporo książek, które jeszcze czekają na przeczytanie, choć staram się to nadrabiać. Jedną z tych najdłużej czekających jest "Runa" Very Buck- książka o przerażającym opisie. Ilekroć już po nią sięgałam, a było tego trochę, za każdym razem się poddawałam i odkładałam ją na miejsce. Aż do teraz.

Obecnie, będąc już po lekturze, stwierdzam, że na tę powieść trzeba być gotowym. Gotowym na mroczne opisy początków psychiatrii, szokujące metody leczeń "chorych" pacjentek, a przede wszystkim na traktowanie człowieka jako przedmiot doświadczeń- nic więcej.

Fabuła rozciągnięta jest na 600 stron, z czego te początkowe mogą wprowadzić czytelnika w monotonię i znużenie. Tak było ze mną, ale postanowiła iść za ciosem i czytać dalej. Dlaczego? Otóż główną zagadką tejże książki jest mała dziewczynka, Runa, której nikt nie potrafi wyleczyć, a która przeraża nawet tych największych naukowców. Bardzo chciałam poznać jej historię, tę z przeszłości- co się udało, jak i tę z przyszłości. Tutaj niestety się zawiodłam, bo autorka w pewnym momencie całkowicie ją pominęła, a przecież to ona stanowiła tutaj najważniejszy element. Zresztą całe zakończenie jest jakieś mało dopracowane i zbyt szybko przebiegło, oczywiście w porównaniu z całą fabułą. Rozczarowała mnie również postać Joriego- młodego studenta, inteligentnego, pracowitego, a jednak tak długo zaślepionego przez swojego mentora- Charcota i jego bestialskie poczynania wobec pacjentek. Zresztą podobnie było z pozostałymi studentami, tylko on w końcu przejrzał na oczy, ale być może było już za późno.

"Runę" , pomimo jej obszernych rozmiarów i trudnego tematu, przeczytałam w trzy dni, bo wzbudziłam moją ciekawość i pewnie jeszcze przez jakiś czas będę o niej pamiętać.

Obecnie, będąc już po lekturze,...

Recenzja znajduje się na blogu:

Recenzja znajduje się na blogu:

Książka dla mnie przerażająca. Miałam pewną świadomość, że leczenie psychiatryczne pozostawiało w tamtych czasach sporo do życzenia, jednak dopiero po przeczytaniu tej pozycji i doczytaniu kilku faktów w źródłach internetowych w pełni sobie to uświadomiłam.

Sama historia opisana w "Runie" bardzo mi się podobała, nie tylko ze względu na uwzględnione fakty historyczne. Wykreowana opowieść autorki wciągnęła mnie od samego początku, pomimo wielu wątków pobocznych, łączących się że sobą dopiero od pewnego momentu. Spodobał mi się styl pisania i sposób prowadzonej narracji.

Jedyne co wzbudziło moje wątpliwości to postać Joriego, który był zapatrzony w doktora Charcota, dopiero po jakimś czasie widząc jak okrutne są przestawiane przez niego metody - choć może jak na stan wiedzy w tamtych czasach ludzie, którzy nie siedzieli w tym na co dzień nie mieli świadomości, że metody te sprawiają tylko ból i nie przynoszą efektów.

Gdyby książka była chudsza o te 300 stron byłaby ciekawsza. XIX-wieczne metody leczenia chorób psychicznych, aż do połowy XX wieku to były nic innego jak tortury. Przerażające opisy tych metod, traktowanie pacjentów przez lekarzy i ich bezsensowne opinie na temat przyczyn chorób oraz ich leczenia, a także różne medyczne przypadki z tamtego okresu przeplatają się z nudnymi jak flaki wątkami, które nic nie wnoszą do fabuły. Mimo mojego uwielbienia do powieści historycznych, ta bardzo mnie rozczarowała.

Trochę się rozczarowałam. O ile fragmenty, czy też część, związana ze szpitalem i psychiatrią jest całkiem wciągająca to reszta się dłuży. Pomysł był ciekawy, ale przedstawienie pozostałych perspektyw dość nudne. Plus brakuje jakiegoś porządnego zakończenia związanego z historią dziewczynki - choćby opisanego trzecioosobowo.

bardzo lubię klimat XIX wieku, a w połączeniu z mrocznym szpitalem psychiatrycznym to już w ogóle moja bajka...;)
bardzo mnie wciągnęła, nawet mimo przytłaczającej ilości wiedzy medycznej i opisów różnych zabiegów niemających nic wspólnego z głównym wątkiem
z chęcią wracałam do tej historii, a pod koniec (kiedy akcja szybko przyspieszyła) nie mogłam się już oderwać!
plus za świetny język :)

plus...

Bardzo ciężka i przerażająca książka. Mroczne początki psychiatrii. Nieudolne eksperymenty. Szokująca. Uwielbiam takie klimaty.

Gorsza niż nie jeden horror.Bo to było naprawdę.Byłem przerażony,co się kiedyś wyprawiało.Jak traktowali ludzi.I ta atmosfera Paryża.Doskonała powieść.

Wstrząsająca i tajemnicza historia. Polecam.

Wstrząsająca i tajemnicza historia. Polecam.

Video

Video