SQN Charytatywnie: Wszyscy razem

Bardzo nierówne poszczególne opowiadania.

Bardzo nierówne poszczególne opowiadania.

Na wyróżnienie w zbiorze zasługują opowiadania:

2) Hiobowa (opo)wieść,
3) Tego nie było w planie,
4) Białe miraże,
5) Diabła za rogi.

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że bardzo doceniam zarówno pomysł wydawnictwa na charytatywne wydanie zbioru opowiadań, z którego sprzedaży dochód został przeznaczony na WOŚP, jak i zaangażowanie autorów, którzy przysłali do niego teksty.

Ze zbiorami opowiadań bardzo często jest tak, że są nierówne. Szczególnie wtedy, gdy na antologię składają się teksty różnych autorów. W przypadku „Wszyscy razem” również można dostrzec takie różnice, jednak ich rozpiętość na szczęście nie jest duża.

Pod względem fabularnym jest to baardzo zróżnicowana antologia. Bowiem mamy tu opowiadania takie które można podpiąć pod obyczajówkę, fantasy, s-f czy też nawet horror!

Moja topka to (kolejność losowa):
- „Wszyscy razem” Katarzyny Czajki-Kominiarczuk (największe zaskoczenie!)
- „Diabła za rogi” Joanny W. Gajzler (teraz tym szybciej muszę zabrać się za jej serię Necrovet!)
- „GuideOfThe?Past?” Karoliny Kozłowskiej (Karateusz) (jeśli Karolina wydana powieść będę czytać tuż po premierze!)

Bardzo mi się podobały też teksty:
- „Tego nie było w planach” Ewy Mędrzeckiej (Cat vloguje)
- „Oszczędności” Daniela Muniowskiego (Strefa Czytacza)

Natomiast najsłabsze według mnie były:
- „Alberta ci doradzi” Marcina Okoniewskiego (Okoń w sieci)
- „Smok, dziewica i salwy burtowe” Marcin Mortka + Nikola Mańdok (Doktor Book)

Niemniej lekturę antologii jako całości uważam za udaną.

Kilka opowiadań podobało mi się bardziej, ale większość było średnie.

Moje oceny opowiadań:
- Marcin Okoniewski - Alberta ci doradzi - 5/10
- Grzegorz Gajek - Boginiak - 5/10
- Joanna W. Gajzler - Diabła za rogi - 7/10
- Karolina Kozłowska - GuideOfThe?Past - 5/10
- Mika Modrzyńska - Konsekwencje podrywania lasek spoza swojej ligi na przykładzie procesu leczenia wilkożwactwa - 7/10
- Piotr Mąka - Za płotem - 7/10
- Justyna Sokołowska, Robert Jasiak - Zakon ostatniego słowa - 5/10
- Adam Szaja - 3/10
- Milena Wójtowicz - Czupas - 6/10
- Marcin Mortka - Smok, dziewica i salwy burtowe - 6/10

Kilka opowiadań podobało mi się bardziej, ale większość było średnie.

Moje oceny opowiadań:
- Katarzyna Czajka-Kominiarczuk - Wszyscy razem - 8/10
- Aneta Jadowska - Szwedzkie porządki pośmiertne - 8/10
- Jakub Małecki - Modlitwy do strzaskanego kamienia - 7/10
- Zuzanna Sus - Hiobowa (opo)wieść - 5/10
- Andrzej Betkiewicz - Ostatnie żniwa - 6/10
- Przemek Corso - Opętany...

Jakieś 80. procent opowiadań to fantasy, w akcji najczęściej musi wziąć udział kot... Nie przepadam za fantasy ani kotami, więc tylko opowiadania Jakuba Małeckiego i popieranej przez niego młodej autorki zapadły mi w pamięć.
Wspaniały, szczytny cel, ale większość opowiadań nie dla mnie

• Alberta ci doradzi – 5★
• Boginiak – 6★
• Diabła za rogi – 7★
• Guide of the past – 6★
• Konsekwencje podrywania lasek spoza swojej ligi na przykładzie procesu leczenia wilkożwactwa – 8★
• Za płotem - 6★

• Diabła za rogi – 7★
• Guide of the past – 6★
• Za płotem - 6★
• Tego...

Dla każdego coś miłego! Myślę, że w zbiorze tym każdy odnajdzie coś dla siebie, coś co go przestraszy, wzruszy, rozbawi czy zaskoczy. Ja jako fanka pana Marcina Mortki łyknęłam jego opowiadanie jak młody pelikan. I tutaj spotkałam się pierwszy raz z panem Jakubem Małeckim i zaintrygowana pewnie sięgnę jeszcze po jego prozę. Poza tym mamy tu wiele opowiadań z pogranicza horroru i fantasy, które mimo różnego warsztatu pisarskiego dają czytelnikowi chwilę dobrze spędzonej lektury. Polecam!

Antologia SQN na WOŚP to już takie moje must have co roku. I rok w rok zaskakuje pozytywnie. Choć wydanie ma szczytny cel, to opowiadania wcale nie są wesolutkimi historyjkami z happy endem. Wręcz przeciwnie. Czasem aż się zastanawiam, czy wytyczne do tych tekstów dla autorów nie zawierają w sobie jakichś mrocznych rozporządzeń :)

A na pokładzie w tym wydaniu:

"Wszyscy razem" Katarzyny Czajki-Kominiarczuk - opowiadanie dreszczem przebiegające po plecach, bo całkiem prawdopodobne i przerażające.

"Szwedzkie porządki pośmiertne" czyli doza Witkacego od Boskiej Jadowskiej. W jej stylu, mimo zbrodni jedno z lżejszych opowiadań w tomie.

"Modlitwy do strzaskanego kamienia" Jakuba Małeckiego czyli opowieść o dwojgu co się spotkać nie mogli w odpowiednim czasie.

"Hiobowa (opo)wieść" Zuzanny Sus, napisana z ciekawej perspektywy, bardzo dobra, choć smutna.

"Ostatnie żniwa" Andrzeja Betkiewicza to taka życiowa historia z wielu domów, o tym, że starych drzew się nie przesadza.

"Opętany" Przemka Corso to jedno z dłuższych opowiadań, z ciarkami na karku i z końcówką, która zostaje w głowie.

"Alberta ci doradzi" Marcina Okoniewskiego ostrzega przed AI. Dłuższa opowieść, choć jedna z nielicznych w tym zestawieniu, gdzie wydźwięk całej opowieści jeszcze łapie się jako pozytywny.

"Boginiak" Grzegorza Gajka - o! to przykład opowiadania, które spodziewałabym się znaleźć w antologii na WOŚP. Lekko straszne, ale przyjemne i na końcu ciepłe od domowego ogniska.

"Diabła za rogi" Joanny W. Gajzler zostawiam miłośnikom Necrovetu. Choć przeczytałam obydwie części i bardzo polubiłam Bastiana, nadal czuję niedosyt interakcji między bohaterami i ich pewną płaskość.

"GuideOfThe?Past" Karoliny Kozłowskiej to chyba taki klasyczny horror, który chce być slasherem? Dość oczywisty i niestety w dzisiejszych realiach TikToka całkiem prawdopodobny.

"Konsekwencje podrywania lasek spoza swojej ligi na przykładzie procesu leczenia wilkożwactwa" Miki Modrzyńskiej - tak! Tego chcę więcej :)

"Za płotem" Piotra Mąki (The Booking). Ooo, Panie Piotrze. Debiut? Dawaj mi Pan tego Vergę i Marolana na dłuższy format!

"Tego nie było w planach" Ewy Cat Mędrzeckiej to druga z opowieści z humorem i ciekawym motywem. Koniec? Nie do końca taki, jak się spodziewałam. Będzie więcej? Przeczytam.

"Sen domu babci" Konrada "Kaftann" Misiewicza to opowiadanie, o którym chcę zapomnieć. Nie dlatego, że jest słabe. Wręcz przeciwnie.

"Oszczędności" Daniela Muniowskiego to "polaczkowe" opowiadanie z pozdrowieniami dla świątecznych gorączek i ZUS.

"Las Falkenrott" Marcina Świątkowskiego dość przewidywalne i oczywiste, ale napisane ładnym językiem. Nieco kojarzy mi się z Pilipiukiem.

"Białe miraże" Katarzyn Rutkowskiej i Podstawek są bardzo obiecujące. Jako sąsiadka dwóch emerytek i rodziny hinduskiej wyjątkowo się z tym utożsamiam :) Mogą się dobrze rozkręcić.

"Zakon ostatniego słowa" Justyny Sosnowskiej i Roberta Jasiaka ładnie nakreśla styl i bohaterów dla wydanej tuż tuż książki "Instytut absurdu", po którą zapewne sięgnę.

Adam Szaja - to opowiadanie trafiło do mnie w nieco osobliwym czasie, kiedy to w lasku opodal dwóch bezdomnych wyszykowało sobie pole biwakowe z prawdziwego zdarzenia. Długo w nocy w ich namiocie świeciło się światło, stąd skojarzenie z panem Mieczysławem nasuwało się samo. Smutno. Prawdziwie.

"Czupas" Mileny Wójtowicz to absolutny hit i czekam na "Post Scriptum" i "Vice versa" na Legimi.

"Smok, dziewica i salwy burtowe" M. Mortki to taki jego klasyk, więc bez zaskoczenia, ale i chyba bez rozczarowań. Dobre na zakończenie tomu, nie jest przytłaczające.

Ogólny odbiór: tym razem nie mrocznie, a futurystycznie niepokojąco. Niektóre opowiadania doskonałe dla mnie, czekam na więcej.

Autorzy i SQN, dziękuję Wam za tę inicjatywę. Choć wspieram WOŚP i tak, dołożenie cegiełki i otrzymanie w zamian takiej wspaniałości raduje.

A na pokładzie w tym wydaniu:

"Wszyscy...

Kilka słów o każdym opowiadaniu:
• Wszyscy razem – Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – 4.5/5☆ – dobry odcinek Black Mirror (drobne błędy logiczne, typu "jestem pierwszym człowiekiem, któremu się to przytrafiło", a chwilę dalej "widzę, że urzędniczka prowadzi taką rozmowę nie po raz pierwszy"; ale pomysł cool, niby sci-fi, ale drugie dno może być bliskie osobom, które straciły dziecko/poroniły)
• Szwedzkie porządki pośmiertne – Aneta Jadowska – 3/5☆ – Lockwood vibe, możliwe, że to opowiadanie z jednej z serii autorki, na logikę do Szamańskiego Tanga, ale nie czytałam i nie znając bohaterów miałam problem z ogarnięciem co i jak/z wciągnięciem się
• Modlitwy do strzaskanego kamienia – Jakub Małecki – 4.5/5☆ – z potencjałem, w klimacie Normalnych Ludzi, ale za krótkie!!!!
• Hiobowa (opo)wieść – Zuzanna Sus – 5/5☆ – popłakałam się. Ucz mnie, mistrzu. Tak pisać, tak dobierać słowa, tak działać na emocje.
• Ostatnie żniwa – Andrzej Betkiewicz – 4/5☆ – popłaczmy sobie jeszcze trochę, czemu nie
• Opętany – Przemek Corso – 3.5/5☆ – potrzebowałam chwili, żeby zrozumieć, o co w tej historii chodzi i o ile pomysł na plus, tak wykonanie nie zrobiło na mnie wielkiego wrażenia
• Alberta ci doradzi – Marcin Okoniewski – bez oceny, bo nie dokończyłam, kompletnie mnie to nie chwyciło, bohaterowie byli mi obojętni. Może spodziewałam się czegoś bardziej "wow" znając język Marcina, którym posługuje się chociażby na Facebooku?
• Boginiak – Grzegorz Gajek – 2.5/5☆ – dla fanów ludowych historii (so not me)
• Diabła za rogi – Joanna W. Gajzler – 5/5☆ – co prawda opowiadanie powiązane z Necrovetem, ale myślę, że bez znajomości pierwowzoru też da się radę ogarnąć. No i rozumienie myśli zwierząt, popłakałam się
• Guide of the past – Karolina Kozłowska – 2/5☆ – łojezu. Pomysł był niezły, taki mroczny i trzymający w napięciu slasher, Nerve w horrorowej wersji, ale straszliwie słabo to napisane. Charaktery zmieniające się z akapitu na akapit, sztuczne dialogi i brak logicznego myślenia (aplikacja, która może doprowadzić do śmierci ludzi? Nie ważne! Najgorzej, że zbiera dane z telefonu!),trochę takie szkolne wypracowanko
• Konsekwencje podrywania lasek spoza swojej ligi na przykładzie procesu leczenia wilkożwactwa – Mika Moszyńska – 4/5☆ – bardzo miły wstęp do luźnej i zabawnej historii fantasy, chyba czekam na pełną wersję
• Za płotem – Piotr Mąka – 3.5/5☆ – takie baśniowe okay
• Tego nie było w planach – Ewa Mędrzecka – 4.5/5☆ – fabuła bardzo okay, Felicjan na plus, humor też, chociaż personalnie nie jestem wielką fanką stylu pisania "na Kisiel". I minusik za liczne powtórzenia, pierwsza strona, a słowo "tego" pojawiło się 5 razy i ta świadomość już mi towarzyszyła przez resztę lektury (potem było lepiej)
• Sen domu babci – Konrad Misiewicz – 3/5☆ – a takie sobie
• Oszczędności – Daniel Muniowski – 2/5☆ – trochę gimbaza style, a trochę 😶. dziwne to było i chociaż może gdzieś tam absurdalnie prawdziwe, to jednak nie do końca przyjemne do czytania
• Zakon Ostatniego Słowa – Justyna Sosnowska, Robert Jasiak – 4/5☆ – sympatycznie!
• Adam Szaja – krótkie, jak dłuższy post na Facebooku, więc ciężki ocenić
• Czupas – Milena Wójtowicz – 3/5☆ – znowu powiązanie z większym uniwersum, znowu stylistyka języka a'la Kisiel, co nie jest moim ulubionym zabiegiem
• Smok, dziewica i salwy bultowe – Marcin Mortka (współpraca Nikola Mańdok) – 4/5☆ – co prawda nie przepadam za tematyką morską/piracką, ale coś w stylu Marcina Mortki mnie urzekło (a było to moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora, więc chyba sięgnę po więcej)

Kilka słów o każdym opowiadaniu:

Dyszka za wsparcie WOŚP <3
Świetny pomysł i mam nadzieję, że będzie kontynuowany.
Przeczytałam opowiadania Karoliny Karateusz, Okonia, Czytacza i kilka innych zaczęłam.
Są ok :)

Dyszka za wsparcie WOŚP <3
Świetny pomysł i mam nadzieję, że będzie kontynuowany.
Są ok :)

• Posiadam e-book