Wybredna Maruda 
https://www.youtube.com/WybrednaMaruda
Zwariowana (wybredna i marudna) miłośniczka popkultury. I kultury też.
24 lat, kobieta, Warszawa, status: bibliotekarka, dodała: 19 książek i 9 cytatów, ostatnio widziana 6 godzin temu
Teraz czytam
 • Droga Królów
  Droga Królów
  Autor:
  Chirurg, zmuszony do porzucenia swej sztuki i zostania żołnierzem w najbardziej brutalnej wojnie od niepamiętnych czasów. Skrytobójca, morderca, który płacze, kiedy zabija. Oszust, młoda kobieta, skry...
  czytelników: 15238 | opinie: 651 | ocena: 8,95 (5205 głosów) | inne wydania: 5
 • Gemina. The Illuminae Files_02
  Gemina. The Illuminae Files_02
  Autorzy:
  Moving to a space station at the edge of the galaxy was always going to be the death of Hanna’s social life. Nobody said it might actually get her killed. The sci-fi saga that began with the b...
  czytelników: 535 | opinie: 14 | ocena: 8,51 (98 głosów) | inne wydania: 1
 • Moja Lady Jane
  Moja Lady Jane
  Autorzy:
  Prześmieszna, fantastyczna, romantyczna i (niezupełnie) prawdziwa historia Lady Jane Grey. Książka Moja Lady Jane autorstwa Cynthii Hand, Brodi Ashton i Jodi Meadows to jedyna w swoim rodzaju opo...
  czytelników: 2235 | opinie: 205 | ocena: 7,53 (680 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-08-16 18:14:23
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-08-16 17:05:10
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Od Wydawnictw, Patronat / blurb, Posiadam
Cykl: Żniwiarz (tom 3)

Miejcie się na baczności! Demony znowu wychodzą z mroku! Bierzcie zapasy magiczny ziół i wyruszcie na polowanie razem z Magdą, Feliksem, Pierwszym i Pauliną Hendel.

Seria "Żniwiarz" była uznawana w Polsce za pewnego rodzaju przełom. Nie ma u nas zbyt wielu książek poruszających w sposób młodzieżowy tematyki demonów słowiańskich. Oryginalność jest tu więc dla mnie jak najbardziej na plus,...
Miejcie się na baczności! Demony znowu wychodzą z mroku! Bierzcie zapasy magiczny ziół i wyruszcie na polowanie razem z Magdą, Feliksem, Pierwszym i Pauliną Hendel.

Seria "Żniwiarz" była uznawana w Polsce za pewnego rodzaju przełom. Nie ma u nas zbyt wielu książek poruszających w sposób młodzieżowy tematyki demonów słowiańskich. Oryginalność jest tu więc dla mnie jak najbardziej na plus, troszkę zarzutów mam do sposobu wykonania, ale jestem w stanie przymknąć na to oko.

Jeżeli do tej pory myślałam, że w Pustej Nocy i w Czerwonym Księżycu dużo się działo – TO OHOHOHO! Teraz na niemal każdej stronie atakuje nas jakiś potwór, do tego demony stają się coraz silniejsze. W Trzynastym Księżycu poznajemy także nowe postacie, które wzbogacają całą historię – chociaż czasem i irytują. Ale jest i Pierwszy! Może to niekoniecznie dobrze o mnie świadczy, ale to jest właśnie bohater, dla którego czytam całą serię. On jest tu jak Liam Neeson w Uprowadzonej! Kocham człowieka i jego teksty! No dobra, z tym "człowiekiem" to przesadziłam... Kocham go!

Jedyne, do czego nie jestem stuprocentowo przekonana w wypadku tej serii, to styl. Język jest wyśmienicie dostosowany do młodzieży – być może to ja jestem po prostu na to za stara. Dialogi często są tylko wymianą kwestii, bez opisania szczegółów. Zdarzają się także sceny za proste, które mają na celu pchnięcie akcji na przód, jednak w ten dziwny, nieprzekonujący mnie sposób, np. Magda stwierdza, że zapyta wujka o coś, czego nigdy nie chciał jej powiedzieć. Spodziewam się więc, że nadchodzą długie namowy i sypanie argumentami. Tymczasem Magda pochodzi do wujka:
– Powiesz mi?
– OK.
Co?
Jednak w trakcie czytania styl albo się polepszył, albo ja się przyzwyczaiłam. W każdym razie odbiorcom o kilka lat młodszym ode mnie, około 15 roku życia, na pewno nie będzie to przeszkadzało, a całkowicie zatracą się w pędzącej akcji towarzyszącej bohaterom z charakterkiem.

Serio lubię tę serię. Naprawdę. Ma w sobie coś magicznego, że człowiek wciąga się w fabułę i w zasadzie nie wie, co stanie się za chwilę. To nawet nie jest kwestia jednego, wielkiego plot twistu. To mnóstwo małych wyskakujących za rogu potworów w najmniej oczekiwanym momencie, przez co nie wiemy, jak zakończy się cała historia. Do tego Pierwszy, który ma w głowie dziwne rzeczy, a my ciągle nie wiemy, co kombinuje. Kawał dobrej książki dla młodzieży od naszej rodzimej autorki. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

pokaż więcej

 
2018-08-15 19:22:45
Ma nowego znajomego: Julietta
 
2018-08-14 11:30:01
 
2018-08-14 11:29:09
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: The Folk of the Air (tom 1)
 
2018-08-14 11:25:15
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Anglojęzyczne, E-book, Posiadam
Autor:
Cykl: Dotyk Julii (tom 4)

SĄ DWIE MOŻLIWOŚCI: albo ta książka jest średnia i rozkręca się dopiero pod koniec, albo mnie już ta historia po prostu znudziła. Niech fakt, że czytałam ją przez jakieś 3-4 miesiące, coś znaczy.

POST Z CYKLU KRÓTKO I WYBREDNIE
więcej na KulturalnieWybredna.pl

Zaczęło się nieźle. Poznajemy ciąg dalszy przygód Julii, dziewczyny z magicznym dotykiem. Trochę się z tego zrobiły X-many i...
SĄ DWIE MOŻLIWOŚCI: albo ta książka jest średnia i rozkręca się dopiero pod koniec, albo mnie już ta historia po prostu znudziła. Niech fakt, że czytałam ją przez jakieś 3-4 miesiące, coś znaczy.

POST Z CYKLU KRÓTKO I WYBREDNIE
więcej na KulturalnieWybredna.pl

Zaczęło się nieźle. Poznajemy ciąg dalszy przygód Julii, dziewczyny z magicznym dotykiem. Trochę się z tego zrobiły X-many i Czerwone Królowe. Pojawiają się nowe postacie, z których pokochałam Haidera za te jego teksty; to taki typ co nie wiadomo, czy jest badem, czy jest ok, tylko sarkazm mu się wylewa uszami + Nazeera, może jej nie polubiłam jakoś mega, ale wreszcie pojawił się ktoś z twardym charakterem, ktoś kto nie będzie biały jak ściana albo nie będzie zmieniał charakteru jak chorągiewka. I jej relacja z Kenjim to fragmenty, które czytałam z przygłupawym uśmiechem na twarzy (ja wiem, że mój każdy uśmiech jest przygłupawy, ale you know what I mean).

Tylko co się wydarzyło później?
Julia i Warner. I dziwne pomysły Mafi.

Wiecie co, uwielbiałam Warnera. Dlaczego więc nie mogłam go tu znieść? Adama nie ma za dużo, więc tym bardziej powinnam być happy. A za każdym razem, gdy na horyzoncie pojawiała się kolejna scena z Julią i Warnerem, z ich pocałunkami/kłótniami/refleksjami życiowymi (skreśl dowolne), – a język nadal jest dość poetycki i przepełniony metaforami, za które wciąż podziwiam, jeśli młodzi ludzie tak myślą – miałam ochotę ominąć te strony w nadziei, że za chwilę przyjdzie Kenji. Naprawdę. Tego. Nie. Rozumiem.

Wróćmy teraz do niedalekiej przeszłości, kiedy to Mafi zapowiedziała swoją młodzieżową trylogię o Julce. Znajdź błąd. TRYLOGIĘ? Czy ja nie czytałam właśnie czwartego tomu? A czy przypadkiem nie jest zaplanowanych ich sześć? I wiecie, ja do tego nic nie mam, prócz nawiązania do materiału o rozrastających się trylogiach , ale w Darze Julii naprawdę było czuć koniec. Wyczerpanie tematu. Może jako tako otwarte zakończenie, ale czułam się tym usatysfakcjonowana. I w Restore Me Mafi trochę jakby nie wiedziała, w którą stronę iść – teoretycznie mamy kolejne wydarzenia, akcja idzie naprzód, ale jednocześnie Hej! Julka! Opowiemy Ci teraz o Twojej przeszłości! Warner! O Twojej też! Usiądźcie i pogadajmy o szczegółach z Waszego życia, jakich nasi czytelnicy jeszcze nie znają! Zróbmy prequel, ale nie mówmy, że to prequel, bo ludzie mogą nie chcieć tego czytać. Rozumiecie? To takie wymieszanie prequela i sequela w jednej książce. Jej, powinnam chwalić oryginalność. I może i chwalę. Ale wynudziłam się jak mops i chcę wiedzieć, dlaczego. Powinna mnie interesować przeszłość bohaterów. Powinno mnie ciekawić, jakie wydarzenia wpłynęły tak na nasze postaci. Tylko coś w tym mieszaniu przeszłości z przyszłością, zmiany zachodzące w Julce jak w Tris, Warner, który kompletnie stracił dla mnie swój charakter – no nie. Po prostu nie.

I końcówka. Końcówka jest dobra, rzeczywiście te ostatnie 10% powieści podwyższy trochę ocenę tej książce, bo akcja akcja akcja, i powróciły fajne postacie, i pokazanie przeszłości nabrało jako takiego sensu, A POTEM SIĘ AKCJA URYWA I SĄ PODZIĘKOWANIA. No trochę chciałam rzucić czytnikiem, tylko szkoda mi mojego Kundelka. Ale żeby tak w momencie, w którym zaczynam się wciągać, po prostu skończyć powieść – było mi smutno. Byłam zła. Zanim się doczekam na kolejny tom (premiera za granicą w 2019 roku), to nie dość, że zapomnę co i jak, to jeszcze emocje opadną + być może jeszcze bardziej "wyrosnę" z tej historii i będę nią znudzona. Także wciąż nie jestem przekonana, czy sięgnę po kolejne tomy.

Zwalcie moje marudzenie na wiek i znużenie.

Powieść czytana w wersji anglojęzycznej

~ by Kulturalnie Wybredna Maruda
Więcej postów i zdjęć na KulturalnieWybredna.pl

April 4, 2018
> 7.0%
"cow's poop"
May 31, 2018
> 25.0%
""but you're so small"
Haider, brachu, lubię cię"
July 25, 2018
> 55.0%
"Prequel or sequel?
Trochę jakby Mafi nie mogła się zdecydować. Ale ok. O czymś być musiało."
August 5, 2018
> 77.0%
""That much whisky would destroy me."
Aaaah
But wait
Not this book"
August 8, 2018
> 86.0%
"Ou. Ok. Znaczy nie, nie ok. Znaczy... co?"
August 9, 2018
> 99.0%
"Chyba zakończenie mnie trochę zabiło.
Tylko szkoda, że dopiero teraz zaczęłam się wciągać.
I PRZEPRASZAM ILE BĘDĘ MUSIAŁA CZEKAĆ NA WYJAŚNIENIE?!"

pokaż więcej

 
2018-08-14 11:21:47
Ma nowego znajomego: Jagoda
 
2018-08-14 11:21:46
Ma nowego znajomego: złotówka
 
2018-08-14 11:21:45
Ma nowego znajomego: Mollinka_90
 
2018-08-11 23:26:02
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Poszukuję
Cykl: The Illuminae Files (tom 2)
 
2018-08-10 20:17:26
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: The Illuminae Files (tom 3)
 
2018-08-10 20:17:22
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-08-07 21:33:43
Ma nowego znajomego: Wciągam
 
2018-08-07 21:33:42
Ma nowego znajomego: MiloweBooks
 
2018-08-07 21:33:41
Ma nowego znajomego: Kaktusowa_Barbara
 
Moja biblioteczka
1281 331 8014
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (1541)

Ulubieni autorzy (23)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (22)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd