rozwińzwiń

Tactics of Mistake

Okładka książki Tactics of Mistake Gordon R. Dickson
Okładka książki Tactics of Mistake
Gordon R. Dickson Wydawnictwo: Orion Gateway Cykl: Childe (tom 4) fantasy, science fiction
238 str. 3 godz. 58 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Childe (tom 4)
Tytuł oryginału:
Tactics of Mistake
Wydawnictwo:
Orion Gateway
Data wydania:
2011-09-29
Data 1. wydania:
2011-09-29
Liczba stron:
238
Czas czytania
3 godz. 58 min.
Język:
angielski
ISBN:
9780575112421
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Moonrise: The Golden Age of Lunar Adventures Mike Ashley, Arthur C. Clarke, Charles Cloukey, Gordon R. Dickson, Paul Frederick Ernst, George Griffith, Edmond Hamilton, Judith Merril, William F. Temple, Herbert George Wells, John Wyndham
Ocena 0,0
Moonrise: The ... Mike Ashley, Arthur...
Okładka książki X Minus One 2 Isaac Asimov, James Blish, Ray Bradbury, Frederic Brown, Algis Budrys, Mark Clifton, Philip K. Dick, Gordon R. Dickson, James Gunn, Robert A. Heinlein, Fritz Leiber, Murray Leinster, Katherine MacLean, H. Beam Piper, Frederik Pohl, Frank M. Robinson, Ross Rocklynne, Michael Shaara, Robert Sheckley, Clifford D. Simak, Theodore Sturgeon, L. Sprague de Camp
Ocena 8,0
X Minus One 2 Isaac Asimov, James...
Okładka książki Rakietowe Szlaki tom 1: Antologia klasycznej SF Brian W. Aldiss, Barrington J. Bayley, Dmitrij Bilenkin, Gordon R. Dickson, Alexander Jablokov, Cyril M. Kornbluth, Tuli Kupferberg, Henry Kuttner, Raphael A. Lafferty, Ursula K. Le Guin, Jurij Nagibin, Robert Sheckley, Theodore Sturgeon, William Tenn, John Varley, Ilja Warszawski, Ian Watson, James White, Gene Wolfe, Robert Zacks, Roger Zelazny
Ocena 7,5
Rakietowe Szla... Brian W. Aldiss, Ba...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2312
2134

Na półkach: , ,

Całkiem zgrabny, kosmiczny akcyjniak o niczym.

Całkiem zgrabny, kosmiczny akcyjniak o niczym.

Pokaż mimo to

avatar
2110
437

Na półkach: ,

Bardzo dobra powieść sf. Część serii Childe. Czyta się ją bardzo szybko, praktycznie pochłania. Jak ktoś lubi Heinleina czy Herberta to na pewno książka mu się spodoba.

Bardzo dobra powieść sf. Część serii Childe. Czyta się ją bardzo szybko, praktycznie pochłania. Jak ktoś lubi Heinleina czy Herberta to na pewno książka mu się spodoba.

Pokaż mimo to

avatar
39
28

Na półkach:

Opowieść o spryciarzu, który zakłada się o to, że powali kosmiczne imperium. W tej powieści spryt i taktyka dominują nad brutalną siłą. Czyta się lekko i przyjemnie, szybko kibicując głównemu bohaterowi. To jedna z tych serii, które warto znać.

Opowieść o spryciarzu, który zakłada się o to, że powali kosmiczne imperium. W tej powieści spryt i taktyka dominują nad brutalną siłą. Czyta się lekko i przyjemnie, szybko kibicując głównemu bohaterowi. To jedna z tych serii, które warto znać.

Pokaż mimo to

avatar
603
507

Na półkach: , ,

Genialny wojskowy taktyk wyrusza do prowincjonalnej kolonii, by wypróbować swoje teorie w praktyce - najpierw na skalę lokalną, później międzyplanetarną. Supermaństwo głównego bohatera i jego zdolność do przewidywania posunięć wroga autor rozciąga do granic możliwość, ale całość i tak czyta się nieźle. Większym problemem jest dla mnie kompozycja książki - najpierw mamy szczegółowo przedstawione działania wojenne na jednej ze skolonizowanych planet, a na ostatnich 100 stronach autor prezentuje w dość skróconej formie wydarzenia z kolejnych dwóch lat, tak że nie wiadomo, czy jest to pełnoprawny "akt II" powieści, czy tylko mocno rozciągnięty epilog. W sumie "Taktyka błędu" to dla mnie typowa powieść z kategorii "można, ale nie trzeba".

Genialny wojskowy taktyk wyrusza do prowincjonalnej kolonii, by wypróbować swoje teorie w praktyce - najpierw na skalę lokalną, później międzyplanetarną. Supermaństwo głównego bohatera i jego zdolność do przewidywania posunięć wroga autor rozciąga do granic możliwość, ale całość i tak czyta się nieźle. Większym problemem jest dla mnie kompozycja książki - najpierw mamy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
62
60

Na półkach: ,

Trafiła w moje ręce przez przypadek, dosłownie, bo ani okładka, ani sam tytuł nigdy nie zachęciły by mnie do tego. Nie oczkując sobie wiele, powoli wciągała mnie w wir wydarzeń, intelektualno-psychologiczno-taktycznych gierek. No i cóż, mając cała serie zmęczyła mnie na tyle, że nie zabrałem się do następnego tomu, ale i nie odepchnęła, żeby zupełnie odpuścić sobie ten cykl. Ciężko mi było utożsamiać się z bohaterem, ale ciekawiły mnie jego poczynania i doszukiwałem się tytułowego "Taktycznego Błędu". Błędem jednak było by nie dać autorowi szansy i sprawdzić co ma do zaoferowania w dalszej serii o przebiegłym i zuchwałym Cletusie Grahame

W skrócie:
+ solidna, zaskakująco dobra
+ ciekawe psychologiczno-intelektualne zagrywki bohatera
+ dość dużo zwrotów akcji
- mało ciekawy świat
- brak jakiejś głębi w tej części
- zaskakująco przyśpiesza, wrażenie wyczerpania pomysłu
- brak uczucia kibicowania bohaterowi

Pozdrawia NowiNcjusz

Trafiła w moje ręce przez przypadek, dosłownie, bo ani okładka, ani sam tytuł nigdy nie zachęciły by mnie do tego. Nie oczkując sobie wiele, powoli wciągała mnie w wir wydarzeń, intelektualno-psychologiczno-taktycznych gierek. No i cóż, mając cała serie zmęczyła mnie na tyle, że nie zabrałem się do następnego tomu, ale i nie odepchnęła, żeby zupełnie odpuścić sobie ten...

więcej Pokaż mimo to

avatar
51
51

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa pozycja military s-f, szczerze mówiąc nie spodziewałem się, aż tak będzie trzymała mnie w napięciu. Bardzo dużo akcji, dużo rozgrywek taktycznych i intelektualnych. Główny bohater nie jest postacią jednowymiarową, zmienia się, jest kontrowersyjny, szczególnie w relacji ze swoją wybranką. Czasami mnie szokował swoimi posunięciami a główna potyczka taktyczna z jego antagonistą była wyrafinowana i finezyjna. Tak mi się podobała ta książka, iż od razu po zakończeniu tej pozycji kupiłem Dorsaj! i Żołnierzu nie pytaj. Stanowczo polecam.

Bardzo ciekawa pozycja military s-f, szczerze mówiąc nie spodziewałem się, aż tak będzie trzymała mnie w napięciu. Bardzo dużo akcji, dużo rozgrywek taktycznych i intelektualnych. Główny bohater nie jest postacią jednowymiarową, zmienia się, jest kontrowersyjny, szczególnie w relacji ze swoją wybranką. Czasami mnie szokował swoimi posunięciami a główna potyczka taktyczna z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1027
795

Na półkach: , , ,

Cletus Grahame opracował wyjątkową taktykę, która ma zapewniać zwycięstwo każdemu, kto ją stosuje. By sprawdzić ją w praktyce wybiera się na Kultis jako oficer sił sprzymierzonych. Wykorzystując swój spryt i rozum próbuje osiągnąć sukces.

W latach 90. polski rynek wydawniczy nadrabiał zaległości, wydając olbrzymią ilość zagranicznej fantastyki, która wcześniej przez PRL nie mogła się u nas pojawić. „Taktyka błędu” to jedno z „dzieci” tego okresu: to początek serii wydany w latach 70., który polskie półki zasilił w 1991 roku, niemniej, od tego czasu seria nie doczekała się wznowienia. A szczerze mówiąc, trochę szkoda.
„Taktyka błędu” nie jest powieścią przełomową, czy nadzwyczaj wyjątkową. Trzyma się typowych dla science-fiction schematów, niemniej, robi to w sposób dość ciekawy. Cletus Grahame to naprawdę ciekawa postać mi osobiście kojarząca się nieco z Scherlockiem Holmesem, choć chyba wielu wspólnych cech nie mają. To wyjątkowo mądry człowiek, którego sposób myślenia naprawdę może zaskoczyć; jego poczynania same w sobie obserwuje się po prostu cudownie, nawet nie przez to, że mamy do czynienia ze science-fiction. To typ postaci, którą zdecydowanie lubię.
Niestety, bohaterowie drugoplanowi wypadają zdecydowanie gorzej. Ukochana Cletusa zachowuje się często po prostu jak idiotka, a inne postacie po prostu nie są zbyt wyraziste i gubią się w historii. Niemniej, nie dziwię się: 270 stron na powieść z tego gatunku to naprawdę niewiele. Choć niestety, przez to często zapominałam kto jest kim i co tu robi.
Historia sama w sobie działa najlepiej mniej więcej do połowy, później, gdy orientujemy się, o co tu właściwie chodzi, po prostu zaczyna trochę nudzić, akcja się ciągnie i właściwie nie wiadomo co z tym fantem zrobić. Nie mamy tu wielkiej fabuły, w której ratujemy świat, a niewielką wojnę, w której Cletus bierze udział i w której próbuje grać, mieszać i wygrywać, jednocześnie sprawdzając, czy jego teorie się sprawdzają. Niestety, im dalej w las tym wszystko wydaje się bardziej powtarzalne i zwykłe, a sam styl Dicksona zdaje się tracić na dynamiczności.
Widzę jeszcze jeden problem „Taktyki błędu”, a są to wydarzenia, które chwilami wydają się sztucznie zaaranżowane tylko po to, by zaprezentować umiejętności i charakter naszego bohatera, zwłaszcza te z udziałem jego ukochanej, Melissy. Niemniej, pewna doza „sztuczności” jest – jak zauważyłam – typowa dla tego „starszego” SF i wydaje mi się, że wynika raczej z konwencji, a nie braku umiejętności pisarza.
To nie jest literatura, która zapadła mi na długo w pamięć, ale jednocześnie nie była złą przygodą. „Taktyka błędu” ma swój pewien urok, a Cletus zdecydowanie jest bohaterem zwracającym uwagę. Niemniej, jeśli komuś miałabym ją polecić to tylko fanom gatunku: inni mogą się w niej po prostu nie odnaleźć, albo wynudzić.

Cletus Grahame opracował wyjątkową taktykę, która ma zapewniać zwycięstwo każdemu, kto ją stosuje. By sprawdzić ją w praktyce wybiera się na Kultis jako oficer sił sprzymierzonych. Wykorzystując swój spryt i rozum próbuje osiągnąć sukces.

W latach 90. polski rynek wydawniczy nadrabiał zaległości, wydając olbrzymią ilość zagranicznej fantastyki, która wcześniej przez PRL...

więcej Pokaż mimo to

avatar
179
17

Na półkach: ,

Całkiem niezła książka, chociaż po przeczytaniu komentarzy na jej temat spodziewałem się czegoś więcej. Mimo to godna polecenia

Całkiem niezła książka, chociaż po przeczytaniu komentarzy na jej temat spodziewałem się czegoś więcej. Mimo to godna polecenia

Pokaż mimo to

avatar
417
341

Na półkach: , , ,

Zacznę opinię od nieco przydługiego wstępu o całym cyklu "Childe". Bardzo ciężko w tym przypadku wskazać kolejność poszczególnych tomów; inna jest chronologia pisania przez autora, inna chronologia wewnętrzna cyklu, a jeszcze inna jest zalecana kolejność czytania. Na cykl Childe składa się bowiem trylogia "Dorsaj", tzn. "Taktyka błędu", "Żołnierzu, nie pytaj" i "Dorsaj!" plus pojedyncze powieści: "Zaginiony Dorsaj" oraz "Nekromanta", którego akcja toczy się dużo przed wspomnianą trylogią (przy czym większość czytelników zaleca jednak przeczytać ją po trylogii "Dorsaj" ze względu na lepsze zrozumienie pewnych wątków). Na końcu mamy pięcioksiąg - "Nową sagę o Dorsajach". Piszę o tym z myślą o osobach, które planują sięgnąć po cykl Gordona R. Dicksona, a którzy czytając recenzje poszczególnych tomów natkną się na skrajnie różną ich numerację.

Przechodząc do meritum: "Taktyka błędu" jest bardzo dobrą powieścią militarną i taktyczną (jak zresztą wskazuje tytuł) i w tej kategorii jest to jedna z lepszych książek, jakie kiedykolwiek miałam przyjemność czytać. Jeśli zaś rozpatrywać ją w kategoriach powieści sci-fi w ogóle, brakuje jej jednak tej głębi i wielowątkowości, jaka charakteryzuje gigantów gatunku - np. "Diunę" czy "Hyperiona". Gdyby nie ta pewna jednowymiarowość fabuły, na pewno dałabym minimum gwiazdkę więcej. A tymczasem "Taktyka błędu" otrzymuje ode mnie w pełni zasłużone 7 gwiazdek, książka bardzo dobra.

Fanom militarnej sci-fi powieść (i cały cykl w ogóle) bardzo gorąco polecam.

Zacznę opinię od nieco przydługiego wstępu o całym cyklu "Childe". Bardzo ciężko w tym przypadku wskazać kolejność poszczególnych tomów; inna jest chronologia pisania przez autora, inna chronologia wewnętrzna cyklu, a jeszcze inna jest zalecana kolejność czytania. Na cykl Childe składa się bowiem trylogia "Dorsaj", tzn. "Taktyka błędu", "Żołnierzu, nie pytaj" i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2793
228

Na półkach: , ,

Zabrałem się za to jeszcze raz w roku 2000, sięgnąłem w ramach czytania całego cyklu. Warto było. Polecam.

Zabrałem się za to jeszcze raz w roku 2000, sięgnąłem w ramach czytania całego cyklu. Warto było. Polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    261
  • Posiadam
    104
  • Chcę przeczytać
    98
  • Ulubione
    19
  • Science Fiction
    12
  • Fantastyka
    8
  • Teraz czytam
    5
  • Science fiction
    3
  • Fantastyka i s-f
    2
  • SF, Fantasy i Horror
    2

Cytaty

Więcej
Gordon R. Dickson Taktyka błędu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także