Katastrofy kosmiczne i narodziny religii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
3 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Origin of the Universe and The Origin of Religion
83-01-12873-9
Agnieszka

Za wydawcą: Zbliżający się koniec wieku u wieli ludzi wywołuje niepokój i skłania do rozmyślań nad losami ludzkości, Ziemi i wszechświata. Także naukowcy w wielu wykładach i dyskusjach podejmują problem początku oraz kierunków dalszej ewolucji naszej planety i jej najbliższego otoczenia. Książka wiernym zapisem jednego z takich wykładów, przeprowadzonego przez Sir Freda Hoyle'a w...

Za wydawcą:

Zbliżający się koniec wieku u wieli ludzi wywołuje niepokój i skłania do rozmyślań nad losami ludzkości, Ziemi i wszechświata. Także naukowcy w wielu wykładach i dyskusjach podejmują problem początku oraz kierunków dalszej ewolucji naszej planety i jej najbliższego otoczenia. Książka wiernym zapisem jednego z takich wykładów, przeprowadzonego przez Sir Freda Hoyle'a w nowojorskiej galerii Frick Collection oraz zainspirowanej nim dyskusji.

Sir Fred Hoyle jest uczonym i intelektualistą, znanym z formułowania prowokujących hipotez i teorii naukowych. Ten niewyczerpany w swoich pomysłach astrofizyk i kosmolog przedstawia tym razem argumenty na rzecz tezy, iż przełomowe wydarzenia w historii cywilizacji, łącznie z narodzinami światowych religii, były prawdopodobnie wywołane spadkiem fragmentów gigantycznej komety, pojawiającej się okresowo w pobliżu Ziemi co mniej więcej 1600 lat.

Autor ostrzega także przed kolejnym zbliżeniem z Ziemią niszczycielskiej komety koło roku 2010. Jest jednak przekonany, że do tego czasu ludzkość potrafi skutecznie zapobiec katastrofie, zmieniając trajektorię lub niszcząc w przestrzeni pozaziemskiej większe fragmenty komety.

Hoyle przedstawia swój wykład z ogromnym wdziękiem i humorem. Nie zawsze można się z nim zgadzać, lecz trudno mu odmówić intelektualnej inspiracji.

Agnieszka | 2010-09-16
Przeczytana: 15 września 2010

Zawiodłam się, spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Po długim, nudnym wstępie trochę treści na temat budowy komet (przyznam, że interesująca), ale poza tym nieciekawa.

żabot | 2013-05-16
Przeczytana: 2002 rok