Czarna chmura

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Black Cloud
powieść angielska
A--

„Czarna chmura” została po raz pierwszy wydana w 1957 r. Do dnia dzisiejszego doczekała się kilkunastu wznowień w języku angielskim. Jest to historia o przybyciu do Układu Słonecznego tajemniczej istoty międzygwiezdnej, zagrażającej życiu na Ziemi. Jakie będą losy mieszkańców globu ziemskiego, jeżeli nastapią nieobliczalne zmiany warunków atmosferycznych? Czy komukolwiek uda się uchronić...

Jakie będą losy mieszkańców globu ziemskiego, jeżeli nastapią nieobliczalne zmiany warunków atmosferycznych? Czy komukolwiek uda się uchronić gatunek ludzki przed totalną zagładą? Utrzymując swą powieść w klasycznych ramach science fiction, obok ciekawych rozważań o możliwościach przetrwania życia na Ziemi Hoyle przedstawia także konflikty i problemy społeczeństw naszej planety, nasilające się w obliczu zagrożenia z zewnątrz.

źródło opisu: http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=14303

dekapitacja | 2013-02-21
Przeczytana: 2011 rok

Dla miłośników gatunku! Rewelacja, uwielbiam science fiction pisane przez naukowców. Ponieważ mam dość dobre ogólne pojęcie o fizyce itd. często irytują mnie wymysły niektórych pisarzy. Polecam fanom prawdziwego sci-fi, nie star-treka :P

Florianf | 2015-12-05

Książka pisana przez naukowca, co ma swoje blaski i cienie. Blaskiem jest logiczny wywód, interesujące i oryginalne wnioski wyciągane z prostych założeń i ciekawa koncepcja życia w galaktyce.

Minusem jest prosty język, drewniane dialogi i przynudzanie w kwestiach polityczno-społecznych. Widać, że gość nie ma talentu pisarskiego, choć Bystry.

Niektóre fragmenty - zwłaszcza te dotyczące rozważań politycznych można bez żadnej straty (a właściwie z zyskiem czasu) opuścić. Najfajniejsza ta książka jest na początku i pod koniec. Środek słaby. Generalnie ciekawy pomysł. Tak jak w Solaris mamy wymyśloną zupełnie "nieludzką" formę życia. Tak i tutaj.

Krzysztof_g | 2013-08-26
Na półkach: Przeczytane, SF i Fantasy

Jeżeli komuś nie trzeba przedstawiać Freda Hoyla to sięgnie po książkę. Jest to bardziej rozbudowane opowiadanie niż powieść, więc można się rozczarować niewielką objętością. Wynika to ze stylu pisania: same konkrety bez opisów. Ciężko dostępna pozycja, niemniej jednak jak wpadnie w ręce to warto jej poświęcić te kilka godzin.

MateM | 2017-10-21
Przeczytana: 19 października 2017

Już na pierwszych stronach utworu, poprzez fakt wykrycia nieznanego obiektu znacznych rozmiarów zbliżającego się do Ziemi zbudowane zostaje napięcie, które wprawdzie w trakcie lektury kolejnych rozdziałów nieco przygasa, jednak pod koniec wydarzenia znowu nabierają tempa.

Atutem tej książki jest pomysł osadzonej w realiach fizyki wysoce inteligentnej istoty przybierającej postać chmury, przybywającej do Układu Słonecznego i nawiązującej udany kontakt z ludzkością. Niestety sporo technicznych opisów raczej nie dodaje pozycji poczytności.

W utworze podkreślony zostaje podział społeczeństwa na masy zarządzane przez polityków oraz środowisko naukowców, częściowo władzy nieprzychylne.

Lektura „Czarnej chmury” przypomina nam, że choć na co dzień skażeni antropocentryzmem jesteśmy pochłonięci swoimi przyziemnymi sprawami, to planeta Ziemia ze swoim życiem jest tylko drobinką w bezmiarze wszechświata. Drobinką niezwykle kruchą i podatną na zagrożenia nie tylko zewnętrzne ale i...

Ergo_sum | 2015-08-11

Dawne czasy odkrywania SF. Klasyka! Każdy fan SF powinien te książkę przeczytać/mieć :-)

Marcin | 2014-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Pozycja godna polecenia koneserom tzw. "twardej fantastyki naukowej".

jackalspk | 2018-03-26
Przeczytana: 03 kwietnia 2018