Czarna chmura

Tłumaczenie: Sławomir Magala
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fantastyka i Groza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Black Cloud
powieść angielska
A--

„Czarna chmura” została po raz pierwszy wydana w 1957 r. Do dnia dzisiejszego doczekała się kilkunastu wznowień w języku angielskim. Jest to historia o przybyciu do Układu Słonecznego tajemniczej istoty międzygwiezdnej, zagrażającej życiu na Ziemi. Jakie będą losy mieszkańców globu ziemskiego, jeżeli nastapią nieobliczalne zmiany warunków atmosferycznych? Czy komukolwiek uda się uchronić...

Jakie będą losy mieszkańców globu ziemskiego, jeżeli nastapią nieobliczalne zmiany warunków atmosferycznych? Czy komukolwiek uda się uchronić gatunek ludzki przed totalną zagładą? Utrzymując swą powieść w klasycznych ramach science fiction, obok ciekawych rozważań o możliwościach przetrwania życia na Ziemi Hoyle przedstawia także konflikty i problemy społeczeństw naszej planety, nasilające się w obliczu zagrożenia z zewnątrz.

źródło opisu: http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=14303

dekapitacja | 2013-02-21
Przeczytana: 2011 rok

Dla miłośników gatunku! Rewelacja, uwielbiam science fiction pisane przez naukowców. Ponieważ mam dość dobre ogólne pojęcie o fizyce itd. często irytują mnie wymysły niektórych pisarzy. Polecam fanom prawdziwego sci-fi, nie star-treka :P

Krzysztof_g | 2013-08-26
Na półkach: Przeczytane, SF i Fantasy

Jeżeli komuś nie trzeba przedstawiać Freda Hoyla to sięgnie po książkę. Jest to bardziej rozbudowane opowiadanie niż powieść, więc można się rozczarować niewielką objętością. Wynika to ze stylu pisania: same konkrety bez opisów. Ciężko dostępna pozycja, niemniej jednak jak wpadnie w ręce to warto jej poświęcić te kilka godzin.

Florianf | 2015-12-05

Książka pisana przez naukowca, co ma swoje blaski i cienie. Blaskiem jest logiczny wywód, interesujące i oryginalne wnioski wyciągane z prostych założeń i ciekawa koncepcja życia w galaktyce.

Minusem jest prosty język, drewniane dialogi i przynudzanie w kwestiach polityczno-społecznych. Widać, że gość nie ma talentu pisarskiego, choć Bystry.

Niektóre fragmenty - zwłaszcza te dotyczące rozważań politycznych można bez żadnej straty (a właściwie z zyskiem czasu) opuścić. Najfajniejsza ta książka jest na początku i pod koniec. Środek słaby. Generalnie ciekawy pomysł. Tak jak w Solaris mamy wymyśloną zupełnie "nieludzką" formę życia. Tak i tutaj.

Ergo_sum | 2015-08-11

Dawne czasy odkrywania SF. Klasyka! Każdy fan SF powinien te książkę przeczytać/mieć :-)

Marcin | 2014-06-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Pozycja godna polecenia koneserom tzw. "twardej fantastyki naukowej".

mumin | 2016-11-08
Mateusz | 2016-10-31