Mam na imię Marta. Jestem bulimiczką

Okładka książki Mam na imię Marta. Jestem bulimiczką Ivona Březinová
Okładka książki Mam na imię Marta. Jestem bulimiczką
Ivona Březinová Wydawnictwo: Stara Szkoła Cykl: Dziewczyny na smyczy (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Dziewczyny na smyczy (tom 2)
Stara Szkoła
2023-09-25
2023-09-25
Mirosław Śmigielski

Tak na rozpoczęcie nowego roku, który znowu wyzwala w wielu osobach chęć podjęcia zmian, postanowień związanych z dietą, stylem zycia, trochę ku przestrodze.
Autorka pokazuje swoją bohaterkę w momencie jej pobytu w ośrodku leczenia zaburzen odżywiania. Marta oprócz problemow z dietą, boryka się z trudną relacją z matką, której również zawdzięcza dodatkowe kilogramy.
Książka raczej przeznaczona dla młodzieży, choć i starsi coś tam dla siebie znajdą.

Książka...

6 ⭐

Przemawiająca do wyobraźni. Może nie rewelacyjna, ale krótka i dosadna. Po tych książkach autorki odnoszę wrażenie, że to matki są główną przyczyną problemów u córek. W tej książce widzę taki niezwykle podobny schemat jak w "Cieszę się że moja mama umarła" tylko że tu mamy fikcję, a tam autorka opisuje swoje przeżycia.

Nie mniej jednak myślę, że warto bo daje do myślenia.

6 ⭐

Nie mniej jednak myślę, że warto bo daje do...

Bardzo spłycona, a motyw "miłość leczy" spowodował, że opadły mi ręce.

Bardzo spłycona, a motyw "miłość leczy" spowodował, że opadły mi ręce.

Na półkach: , , , , , ,

Mocno średnia, czytałam w tym temacie lepsze.

Mocno średnia, czytałam w tym temacie lepsze.

Żałosna, życzeniowa opowiastka typu: jak autorka wyobraża sobie magiczną przemianę zbłądzonej dziewczynki. Jest nawet książę na białym koniu i czarownica, która okazuje się dobrą wróżką. Beznadzieja.

2093

"Mam na imię Marta. Jestem bulimiczką" to drugi tom trylogii Dziewczyny na smyczy. Pierwszy - Mam na imię Alicja traktował o narkomanii; ten o zaburzeniach odżywiania. Podobnie jak w poprzednim tomie wprowadzono dwie linie narracyjne: pierwszoosobowa to zapiski w formie pamiętnika. Tu Marta próbuje zrekonstruować drogę, która doprowadziła ją do autodestrukcji, zwraca się do matki, opisuje najbardziej dramatyczne momenty i próbuje zrozumieć, dlaczego niszczy własne ciało.
Trzecioosobowa narracja skupia się na pobycie w ośrodku, opowiada o zmaganiach Marty, ale także o współtowarzyszach niedoli. Znajdziemy tu opis codzienności, terapii i zmagań nastolatków z własnymi demonami.

Marta od zawsze obserwuje walkę matki z otyłością. Ta od najmłodszych lat wpaja jej przekonanie, że tylko szczupła będzie szczęśliwa, że wszystkie niepowodzenia związane są z nadmiarowymi kilogramami.
Powtarzane jak mantra "Pamiętaj, żebyś nigdy nie stała się taka jak ja!" w końcu przynosi smutne konsekwencje.

To opowieść o odnajdywaniu siebie, o nierównej walce toczonej ze światem i własnym ciałem, o przepracowywaniu żalu. To także opowieść o wstydzie, samotności i potrzebie bycia zrozumianą i zaopiekowaną przez osoby, które tego wsparcia powinni udzielić jej w pierwszej kolejności.
Myślę, że w tej kierowanej w głównej mierze do nastolatek historii, odnajdą się także dorośli. I znajdą tu przestrogę, że często nie jesteśmy wystarczająco silni, by stać się podporą dla własnych dzieci. I niekiedy jesteśmy też bardzo ślepi.

2002

Dobra dla młodzieży jako wstęp ale dowiedzieć się trochę o tej podstępnej chorobie, i wzbudzi ciekawość aby poczytać więcej na jej temat bo tutaj to tylko zarys. Styl pisania prosty czyta się szybko.

Ciężka relacja Marty z jedzeniem. Ciezka relacja Marty z matką. Ciężka relacja Marty z własnym ciałem. Jak bardzo bulimia potrafi otoczyć nastolatkę swoimi szponami?

• Legimi 2023
  • Bohater niepełnosprawny lub poważnie chory
  • Młodzieżowe
  • Odżywianie