Na jedną noc

9788383520735

Wyróżniona opinia i

Na jedną noc

przeczytanych książek 4449 napisanych opinii 1526

Zamienili się żonami i mezami, i przyszła lawina..
OT I tyle.

Zamienili się żonami i mezami, i przyszła lawina..
OT I tyle.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„Na jedną noc” to książka przede wszystkim o ludziach i relacjach. Nasi bohaterowie poznali się na studiach i od tego czasu co roku spotykają się na jakiejś wycieczce – razem z partnerami, ale bez dzieci. Tym razem postanawiają spędzić sylwestra w ekskluzywnej willi w austriackich Alpach.

Jest to książka zdecydowanie mocna i nieraz przez głupie teksty bohaterów chciałam wyrzucić ją przez okno. Pokazuje wiele nieakceptowanych społecznie zachowań jak np. zdrady. Przedstawia ogrom hipokryzji, masę trudnych tematów skondensowanych w małej przestrzeni (i objętości książki – niecałe 300 stron). Porusza między innymi tematy w pewien sposób przeciwstawne takie jak depresja poporodowa i bezpłodność. Wiele z zachowań/wypowiedzi bohaterów trudno pochwalać, jednak te postacie są dzięki temu rzeczywiste, nie są idealne, mają różne poglądy i podejścia do życia i związków. Dialogi czytane w głowie przypominają dyskusję słyszaną na żywo, co jeszcze bardziej pogłębia realizm powieści.

Ta książka zdecydowanie wzbudza wiele emocji – jest to jej plus, jednak w pewnym momencie tak mnie wkurzyła, że jedyną opcją na jej dokończenie stał się audiobook. Niektóre związki tutaj przedstawione są dla mnie straszne. Dużo głupich, stereotypowych tekstów, mizoginia (wyraźnie pokazana i nazwana w relacjach jednej z bohaterek z ojcem),porównywanie kobiet do samochodów, to nie jest coś o czym chcę czytać. Nie sprawia to jednak, że ta książka jest zła – świetnie udało jej się pokazać zawiłość relacji międzyludzkich.

Cytat, bo zapisałam:
„Ty się, kobieto, marnujesz na tej uczelni – […] – A mogłabyś światu dać tyle dobrego. Ze skóry wyłazisz, żeby gamonie cię słuchały. Wystarczyłoby tylko postawić przed każdym po kotlecie. Knajpę powinnaś otworzyć”

śnieżyca, na bóg wie ile jesteśmy odcięci od świata, zamknięci w opuszczonym domu w górach. co by tu... a, już wiem: zamieńmy się partnerkami, ty podupcys moją, ja twoją i będziemy kwita
tak, wiem, że romanse to raczej nie są książki noblistów, a od czasu pewnej nagrody poziom i tak się obniżył, że w trudnych i ciężkich warunkach przyrody z ludzi wychodzą prymitywne instynkty, ale mimo wszystko jak słyszę te wymysły to żal mi dupę ściska. oto spokojny chłopak nie może zaspokoić "dynamicznej" zoomerki, małżeństwo z dziećmi ma nudne życie łóżkowe, wszystkich pociąga tajemnicza, nowa w grupie samica. stereotypy dotyczące związków i płci są autorce obce. zgłębione przez nią tajniki psychologii mówią, że złość, zazdrość i podejrzenia są od chuci mniej istotne. kiedy na szali stawiane są meandry alkowy i wieloletnie związki, z góry jest przesądzone, co przeważy i wygra. po pierwsze seks, po drugie wynik losowania, czy to nie dla nas, czy sobie wybaczamy, czy odkrywamy coś nowego i wprowadzamy to w związek, czy nie możemy znieść "potwarzy" i się rozstajemy. par jest akurat na tyle, by każda znalazła swoją odpowiedź. pytanie tylko, czemu o losie wszystkich ma decydować osoba nowa w grupie i każdy z grupy przyjaciół właśnie jej zaufał? no ale intrygi szachrajek rządzą się swoimi prawami, szczególnie, jeśli szachrajki posiadają wszystkich gdzieś, bo nie są z nimi związane
to raczej książka typu nie ma się nad czym zastanawiać. kłopot z nimi jest jednak taki jak z pornosami: pornosy silą się na fabułę, a tego rodzaju książki na głębię. umówmy się, żadnej głębi tu nie ma i to tylko przykrywka, wytłumaczenie dla sięgnięcia po książkę z erotyką, bo w końcu nie słucham disco-polo, tylko chcę się wybawić

Mikołaj i Ewa różnią się od siebie pod każdym możliwym względem. Spokojny Joachim przestaje zadowalać energiczną Zetkę. Mara z Bazylem są dla siebie bardziej przyjaciółmi niż partnerami. Jowita i Grzesiek bardziej przejmują się przyszłością i dziećmi niż sobą nawzajem. I jest jeszcze Robert, który na wyjazd zabiera swoją nową żonę.
Wszyscy są ciekawi tego, jaka okaże się Dina. Nawet jeśli udają, że wcale ich to nie obchodzi.
Ekskluzywna willa w Alpach. Wspólny wyjazd. Pięć par, które znają się jeszcze ze studiów. I eksperyment na jedną noc. Co może pójść źle?

„Na jedną noc” Magdaleny Kawki to opowieść przepełniona emocjami. Smutek, napięcie erotyczne, znudzenie, radość i strach… Autorka dobrze oddaje wszystkie uczucia bohaterów, dzięki czemu można się z nimi łatwo utożsamić. Dylematy i pragnienia postaci są tak naturalnie ukazane, że ich losy śledzi się z prawdziwym zaangażowaniem. Ponadto styl Magdaleny Kawki jest przystępny, lekki i przyjemny. Dodatkowo w tej historii przeważają dialogi, co sprawia, że czyta się ją szybko; wręcz się przez nią płynie.
Klimat zimy i gór jest bardzo wyczuwalny w tej książce. Panowie spędzają dużo czasu na stoku i w lokalnych barach, a panie cieszą się chwilą spokoju w willi, plotkując i popijając wino. Atmosfera w tej powieści jest kameralna, ale przez to w jakimś stopniu niepokojąca. Autorka umiejętnie prowadzi akcję, a finał tej historii zaskoczy niejednego. Przy czym nie jest on absurdalnym wymysłem, ale jak najbardziej realistycznym wydarzeniem. I to jakoś bardziej przeraża, bo czasem wystarczy złe miejsce i czas, aby doszło do tragedii.
Magdalena Kawka wplata w fabułę także temat niebezpieczeństwa w górach, pracy GOPR-u i sytuacji lekceważenia alertów pogodowych. Podczas lektury można zauważyć, jak porządny research zrobiła pisarka, co jest sporym plusem tej historii. Taka narracja dodatkowo uwiarygodnia opisywane w książce wydarzenia.
„Na jedną noc” to świetna powieść obyczajowa z nutką romansu i thrillera. Dobrze się ją czytało, ale nie sądzę, aby została w mojej głowie na długo. Mimo to polecam się z nią zapoznać. A szczególnie jeśli lubicie motyw grupki znajomych, która wyjeżdża do jakiegoś odludnego miejsca. I tam zaczynają się dziać rzeczy…

współpraca barterowa z wydawnictwem Prószyński i S-ka

Wszyscy są ciekawi tego, jaka okaże się...

Ile może wydarzyć się jednej nocy?
Niespodziewanie wiele…

,,Na jedną noc” to wielowątkowa i wielopostaciowa powieść, której akcja toczy się dwutorowo – ukazując bieżące wydarzenia i wspomnienia z przeszłości. W ten oto sposób czytelnik jest w stanie lepiej poznać i zrozumieć bohaterów. Autorka miała naprawdę dobry pomysł na fabułę i umiejętnie oddała zimowy klimat Alp i klaustrofobiczny domek gdzieś wysoko w górach. Akcja książki rozwija się dość powoli, przez co momentami mi się dłużyła, ale pod koniec mocno przyspiesza. I naprawdę zaskakuje. Po opisie książki spodziewałam się nieco innej opowieści. Niemniej, finał książki mnie naprawdę zszokował i ogólnie jestem usatysfakcjonowana całą historią.

,,Na jedną noc” to opowieść o ludziach i ich problemach. To historia o tajemnicach, sekretach i maskach, które na co dzień ukrywają ich prawdziwe oblicze. To także opowieść o przyjaźni, miłości, relacjach i więzach, które potrafią i łączyć i dzielić. To także historia o marzeniach, pragnieniach i skrywanych żądzach, ale również o strachu, samotności i potrzebie bliskości czy zrozumienia. Opowieść ukazuje, jak trudno jest zgrywać pozory w obliczu ogromnej tragedii. Gra pozorów, tajemnice i stracone nadzieje – misternie tworzony obraz siebie potrafi się rozpaść w jedną noc. A człowieka można poznać na tyle, na ile pozwoli.

,,Na jedną noc” to ciekawa powieść obyczajowa z nutką romansu, sensacji, thrillera i powieści psychologicznej. Takie połączenie sprawiło, że mimo początkowych trudności z wciągnięciem się w historię, nie chciałam przerywać jej czytania – jest w nie coś, co intryguje od pierwszych stron. Może to ta świadomość, że coś się wydarzy. Coś naprawdę dużego. Może nie będzie to moja ulubiona książka, ale zdecydowanie jest warta poznania.

Ile może wydarzyć się jednej nocy?
Niespodziewanie wiele…

Dlaczego pisząc opinię streszczacie książkę? Cały konspekt jest zawarty na okładce. Tyle wystarczy.
Powieść rewelacyjna, nie jest płytka. Bohaterowie ciekawi. Czytało się szybko i ciężko było mi się oderwać. Polecam.

Świetna. Pomysł wydawałby się dość pozorny a wręcz prosty a jednak. Budująca narracja, opis bohaterów oraz ich zmagań wynikający z biegiem lat każdego z małżeństw wywiera na czytelniku zatrzymanie się nad własnym życiem i zauważenie pewnych aspektów, które burzą codzienność i wieczny brak czasu. Wątek tytułowy mimo erotycznego podtekstu pozostaje tłem, który ostatecznie nie ma większego znaczenia na kanwie wewnętrznych relacji bohaterów. Polecam prawie na jeden dzień.

5 par znających się ze studiów wybiera się na coroczny wyjazd. Tym razem wypadło na ekskluzywny domek w Alpach. Na samym początku miałem problem z ogarnięciem kto jest w związku z kim, a potem jeszcze dochodzą romanse, niedokończone sprawy etc. Dina, która dołączyła do paczki przyjaciół jeszcze ze studiów, wprowadza świeżość ale i chaos wśród reszty nowo poznanych znajomych męża. Pomysł z zamianą par na jedną noc spowoduje szereg konsekwencji. Kto z tego wyjdzie cało? Czyj świat legnie w gruzach, a kto rozpocznie nowe, lepsze życie? Trzeba przeczytać do końca.

Grupa przyjaciół , (pary małżeńskie)wybiera się jak co roku na wyjazd w góry. Znają się od studiów. Lubią się bardziej, lub mniej. Niektórzy nawet bardziej niż bardziej. Tym razem miejscem , które wybrali jest piękny , ekskluzywny domek, kilka kilometrów od narciarskiego miasteczka. Niektórzy twierdzą, że ma on swoją mroczną historię. Jedna wyjątkowa noc zmienia wszystko wśród grupy znajomych. Nic nie będzie już takie samo.
Książka zapowiadała się ciekawie lecz miałam wrażenie im dalej tym gorzej... bez szału,.zaciekawiło mnie jedynie jak to wszystko się skończy...

Kto się pokusi na domek w górach, zaspy śniegu i znane towarzystwo z czasów studiów?

Brzmi zachęcająco! Ale, ale… Na kartach książki poznajemy pięć małżeństw z większym lub mniejszym stażem. W tym swoich byłych i niespełnione miłości. Robi się skomplikowanie? A może niezręcznie?

Cała ekipa wyjeżdza w Alpy odpocząć, spędzić Sylwestra oraz podtrzymywać tradycję corocznych spotkań. Wśród znajomych pojawia się Dina, czyli żona jednego z panów pochodząca z Afryki. Proponuje grę i zamianę partnerów na jedną noc. Bo co się w końcu może stać złego? Dodatkowo sytuacji nie ułatwia pogoda. Schodzą zaspy, a towarzystwo zostaje uwięzione w domku, by spędzić ze sobą każdą chwilę.

W „Na jedną noc” otrzymałam bardzo dobry portret ludzkich zachowań. Zachowań, które zmieniają się w skrajnych sytuacjach, z jakimi mierzą się bohaterowie. Bohaterowie są bardzo różnorodni, ich charaktery są mocno skrajne. Miałam okazję zapoznać się z ich relacjami oraz przeżyciami w związkach, ale także ich osobistych tragediach. Jednak każde z nich coś ukrywa.

Nie spodziewałam się po tej książce takiego „wciągnięcia”, a jednak! Mocno pobudza do refleksji i sama zaczęłam się zastanawiać, co by było gdyby…

"Życie jest przedziwne...Ustawiasz je tak, żeby było przewidywalne, codziennie drążysz te korytarzyki, a potem wystarczy, że ktoś wsadzi tam swoją łapę, poprzestawia drogowskazy i nagle sama się w nim gubisz".

• Recenzenckie
  • Przeczytane 2023