Strużki

Wydawnictwo Cyranka
2023-12-29
2023-12-29
literatura polska

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 (49) / styczeń 2022 Lamorna Ash, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Engelking, Amand Gopal, Maria Halber, Petr Hruška, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Paweł Marczewski, Marta Młot, Toni Morrison, Marta Niedźwiecka, Patrycja Sikora, Alek Tarkowski, Aleksandra Warecka
Pismo. Magazyn... Lamorna Ash, Wojcie...
Okładka książki Połów. Poetyckie debiuty 2018 Maria Halber, Dawid Mateusz, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Katarzyna Szaulińska, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski
Połów. Poetyck... Maria Halber, Dawid...

"Strużki" to książka o dorastaniu w małej miejscowości, gdzie czas się zatrzymał, gdzie wszyscy wszystko o sobie wiedzą. To opowieść o biedzie, zaniedbaniu, marazmie i o marzeniach dziewcząt, które boleśnie dorastają. Brak autorytetów i nuda mimo marzeń, udawanie i kłamstewka prowadzą do BRAKU. Uczą się przyjaźni i miłości na własnych błędach, gubią się, tracą zapał młodości. Dorastanie jest pasmem bólu. Bohaterkom towarzyszą przy budowaniu własnej osobowości strach przed samotnością, niska samoocena, nieumiejętność rozpoznawania siebie, codzienne trudności. Autorka dostrzega ważne problemy młodych kobiet, które same zmagają się z problemami dojrzewania, ilustruje je ze światem biologii w sposób poetycki, pięknie operując językiem. "Strużki" to dobra literatura.

Ta misternie utkana okładka w zimnych odcieniach i ten fragment o błąkaniu się pośród grudniowej nocy... obietnica emocji, poruszenia, głębokiego spojrzenia na dziewczyńską przyjaźń. Zbudowałam sobie na tych chwiejnych filarach wysokie oczekiwania i marzenia o tym, jak bardzo ta książka będzie MOJA. Jak bardzo ją poczuję, jak niesamowicie będzie mi smakować każde kolejne zdanie, które zaklejam znacznikiem. No i co się wydarzyło, spytacie? Z bólem serca, ale... ROZCZAROWAŁAM SIĘ.

𝘚𝘵𝘳𝘶ż𝘬𝘪 to strzępkowe studium relacji dwóch dziewczyn – począwszy od szkolnych czasów i kończąc na okołostudenckich. Dostajemy wiele kwiecistoopisanych wspólnych sytuacji – tych beztroskich i tych niepokojących. Główna bohaterka jest zafascynowana swoją przyjaciółką, Kingą, i tak wsiąka w tę ich znajomość, że zatraca samą siebie. Pewnego razu, w posprzeczkowej sytuacji, gdy przestają spędzać ze sobą czas, dziewczyna nie potrafi odnaleźć się w nowej, samotnej rzeczywistości... i powoli ulega defragmentacji.

To wszystko brzmi super, ale niestety nie udało mi się należycie poczuć tej historii. Z kolejną stroną uwierały mnie następne elementy – szyk przestawny, jakaś zamaskowana pretensjonalność, przytłaczająca doza poetyzowania i rzucanie brudem nastoletniego życia w twarz. To nie moje sytuacje, nie moje emocje i nie zadziałało to na mnie. Co wcale nie znaczy, że rzeczy, których sama nie przeżyłam nie potrafią mnie poruszyć. Początek mnie zmęczył, więc zrobiłam sobie przerwę na inne lektury. Wróciłam do niej i skończyłam w ciągu dwóch dni. Drugą połowę przeczytałam z większym zapałem i ta część zdecydowanie ratuje resztę. Zakończenie jednak... to jedno wielkie niedomówienie z pobrzmiewającym w tle głuchym symbolizmem (trochę w stylu jednego z opowiadań Kundery, luźno mi się skojarzyło).

Na pozór coś dla mnie, a po bliższym poznaniu jednak zupełnie nie. Ale zostawiam małą okejkę, bo wykorzystałam pokaźny zlepek znaczników na naprawdę dobre fragmenty (mimo wszystko nie było ich wcale tak mało).
No i niestety to klasyczny przykład Współczesnej Polskiej Literatury, która za każdym podejściem mnie traci.

Nosowska napisała „Nie mylić z miłością”, a Halber „Strużki”, których podtytuł mógłby brzmieć „Nie mylić z przyjaźnią”.
Jest Kinga i ona. Poznają się w szkole. Różnią się wszystkim, ale łączą je wspólne przeżycia, problemy, wspólne pierwsze razy… Zaprzyjaźniają się. Jednak z czasem ta więź się deformuje, rozrywa, zamienia w dziwną zależność, wręcz uwikłanie. Ta bezimienna (jej imię poznamy dopiero na samym końcu książki),główna bohaterka paradoksalnie, to widzi, ale nie chce / nie może (?) się uwolnić.
Przyjaźń myli się jej z byciem na zawołanie.
Z czekaniem na telefon, wiadomość.
Z nieustannym zaspokajaniem potrzeb.
Z rozwiązywaniem problemów za kogoś.
Z ciągłym dopasowywaniem się do drugiej osoby.
Z niewyrażaniem swojego zdania.
Z byciem przezroczystym.
„[…] zaczynałam rozumieć, widzieć coraz wyraźniej to swoje przynależenie, swoją żadność. Dwie wyrwy: wyrwa po Kindze i po sobie wyrwa, bo bez Kingi to wiele ze mnie nie zostało. I naraz dopadło mnie to, co wcześniej usilnie wypierałam. Ja wciąż nic o sobie nie wiedziałam”.

Maria Halber to poetka, pisarka, autorka książki poetyckiej “Przejścia” i powieści “Strużki” oraz tekstów m.in. do Magazynu Pismo, Małego Formatu, Dwutygodnika. Jest również redaktorką w niezależnym i queerowym magazynie Girls and Queers to the Front.
“Strużki” to historia poszukiwania własnej tożsamości i przyjaźni dwóch nastolatek. Jedna z nich - Kinga, jest przebojowa, otwarta i charyzmatyczna. Druga, i to z jej perspektywy opisywana jest ta relacja, jest cicha, zdystansowana i łaknie towarzystwa Kingi. Mimo różnic i pozornie jednostronnego przepływu energii, obie dziewczynki dają sobie, na ile to możliwe, to czego potrzebują i wzajemnie się wspierają.
Dla mnie historia tej przyjaźni jest przedstawiona w sposób naturalny, właściwy dojrzewaniu, obarczona rozczarowaniami i zachwytami, bez moralizowania. Początkowo dziewczynki są nierozłączne, ale w pewnym momencie ich drogi się rozchodzą, są napięcia, zazdrość, ale również wzajemne inspiracje i pomoc. Poetycki, subtelny, a zarazem bezpośredni język opisuje w niewymuszony sposób jeden z trudniejszych okresów w życiu, związany z przynależnością do różnych społeczności. Podczas czytania tej książki czułam nostalgię, przypominając sobie własne dojrzewanie, te problemy i napięcia, które są charakterystyczne tylko i wyłącznie wtedy jak ma się te kilkanaście lat i z jednej strony myślisz, że możesz wszystko, a z drugiej lęk przed odrzuceniem jest tak dojmujący, że zrobisz wszystko, żeby być z innymi. Poruszająca była dla mnie również postać mamy Kingi, która miała w sobie spokój i ciepło mimo niesamowicie wymagającej i angażującej sytuacji życiowej. Książka “Strużki” jest mi bliska, pokazuje rozwój młodych osób, odkrywanie ich potencjału i reakcje na popełniane błędy, podejmowanie coraz bardziej świadomych decyzji, odkrywanie siebie poprzez relacje z innymi. A to całe dojrzewanie jest trudne, skomplikowane, bolesne i w czasie którego wsparcie, współodczuwanie i współczucie jest niezbędne, żeby w ogóle przetrwać.
----

Przejmująca opowieść o pogubieniu w świecie i we własnej tożsamości lub raczej jej braku. Wciągnęła mnie od pierwszych zdań. Niepokojąca, ponura, ale i roziskrzona odkrywaniem świata. Bardzo mi się podobała. Jest niby o przyjaźni, ale w sumie to o tym, jak układa się życie, o sprawach na które mamy niewielki wpływ i jak kształtują nas okoliczności zewnetrzne. O tym, że czasem nie wie się, kim się jest. Że nie rozumie się świata. Że świat do nas nie należy. Do nas, kobiet. Rządzony przez kogoś innego. Bardzo gorzka opowieść, ale też w jakiś sposób nie da się od niej oderwać. Bardzo polecam.

Ksiazka o szkole, przyjaźni ale też pogubieniu się w życiu. Mimo wszystko napisana w sposób ciekawy. Wciągnęła mnie.

I kolejna, świetna lektura za mną w tym roku. Opowiadająca o przyjaźni pomiędzy dwiema dziewczynami, która wydaje się być idealna a z biegiem czasu puzzle przestają do siebie pasować. Różnice między nimi z każdą kolejną wspólną chwilą stają się coraz bardziej widoczne, w głowie głównej bohaterki pojawia się mnóstwo wątpliwości, próby zrozumienia, pojawia się żal, smutek, gniew. ⁣

Historia o tym jak nie zgubić siebie i nie zatracać w relacjach z osobami, które potrafią owinąć sobie nas wokół palca żeby później z impetem zerwać nić porozumienia. O tym, jak fascynacja drugą osobą może przerodzić się w coś co zacznie nas wyniszczać. ⁣

Książka skłania do refleksji nad wartością prawdziwej przyjaźni oraz nad tym, jakie przeszkody mogą się pojawić na drodze do jej budowania.

Książka opowiada o przyjaźni, poszukiwaniu własnej tożsamości. Porusza problem braku równowagi między braniem a dawaniem. Zachwyciła mnie i wzruszyła.

Potrzebujemy przeglądać się w czyichś oczach, aby w końcu stać się sobą. Nie można ciągle żyć cudzym życiem, dorastanie to także usamodzielnianie się. Czasem ten proces bywa zaburzony, trwa długo, ale warto nad sobą pracować.
To książka o przyjaźni młodych dziewcząt, ale i dorosły znajdzie tu coś dla siebie.

‚„(…) jeśli masz jeszcze komuś siebie dawać, to ewentualnie na raty i po kawałeczku, i najlepiej takie części, o których już wiesz, że ich potem nie będziesz potrzebować. Bo to nie jest pożyczka, tylko prezent, podarunek, żadnych zwrotów nie przewidziano.”

Krótka, ale jakże treściwa. Ile emocji się tutaj przewija, to głowa mała! Polecam bardzo!

• Literatura piękna
  • Ebooki