Krzycz po cichu, braciszku

Okładka książki Krzycz po cichu, braciszku Ivona Březinová
Okładka książki Krzycz po cichu, braciszku
Ivona Březinová Wydawnictwo: Stara Szkoła literatura dziecięca
literatura dziecięca
Řvi potichu, brácho
Stara Szkoła
2018-10-29
2018-10-29
Mirosław Śmigielski
literatura czeska autyzm poszukiwanie szczęścia rodzeństwo bliźnięta rodzina tolerancja uczucie

“Krzycz po cichu, braciszku” to poruszająca opowieść o Jeremiaszu, chłopcu z autyzmem, który wraz z rodziną przeprowadza się do nowego miasta i musi rozpocząć życie na nowo. Książka jest pełna ciepła i humoru, a jednocześnie łamie serca i uczy zrozumienia. Pozwala spojrzeć na życie rodzin, w których znajduje się autystyczne dziecko oraz problemów, z którymi muszą się borykać.

Słabe. Wszystko jakieś takie jednowymiarowe. Chory chłopiec, nastolatek, będący realnym zagrożeniem dla matki i siostry, ustawiony przez autorkę jako centrum wszechświata budzi zdecydowaną niechęć.
Wszystko takie jakieś zero jedynkowe. Jeremiasz może robić co chce, chociaż jest niebezpieczny, bo jest chory i wszystko mu wolno. Wolno mu narzucać swoją wolę i rodzinie i sąsiadom -a komu się to nie podoba ten zły i głupi.
Matka sobie nie radzi więc przerzuca odpowiedzialność za syna na nastoletnią córkę;

Pamela, siostra Jeremiasza, jest upozowana na świętą. Chociaż po prostu nie zna normalnego życia, bo matka wymaga od niej świętości i ciągłego poświecenia się dla rodziny i brata.
Pamela nie tylko dostosowuje swoje życie do życia brata, i to dość radykalnie, zdominowana przez matkę, ale jeszcze na kogoś w rodzaju przyjaciela tez wybiera chorego chłopca z klasy, dość despotycznego. Pamela zna tylko taki układ w którym ona się podporządkowuje.

Strasznie przygnębiające.
Wszyscy w tej historii są przegrani. Włącznie z sąsiadami.

Dobrze się czytało, jednak nie będę się zachwycała tą książką. Nie wiem jak skomentować Remika, który jest przedstawiony jako bardzo trudny, wpadający ciągle we wściekłość chłopiec, więc życie bohaterów upływa w obawie przed kolejnymi atakami.
Z drugiej strony mamy Patryka - kolegę z klasy Pameli, który według mnie, ma wyolbrzymione cechy spektrum autyzmu. Wiele osób w spektrum rozumie sarkazm, ironię, żarty, czy przysłowia i powiedzenia, Patryk w książce nie ogarnia nic. Mówi też, że nie potrafi sobie nic wyobrazić. Ma twarzownik, do rozpoznawania wyrazów twarzy - co według mnie, jest marnym pomysłem. Mimika nie działa tak prosto. Myślę, że nie potrzebowałby „twarzownika” do rozpoznawania „uniesienie brwi - zdziwienie” - prędzej mógłby wypytywać - jesteś zdziwiony? Co cię zdziwiło? Dlaczego?
To dlatego, że często największy problem dla osób w spektrum autyzmu stanowi zrozumienie kontekstu - skąd wynika ten śmiech? Czemu ktoś jest smutny?

Nie jestem zachwycona przedstawieniem autyzmu, ale ostatecznie mogło być gorzej.

Przesłuchana w audiobooku. Bardzo ciekawa. Dużo się z niej dowiedziałam. Pamela bardzo irytująca i głupia. Psuła mi odbiór książki. Smutna, poruszajaca... uświadamia jak ciężkie jest życie dla dziecka z autyzmem jak i dla jego rodziców.

Temat poruszony ważny ale podejście? Przedstawione postaci nie dają się lubić . Pamela która na co dzień przebywa z chorym autystycznym bratem nie potrafi tego rozpoznać u kolegi z klasy .Matka , która kocha syna ewidentnie przedkłada jego dobro nad dobro córki . Rozumiem że niechce go oddać do zakładu ale dlaczego nie wysyła nażadne terapie i obarcza opieką drugie dziecko , abiera mu dzieciństwo i sznase na normalny rozwój i przyjaźnie , skoro ze względu na brata zmusza ją do ciągłych zmian szkoły. Dodatkowo podejscie typu a co tam sąsiedzi moje dziecko jest chore więc niech wszyscy cierpią i nie śpią bo najważniejszy jest mój synek , porażka . Rozumiem że ktoś jest chory naprawdę ale nie można jego chorobą teroryzować wszystkich dookoła. Każdy ma prawo żyć, ale też każdy powinien uszanować innych . W tej książce mi tego zabrakło .Z jednej strony autorka zarzuca społeczeństwu brak empatii dla matki chorego dziecka a z drugiej ta sama matka nie ma za gorsz empatiI dla córki , sąsiadów i innych poza swoim synkiem . Szkoda bo takie przedstawienie bohaterów nie przysporzy sympatii rodzinom dotkniętym tą chorobą . Ina koniec pytanie kto tworzył charakterystykę tej książki , gdzie tu jest dobry humor? Myślę też że pomimo wszystko ta pozycja nie jest dla dzieci, ponieważ uczy egocetryzmu li i jedynie.

Bardzo dobra, mądra i ciepła książka głównie dla młodego czytelnika, ale i ja przeczytałam z przyjemnością. Warto żeby młodzież miała do czynienia z takimi pozycjami; bez wahania umieściłabym ją w kanonie lektur.

Nie wiem czy wypada napisać takie słowa, o książce, która traktuje o spektrum autyzmu - ale to napiszę. Cudownie się ją czytało! Uważam, że takie właśnie książki powinny czytać nasze dzieci w szkołach zamiast Pana Tadeusza - naprawdę tak uważam, bo nauczą się empatii, pokory, miłości i zrozumienia! Jaką lekcję wyciągają z Mickiewicza ? Uważam, że po przeczytaniu tej książki, wielu ludzi zauważy, że takie dzieci (i nie tylko ) chodzą po naszym świecie, są w sklepach, w szkołach, w urzędach z rodzicami. Gdyby każdy choć liznął tematu w taki sposób, rozumiałby (lub przynajmniej próbował zrozumieć ) zamiast oceniać. Cudowna, dla każdego - a tu znowu łatka literatura dziecięca... czy nie można by kategoryzować książek jak gier planszowych ? Czyli pisać na nich od jakiego wieku jest OK, ale nic więcej. Wtedy dorośli sięgaliby częściej po literaturę dziecięcą

Trudny temat, ale tak ważny i tak pokazujący że życie nie jest jednowymiarowe że każdy powinien tą książkę przeczytać.

Jeremasz i Pamela to czternastoletnie bliźnięta. Rodzinę poznajemy w chwili kolejnej przeprowadzki. Chłopiec różni się od swoich rówieśników. Dla niego dni tygodnia mają kolor i nie akceptuje członków rodziny w niebieski poniedziałek w garderobie innego koloru. Każdy dzień ma swoją barwę w jego świecie. Nie rozstaje się z pokrywką, a jej odebranie może się źle skończyć dla drugiej strony. Spacery z Jeremim też bywają trudne. Wystarczy, że jakieś auto nie stanie na swoim miejscu parkingowym. Chłopiec zeyje w swoim świecie, który każdego dnia próbuje zrozumieć jego mama i siostra. Jeremisz to chłopiec ze spektrum autyzmu niskofunkcjonującego.

Trafiłam na ta książka przypadkiem, szukając ciekawej i wartościowej książki dla córki. Nie jestem pewna kilkulatek zrozumie z niej wszystko, ale na pewno pytaniom będzie końca. To książka zarówno dla dorosłych czytelników jak i dla tych młodszych, napisana bardzo prostym językiem. Nie ma tutaj zagadnień z pogranicza medycyny i psychologii. Żaden z tej książki poradnik, to fikcyjna historia pewnej rodziny, jakich wiele w rzeczywistości... Przede wszystkim opisane są sytuacje wyjęte z dnia codziennego, co pozwala bliżej zrozumieć z czym mierzy się rodzina Jeremiego. Dla kontrastu poznajemy także Patryka, który chodzi do klasy razem z Pamelą. On także ma zdiagnozowane autyzm, ale wysokofunkcjonujący. Dzięki temu, że autorka pozwoliła nam poznać obu chłopców, możemy zobaczyć czym różnią się oba rodzaje autyzmu. Dla laika, który nie miał styczności z tematem, jest to przedstawione w bardzo czytelny sposób. Nie ukrywam, że w trakcie lektury towarzyszyło mi wiele emocji. Zrozumienie dla matki, podziw dla siostry, współczucie, smutek, czasami uśmiech... Cała paleta uczuć. Lektura niewątpliwie potrafi też wycisnąć łzy.
Bardzo polecam. Temat ciężki, ale podany w bardzo prosty sposób.

Książka Ivony Březinowej "Krzycz po cichu, braciszku"
to opowieść o autyzmie dla zwykłych ludzi: od nastolatków po dorosłych.
To lektura dla tych młodych ludzi, którzy chcą być empatyczni, chcą rozumieć
oraz ich rodziców, dziadków, nauczycieli, wychowawców, opiekunów, sąsiadów.
W prosty sposób wyjaśnia świat autystycznych dzieci oraz ich rodzin.

Jak się zachowuje człowiek z autyzmem?
Dlaczego z jednym da się dogadać, a z innym nie?
Dlaczego jeden próbuje się dostosować, a drugi nie?

Ale nie jest to ani studium psychologiczne, ani poradnik.
To zwykła opowieść o trudach codzienności rodziny, która zwykła nie jest.
To opowieść o Pameli - siostrze autystycznego niskofunkcjonującego brata.
Opowieść o dziewczynie, której rytm dnia / tygodnia / życia ustalają różne rytuały.
Rytuały przeczekiwania / przetrwania: ugłaskiwania wulkanu i unikania wybuchów.
Opowieść o dojrzewającej, samotnej nastolatce i jej samodzielnej matce.
O miłości, trosce, odpowiedzialności, smutku, strachu i braku nadziei.

Jest tu też niezwykle ważny bohater drugiego planu - Patryk.
To szkolny kolega Pameli, który ma zespół Aspergera
(teraz diagnoza by brzmiała: spektrum autyzmu).
Jak on funkcjonuje w szkole, w społeczeństwie?
Jakie ma problemy i jak sobie z tym radzi?

Ale nie jest to ani studium psychologiczne, ani poradnik.
To niezwykła opowieść o niezwykłych ludziach,
którą chłonie się oczami, mózgiem i sercem.
I rozjaśnia umysł, przenika do krwioobiegu.
Fantastyczna lektura!

Książka Ivony Březinowej "Krzycz po cichu, braciszku"
to opowieść o autyzmie dla zwykłych ludzi: od nastolatków po dorosłych.
To lektura dla tych młodych ludzi, którzy chcą być empatyczni, chcą rozumieć
oraz ich rodziców, dziadków, nauczycieli, wychowawców, opiekunów, sąsiadów.
W prosty sposób wyjaśnia świat autystycznych dzieci oraz ich rodzin.

Jak się zachowuje człowiek...

Dodaj cytat z książki Krzycz po cichu, braciszku