Inwazja z Ganimedesa

Okładka książki Inwazja z Ganimedesa Philip K. Dick, Ray Nelson
Okładka książki Inwazja z Ganimedesa
Philip K. DickRay Nelson Wydawnictwo: Rebis Seria: Dzieła wybrane Philipa K. Dicka fantasy, science fiction
Dzieła wybrane Philipa K. Dicka
The Ganymede Takeover
Rebis
2018-02-28
2018-02-28
Maciej Szymański

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Moje myślenie o Dicku najczęściej kończy się ogólną bolesnością. Szczęśliwie trzymam się żelaznej zasady: NIGDY nie próbuj analizować książek Dicka. I żeby odwołać się do malarstwa: kocham Dalego i nie rozumiem Pollocka. Dick jest gdzieś pomiędzy.
„Inwazja...”, kiedy odrzucę chęć analizy, staje się ciekawą fabułą, z akcją liniową ale dostatecznie dynamiczną. Wątki SF zgrabnie splecione z psychologią, pomysł inwazji – choć do cna w literaturze wyeksploatowany – tchnie świeżością, postacie starannie nakreślone, dialogi proste, bez wyrazistych postaci pierwszoplanowych. Kolejna, która udowadnia, że jakość nie nadążą za płodnością.

Strasznie nierówna lektura. Były ciekawsze momenty, podobałaby mi się nawiązania do Freuda i kilka innych motywów, ale - szczerze- musiałam się zmusić, żeby doczytać książkę do końca. Wszystko było jakieś takie abstrakcyjne i postaci zlewały mi się w jedną, nie łapałam czasem, o kim aktualnie czytam. No niezbyt dobrze to moim zdaniem wygląda. Sięgnę kiedyś po inne książki Dicka, ale mały niesmak po tej pozycji pozostanie...

Ebook 2/10
Chaotyczna, źle napisana. Skończyłem bo takie mam postanowienie. Na szczęście krótka. Nie ma co się rozpisywać. Nie polecam nikomu.

10 - Arcydzieło;

4 - Taka se;
3 - Skończyłem z musu;
2 - Tragedia;
1 - Gorzej niż tragedia, nie wiem jak skończyłem;

Moim zdaniem książka pisana na kolanie niczym praca domowa uczniaka przed zajęciami lekcyjnymi. Chaotyczna, nieprzemyślana. Myślę, że autorów było stać na więcej.

Jak to z Dickiem bywa, niestety - rzuca w ciebie dziesięcioma ciekawymi pomysłami, ale finalnie nie dowozi satysfakcjonującego zakończenia.

Nic niezwykłego, standardowa książka Sci-Fi

Nic niezwykłego, standardowa książka Sci-Fi

Długo zastanawiałam się nad moim „kolejnym krokiem” w wyzwaniu #przyzywamkosmitówzunseriouspl i zdecydowałam, że czas najwyższy przyjrzeć się napisaną na haju powieścią Philipa K. Dicka i jego współtowarzysza Raya Nelsona pod tytułem Inwazja z Ganimedesa.

Kosmici ze zdolnościami telepatycznymi i urządzenie zniekształcające rzeczywistość.

"Ziemię podbili przybysze z Ganimedesa, obdarzeni zdolnościami telepatycznymi kosmici, którzy wyglądem przypominają wielkie robaki. Ludzkość bez szczególnego oporu ogłosiła kapitulację i jedynie nieliczne grupy partyzanckie podjęły walkę z okupantem. Doktor Rudolph Balkani, szef Biura Badań Psychodelicznych, odkrył sposób na pokonanie Ganimedejczyków. Stworzył urządzenie zniekształcające rzeczywistość, dzięki któremu ludzie mogą się wyrwać spod ich telepatycznej władzy. Niestety, Balkani jest wiernym sługą najeźdźców i nie zamierza pozwolić na to, żeby wynalazek został użyty przeciwko nim."

Bunkrów nie ma, ale… ;)
„Jest ok”. To była moja pierwsza myśl, po odłożeniu książki.

Nie jest to bowiem dzieło wybitne, czy mocno zapadające w pamięć. Ot, po prostu taka zgrabna historyjka o nawiązaniu pierwszego kontaktu między Ziemianami a kosmicznymi robalami, które posiadają niezwykłe zdolności telepatyczne pozwalające im łączyć się w jedną zbiorową świadomość i w ten sposób „pokojowo” przejmują władzę nad Ziemią

W całym „zamieszaniu” nie może oczywiście zabraknąć ruchu oporu na czele z niezwykłym Percy X (słabiutko wykreowana i mocno przerysowana postać),który chce przywrócić dawny porządek i dać szansę na wyzwolenie się ludzkości.

A wszystko to w otoczeniu ciekawych wynalazków (latające taksówki),telepatów czy innej broni zniekształcającej rzeczywistość.

Więc jeżeli macie ochotę na interesujące spotkanie z obcymi, ale nie spodziewacie się fanfar, to Inwazja z Ganimedesa Philipa K. Dicka & Raya Nelsona powinna Was zadowolić.

"Ziemię podbili przybysze z...

Geniusz i wariat zarazem, większość jego twórczości to nieprawdopodobny fenomen eksplozji talentu geniusza-wariata...

Przeciętność. Nie ma w tej książce nic, co mógłbym wyróżnić lub mocniej skrytykować. Całość od pozycji 'do zapomnienia' ratuje jedynie zawsze przyjemny styl Dicka.

Guru literatury fantastyczno-naukowej wraz ze swym znacznie mniej znanym towarzyszem zabierają nas w centrum starcia dwóch inteligentnych ras. Miejscem konfliktu jest Ziemia jednak właściwą płaszczyzną działań wojennych są ich umysły, a orężem zdolności telepatyczne obcych i broń psychiczno-neurologiczna tworzona przez ludzi. Wszystko to ubrane w powieści, której fabuła jest stosunkowo prosta lecz zarazem dynamiczna oraz utrzymana w lekko psychodelicznym i surrealistycznym klimacie.
Jednak cała ta wizja literacka kontaktu pomiędzy rasami to dla autorów jedynie punkt wyjściowy dla ich refleksji dotyczących natury postrzegania rzeczywistości, której głównym filarem jest koncepcja, iż czas i przestrzeń to arbitralne właściwości funkcjonowania oraz interakcji ludzkich umysłów. Co prawda nie jest to traktat filozoficzny na poziomie późniejszym dokonań autora "Valis", "Blade Runnera" czy "Trzech stygmatów Palmera Eldrichta" lecz literackim poligonem dzięki, któremu wspomniane dzieła staną się arcydziełami.

• Philip K. Dick
  • Do kupienia