Akademia Dobra i Zła. Upadek

Okładka książki Akademia Dobra i Zła. Upadek Soman Chainani
Okładka książki Akademia Dobra i Zła. Upadek
Soman Chainani Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Akademia Dobra i Zła (tom 0.6) fantasy, science fiction
Akademia Dobra i Zła (tom 0.6)
Fall of the School for Good and Evil
Jaguar
2023-06-14
2023-06-14

Zło - dobro, dobro - zło granica jest cienka i czesto niewyraźna, dla jednych zły uczynek dla drugich szansa -obrona świat jest pełen szarości i niejasnych granic, tak jest róznież i tu. Dalsze perypetie "dwóch" dyrektorów jednego dla dobra i jednego dla zła. Który jest który ? Sprawa nie jest do końca jasna. Bardzo dobra pozycja i remedium na panujaącą za oknem pogodę. Pozycja lekka więc przeznaczona dla szerokiego grona czytelników. Jednak jeśli ktoś szuka skomplikowanych wątków nie znajdzie ich tu. Lektura dla tych co chcą się odprężyć.

Upadek to ciąg dalszy historii dwóch Dyrektorów Akademii Dobra i Zła stworzonej przez Somana Chainaniego. Książka została wydana przez wydawnictwo Jaguar.

Książki z świata Akademii Dobra i Zła niezmiennie wprowadzają czytelników w świat bajek, które są inne niż można by się spodziewać. Chainani ma talent to przekręcania znanych opowieści, by stworzyć coś szokującego i ciekawego. Jednak tym razem zakombinował chyba za mocno.

Upadek jest bardzo chaotyczną pozycją, nawet jak na tego autora. Dużo rzeczy zostaje wprowadzonych tylko po to, by się pojawić i zszokować. A gdy wypełniają swoją funkcję, tracą na znaczeniu i ulegają zapomnieniu. Na dodatek przez całą lekturę miałam wrażenie, że zmieniały się jakieś szczegóły, choć to akurat może być kwestia pogrubienia się w chaosie.

O ile uwielbiam hiperbole, którymi żongluje autor, jak i to, w jaki sposób zmienia popularne baśnie, za każdym razem niezmiennie zachwycam się nad tym, jak udowadnia, że dobro i zło to wcale nie są dwa odmienne końce jednego kija - choć o tym świecie przekonani się bohaterowie. Chainani buduje postacie, które płynnie poruszają się wzdłuż całej skali, ani na chwilę nie zatrzymując się w jednym miejscu.

Jeśli chodzi o samo zakończenie, nie zachwyciło mnie. Miałam wrażenie, że zostało popędzone, skupiało się tylko na tym, by zaskoczyć i zszokować, a fabułę i główny cykl zrzuciło na plan dalszy. To, co zaserwował w końcówce mocno gryzie mi się z tym, co przeczytałam w przygodach Sofi i Agaty. Chociaż idealnie pasuje do wykreowanych bohaterów, czegoś w nim brak. A to dziwne, bo wydaje się, że wszystko się weń znalazło. Nie zmienia to faktu, że pozostawiło we mnie silne poczucie, że to wcale jeszcze nie koniec...

Kiedy można powiedzieć, że ktoś jest dobry a zły? Jak to ocenić?
W Akademii Dobra i Zła z początku wydaje się to być proste. Jesteś albo w dobrej szkole i popełniasz dobre uczynki, uczysz się na bohatera. Albo należysz do tej złej części. W każdej baśni zawsze zachowana jest równowaga. Jednak co się stanie gdy ta równowaga zostanie zachwiana? Do czego dojdzie w obu szkołach?

„Akademia Dobra i Zła. Upadek” jest drugim tomem kończącym tę przygodę. W tym tomie możemy zobaczyć, jak cienka jest granica między dobrem i złem. Jak łatwo ją przekroczyć i co się stanie gdy już się to zrobi. Książka obfituje w ciekawe zwroty akcji dzięki, której nie nudzimy się podczas czytania. Spodobało mi się, jak to wszystko zostało przedstawione. Zajedziemy tu nie tylko odwieczną walkę dobra i zła. Ale również poszukiwanie siebie, jak możemy określić samych siebie, jak określają nas inni, widzą, dobrą czy złą osobę.
Jest dużo ciekawych postaci. Są one podzielone a dobre, złe oraz te, które są pomiędzy. Jednak jak wszystko może mieć płynną granicę. To my sami decydujmy, po której stronie staniemy oraz jakie decyzje podejmujemy. To one stanowią o tym kim tak naprawdę jesteśmy.
Bawiłam się świetnie przy tej książce. To nie tylko dobra zabawa, ale i ma w sobie przesłanie, jak każda bajka powinna mieć. Po tych dwóch przeczytanych książkach wiem, że muszę nadrobić pozostałe części. Polecam.

Kiedy można powiedzieć, że ktoś jest dobry a zły? Jak to ocenić?

Baśnie i mitologie oraz legendy mają to do siebie, że ukształtowały różnorodne wzorce. To właśnie z nich wyrosły skojarzenia, które wpisały się w nasze wyobrażenia. Bazujące na religijnych uprzedzeniach przekonania jasno wskazują jak wyglądają dobrzy i źli. Grzech lub zło zawsze był postrzegany jako coś, co deformuje ciało, sprawia, że brzydota zaczęła być kojarzona jako ingerencja złych mocy. To z kolei przełożyło się na wzorce w sztuce: dobrzy bohaterzy przyciągali uwagę urodą, źli odpychali brzydotą. Wystarczyło na nich spojrzeć, żeby wiedzieć, co będzie dalej, komu życzyć źle. Soman Chainani łamie te wzorce, wychodzi poza nie w serii „Akademia Dobra i Zła”. Do tego z wprawą bawi się baśniowymi motywami, pokazuje nam alternatywne historie, zabiera w intertekstualną podróż po utworach literackich, dzięki czemu zobaczymy znane nam baśnie i klasykę, ale poddaną dekonstrukcyjnemu spojrzeniu, w którym ważne jest wątpienie. Z tego powodu nie ma tu prostych wzorców, łatwych rozwiązań, a sami bohaterzy są bardziej realni. I mimo, że jest to świat pełen magii i cudów to mamy wiele problemów, które są nam bliskie. Pojawia się tu przyjaźń, miłość, zazdrość, nieporozumienia. Bywają zdrady, przemoc, rywalizacja. Wykreowany przez Somana Chainaniego świat jest intrygujący, wciągający i pełen niebezpieczeństw. Cykl rozrastał się, pojawiały się kolejne postacie, wątpliwości, pytania i teraz przyszedł czas na prequele pozwalające poznać wcześniejsze losy bohaterów.
„Upadek” to bezpośrednia kontynuacja „Początku” ale też tom, w którym pojawiają się wątki z innych tomów. To nie znaczy, że trzeba je wszystkie znać. Historia jest tak napisana, że jest autonomiczna, ale też zachęca do sięgnięcia po inne tomy. Do tego tym razem udamy się do świata powieści „Piotruś Pan” J.M. Barriego. Pojawią się pytania dotyczące dobra i zła, wątpliwości dotyczące tego, czy dyrektorzy znaleźli się w odpowiednich miejscach. Narastająca między nimi rywalizacja przyczyni się do zachwiania równowagi, co grozi upadkiem dotychczasowego porządku. Dowiemy się, że już od jakiegoś czasu w świecie Akademii dzieje się coś dziwnego. Szkoła ma coraz mniej uczniów. Zaradzenie tego wymaga pozyskania nowych wśród zwyczajnych ludzi nienależących do świata magii. Szybko okaże się, że takie rozwiązanie jest bardzo niebezpieczne. Ujrzymy tłumy żądne krwi. Równolegle toczy się akcja, w której śledzimy losy pirata Jamesa Haka uświadamiającego przyjaciół jak bardzo niebezpieczny jest Piotruś Pan i zachęcający ich do obalenia dyktatora. Wyprawa do świata zarządzanego przez małego chłopca okaże się o wiele bardziej zaskakująca niż opowieści czyhającego na życie władcy pirata.
Bardzo podoba mi się nieco inne spojrzenie na baśnie, pokazanie jak historia mogła wyglądać z innego punktu widzenia. Do tego poruszony jest tu motyw kłamstwa, tkwienia w błędzie. Autor pokazuje też, że nie ma czegoś takiego jak szczęśliwe zakończenia, bo życie ciągle podsuwa wyzwania.
Ciekawa, poruszająca ważne problemy opowieść o różnych wzorcach kulturowych, dostosowaniu się do wymogów tłumu, ale też wychodzeniu poza schematy, podejmowaniu śmiałych decyzji. Po raz kolejny przekonamy się, że świat nie dzieli się wyłącznie na „dobro” i „zło”, ale jest spektrum tych wartości. Do tego samo dobro może okazać się złe, a zło zaskakiwać czystym dobrem. Prawdę o bohaterach można odkryć dzięki analizie ich czynów i intencji. Każdy z bohaterów musi odnaleźć swoją prawdziwą tożsamość. Czy im się uda i który jest którym? Co z tego wyniknie?
Soman Chainani wprowadza nas do świata pozornie chaotycznej opowieści, która z perspektywy wszystkich tomów staje się uporządkowana i pouczająca. Do tego autor wykorzystuje znane postaci, motywy, każe spojrzeć na nie z nieco innej, nowej perspektywy. Odkurza znane postaci, przeplata wątki i robi to rewelacyjnie. „Akademia Dobra i Zła” to świetny cykl zarówno dla niedoświadczonych czytelników jak i tych mających duże rozeznanie w tekstach kultury. Odkrywanie podsuwanych przez Somana Chainaniego motywów będzie świetną rozrywką.

"Upadek" to drugi tom prequela do tej serii i prawdę mówiąc jest bardzo podobny do wcześniejszej części. Przedstawione tu wydarzenia są bezpośrednią kontynuacją i przyjemnie było mi wrócić do tych bohaterów, z których wielu polubiłam.

Zarówno dyrektorowie Akademii, ale też Hak, Kyma czy Aladyn wzbudzili moją sympatię. Byłam ciekawa ich dalszych losów i autor mnie nie zawiodł - dałam się porwać kolejnej dawce przygód.

Choć niektóre wydarzenia wydawały mi się już nieco wtórne, to nie można odmówić książce tego, że wciąga i potrafi dostarczyć emocji.

To co najbardziej lubię w tej serii to parodie różnych baśni i ciekawe, oryginalne pomysły autora, a także barwny i magiczny świat. Jest on niezwykle klimatyczny, baśniowy, po prostu fantastyczny i moim zdaniem spełnia oczekiwania fanów tego typu klimatów.

Zakończenie było bardzo emocjonujące i potoczyło się trochę inaczej niż liczyłam... Z tego powodu czułam ogromny niedosyt i po cichu liczę, że autor jednak zafunduje nam kolejną część 😂

Fanom serii - bardzo polecam, a tym, którzy lubią baśniowe światy, parodie znanych bajek, dużo akcji i magię również książka ma duże szanse się spodobać 😃

Niestety to już ostatni tom serii, którą pokochałam od pierwszych stron pierwszej części. W całości przepełniona, baśniowo-mrocznym klimatem zachwyci każdego, kto kocha takie połączenia🥰. Odnajdziecie w niej cudowną fantastykę, a "POCZĄTEK" i "UPADEK" wyjaśniają, co wpłynęło na kształt późniejszej Akademii. Mówią o tym, jak to wszystko się zaczęło... Seria jest wielowymiarowa i wielowątkowa. Bohaterowie są bardzo oryginalni i czasami ciężko stwierdzić kto jest dobry,a kto zły.
Ostatni tom to tak naprawdę kontynuacja historii dotyczącej młodych lat panowania dyrektorów Akademii. Każdy, kto czytał poprzednie tomy może spodziewać się, jak zakończy się ta historia i dlatego dla mnie nie była zaskoczeniem. Muszę jednak przyznać, że okazały się świetnym dopełnieniem wcześniej niewyjaśnionych spraw. "AKADEMIA DOBRA I ZŁA" to jedna z moich ulubionych serii🤗.
Szkoda mi żegnać się z tą historią i dlatego na pewno niedługo do niej powrócę. Zazdroszczę każdemu, kto ma ją w całości przed sobą🤗.

Rafal i Rhian, bliźniacy oraz aktualni dyrektorzy Akademii Dobra i Zła, zrobią wszystko, by pozostać na stanowiskach i by szkoła z powrotem szczyciła się świetnością i prestiżem. Tonący jednak brzytwy się chwyta, dlatego postanawiają zakraść się do miasteczka niemagicznego w celu porwania dwóch nowych, ludzkich uczniów. Wszystko byłoby dobrze, gdyby kilka sytuacji nie wymknęło się spod kontroli. Ostatecznie do Akademii przybywa wyłącznie jeden uczeń, Midas, który pragnie jedynie wrócić do domu.

W międzyczasie Jakub Hak razem z Aladynem, księżniczką Kymą oraz paroma innymi ziomkami podróżuje do Nibylandii, by obalić tamtejszego władcę - Piotrusia Pana. Powiedzieć, że on i jego załoga wpadną w wiele zasadzek, stoczą niebezpieczne bitwy, popadną w niewolę czy zwiedzą mnóstwo miejsc, to jak nie powiedzieć niczego.

Czy braciom uda się ocalić szkołę i jej uczniów? Komu będzie należała się rola dobrego, a komu złego dyrektora? Kim okażą się prawdziwi przyjaciele, skorzy do pomocy? I jakim cudem Midas nagle zaczął zamieniać wszystko w złoto?

Jeśli chcesz pozna odpowiedzi na powyższe pytania, koniecznie przeczytaj "Akademię Dobra i Zła. Upadek" autorstwa Somana Chainaniego. Drugi tom prequelu ponadto zaoferuje ci mega zakręconą fabułę, pełną akcji i jej zwrotów. Tak jak ja, zakochasz się w genialnym baśniowym klimacie, a zakończenie, którego nie spodziewasz się aż do samego końca, sprawi, że od razu zapragniesz poznać główny cykl (oczywiście, o ile wcześniej go nie czytałeś). Zaznaczę jednak, że najpierw warto byłoby sięgnąć po pierwszy tom prequelu, czyli "Początek".

Największym atutem powieści jest według mnie intrygująca umiejętność autora do kreowania realistycznych, charakternych i potrafiących niejednokrotnie zaszokować własnymi wyborami bohaterów. Nie mam na myśli wyłącznie Rhiana czy Rafala. Soman Chainani tchnął życie nawet w te poboczne, niemalże trzecioplanowe postacie. Odniosłam wrażenie, że tutaj każdy miał coś do powiedzenia, coś do zagrania, udowodnienia czy zaprzeczenia, nawet jeśli pojawił się na zaledwie trzech stronach książki.

Jak wspomniałam wcześniej, w "Akademii Dobra i Zła" czytelnik zderzy się z niezwykłą, baśniową atmosferą, która będzie towarzyszyć od początku do samiutkiego końca. Pojawi się wiele smaczków, w tym bohaterowie, jakich zna się z dziecięcych bajek, choć w różnym i często bardziej dojrzałym wydaniu.

Jedynym minusem historii była jej przesadna dynamiczność. Wszyscy ciągle coś kombinowali, nagminnie się gdzieś spieszyli, coś robili. W pewnym momencie zauważyłam, że zasuwam wzrokiem po tekście, jakbym biegła na maratonie. Czułam się zmęczona i otępiała. Brakowało mi kilku momentów na oddech, jakiejś rozmowy czy - nie wierzę, że to napiszę - powolnego opisu.

Magia, nadnaturalne stworzenia, wróżki, przewidywania przyszłości, piraci, syreny, mitologie czy nawet olbrzymy i nałożone na nich uroki - to i jeszcze więcej już czeka. Wystarczy, że otworzycie książkę, a cały baśniowy świat "Akademii Dobra i Zła" stanie przed wami otworem. Polecam z całego serca! :)

Jestem trochę… skonfundowana 😆. Uwielbiam serię i cały ten baśniowy klimat, tak samo jak postacie Rhiana i Rafala, ale występuje tu podobny problem jak w trzeciej części serii: autor tak się zamotał w intrygach, że już trudno zrozumieć kto jest kim. Wydaje mi się, ze pomysł na prequel powstał dopiero po powstaniu historii Sofii i Agaty, a nie w trakcie. Szanuje pomysł z zamiana dobrego brata ze złym, lecz mogłoby to być odrobinkę bardziej… logiczne i czytelne?
Ale i tak kocham i polecam 🩷

Jakiś czas temu pisałam Wam o pierwszej części prequelu "Akademia Dobra i Zła. Początek" Somana Chainani. 📚 Dziś słów kilka o drugim, ostatnim już tomie tej dylogii. Zapraszam na recenzję książki "Upadek"! 😊

Akcja części drugiej rozpoczyna się w miejscu, w którym zakończył się tom pierwszy. Konflikt między dyrektorami Akademii przybiera na sile, gdy dowiadują się, że tylko jeden może sprawować władzę. 😯 W rezultacie braterska więź między Rhainem i Rafaelem zostaje zerwana, a to oznacza zachwianie równowagi między Dobrem a Złem. 😱 Czy rywalizacja bliźniaków doprowadzi do wojny? I jak wszystkie te wydarzenia wpłyną na losy Akademii oraz jej uczniów❓️🤔

Soman Chainani po raz kolejny mnie nie zawiódł. 👍 Miałam co do tej książki spore oczekiwania i z ręką na sercu przyznaję, że zostały one spełnione. 👌 Ponownie mogłam przenieść się w magiczny, baśniowy świat, ✨️ w którym wraz z bohaterami przeżyłam niesamowitą przygodę. 🤩 Do samego końca nie wiedziałam, jak potoczą się losy dobrego i złego dyrektora oraz całej Akademii. Element zaskoczenia jak najbardziej był, za co daję dużego plusa.

Bardzo fajnym posunięciem ze strony autora było umieszczenie w historii różnorakich bohaterów. 👍 Występują w niej skrajnie dobre i skajnie złe postacie, ale też i zagubione duszyczki, które nie opowiadają się za żadną opcją. Ten zabieg pozwala na zrozumienie, że dobro i zło nie zawsze jest czymś oczywistym, 🙅‍♀️ a granica miedzy jednym a drugim jest naprawdę cienka. 😟

Dylogia Somana Chainani niesie rozrywkę, daje szansę na przeżycie świetnej przygody, 🤩 ale też uczy, skłania do refleksji i pokazuje, że wszystko ma zarówno początek, jak i koniec. 🤷‍♀️ Gorąco polecam❗️😊

Zazwyczaj nie jestem fanką dopisków do serii ani rozbudowanych historii, które tracą z czasem na swojej jakości. W przypadku Somana Chainani robię jednak wyjątek, ponieważ przepadam za wykreowanym przez niego światem i tym z jaką pomysłowością podchodzi do tematu.

To już koniec, a przynajmniej tak się zapowiada. Już kiedyś słyszałam o zakończeniu serii, jednak Chainani zaskoczył nas miło prequelem i wyszło mu to naprawdę dobrze. Polecam jednak zachować chronologię czytania i dać się porwać wydarzeniom od samego początku, ponieważ wszystko jest tutaj ze sobą konkretnie połączone, poszczególne tomy mają pewne odniesienia a nawet jeśli podseria pisana jest w innym czasie czy z innej perspektywy i tak łączy się z pozostałymi książkami w spójną całość.

Bracia rywalizują ze sobą na śmierć i życie. Żaden z nich nie chce odpuścić. Dyrektorzy Akademii zwołują burzowe chmury, które nie zwiastują niczego dobrego. Jeden z nich jest dobry, drugi zły, ale czy faktycznie tak łatwo przykleić komuś odpowiednią łatkę? Próba lojalności wystawi ich na ostateczną próbę, by raz na zawsze odpowiedzieć na niewypowiedziane pytania a na naszych oczach odegra się warta zapamiętania zmiana historii.

Zaletą twórczości autora jest jego nieograniczona wyobraźnia a także styl do pisania w bajkowy, emocjonalny sposób. Każda przerzucona strona przenosi nas do wyjątkowego świata, w którym wszystko jest możliwe a bajkowe historie nabierają nowego znaczenia. Współczesne motywy przeplatają się z ponadczasowymi wartościami a wprawne oko czytelnika może wychwycić aluzje do niejednego znanego nam problemu. Tym sposobem cała seria zdobywa wyjątkowy wydźwięk, łączy pokolenia i zapewnia, że każdy z nas znajdzie w lekturze coś dla siebie. Wystarczy wczytać się w treść, dać się porwać wyzwaniom i spróbować odpowiedzieć na pytanie czy zło i dobro tak prosto jest zdefiniować.

"Akademia Dobra i Zła. Upadek" oddaje wszystko co najlepsze w przypadku Somana Chainani i ponownie otwiera przed nami drzwi do nowego świata. To bardzo dobry przykład tego jak powieści wpływają na wyobraźnię czytelnika, ponieważ nie ruszając się z ulubionego fotela poznałam nowych przyjaciół, toczyłam pojedynki, uczyłam się na błędach a także odczuwałam na własnej skórze emocje, które idealnie dopełniały dzieła. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić Wam całą serię i zapewnić, że warta jest każdego przeczytanego słowa, bez względu na ilość tomów!

• Do kupienia