Zagadka Kuby Rozpruwacza

Okładka książki Zagadka Kuby Rozpruwacza Andrzej Pilipiuk
Okładka książki Zagadka Kuby Rozpruwacza
Andrzej Pilipiuk Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Oblicza Wędrowycza (tom 4) Seria: Bestsellery polskiej fantastyki fantasy, science fiction
Oblicza Wędrowycza (tom 4)
Bestsellery polskiej fantastyki
Fabryka Słów
2009-03-23
2004-02-01
Jakub Wędrowycz egzorcysta bimbrownik

Okładka książki Dobić dziada Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk
Dobić dziada Andrzej Łaski, Andr...
Okładka książki Bajki dla dorosłych Ewa Białołęcka, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Jarosław Grzędowicz, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Magdalena Kozak, Tomasz Pacyński, Andrzej Pilipiuk, Wojciech Świdziniewski, Robert J. Szmidt
Bajki dla doro... Ewa Białołęcka, Eug...
Okładka książki Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar
Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jak...

Moim podstawowym błędem było przesłuchanie dwóch historii Wędrowycza po sobie, taka dawka tego specyficznego humoru to zdecydowanie za dużo jak na mój gust. Wyszło, że zmęczyłam się słuchając tego i aktualnie potrzebuję dłuższej przerwy od tej twórczości. Jeśli chodzi o poziom opowiadań trzymają one swój poziom od pierwszej części i lecą na utartych schematach, które przynajmniej w teorii działają. Pytanie jak długo tak można?

Jeśli fantastyka jest alternatywną wersją rzeczywistości to ta książka jest fantazją na temat fantastyki. Ciekawe historie, bardzo często rozweselają i szokują jednocześnie.

Był to mój powrót do przygód Wędrowycza po dobrych kilku latach. W trakcie lektury przypomniałem sobie zresztą, że "Zagadkę..." już kiedyś czytałem. Cóż mogę powiedzieć, chyba kiedyś humor Pilipiuka mnie bardziej bawił. Może to znak czasów, ale niektóre cechy naszego bimbrownika-egzorcysty mnie trochę irytowały (dajmy na to jedzenie psów). Chociaż tak tu narzekam, lecz muszę przyznać, że niejednokrotnie się szczerze uśmiechnąłem. Gapowatość "Jakuba w operze" wręcz rozczula, a wątek brakującego ogniwa z Dębinki mnie naprawdę rozbawił.
Moim zdaniem "Zagadka" jest przede wszystkim nierównym zbiorem. Znacznie lepiej wypadają te dłuższe opowiadania. Możliwe, że fani "Matrixa" się ze mną nie zgodzą, ale najsłabsze jest właśnie opowiadanie nawiązujące do filmu.
Muszę odświeżyć sobie pozostałe części cyklu, a zwłaszcza trzy wcześniejsze części. Może lepiej przypomnę sobie dlaczego kiedyś tak lubiłem postać Jakuba Wędrowycza i wszystko co z nim związane.

No co można wiele powiedzieć? Tak jak poprzednie książki Andrzeja Pilipiuka tą też mi się bardzo miło czytało. Nie jest tak fajna jak weźmisz czarno kurę czy kroniki Jakuba wedrowycza, ale jednak bardzo przyjemnie się ją czytało. Jest napisana bardzo fajnym, luźnym stylem i jest fajna odskocznią od książek w których jest określona fabuła i trzeba trochę wytężyć mózgownicę. Podsumowując przy skiazce można się pośmiać i wreszcie się dowiedzieć jak to było z tym słynnym, kondyńskim KUBĄ ROZPRUWACZEM.

Dobra kontynuacja w dalszym ciągu dużo satyry , wszystko w podobnym klimacie ciągle z ciekawym pomysłem na kontynuację, dużo ciekawych i zabawnych pomysłów na etapie 4 tomu po wciągnięciu się w klimat stworzony przez autora przyjemnie się czyta.

"Zagadka Kuby Rozpruwacza" zaliczona. O dziwo w tym tomie Wędrowniczy, zgodnie ze swoim nazwiskiem dużo wędruje. Odwiedził Peru, Egipt i Norwegię, nie mówiąc już o światach alternatywnych. A jego największym zmartwieniem jest to, czy starczy mu bimbru. Jego przyjaciele też są rewelacyjni, zwłaszcza Semen.
Jak zwykle opowiadania bawią. Nieraz roześmiałam się w głos. Jednak są też specyficzne jak sam bohater i nie każdemu mogą przypaść do gustu. Ale warto sięgnąć po przygody naszego egzorcysty amatora.

Jak zwykle opowiadania bawią. Nieraz roześmiałam się w głos. Jednak...

Poziom opowiadań różny, jest kilka słabszych, mimo to bawiłam się świetnie.

Poziom opowiadań różny, jest kilka słabszych, mimo to bawiłam się świetnie.

Jakub, Semen i reszta ciągle w formie. Poziom podobny do poprzednich tomów.

Jakub, Semen i reszta ciągle w formie. Poziom podobny do poprzednich tomów.

Kolejna porcja rozrywki serwowanej przez pana Pilipiuka za sprawą przygód egzorcysty-amatora na niemal wiecznej bani. Po prostu boki zrywałem.

Jest już lepiej, ale nadal raczej poziom średni. Na pewno lepszy od czarnej kury, ale o niewiele.

• Andrzej Pilipiuk