Kat

Okładka książki Kat Anna Potyra
Okładka książki Kat
Anna Potyra Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Tomasz Branicki (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Tomasz Branicki (tom 1)
Zysk i S-ka
2023-05-23
2023-05-23
9788382029147
zbrodnia tajemnica śmierć śledztwo Lozbona

"Kat" to pasjonująca podróż przez świat zbrodni i poszukiwania sprawiedliwości, wypełniona napięciem i nieprzewidywalnymi zwrotami akcji To książka, która wciąga od pierwszych stron i nie pozwala oderwać się aż do ostatniej strony.
To moje pierwsze spotkanie z twórczością Anny Potyry, ale na pewno nie ostatnie.

Tomasz Branicki, były komandos jednostki specjalnej, obecnie zarabia na życie przyjmując nietypowe zlecenia. Bieżące dotyczy tajemniczych okoliczności wokół śmierci dwójki nastolatków sprzed 14 lat. Matka zamordowanego wtedy chłopca wciąż nie pogodziła się z faktem, że jej syn nie żyje, a mordercy dotąd nie odnaleziono. Kiedy dostaje dziwną wiadomość, która budzi stare demony, zleca Branickiemu dotarcie do prawdy. Trop wiedzie do Portugalii, gdzie Tomasz łączy siły z tamtejszą policjantką, która od blisko dekady poluje na nieuchwytnego seryjnego mordercę. Czyżby zabójstwo w Polsce zapoczątkowało cykl zbrodni?
To moje pierwsze spotkanie z twórczością Anny Potyry. Zaliczam do udanych, więc na pewno nie ostatnie. Zastanawiałam się, jak Autorka poprowadzi Branickiego przez meandry śledztwa. Przecież to były wojskowy, a nie żaden śledczy. O pracy przy śledztwach nie ma pojęcia. Taki detektyw - amator. Obawiałam się, że będzie płytko, wręcz topornie, a rozwiązanie objawi mu się niczym grom z jasnego nieba. Na szczęście, nic z tych rzeczy. Branickiemu może brak zaplecza czy narzędzi dostępnych policji, ale nie brak mu sprytu i inteligencji. Umie też stawiać właściwe pytania, wyciąga wnioski i patrzy tam, gdzie policjanci pogrążeni w rutynie nawet by nie spojrzeli. Potyra trzyma dobre tempo akcji. Nie za szybko, ale też nie zwalnia ani na moment. Nieoczekiwane zwroty umiejętnie podkręcają atmosferę, a jej nieoczywisty tok myślenia przelany na fabułę momentami wprawia w osłupienie. Ponadto retrospekcje z okresu II wojny światowej i z lat późniejszych wprowadzają dodatkowy kontekst i sugerują, że obecne zdarzenia mają swe korzenie w przeszłości. Pochłonęła mnie ta lektura na ładnych parę godzin, polecam.
Ocena: 8/10

Czternaście lat minęło od śmierci syna Romualda Karpińskiego, Janka. Nie wykryto kto zabił chłopaka i jego koleżankę. Pani Karpińska podejmuje ostatnią próbę odkrycia kto stoi za tą zbrodnią. Wynajmuje człowieka, o którym wie, że jest dobry. Jeśli on nie odkryje prawdy, to trzeba będzie się przyjąć, że odkrycie jej jest niemożliwe. To Branicki przyjął zlecenie od Barbary, żony Romualda. Jak po tylu latach poradzi sobie kolejny poszukiwacz prawdy? Co się stało tamtego dnia wieczorem? Tomasz Branicki jest byłym komandosem, nie detektywem. Ma inne spojrzenie na sprawę a to może być atutem. Podejmuje
prywatne śledztwo, które prowadzi go aż do Lizbony w Portugalii gdzie nawiązuje współpracę z komisarz Lucią Martinho . Policjantka zajmuje się seryjnymi morderstwami kobiet. Morderca z Lizbony utrzymuje kontakt z policjantką. Jest niebezpiecznie. Oboje detektywi wykazują się dużą skutecznością działania, ale morderca też nie zasypuje gruszek w popiele. Jak to się skończy? Jak łączą się prowadzone sprawy? Czy Tomaszowi uda się rozwiązać zagadkę śmierci Janka i Agnieszki? Książka Anny Potyry „Kat” jest ciekawa. Autorka prowadzi czytelnika logicznie wybraną ścieżką pozwalającą zbierać kolejne informacje razem z Tomaszem. Zapowiada się dobra seria.

Kiedy można uznać sprawę za przedawnioną i zaakceptować to, iż nie została rozwiązana? Barbara Karpińska, pomimo upływu 14 lat, nie pogodziła się ze stratą syna. Wynajmuje kolejnych specjalistów, aby znaleźć przyczynę jego śmierci, a dokładniej zabójstwa. Młody Jan oraz jego koleżanka Agnieszka zostali zamordowani podczas rodzinnego bankietu. Podejrzanych jest niewielu, ale policji nie udało się znaleźć winnego. Barbara zwraca się o pomoc do Tomasza Branickiego. Kobieta twierdzi, że zaistniały nowe okoliczności i prosi o ich zbadanie. Lukratywna oferta przekonuje Branickiego, którego kariera wojskowa nie ułożyła się po jego myśli. Prywatne śledztwo prowadzi go aż do Lizbony, gdzie odkryje serię podobnych zbrodni. Trafi na seryjnego zabójcę o wyjątkowo dużym obszarze działania.

W poprzednim akapicie przybliżyłam fabułę powieści „Kat” autorstwa Anny Potyry. Powieść toczy się dwutorowo. Jedna linia to Polska i śledztwo, które prowadzi Branicki. Analizuje on zebrane przez lata dowody i stara się wyszukać nowe punkty zaczepienie. Równolegle poznajemy komisarz Lucię Martinho policjantkę, która powiązała część zbrodni, których sprawcą jest zabójca Janka i Agnieszki. Można powiedzieć, że morderca wyjątkowo ją polubił, bo na kolejnych miejscach zbrodni zostawia jest wiadomości i dąży do kontaktu. Atakuje on właśnie w Portugalii, a Lucia wyraźnie czuje „jego oddech”. Kiedy Branicki orientuje się, że „jego” zabójca działa poza terenem kraju trafia na Lucię. Przekonuje ją, aby połączyli siły.

Anna Potyra potrafi pisać kryminały. Wie, że musi być tajemniczo i pogmatwanie, ale bez przesady. Jej bohater konsekwentnie bada kolejne tropy, a czytelnik razem z nim stara się prześledzić wydarzenia tragicznej nocy i wytypować sprawce. Autorka świetnie wyczuwa, kiedy niedopowiedzenie i ukrycie informacji przed odbiorcą podkręci napięcie, a kiedy nie powinna igrać z jego cierpliwością i zdradzić część odkryć. Dzięki temu powieść „Kat” ma bardzo dobre tempo, a zainteresowanie czytelnika jest z sukcesem utrzymywane.

Pisarka zaimponowała mi, jak zrealizowała motyw, za którym za bardzo nie przepadam, a mianowicie detektyw-amator. Branicki jest wojskowym nie śledczym. Jego profesja wymaga siły sprawności, sprytu i inteligencji, ale nie wie, jak powinno się rozwiązywać sprawę zabójstwa. Anna Potyra przekuwa to w atut. Branicki nie ulega schematom i świeżym okiem patrzy na fakty. Zadaje niekonwencjonalne pytania i wyciąga wnioski, na które przesiąknięci rutyną policjanci nie wpadli. Można powiedzieć, że nietypowa sprawa wymaga nietypowego myślenia. Dlatego spojrzenie kogoś spoza „branży” okazało się skuteczne.

Czy „Kat” to kryminał z rozmachem? Trochę tak. Mamy szerokie pole akcji i wiele wątków. To wszystko należy zbadać. Aby to zrobić potrzebny jest wyjątkowy bohater. Anna Potyra „strzela z grubej rury” i serwuje czytelnikom komandosa. Okazuje się to strzałem w dziesiątkę. Wygląda na to, że szykuje się nowy cykl kryminalny. Mnie to cieszy, bo jestem fanką książek tej pisarki.

Po znakomitym cyklu z komisarzem Lorenzem, Anna Potyra powraca z nowym równie obiecującym. Powieść wciąga od pierwszych stron, co lubię, bo autorka potrafi zainteresować czytelnika. Pod koniec trochę spodziewałam się kto może być mordercą, więc nie było to dla mnie zaskoczeniem, ale i tak świetnie się czytało. Czekam na drugi tom z Tomaszem Branickim.

Kolejna świetny kryminał. Intryga jest bardzo interesująca a i rozwiązanie jest intrygujące. Polecam!!

Tomasz Branicki to były komandos, którego los przekreślił dalszą służbę w wojsku. Mężczyzna zostaje detektywem od spraw niewyjaśnionych.
Gdy przychodzi do niego Barbara Karpińska, matka zaginionego przed czternastoma latami chłopca, Tomasz niezbyt chętnie podejmuje się sprawy.
Aby lepiej zrozumieć co się stało przenosi się do rezydencji Karpińskich.
Jednak okazuje się że podobnych spraw w całej Europie było więcej, dlatego mężczyzna postanawia, podjąć współpracę z Lucia Martinho.
Kobieta zajmuje się brutalnymi morderstwami kobiet, za którymi stoi seryjny morderca.

Tylko czy ta współpraca nie przyniesie więcej złego niż dobrego?

"Zainteresowanie mediów podnosi jego poczucie wartości, a igranie ze służbami napawa go poczuciem władzy."

Czy Tomkowi uda się znaleźć odpowiedzi na pytania?

" Kat " to historia która wciąga w labirynt kłamstwa, intrygi i niebezpieczeństwa.
Autorka zabiera nas do Portugalii, gdzie na zalanych deszczem ulicach Lizbony poznamy nowe oblicze zła.
Historia wciąga jak trójkąt bermudzki i nie wypuszcza ze swoich sideł do ostatniej strony. Warto nie wstawić prania czy zmywania a tam, nawet nie ugotowany obiad jest wart poznania tej książki.
Autorka tak wodzi czytelnika za nos, że to głowa mała. Ile razy miałam gęsią skórkę na ciele to nie zliczę.
Pani Ania ma tak wspaniały i lekki styl pisania że kartki same się przewracają. Czasem czytając niektóre sceny miałam wrażenie że stoję obok i wszystko widzę.
Sam Tomek jest dla mnie zagadką, mało się tu o nim dowiadujemy co jeszcze bardziej podsyca moją ciekawość i już chce sięgnąć po następny tom.
Podsumowując jeśli lubicie gonić króliczka, bo tak można nazwać naszego mordercę, odkrywać sekrety, poczuć napięcie i adrenalinę to jest to idealna książka dla Was.

Aby lepiej zrozumieć co się stało przenosi się do rezydencji Karpińskich.
Jednak okazuje się że...

Anna Potyra rozpoczyna nową serię z przytupem. Wprawdzie nie za bardzo nadążałam za tokiem rozumowania Branickiego, który operuje nadprzyrodzonymi zdolnościami kojarzenia faktów, ale powieść trzyma w napięciu i zaskakuje czytelnika systematycznie. Czekam na dalszy ciąg.

Dwa pozornie odległe wątki, czyli międzynarodowy morderca kobiet i zapomniane morderstwo dwojga dzieci w Polsce. Książka wciąga, wątki się łączą, a zakończenie jest całkowicie nieoczekiwane. Świetny kryminał, czekam na kolejną część, którą zapowiada zakończenie.

• Kryminał
  • Czytnik