Święta u Zuzi

Okładka książki Święta u Zuzi Anna Potyra
Okładka książki Święta u Zuzi
Anna Potyra Wydawnictwo: Skrzat Seria: Zuzia i Dobre Wróżki literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zuzia i Dobre Wróżki
Święta u Zuzi
Skrzat
2021-01-01
2021-01-01
9788382071481

Okładka książki Pola w lesie Magdalena Kozieł-Nowak, Gabriela Rzepecka-Weiss
Pola w lesie Magdalena Kozieł-No...
Okładka książki Przyjaciele Benji Davies, Linda Sarah
Przyjaciele Benji Davies, Linda...
Okładka książki Biblioteka Astrid Emilia Dziubak, Martin Widmark
Biblioteka Astrid Emilia Dziubak, Mar...

Hej święta zbliżają się wielkimi krokami więc znów przychodzę dla Was z książeczką dla najmłodszych. Tym razem propozycja od Wydawnictwa Skrzat.

Gdy mała Zuzia nie może uczestniczyć w ostatnich najważniejszych przygotowaniach świątecznych, za sprawą wróżki zostaje wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem przeniesiona do fabryki Świętego Mikołaja gdzie wraz z elfami, skrzatami i innymi pomocnikami brodatego dziadka będzie mogła uczestniczyć w przygotowaniu prezentów. A co gdy pewien nieszczęśliwy przypadek sprawi, że Rudolf najważniejszy renifer z zaprzęgu zostanie zmieniony w posąg? Czy da się jeszcze uratować święta? Czy dziewczynka zdąży na czas wrócić do domu nim rodzice się zorientują, że jej nie ma?

Jak szukacie fajnej, ciepłej bajki na świąteczny prezent to już nie szukajcie. Właśnie znaleźliście 😊. Zuzia i jej święta będą strzałem w 10.

Zuzia jest z nami już od pewnego czasu, a nasze pierwsze spotkanie miało miejsce nieco ponad rok temu, przy premierze pozycji Marzenie Zuzi. Właśnie wtedy zadomowiła się na dobre, wraz z Dobrymi Wróżkami, w dziecięcej biblioteczce. Święta u Zuzi to już siódmy tom przygód tej wesołej, pełnej energii dziewczynki, której towarzyszy pies Hultaj i Dobre Wróżki: Łakomczuszka, Pietruszka, Wierciuszka i Ostróżka. Tym razem przed główną bohaterką nie lada wyzwanie, by uratować święta.

Zacznijmy jednak od początku. Akcja książki rozgrywa się w samą Wigilię, kiedy jest tak wiele rzeczy do zrobienia. Czasem do niektórych zadań można zaprosić dzieci do pomocy przy niektórych zadaniach, ale z autopsji wiem, że sprzątania wtedy nie jakby więcej. Podobnie więc jak rodzice Zuzi, niekiedy zachęcam dzieci, by znalazły inne zadanie dla siebie. Bohaterka planuje przeczytać książki i koniecznie porozmawiać ze swoim psem Hultajem. Bo przecież w Wigilię zwierzęta przemawiają ludzkim głosem.

Niestety książki nie potrafią wciągają czytelniczki w swój świat, a pies jakoś nie chce rozmawiać. Ponadto Dobre Wróżki także są zajęte, gdyż wraz z elfami mają mnóstwo pracy w fabryce Świętego Mikołaja. Zuzia przekonuje jedną z nich, by za pomocą magicznego zaklęcia przeniosła ją do fabryki, by i ona mogła pomóc w pakowaniu prezentów. Jednak coś poszło nie tak z zaklęciem, gdyż razem z Zuzią na biegun północny przeniósł się jej piesek. Od tego momentu nic nie dzieje się tak jak powinno, a święta są coraz bardziej zagrożone. Czy Zuzia wraz z Hultajem i Dobrymi wróżkami pomoże uratować święta?

Święta u Zuzi to powieść pełna niesamowitych przygód, ciepła, radości i magicznych drobinek. Przy niej czas płynie jakby szybciej i przyjemniej.

Na dodatkową uwagę zasługują ilustracje Agnieszki Filipowskiej, które dla mnie są swoistym majstersztykiem. Książki z jej ilustracjami biorę w ciemno i nie zawiodłam się ani razu. Te piękne rysunki potrafią przenieść czytelnika w świat opowiadanej historii. Nie można od nich oderwać oczu, jest bajkowo, wróżkowo, wręcz urzekająco.

• Cztery 🐾 dla 👧👦
  • Zuzia i Alek