Kozioł

Okładka książki Kozioł Przemysław Kowalewski
Okładka książki Kozioł
Przemysław Kowalewski Wydawnictwo: Filia Cykl: Ugne Galant (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Ugne Galant (tom 1)
Filia
2023-05-31
2023-05-31

Ofiara

A było tak dobrze.
Basia Romanowska, Wajda, bardzo fajne postaci.
Gallant taki niby inny, ale jednak sztampowy główny bohater kryminału, jedyny sprawiedliwy.... (taa yhy).
I ten klimat powojennego Szczecina.

Wszystko by było dobrze, gdyby nie... zakończenie, a raczej to, że Autor ewidentnie nie miał na nie pomysłu, bo było ono niespodziewane, kiepsko opisane i w ogóle niewytłumaczone.

Raczej to była moja pierwsza i ostatnia styczność z Panem Kowalewskim.

A było tak dobrze.
Basia Romanowska, Wajda, bardzo fajne postaci.
I ten klimat powojennego Szczecina.

Intryga kryminalna w głębokim PRLu. Kielski początek, ale szybko się rozkręca.
Lekko rozczarowuje zakończenie.
Mimo wszystko polecam.

Intryga kryminalna w głębokim PRLu. Kielski początek, ale szybko się rozkręca.
Lekko rozczarowuje zakończenie.
Mimo wszystko polecam.

Jak na debiut to całkiem nieźle wyszło. Kilka tygodni temu przeczytałem książkę "Szóstka" - drugi tom cyklu z Ugne Galantem, i witać w niej było znaczny progres.

Przyzwoita. Czyta się przyjemnie. Postać Galanta dobrze rokuje. Umiejscowienie akcji w powojennym Szczecinie również na plus.

"Jednego serca! tak mało! Tak mało,
Jednego serca trzeba mi na ziemi"

Jedni serca potrzebują do miłości, a drudzy? No właśnie do czego potrzebują go ci drudzy 🤔 Odpowiedź znajdziemy w książce pt. "Kozioł" autorstwa Przemysława Kowalewskiego.
Na początku chciałam pogratulować autorowi debiutu, to jest naprawdę dobrze napisana książka 🖤 Zawiera ona w sobie niemalże wszystko co w książkach lubię. Jest tu wyraźny, dobrze wykreowany bohater Unge Galant, ma swoich towarzyszy z którymi tworzy zgrany zespół śledczych. Są też makabryczne zbrodnie których wyjaśnienie stawia więcej pytań niż daje odpowiedzi.
Punktem wyjścia "Kozła" jest autentyczny człowiek Józef Cyppek skazany za morderstwo, znany też jako Rzeźnik z Niebuszewa. Jednak większość zawartych w niej wydarzeń jest fikcyjna.

Szczecin lata 50-te XX wieku. Na stół sekcyjny trafia podejrzania ilość osób zmarłych na tajemniczą chorobę kuru. Uwagę na to zwraca dr Szymon Ferenc. Ówczesna władza nie pozwala na ujawnienie informacji o chorobie, nie może sobie pozwolić, że pod ich rządami dochodzi do zbrodni kanibalizmu. Dlatego w tajemnicy zostaje powołany zespół składający  trzech śledczych i doktora, którego zarabiam będzie wyjaśnienie zagadki czy po ulicach Szczecina spacerują kanibale i jak ludzie mięso trafia na rynek.
"Kozioł" to książka którą wymusza na czytelniku czytanie, nie sposób się od niej oderwać. A kiedy już do tego dochodzi pozostaje ona w głowie czytelnika, ciągle myśli o tym aby ponownie zasiąść do lektury. Pan Przemysław oddał w nasze ręce  historię niespodziewaną, nieprzewidywalną z mocnym zwrotem akcji na zakończenie.
Książkę nie jest niestety wolna od minusów w mojej ocenie. Według mnie jedna scena z udziałem Unge, która miała miejsce w obozie jest niepotrzebna. Mam też problem z wyjaśnieniem jak to było z Galantem i Erbachem, co miał na myśli Profesor w końcowej fazie książki 🤔 Więcej napisać nie mogę bo byłby spojler. Jeżeli ktoś zna odpowiedź na tą moją zagwstkę chętnie ją poznam 😉
Podsumowując - czytajcie 🖤

"Jednego serca! tak mało! Tak mało,
Jednego serca trzeba mi na ziemi"

Dobrze oddany klimat tamtych lat, naprawdę można się zatracić. Końcówka trochę się ciągnie.

Szczecin lata 50 i historia o rzeźniku z Niebuszewa, na plus ukazana historia Szczecina z tamtych lat , na minus : zakończenie moim zdaniem zbyt wymyślne

Na plus: ciekawa narracja, zwroty akcji, Szczecin z lat 50 mroczniejszy niż zwykle, dużo ciekawostek z Szczecina z tamtych lat.
Na minus: nie za bardzo kupuję zakończenia książki (ale to moja subiektywna opinia).
Będę czytać kolejne książki tego pisarza bo potencjał jest.

Będę czytać kolejne książki tego pisarza bo potencjał jest.

Pierwsza połowa dosyć nudna, jednak od połowy książki nie mogłam się oderwać. Noc zarwana aby ją dokończyć.

Czasy po wojnie były trudne. Brakowało wszystkiego, ludzie radzili sobie jak mogli. Także z brakiem jedzenia, szczególnie mięsa. Nikt nie martwił się tym czy źródło, z którego kupuje jest sprawdzone. A do szczecińskich szpitali trafia co raz więcej osób chorych na nieznaną chorobę. Doktor Ferenc odkrywa przyczynę choroby, która stawia na nogi milicję i inne służby. Co ma z tym wszystkim wspólnego słynne morderstwo, które wydarzyło się w Niebuszewie przy ulicy Wilsona 7?
Sięgając po książkę Przemysława Kowalewskiego "Kozioł" do końca nie wiedziałam czego się spodziewać. Słyszałam, że książka jest o Józefie Cyppku, a on w zasadzie pojawił się tylko jako wątek. Pierwsze kilka rozdziałów kompletnie mi nie wchodziło, czułam znużenie i odkładałam książkę na bok. Jednak dzięki temu, że jestem z tych, które mimo wszystko każdą książkę doczytają do ostatniej strony nie żałuję. Książka jest raczej z tych wstrząsających, wręcz bulwersujących. I jak tylko trafiałam na takie akcje w książce i zaznaczałam ją bałam się ich czy podołam i przetrwam do końca. Na szczęście nie było ich dużo.
Nie chcę Wam za dużo pisać o czym jest książka ale jeśli znacie sprawę Cyppka to spokojnie domyślicie się o co chodzi.
Książka na pewno nie dla wrażliwców ze względu na mocne sceny.
Gdybym chciała się do czegoś doczepić to nie polubiłam głównego bohatera, policjanta Ugne Galanta. Zastanawiam się jak on w ogóle potrafił rozwikłać zagadkę skoro w zasadzie ciągle chodził pijany, czasem wręcz zalany w trupa. Nie chodzi mi o to, że praca i taki stan bo to były inne czasy ale czy mózg jeszcze potrafi funkcjonować po takiej ilości alkoholu. Za to sierżant Barbara Romanowska to zupełnie co innego. Ciepła, empatyczna i przede wszystkim sumiennie wykonywała swoje obowiązki.
Jako debiut książka naprawdę świetna i przyznam, że mam ochotę na kolejną książkę autora.

Podsumowując "Kozioł" to książka, w której nie brakuje wrażeń, która trzyma w napięciu przez większość czasu. To duża dawka faktów historycznych. Dzięki opisom można wyobrazić sobie jak wyglądał Szczecin w 1957 roku. Dla mieszkańców Szczecina to na pewno dodatkowy atut.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Kozioł