Twoja chwila na ziemi

Seria: Proza Współczesna
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Din stund på jorden
Filifionka

Historia Alberta Carlssona, szwedzkiego emigranta w ameryce, który powraca pamięcią do chwil spędzonych w ojczyźnie.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

_Lilka_ | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Książka, której tematem przewodnim jest emigracja. Albert Carlson, po pięćdziesięciu latach swojego życia, wreszcie znalazł swoje miejsce na ziemi, pośród czterech ścian hotelowego pokoju w Laguna Beach. W ciągu dnia dźwięki dochodzące z ulicy wypełniają uszy głównego bohatera, ale w nocy to odgłos oceanu za oknem przypomina mu o swojej obecności i zmusza emigranta do rozmyślań. Zdaje on sobie sprawę z tego, że jego życie przeminęło. Ciągle dręczy go pytanie, czy dobrze je wykorzystał. Wraca we wspomnieniach do lat swojego dzieciństwa, do wielkich planów i marzeń, jakie snuł jako mały chłopiec. Mimo dobrej pracy, rodziny nie czuje się spełniony w Ameryce, dla której opuścił rodzinny dom w Szwecji . Z kolei jego ojczyzna nie jest już miejscem, do którego mógłby wrócić. Dom, w którym się wychował, stał się dla niego obcy, jego rówieśnicy są teraz całkiem innymi ludźmi.

„Twoja chwila na ziemi” dzięki swojej prostocie jest książką bardzo prawdziwą. Niektórym może się wydać nudna,...

ykswar | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Historia Alberta Carlsona, który wyemigrował do Ameryki. Ma obecnie 64 lata i wspomina swoje życie. Główny nacisk pada tu na reminiscencje o śmierci jego brata Sigfrida. Pytania: po co? dlaczego? z jakiej przyczyny? nie dają spokoju narratorowi, który chce wyjaśnić zagadkę tej śmierci.
W książce pojawiają się elementy tzw. postępowe, czyli utrata wiary, kosmopolityzm, sens kar cielesnych w wychowaniu dzieci, pacyfizm, wolność wyboru itp.

Tartaruga | 2017-03-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspomnienia starego szwedzkiego emigranta. Przez całość przebija się smutek, bezradność i brak poczucia przynależności. Całość gorzka i pesymistyczna. Po biografii autora sądząc, wplótł tu niewątpliwie część własnych autobiograficznych doświadczeń z młodości spędzonej na wsi (przeżyło jeszcze jedynie 2 z pięciorga jego rodzeństwa jak twierdzi angielska ciocia Wikipedia).

Miałem jednak pewien problem z tą powieścią. Cały czas nie mogłem się oprzeć wrażeniu jak dziwne jest aby w takiej biednej, wiejskiej rodzinie, w której nieraz z trudem wiązało się koniec z końcem i zaglądało głodu w oczy można sobie było pozwolić na luksus równie pacyfistycznych poglądów i brzydzenia się zabijaniem. Jak może młody Sigfrid piętnować psa jako posłańca śmierci skoro sam z bratem regularnie chodzi łowić szczupaki, które potem sobie pieką nad ogniskiem i zjadają? Opis uboju faktycznie nieprzyjemny, ale dla mieszkańców wsi to była codzienność. Naszych pradziadów zdumiałaby nasza wrażliwość. Sam zaś...

| 2012-05-12
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

Problemy emigracji, więzów rodzinnych i wierności samemu sobie, opisane w zręczny sposób. Nie napawa optymizmem. Polecam.

Oli_10 | 2017-03-14
Michał | 2016-08-07