Twoja chwila na ziemi

Seria: Proza Współczesna
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Din stund på jorden
Filifionka

Historia Alberta Carlssona, szwedzkiego emigranta w ameryce, który powraca pamięcią do chwil spędzonych w ojczyźnie.

_Lilka_ | 2014-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Książka, której tematem przewodnim jest emigracja. Albert Carlson, po pięćdziesięciu latach swojego życia, wreszcie znalazł swoje miejsce na ziemi, pośród czterech ścian hotelowego pokoju w Laguna Beach. W ciągu dnia dźwięki dochodzące z ulicy wypełniają uszy głównego bohatera, ale w nocy to odgłos oceanu za oknem przypomina mu o swojej obecności i zmusza emigranta do rozmyślań. Zdaje on sobie sprawę z tego, że jego życie przeminęło. Ciągle dręczy go pytanie, czy dobrze je wykorzystał. Wraca we wspomnieniach do lat swojego dzieciństwa, do wielkich planów i marzeń, jakie snuł jako mały chłopiec. Mimo dobrej pracy, rodziny nie czuje się spełniony w Ameryce, dla której opuścił rodzinny dom w Szwecji . Z kolei jego ojczyzna nie jest już miejscem, do którego mógłby wrócić. Dom, w którym się wychował, stał się dla niego obcy, jego rówieśnicy są teraz całkiem innymi ludźmi.

„Twoja chwila na ziemi” dzięki swojej prostocie jest książką bardzo prawdziwą. Niektórym może się wydać nudna,...

| 2012-05-12
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

Problemy emigracji, więzów rodzinnych i wierności samemu sobie, opisane w zręczny sposób. Nie napawa optymizmem. Polecam.

Michał | 2016-08-07
Przeczytana: 2012 rok