Utvandrarna
literatura szwedzka,
klasyka
Aneta

Vilhelm Moberg (1898—1973) zaliczany jest do czołowych szwedzkich pisarzy współczesnych. W jego twórczości często przewijają się motywy autobiograficzne z pełnego przygód życia, realistyczne obrazy ze Smålandii, gdzie się wychował. W młodości był robotnikiem, później ukończył gimnazjum i podjął pracę dziennikarza. Następne lata życia wypełniło mu pisarstwo. Dorobek Moberga obejmuje kilkanaście powieści, a także dramaty. Najbardziej znane dzieła to czterotomowy cykl: "Utvandrarna" (1949, wyd. polskie pt. "Emigranci"), "Invandrarna" (1952, wyd. polskie pt. "Imigranci"), "Nybyggarna" (1956 ["Osadnicy"]) oraz "Sista brevet till Sverige" (1959 ["Ostatni list do Szwecji"]), a także trylogia "Knut Toring" (1935—39). Wielką popularność zdobyła powieść "Raskens" (1927, wyd. polskie pt. "Rodzina Rasków"). Na język polski przełożono także powieści: "Jedź dziś nocą", "Twoja chwila na ziemi" oraz "Kraina zdrajców". Prezentowana obecnie książka "Emigranci", jedna z czterech części wielkiej epopei, stanowi kronikę wychodźstwa szwedzkiego do Ameryki w XIX wieku. Cała tetralogia obejmuje okres około 50 lat. Wykorzystując materiał źródłowy, autor nadał powieści charakter dokumentalny.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1982

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Młyn | 2013-12-19
Na półkach: Przeczytane, Ważne

Emigranci,Imigranci i Osadnicy Vilhelma Moberga to saga opisująca losy chłopskiej rodziny, która w połowie XIX wieku emigruje do Ameryki. Moberg pokazuje realia życia szwedzkiej wsi, podróż statkiem przez ocean i początki życia osadników - czyli jak powstała i z kogo powstała współczesna Ameryka. Wszystko bardzo prawdziwe.Podczas czytania o morskiej podróży sam czułem objawy choroby morskiej i zapach psującej się żywności. Jest też w tej książce (tom II) pewna symboliczna scena, która złapała mnie za serce. Otóż, bohater książki, młody Szwed Nilsson, gdy już dodarł wraz z rodziną do Ameryki i zamieszkał w środku puszczy, wybrał się do małej osady po zakupy. W osadzie był sklep, pełniący dodatkowo funkcję poczty. Właściciel sklepu miał zwyczaj umieszczać za szybą okienną kartkę z nazwiskami osadników, do których przyszedł list.I wtedy Nilsson pierwszy raz w życie zobaczył dwie bardzo ważne litery przed swoim nazwiskiem: Mr Nilsson. W Szwecji był tylko Karlem Nilssonem, biednym...

boena | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Powieść doskonała, przeczytana wielokrotnie<od deski do deski>. Od wielu lat czekam nadaremnie na kolejne dwa tomy: "Osadnicy", "List ze Szwecji".
Nieistniejace obecnie Wydawnictwo Poznańskie wydało dwa pierwsze tomy i na dłuuugie lata zapadła głucha cisza. Może tak zwarlibyśmy szeregi -my wszyscy miłośnicy powieści Moberga, może któreś wydawnictwo zakupiłoby prawa do druku całej tetralogii.

Szampon | 2016-01-10
Przeczytana: 20 lipca 2014

Choć opowiada o innych realiach geograficzno-historycznych, uważam ją za odpowiednik naszych "Chłopów". Wspaniale napisana.

malwosia | 2016-07-19
Hiisi | 2016-04-10