Nie przed zachodem słońca

Tłumaczenie: Sebastian Musielak
Seria: Terytoria Skandynawii
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
literatura fińska

Za powieść Nie przed zachodem słońca Johanna Sinisalo otrzymała w 2000 roku najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w swoim kraju – nagrodę Finlandia. Powieść przetłumaczono już na kilka języków, w tym angielski i francuski. Młody, bardzo przystojny i równie zdolny fotografik Mikael zwany Aniołem jest obiektem uczuć wielu mężczyzn. Sam – jak to często bywa – interesuje się kimś, kto myśli jedynie o wykorzystaniu jego zdolności do zbudowania własnej pozycji w świecie reklamy. Perspektywy zmieniają się, kiedy Mikael znajduje na ulicy chorego młodego trolla. Bliski kontakt ze stworzeniem, któremu przez wieki udawało się unikać spotkania z człowiekiem, wyostrza zmysł obserwacji Anioła oraz zdolność widzenia rzeczy istotnych. Autorka zręcznie posługuje się cytatami z fińskiej kultury, sięgając zarówno po klasykę (Kalevala), jak i po dziecięcą piosenkę Złotoskrzydła i skrzat.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

lady_of_theflowers | 2013-01-10
Przeczytana: styczeń 2013

zimno-gorzka opowieść o wyrzutkach; źle dopasowanych bohaterach; tych, których inni się boją i uważają za gorszych.

Mikael zwany Aniołem. fotograf. gej. rozdarty pomiędzy trzy różne historie, trzech zupełnie różnych mężczyzn. z żadnym z nich nic mu się nie udało. pierwszy jest tym jedynym; drugi to znajomy, z którym akurat udało mu się nadawać na tych samych erotyczno-seksualnych falach; trzeci to jego adorator, zabawka, której używa, gdy jest znudzony bądź potrzebuje czegoś, co ów mężczyzna posiada.

Palomita. Filipinka. kobieta sprzedana na własność. sąsiadka Mikaela. przedmiotowo traktowana przez męża, który zamówił ją niczym ubranie z katalogu, nie ma żadnych praw, nie może o nie walczyć, nie ma siły psychicznej ani fizycznej. siłą pozbawiona możliwości posiadania dziecka - mąż nie chce od niej nic więcej niż tego, by była dla niego dziwką, którą posiada na własność. no, może niech jeszcze przy okazji zajmie się domem, skoro i tak nie pracuje, bo nie zna języka. szuka...

kajkosz | 2014-07-18
Przeczytana: 15 lipca 2014

Jak na współczesną literaturę fińską to naprawdę przystępna książka. Autorka wieloma, zróżnicowanymi głosami i z wielu perspektyw (nawet przytaczając fragmenty książek i artykułów) opowiada historię młodego, zranionego i nieco zagubionego w uczuciach mężczyzny który znajduje... Trolla. Bo w tej rzeczywistości trolle są zwierzętami zupełnie prawdziwymi, lecz rzadkimi i dzikimi. Obserwujemy zmieniające się nastawienie Anioła zarówno do Pesika, jak i do otaczających go osób; jak odkrywa w sobie fascynację niezwykłym gościem; jak staje się on centrum jego wszechświata; jak wpływa na jego relacje. I czy na pewno troll to zwykłe zwierzę?
Książka zdecydowanie warta przeczytania, choć może nie każdemu przypadnie do gustu.

książek: 2028
Monika | 2010-06-14
Przeczytana: 2009 rok

Cudowna i magiczna opowieść o przyjaźni człowieka i trola :) bardzo sugestywna, godna polecenia.

W sumie byłam zaskoczona tak dobrą powieścią, w pewnym momencie uwierzyłam, że trolle żyją wśród nas! Wszystkie fragmenty przytoczonych encyklopedii, czy też poematów dotyczących trolli sprawiają, że czytelnik zaczyna wierzyć i zaczyna się zastanawiać, czy o czymś on nie wie? Może odkryli gdzieś takie zwierzę z kotowatych tylko on, zwykły mieszkaniec naszego globu o tym nie wie? To wszystko dostarcza realizmu. W dodatku piękna Finlandia, coś co można odkryć w całkiem inny sposób : )
Moja ocena: 5

{http://anty---materia.blogspot.com/2010/01/2.html}

marpil | 2011-01-06
Przeczytana: sierpień 2010

4,5
Zaskakująca książka.
Cieszę się, że ją przeczytałam.
Inna, dziwna, mroczna, soczysta, czarna, przytłaczająca, duszna, realistyczna, magiczna… Wszystkie te określenia tłoczą mi się w głowie, gdy myślę o „Nie przed zachodem słońca”.
To pomieszkanie zimnej realistycznej scenerii fińskiego miasteczka z mitami, bajkami, baśniami, bajaniami, sięgającymi w głąb skandynawskiej kultury, historii, wierzeń… Zresztą narracja przelata się z fragmentami „Kalewali”, bajek dla dzieci, artykułów (pseudonaukowych) dotyczących trolli. Bo ta książka jest w swojej warstwie fabularnej książką o pewnym trollu. O trollu, którego Mikeael, zwany Aniołem, znalazł pewnego wieczora na ulicy. Dokładniej uratował przed bandą chuliganów, którzy chcieli trolla zabić. Bierze go do domu i postanawia kochać. Właśnie tak – postanawia. Bo jego samego nikt nie kocha. A przynajmniej tak mu się wydaje. Bo został wzgardzony przez partnera (tak, jest homoseksualistą), z którym wiązał w wyobraźni swoje całe życie. Bo...

lajt | 2010-07-10

To jest zdecydowanie książka z wątkiem homoseksualnym, troll to dla mnie "inny", z którym autorka chce nas oswoić, pokazać ludzki wymiar. Boimy się tego czego nie znamy, to bardzo trafne i pasujące do książki powiedzenie.
A to fragment:
"Gdybyś mnie oswoił moje życie stałoby się jakby opromienione słońcem. Rozpoznawałbym odgłos kroków różniących się od wszystkich innych. Słysząc inne kroki, chowałbym się pod ziemię. Twoje zaś wywabiałyby mnie z nory jak muzyka. Zresztą popatrz sam! Widzisz tam w oddali ten łan zboża? Ja nie jadam chleba i zboże nie ma dla mnie żadnej wartości. To bardzo smutne. Ale ty masz włosy koloru złota. Więc byłoby wspaniale, gdybyś mnie oswoił! Zboże, które jest złociste, przypominałoby mi ciebie! I pokochałbym szelest wiatru w zbożu... (...) Proszę cię bardzo... oswój mnie!"[

| 2015-12-30

Książka łatwa, prosta, lecz średnio mi się podobała. Przeczytałam w jedno popołudnie. Jeśli chodzi o samą treść, ciekawym zabiegiem było skomponowanie tekstu autorki z fragmentami z literatury fińskiej, ale co do reszty mam mieszane uczucia (niekiedy przesadna wulgarność lub np. niejasność jeśli chodzi o wątek Palomity).Jak dla mnie nie jest to książka na miarę nagrody Finlandia, ale może za mało się znam...

Bardzo ciekawy pomysł. Do tego stopnia realistycznie napisana, że kiedy pierwszy raz ją czytałam, uwierzyłam, że trolle naprawdę istnieją. :)

saaariii | 2011-11-22
Przeczytana: wrzesień 2011

Zaskakująca książka na temat, którego się nie spodziewałam.

Patrycja | 2011-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2011

Ta opowieść to jedna wielka metafora. Coś co kocha i ufa, chce być takie jak obiekt miłości.
Pięknie ukazana zazdrość, oddanie, metafizyczne komunikaty pomiędzy bohaterami.
Aluzja do homoseksualizmu.

Dar | 2016-08-31
Na półkach: Świat, LGBT, Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Wciągnęło mnie. Alternatywna rzeczywistość/urban fantasty. Miks mitów i rzeczywistości. Mniam.
Co mnie tak wciągnęło? Przeczytaj recenzję na blogu: http://wp.me/p7LN97-4P