Raskens
literatura szwedzka,
klasyka
Aneta

Bogata i różnorodna twórczość Moberga jest powszechnie uznana i ceniona. Obecnie prezentujemy jedną z wcześniejszych powieści tego autora, która przyniosła mu ogromną popularność — "Rodzinę Rasków" (Raskens), napisaną w 1927 r. i sfilmowaną w 1976 r. dla telewizji szwedzkiej. Akcja tej powieści rozgrywa się pod koniec ubiegłego stulecia w małej wiosce szwedzkiej — dramatyczne losy bohaterów, żołnierza i jego rodziny, układają się w przejmującą opowieść o najprostszych ludzkich sprawach, takich jak życie i śmierć, miłość, walka o istnienie, o zachowanie ludzkiej godności.

Już w tej wczesnej powieści zaprezentował Moberg swój wielki talent epicki, kunsztowną sztukę narracji, która zyskała mu sławę i miano wybitnego prozaika.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1987

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Stojgniew | 2015-11-05
Przeczytana: 2009 rok

Książka bardzo realistycznie oddaje sytuację w małej wiosce w Szwecji pod koniec XIX w. Przedstawia tragiczne losy żołnierza i jego rodziny, codzienne problemy i walkę o byt.
Polecam każdemu kto lubi powieści obyczajowe.

Szampon | 2016-01-10
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Warto przebrnąć przez nieco nudnawy początek. Autor znakomicie opisuje życie codzienne na wsi.

virginiaoleska | 2015-12-20
marek | 2015-08-25