Złotowłosa

Państwowy Instytut Wydawniczy
1998-01-01
1998-01-01
Joanna Trzecińska-Mejor

Mój ulubiony Mika w nie najlepszej formie.

Mój ulubiony Mika w nie najlepszej formie.

"Złotowłosa" - zbiór czterech opowiadań, których tematem przewodnim jest miłość W różnych odsłonach. Całość napisana pięknym, poetyckim językiem.
Przeczytane w 2002 r.
Polecam.

Przeczytane w 2002 r.
Polecam.

Urok minionych lat i ponadczasowość w jednym.

Urok minionych lat i ponadczasowość w jednym.

O ile pierwsza i druga historia są piękne (szczególnie pierwsza, która bardzo mnie poruszyła),o tyle czwarta jest nudna jak flaki z olejem. A trzecią co prawda miło nawet się czytało ale momentami jest tak przesycona patosem i górnolotnymi dialogami, że aż śmieszy. Ale ogólnie polecam choćby dla tej pierwszej, cudownej opowieści.

1956

"Złotowłosa" to zbiór czterech opowiadań, w których tematem przewodnim jest miłość. Autor w sposób mistrzowski kreśli różne jej odcienie.
W pierwszym opowiadaniu widzimy rozpaczliwe pragnienie miłości ojcowskiej. Jej brak oraz odrzucenie w połączeniu z biedą prowadzi do dramatu młodej dziewczyny, która nie z własnej winy kończy na ulicy. Następnie, będąc już osobą dorosłą, doświadcza miłości zaborczej i namiętnej, która z kolei prowadzi do zabójstwa.
W "Kobiecie z ciemności" , starzejący się mężczyzna , żyjący samotnie postanawia znów otworzyć swoje serce przed uczuciem do kobiety, która pojawia się niespodziewanie w jego chacie na odludziu.
"Zapach kaliny" to tęsknota za pierwszym młodzieńczym zauroczeniem, a także miłość między dwojgiem kochanków. Najpierw namiętna, potem uciążliwa. Bohater pragnąc uwolnić się od niej, świadomie rzuca kochankę w ramiona innego mężczyzny, doprowadzając do jej samobójstwa.
I wreszcie w ostanim opowiadaniu, "Panna van Brooklyn" autor opisuje swoje młodzińcze zuroczenie młodą zepsutą dziewczyną, która udając niewinną, świadomie prowokuje, uwodzi aby potem zadrwić z jego uczucia. Jej demoniczność na zawsze wryła się w pamięć autora.
Lektura wciąga przez ciekawie napisane historie oraz wyraziste postaci. I choć wydarzenia mają miejsce na początku dwudziestego wieku to utwór jest ponadczasowy. Bo przecież ludzkość doświadcza miłości zawsze i wszędzie i od ludzkich charakterów przede wszystkim zależy jaki odcień przybierze.
Autor pisze językiem pięknym ale prostym i przystępnym, słowa wręcz płyną, więc czyta się bardzo szybko. I nie jest to czas stracony.

• Literatura fińska
  • Finlandia