Złotowłosa

Tłumaczenie: Joanna Trzcińska-Mejor
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Kultakutri
Mizu

Cztery mikropowieści Miki Waltariego poświęcone miłości. Ona to w najróżniejszych przejawach i odcieniach jest wątkiem, który przewija się w całej twórczości pisarza. W tytułowym opowiadaniu "Złotowłosa" autor przedstawia tragiczne losy pięknej i nieszczęśliwej kobiety lekkich obyczajów. W "Kobiecie z ciemności" ukazuje lęk starzejącego się mężczyzny przed odradzającym się uczuciem, a w "Zapachu kaliny" dociera do najgłębszych zakamarków męskiej duszy, by dowieść, że miłość wyzwala człowieka z wszelkich lęków i ograniczeń. "Panna van Brooklyn" to autobiograficzna opowieść o zauroczeniu pisarza piękną i demoniczną Holenderką. Mikropowieści Waltariego imponują głębią psychologicznej analizy oraz wnikliwością spostrzeżeń i sądów. Są to jednak przede wszystkim świetnie opowiedziane historie o tym, co w życiu najważniejsze - o Miłości.

źródło opisu: PIW, 1998

Ewa | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

"Złotowłosa" to zbiór czterech opowiadań, w których tematem przewodnim jest miłość. Autor w sposób mistrzowski kreśli różne jej odcienie.
W pierwszym opowiadaniu widzimy rozpaczliwe pragnienie miłości ojcowskiej. Jej brak oraz odrzucenie w połączeniu z biedą prowadzi do dramatu młodej dziewczyny, która nie z własnej winy kończy na ulicy. Następnie, będąc już osobą dorosłą, doświadcza miłości zaborczej i namiętnej, która z kolei prowadzi do zabójstwa.
W "Kobiecie z ciemności" , starzejący się mężczyzna , żyjący samotnie postanawia znów otworzyć swoje serce przed uczuciem do kobiety, która pojawia się niespodziewanie w jego chacie na odludziu.
"Zapach kaliny" to tęsknota za pierwszym młodzieńczym zauroczeniem, a także miłość między dwojgiem kochanków. Najpierw namiętna, potem uciążliwa. Bohater pragnąc uwolnić się od niej, świadomie rzuca kochankę w ramiona innego mężczyzny, doprowadzając do jej samobójstwa.
I wreszcie w ostanim opowiadaniu, "Panna van...

Nil_Due_Nil_Un | 2016-02-01

O ile pierwsza i druga historia są piękne (szczególnie pierwsza, która bardzo mnie poruszyła), o tyle czwarta jest nudna jak flaki z olejem. A trzecią co prawda miło nawet się czytało ale momentami jest tak przesycona patosem i górnolotnymi dialogami, że aż śmieszy. Ale ogólnie polecam choćby dla tej pierwszej, cudownej opowieści.

Adelina | 2016-11-30
hgfhghf | 2016-08-23