Nić przeznaczenia

Okładka książki Nić przeznaczenia Anna Sakowicz
Okładka książki Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Luna Cykl: Saga Muślinowa (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Saga Muślinowa (tom 2)
Wydawnictwo Luna
2023-04-26
2023-04-26

Nić przeznaczenia to druga część "Muślinowej sagi". Autorka z niesamowitą pieczołowitością opisała losy rodziny Wilamowskich na tle wojennej zawieruchy. Czyta się z zapartym tchem! Polecam lekturę!

Anna Sakowicz kontynuuje fascynującą "Muślinową Sagę" w drugiej części, "Nić Przeznaczenia 1940-1950", zabierając nas w niezapomnianą podróż przez burzliwe lata XX wieku.

W tej książce, Sakowicz nie tylko rozwija losy bohaterów znanych z poprzedniej części, ale też wprowadza nowe postacie, które skomplikują i urozmaicą ścieżki życia głównych bohaterów. Mistrzowsko rysuje obraz społeczeństwa tamtego okresu, z jego tajemnicami, pasjami i zmaganiami.

"Muślinowa Saga" w rękach Sakowicz to jak wnikliwe spojrzenie w historię, ukazujące niuanse codziennego życia w tamtych czasach. Autorka zręcznie splata fikcję z rzeczywistością, tworząc opowieść, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Ta książka to podróż w czasie, pełna emocji, zaskakujących zwrotów akcji i pięknie przedstawionej epoki. Dla miłośników sag rodzinnych i historii, "Nić Przeznaczenia 1940-1950" to absolutne must-read. 🕰️📖

Recenzja pochodzi z mojego ig @zuziawydro

W drugiej części sagi kontynuowane są losy rodziny Wilamowskich. Trwa wojna. Rodzina się rozpierzchła. Jedni trafili do niewoli: do obozu pracy, inni na przymusowe roboty. Trwają wysiedlenia, przejęcia gospodarstw, domów, ziemi.

Wawrzyniec ze złamaną nogą w dalszym ciągu przebywa w Dłutowie, u brata i matki wraz z córką Edzią.
Rozalia z córką Agnesą zostały w rodzinnym domu w Lidzbarku, dokwaterowano im dwóch Niemców. Kobieta chce żeby po wojnie łatwiej im było się odnaleźć, żeby każdy z Wilamowskich miał dokąd wrócić. Trudne to były czasy. Czy uda się ocalić rodzinę Wilamowskich, kiedy to każdy dzień jest wyzwaniem?
Poznajemy również powojenną historię tej familii.

Książka zawiera prawdziwe zdarzenia. Pięknie napisana saga dotyczy rodziny autorki. Zadbała ona o każdy szczegół. Książkę wzbogaciła o elementy gwary lokalnej, obrzędy, przepisy kulinarne. Lektura wzbudziła we mnie wiele emocji. Cudowna „muślinowa saga” na pewno na długo zostanie w mojej pamięci. Gorąco polecam.

Rozalia z córką Agnesą zostały w rodzinnym...

Biorąc do ręki tę książkę warto pamiętać, jak skończył się tom pierwszy, bo od razu zostajemy przeniesieni do kuchni Rozalii, gdzie na podłodze leży ciało zabitego esesmana.

Rozalia ma jeden cel: ocalić dom przed okupantami, by każdy z Wilamowskich miał dokąd wrócić. Wawrzyniec ze złamaną nogą pozostaje w domu swoich rodziców, w innej miejscowości, gdyż nie ma jak wrócić do Lidzbarka.

Lidzbark staje się niemieckim miastem. Okupacja rozdziela rodzinę Wilamowskich, przenosząc ich do różnych miejscowości, a nawet do obozów… Książka jest wypełniona zwrotami akcji, traumatycznymi przeżyciami bohaterów, trudnymi decyzjami. Codziennie muszą walczyć o przetrwanie, o zachowanie człowieczeństwa i pielęgnowanie więzi rodzinnych. Autorka pokazuje nam bardzo realistyczny i brutalny obraz wojny w małym okupowanym miasteczku i dzielne zmagania kobiet o przetrwanie. Tak, właśnie kobiet, bo najwyraźniej w rodzinie Wilamowskich to kobiety stoją u steru, podobnie, jak to było w pierwszym tomie. Książka Anny Sakowicz to porywająca historia, która od pierwszych stron chwyta za serce.
Sięgnęłam po nią bez wahania, bo byłam niezwykle ciekawa, jak potoczą się losy rodziny Wilamowskich. Trzymałam kciuki za Rozalię, zżymałam się na Agnesę, za podejmowane przez nią decyzje i dokonywane wybory, kibicowałam Kasi i Frani, która starała się poskładać tę rodzinę jak porozrzucane elementy i wypełnić ją harmonią.

1recenzja
Wiecie są takie książki które dosłownie się wryją w serce, zrobi się koryto do czułości, do wyobraźni a fantazja zrobi resztę, piszę o wspomnieniach rodzinnych które zostały spisane z serca z opowieści osób z rodziny, tak powstała pełnowartościowa opowieść złożona z dwóch części którą to napisała autorka Anna Sakowicz ; Skrawki przeszłości. Muślinowa saga 1928 - 1939 ; odkrywając drzewo genealogiczne swoich dziadów i pradziadów, babek i prababek, odnajdując zawiłe historie osób żyjących na przestrzeni międzywojnia, ich charakterów, osobowości a nawet tajemnic i intryg, bo takowa tajemnica była i intryga też co dała początek i zaoferowała ciąg dalszy w drugiej części ; Nić przeznaczenia. Muślinowa saga 1939 - 1950 ;, wydawnictwa Luna. Można by rzec - nuda - przecież każdy w rodzinie ma historię swoich przodków której historia leży na dnie szuflady, zakurzona, nie spisana, lepsze kęsy i kawałki barwnych wojennych utarczek naszych przodków, ale ja wiem że takie powieści łapią mnie za serce bo spisane są z prawdziwych losów, kawałków układanek które są częścią historii z jaką mierzyła się Polska, tutaj mamy nie tylko opisane dzieje rodziny ale wątki tego co działo się w miejscowości w której ów rodzina żyła, te szczegóły są bardzo ważne do zobrazowania sobie sytuacji na froncie i w kraju, daje się odczuć tę skrajną nędzę i brak człowieczeństwa, tę dzikość i hardość jednocześnie płynącą z potrzeby przetrwania, ten ból i rozpacz po stracie najbliższych jak i nadzieję że wojna to też doświadczenie, pokazany obraz ludzkiej rozpaczy, niemocy i siły, determinacji i hartu ducha ale także heroizmu.

; Nić przeznaczenia. Muślinowa saga 1939 - 1950 ;
Anna Sakowicz - strona autorska
@wydawnictwoluna

; Bóg widzi, czas ucieka, śmierć się zbliża, wieczność czeka ;

Czy wojna oszczędza? jedni się bogacą, drudzy wszystko tracą, rodzina Wilamowskich została porozrzucana podczas wojny w różne miejsca do Soldau, Stutthof, Illowo. Gdzie obozy pracy, zagłady stworzone po to by człowiek z ulgą doczekał końca niż był świadkiem lub sam stał się pozbawionym rozumu stworzeniem o braku koncepcji, wartości, człowieczeństwa, potrzeba przetrwania była nikłą nadzieją że nie tylko wiara uwolni od cierpienia fizycznego, głodu, nędzy, wesz, ale psychika nokautowana przez współwięźniów, kapo i Esesmanów. Lidzbark zostaje przywłaszczonym przez Niemców miastem, gdzie ograbiają i przywłaszczają sobie co lepsze posiadłości. Rozalia mieszkająca tylko z córką nabyła się dwójki dzikich lokatorów w postaci Niemców pracujących dla sądu, staje się kucharką ale także poniżana, w pewnym momencie staje w ich obronie, czy oni docenią jej poświęcenie? Ale ten dom krawca staje się walką przeciw okupantami mając na celu powrót domowników, ale uchronienie tajemnicy skrywanych bo przecież musi ukryć zwłoki zabitego hitlerowca...Poznajemy Franię która to pracuje w lazarecie i widzi co się dzieje z dziećmi które posiadają cechy aryjskie, ta bardzo pokochała dziewczynkę którą pragnie adoptować, lecz niestety los chciał inaczej...Agnieszka rozkochała w sobie Niemca, choć bardzo tego nie chciała i pragnęła dla siebie innego życia ten nie raz dowiódł że nie jest tym najgorszym, lecz rodzina chciała inaczej i ten trafił na front, czy mają szansę się spotkać, wybaczyć i przetrwać tę wojenną zawieruchę? Jak potoczą się losy nie tylko Wilamowskich ale czy każdy z nich wyjdzie obronną ręką z wojny a potem kiedy ruskie wejdą na polskie ziemie, co przyniesie przyszłość, wyzwoli, da wolność i to upragnione ukojenie?

; Kto w ul dmuchnie, temu pysk spuchnie ;

Jeśli szukacie powieści która zawiera wiele historii utkanych w tajemnicy, pięknie opisanej, szczegółowej, polecam tę magię przyprószoną nostalgią, miłością, tradycją, zamierzchłymi czasami, okupowanych wojną, obozami, pamięcią tych co przeżyli i tej nikłej jednostce która wie jakim największym wrogiem człowieka jest - człowiek. Dlaczego wartością tych książek jest to aby pamiętać, by ich cześć i chwała nigdy nie została przyprószona niepamięcią i zapomnieniem, aby wiedzieć co działo się nie tylko w Lidzbarku ale na terenie Polski, jak radziły sobie rodziny, społeczność, jak działał system niemieckich reform wobec Polaków, Żydów, kim byliśmy dla tych ludzi, kim byśmy się stali gdyby wygrali wojnę, ale obraz wartości był tak ugruntowany że poszerzał obraz kim byliśmy sami dla siebie, co potrafiliśmy zrobić dla kromki chleba i co znaczyło człowieczeństwo, aby przeżyć porzucaliśmy wszelkie zasady, własne normy, w imię miłości, przyjaźni, sąsiedzkich relacji...Tutaj mamy obraz rodziny która się wspiera, pomimo trudów pomaga sobie przetrwać a to nie miesiąc, ani rok, a lata znoju, głodu, katuszy, nękań psychicznych, gdzie pojawiają się miłosne uniesienia bo nadal pragniemy normalności. I ta normalność doceniana jest mimo wszystko, kocha się bliskość, słowa, chleb ten codzienny zapach.

; Stara księga, stara prawda i stare wino - zawsze dobre ;

Powieść płynnie spisana na kartki książki, magiczna, wciągająca, niesamowita, brawurowa ale tutaj znajdziecie rozsypane wątki które tworzą akcję, pełna energii, napięć buduje i tworzy obrazy nad którymi nie raz warto się zatrzymać i podumać, zastanowić się co dla nas jest ważne, ma wiele przesłań, wiele prawd, pomimo iż kierowana jest wspomnieniami wspaniale można byłoby zobaczyć na wielkim formacie wielkiego ekranu móc poznać i jeszcze raz przeżyć te wszystkie dobre i złe chwile rodziny Wilamowskich bo warto pamiętać co zgotowała wojna, a autorka potrafiła lekkim piórem przenieść nas w czasie za co serdecznie dziękuje.

@obserwujący

1recenzja

; Bóg widzi, czas ucieka, śmierć się zbliża, wieczność czeka ;

; Kto w ul dmuchnie, temu pysk spuchnie ;

; Stara księga, stara prawda i stare wino - zawsze dobre ;

Jeśli ktoś lubi sagi rodzinne a do tego umieszczone w czasach wojennych to gorąco polecam tym bardziej , że historia oparta na faktach

"Jesteśmy utkani z muślinu, delikatni, ale mocni. Chowamy to co najcenniejsze, ale też mamy serca przykryte tkanym powietrzem".

"Nić przeznaczenia" to druga część Sagi Muślinowej Anny Sakowicz. Tym razem przenosimy się do roku 1939-1950. Poznajemy dalsze losy członków rodziny Wilamowskich na tle okrutnej wojny i powojennej zawieruchy. Nić przeznaczenia ich rodziny snuje się i plącze. Rozalia i Wawrzyniec dziwnym zrządzeniem losu zostają rozdzieleni, a ich dzieci wojna rozrzuca po kraju. Rozalia z córką Agnesą zostaje w domu. Próbuje przeżyć i stać na jego straży. Mocno wierzy w to, że kiedyś wszyscy wrócą i znowu będą szczęśliwi w murach rodzinnym domu. W tej części sagi dowiadujemy się wreszcie kim są rodzice Franciszki, dziecka, które zostało podrzucone do domu Wilamowskich. Bohaterowie powieści są przykładem na to, że miłość czyni cuda. Autorka w bardzo ciekawy sposób pokazuje nam też historię miasta Lidzbarka, tradycje, zwyczaje kultywowane w jej rodzinie, potrawy jakie gotowano oraz elementy gwary. Pokazuje w jaki sposób odczyniano uroki i przepowiadano przyszłość. W powieści przewija się wiele postaci historycznych i miejsc takich jak obóz Stutthof czy hitlerowski obóz przejściowy w Iłowie. Czy wszyscy członkowie rodziny Wilamowskich wrócą do domu i jak będzie wyglądało ich życie po wojnie? Anna Sakowicz oddaje w nasze ręce historię od której ciężko się oderwać, która wyciska łzy i pozostaje w głowie na długo. To bardzo emocjonalna powieść o miłości, niepewności, strachu i przetrwaniu. Zdecydowanie polecam wszystkim.

2089

Dalszy ciąg losów rodziny Wilamowskich z Lidzbarka Warmińskiego.Druga część osnuta jest w czasach II wojny światowej.Członkowie rodziny rozrzuceni są po różnych miejscach,ale wierzą że gdy wojna dobiegnie końca to znowu będą razem.
W tym wszystkim jest trochę rodzinnych tajemnic,które z czasem czytelnik poznaje.
Sagi Anny Sakowicz czyta się świetnie,a autorka drobiazgowo opracowuje każdy temat.Warto!!

Sagi Anny Sakowicz czyta się świetnie,a autorka drobiazgowo...

Ta opowieść niewątpliwie jest interesująca, ukazuje ciekawe historie ale jakoś nie potrafiłam się wczuć w losy bohaterów. Czytałam tę książkę ponad 3 tygodnie...

• Recenzenckie
  • Na czytniku