Noc w Paryżu

Bukowy Las
2023-06-14
2023-06-14
Anna Pochłódka-Wątorek

Flora Sykes to agentka i wybitna znawczyni dzieł sztuki. Otrzymuje zlecenie od rodziny Vermeilów aby wycenić obrazy znajdujące się w odziedziczonym paryskim mieszkaniu, o którym do niedawna nie mieli pojęcia a które pozostawało zamknięte od czasów II wojny światowej. Okazuje się, że mieszkań jest dwa a jedno z nich zawiera ogromny i bezcenny zbiór. Zleceniodawcy to wpływowa rodzina, która ma wiele do ukrycia. Flora tym sposobem zostaje uwikłana w sieć rodzinnych intryg i skandali. Zamknięte drzwi strzegą wielu sekretów. Otwarcie ich, jak mityczna Puszka Pandory sprawi, że ujrzą światło dzienne...

"Noc w Paryżu" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Karen Swain. Autorka zabiera nas w klimatyczne miejsca Paryża jak również na aukcje dzieł sztuki. Ciekawe tło historyczne wzbudza ciekawość i powoduje, że przez książkę po prostu się płynie. Tajemnica okrywająca zbiory dzieł sztuki okazuje się intrygująca i prowadzi do haniebnych praktyk z czasów wojny. Ciekawostką w powieści jest fakt, że rzeczone, opuszczone mieszkanie naprawdę istniało i było zamknięte przez 70 lat wraz ze znajdującymi się w nim cennymi przedmiotami. Na YouTube znajduje film opowiadający tę niesamowitą historię wraz ze zdjęciami tego mieszkania. Jest tam także struś, o którego prawie pobiły się dwie bohaterki książki. Dobrze czyta się takie powieści wiedząc, że czai się w nich ziarnko prawdy. Wstawki o malarstwie sprawią, że książka będzie idealna dla miłośników antyków i dzieł sztuki, choć zapewniam, że nikogo nie przytłoczą i nawet laicy tacy jak ja przeczytają ją z zainteresowaniem.

Bardzo lubię książki obyczajowe z tłem historycznym. 14 czerwca br. Wydawnictwo Bukowy Las wydało powieść, która przyciągnęła moją uwagę. „Noc w Paryżu” Karen Swan to piąta powieść autorki wydana w Polsce. Ta brytyjska powieściopisarka tworzy świetne opowieści obyczajowe, których akcja rozgrywa się w ciekawych zakątkach świata. Jej najnowsza powieść posiada również tło historyczne. Nie miałam do tej pory okazji poznać jej twórczości, dlatego też skoro nadarzyła się okazja, postanowiłam to zmienić.

Flora Sykes, wybitna agentka dział sztuki otrzymuje od swojego szefa zlecene zajęcia się wyceną i poznaniem historii dzieł sztuki znalezionych w opuszczonym od czasów II wojny światowej paryskim mieszkaniu. Jego właścicielami okazuje się sławna i bogata rodzina Vermeil’ów. Szybko jednak okazuje się, że skrywają oni wiele tajemnic, a sprawa ta postawi przed Florą wiele nieoczekiwanych wyzwań.

Powieść składa z prologu, epilogu i dwudziestu ośmiu rozdziałów pisanych w narracji trzecioosobowej. Cała akcja rozgrywa się współcześnie, choć związana jest z wydarzeniami, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Tajemnicze mieszkanie prowadzi do tajemnicy z przeszłości pewnej jak się okazuje niezwykle tajemniczej rodziny. Stworzony przez autorkę klimat wyższych sfer Paryża, atmosfera domów aukcyjnym, miłośników sztuki i historii powoduje, że książka dosłownie mnie pochłonęła. Bardzo byłam ciekawa jaki będzie finał tej powieści i muszę powiedzieć, że bardzo mnie on usatysfakcjonował. Świetne tło historyczne stworzone przez autorkę dodało powieści oryginalności i bardzo ją wzbogaciło, aura tajemniczości i skandalu otaczające rodzinę Vermeilów była wisienką na torcie. Muszę zresztą powiedzieć, że zdecydowanie mocną stroną autorki jest umiejętność tworzenia niezwykle interesujących postaci, Każdy z bohaterów powieści jest interesujący, skrywa pewne tajemnice, jest złożony i ogromnie ciekawy. Bardzo polubiłam postać Flory, to odważna, utalentowana młoda kobieta, lojalna i honorowa. Bardziej złożoną, a przez to również bardzo interesująca postacią jest Xavier. Jego huśtawki nastrojów, to jak walczył sam ze sobą i co się za tym kryło bardzo mi się podobało. Zresztą każda z stworzonych przez pisarkę postaci jest wielowymiarowa, charakterystyczna i interesująca.
Autorka przedstawiła czytelnikom bardzo ciekawą historię, napisaną świetnym stylem i zbudowała wokół niej niesamowity, porywający klimat, który sprawił, że z ogromną przyjemnością wraz z Florą przeniosłam się do Paryża i poznałam historię rodziny Vermeilów. Gorąco Wam polecam tą powieść!

Paryż 2016 r.
Dwóch mężczyzn, miejskich odkrywców, wchodzi do mieszkania, które wygląda na opuszczone od lat. Ku swojemu rozczarowaniu wszystko, co znajdują to wielka skrzynia, kwitek i stara dziecięca zabawka. Kilka miesięcy później Flora Sykes, pracująca dla Angusa „w noszącej jego nazwisko Agenci Sztuki Beaumonta” wraz z szefem zostaje pilnie wezwana do Paryża.
Państwo Vermeil, znane rodzina filantropów i kolekcjonerów sztuki, prosi Angusa i Florę, aby sprawdzili, co kryje w sobie mieszkanie, o którego istnieniu rodzina nie miała pojęcia. Mieszkania, którego nikt nie otwierał od 73 lat. Vermeilowie, o istnieniu mieszkania dowiadują się z listu wysłanego przez jednego z włamywaczy. Zgodnie z testamentem Vermeila „mieszkanie ma stanowić tajemnicą aż do śmierci jego samego” i jego żony. Jednak Flora i Angus nie są członkami rodziny, oni mogą wejść do zamkniętego od czasu wojny mieszkania. Po wejściu do mieszkania oczom agentów sztuki ukazuje się mieszkanie wypełnione obrazami, książkami i innymi artefaktami. Ku ich radości, wśród dziesiątek grafik modernistów i obrazów znajdują obraz pędzla Renoira. Aby sprzedać kolekcję, Flora musi ustalić pochodzenie każdego z obrazów.
Ku jej przerażeniu, coraz więcej tropów zaczyna prowadzić do Franza von Taschelta, okrytego złą sławą handlarza dziełami sztuki i kolaboranta, który przyczynił się do „systematycznego łupienia prywatnych kolekcji zamożnych rodzin żydowskich”. A jakby, kłopotów z ustaleniem pochodzenia obrazów było za mało, Florze w pracy nad kolekcją zgromadzoną w opuszczonym mieszkaniu przeszkadzają przedstawiciele najmłodszego pokolenia Vermeilów: Xavier i Natascha.
Dlaczego mieszkanie wypełnione wartymi setki tysięcy funtów obrazami zostało zamknięte na ponad siedemdziesiąt lat? Jaki związek z kolaborantem ma szanowana rodzina Vermeilów?

„Noc w Paryżu” to powieść obyczajowa z wątkiem sztuki i trudną wojenną historią. Co ciekawe przyczynkiem do powstania powieści stało się odkrycie, zamkniętego od czasu wojny paryskiego mieszkania. Przecież nikt nie zapomina, że ma mieszkanie w Paryżu, prawda? No, chyba że było się Żydem i zostało wysłanym do „obozu pracy”, z którego już się nie wróciło. (Choć w rzeczywistości nie zostało ujawnione, dlaczego właścicielka nie wróciła do mieszkania i po wojnie mieszkała poza Paryżem). Pomyślcie tylko, ile takich mieszkań zostało nie tylko w Paryżu, ale w całej okupowanej Europie.
W powieści autorka snuje opowieść, przywołując znane nazwiska malarzy, domów aukcyjnych i miesza je z literacką fikcją, co dla miłośnika sztuki jest nie lada gratką. Czytając powieść, przyznaję, że często sprawdzałam w sieci, czy obrazy, o których pisze autorka, istnieją, a także jak wyglądało mieszkanie, zamknięte 70 lat temu. Warto je sobie zobaczyć, dokładnie tak je sobie wyobrażałam (autorka bardzo dokładnie je opisała na podstawie udostępnionych zdjęć),no i był tam też opisany w powieści wypchany struś, który wniósł odrobinę humoru do powieści Swan.
W tej powieści znajdziemy wątek zagrabionej sztuki, rodzinną tajemnicę ukrywaną, nie tylko przed światem zewnętrznym, ale również członkami rodziny, a także historię miłosną i trudny motyw związany z wykorzystywaniem seksualnym. Autorka funduje czytelnikom pełne spektrum emocji.

Bohaterowie zostali dobrze scharakteryzowani, choć przyznaję, że początkowo Vermeilowie nie wzbudzili mojej sympatii. Wszyscy Vermeilowie, od seniorki do najmłodszych przedstawicieli rodu. Wraz z rozwojem historii i przedstawianiem pobudek ich działania, stopniowo zyskiwali w moich oczach.

Mimo piękna obrazów, które są osią powieści, wciąż w głowie kotłował mi się myśl, że nie wszystko jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Zawsze warto zeknąć na to co niewidoczne i zanim wyda się wyrok, dobrze jest poznać wszystkie fakty.

Powieść polecam miłośnikom sztuki, powieści obyczajowych z wątkiem romantycznym i tajemnic z czasów wojny.

Paryż 2016 r.
Państwo...

Paryż, romantyczne miejsce z klimatycznymi uliczkami, pełne pięknych zabytków sztuki w tym cudownych dziełach sztuki oraz… tajemnic, skrywanych w zabytkowej kamieniczce.

Flora kochała malarstwo od najmłodszych lat. Postanowiła związać z tym przyszłość i została jedną z najlepszych agentek dzieł sztuki. Gdy dostaję propozycję wyceny dawno zapomnianych drogocennych pamiątek znajdujących się w starej kamieniczce bogatych klientów – zgadza się bez namysłu. Jednak co skrywa rodzina Vermeilów? O czym mówi tajemniczy list z okresu wojny?

„Noc w Paryżu” to książka dla miłośników sztuki takiej jak ja. Podobały mi się wstawki o dziełach sztuki przytoczonych przez bohaterów. Na początku nie mogłam wciągnąć się w fabułę. Akcja bardzo się przedłużała i nużyła, doprowadzając, że kilka razy odkładałam i wracałam do książki. Na szczęście później fabuła wciąga i sprawia, że czytam z ciekawością. W powieści było dużo pięknych i szczegółowych opisów, które bardzo mi się podobały, a bohaterowie zostali bardzo dobrze wykreowani. Polecam książkę wszystkim miłośnikom sztuki, pięknego Paryża i tajemnic.

"Zaniedbane mieszkanie nareszcie zostało odzyskane. Przeszłość się przebudzała i strząsnęła z siebie kurz. Niebawem dowiedzą się sąsiedzi, potem całe miasto, aż wreszcie, gdy ogłoszone zostaną plany sprzedaży-cały świat. Po siedemdziesięciu trzech latach ciszy tajemnicą w końcu wychodziła na jaw" (fragment z książki)

Nie znam autorki, to moje pierwsze spotkanie z jej twórczością. Książka na początku mnie nużyła, nie umiałam odnaleźć się w tym całym świecie blichtru, sztuki, malarstwa. Przeniosłam się do magicznego Paryża i czekałam, co się będzie dalej działo. No i nagle pojawia się Xavier, najstarszy syn rodziny Vermeilów. Pomyślałam, że teraz to akcja powinna się rozkręcić. No i nie pomyliłam się. Flora Sykes jest dyrektorką w Agencji Sztuki Beaumonta, agentka dzieł sztuki trafia do Paryża, gdzie w starej kamienicy odnaleziono wiekowe obrazy, bezcenne, mające olbrzymią wartość. Jej zadaniem jest zagłębić się w ich historię, poznać autorów i kto, lub co znajduje się na płótnie.

Nie jest to łatwa sprawa, bo rodzina coś ukrywa. Flora co chwilę napotyka na zawiłości, niezrozumienie sytuacji. Tym bardziej że geneza wszystkich obrazów sięga drugiej wojny światowej. Jej odkrycie zburzy spokój rodziny Vermeilów, ich fundamenty lekko zadrżą, a prawda bardzo mocno zaboli, wywoła łzy i niedomówienia. Wciąż po ponad siedemdziesięciu latach, duch tragedii wojennej jest obecny w tej rodzinie.

No, ale co ma wspólnego z tym wszystkim młody Xavier? To dość trudna do rozgryzienia postać. Jego zachowanie, styl bycia mocno interesuje Florę. Podobno przeciwieństwa się przyciągają. Autorka miała fajny pomysł na fabułę, a emocje między tymi młodymi ludźmi umiała zbudować tak, że z zainteresowaniem czekało się na ciąg dalszy. Cała otoczka historii tej rodziny robi się bardzo ciekawa. Mamy chwile grozy, ale też przyjemny dla oka romans, który fajnie pobudza wyobraźnię.
Ta książka może nie utkwi mi na długo w pamięci, ale to była w miarę ciekawa historia.

Nie znam autorki, to moje pierwsze spotkanie z jej...

Z czym kojarzy Wam się Paryż?

Mi oczywiście z Wieża Eiffla, pięknym Luwrem i moim ukochanym miejscem w tym mieście mianowicie Montmartre❤️

Dlatego jak sięgałam po książkę „Noc w Paryżu” Karen Swan, liczyłam że przepadnę w magicznej historii w klimatycznym Paryżu. Chyba za wysoko postawiłam poprzeczkę tej książce, bo miałam problem aby się w nią zaangażować i wciągnąć… nie pamietam kiedy tak długo czytałam jedna książkę, mimo iż fabuła była interesująca a bohaterowie intrygujący, czegoś mi brakowało.

Flora od dziecka wychowywała się ze domu gdzie sztuka była doceniania, skończyła szkole i teraz jest niekwestionowanym specjalistą w tej dziedzinie. Któregoś dnia trafia do kamienicy w którym znajduje się mieszkanie, które od siedemdziesięciu lat stoi zamknięte i rodzina ze względu na zapis w testamencie nie może tam wejść i proszą ją o pomoc. Kobieta wchodzi do mieszkania wypełnionego dziełami sztuki, znajduje się w „raju”, przy katalogowaniu tego wszystkiego, znajduje list, który jest tajemniczy.
Historia ta jest pełna sekretów, kobieta będzie chciała poznać rodzinne i ich sekrety, lecz Xavier będzie jej to utrudniać.
Jak ta historia się skończy? Dlaczego dziadek chciał aby mieszkanie zamknąć na tyle lat? Co znajdzie Flora w mieszkaniu pełnym skarbów?

Jeśli macie ochotę na niespieszną i pełna sekretów historie, to „Noc w Paryżu” będzie idealną propozycja dla Was.

Z czym kojarzy Wam się Paryż?

Troszeczkę się męczyłam czytając nie mogłam wpaść w rytm. Ale wplątana historia II wojny światowej wynagrodziła mi niedogodności. Polecam

W starej Paryskiej kamienicy znaleziono obrazy, wiele z nich może być bezcenne. Do wyceny dzieł zostaje zatrudniona Flora - agentka dzieł sztuki. Rusza do Paryża, jako ekspertka musi poznać historię każdego z nich i dowiedzieć się dlaczego były skrywane. Przy okazji poznaje rodzinę Vermeilów. Wpada w świat tajemnic, który nie jest łatwy do odkrycia a dodatkowo sprawy nie ułatwia Xavier, który zrobi wszystko by chronić rodzinę.
To moje pierwsze spotkanie z autorką. Choć początkowe strony mnie nie zachwyciły, to cieszę się, że dałam szansę tej historii. Autorka miała bardzo ciekawy pomysł na fabułę i z zaciekawieniem czytałam do ostatniej strony. Poza tajemnicą związaną z obrazami mamy tu wątki rodzinne. Rodzina bohaterki, która znajdzie się w nieprzyjemnej sytuacji a rodzina Vermeil to ludzie pełni tajemnic i bólu. Do tego Xavier o którym nie wiadomo co myśleć a naszą bohaterką targają sprzeczne emocje.
To była bardzo przyjemna lektura. Napisana delikatnym językiem, sprawiała, że czytając odpoczywałam, ale nie nudziłam się. Ciągle się zastanawiałam jakie będzie rozwiązanie kolejnej tajemnicy i w którą stronę zmierza relacja bohaterów. Na pewno sięgnę po inne książki autorki. Polecam gorąco ❤️
"– Nikt ni­gdy nie pyta, dla­czego tak ostro ba­lu­je – dodał ci­szej. – Nikt. Ani ga­ze­ty, ani nasi przy­ja­ciele… "
Ten fragment utkwił mi w pamięci. Nikt nie pyta dlaczego ktoś się tak zachowuje. Nikt się nie zastanawia czy za imprezowaniem lub przeciwnie zamknięciem w czterech ścianach nie stoi poważny powód, osobista tragedia.

• Współpraca recenzencka
  • Nieprzeczytane