Najlepszy prezent

2012-11-08
Magda Białoń-Chalecka
święta zima

1970

Niesamowita opowieść w świątecznym klimacie. Pokazuje, że świat osób zamożnych nie jest bez skazy. Nie brakuje w nim zazdrości, rywalizacji, rządzy. Z drugiej strony dostajemy sporą dawkę piękna związanego ze sztuką jubilerską, tajemnice, czyli to , co lubimy i zawirowania uczuciowe. Nic dziwnego, że lektura kończy się za szybko.

Laura jest kobietą, która wiedzie spokojne życie, ma kochającego męża, jedyną przyjaciółkę i rezolutnego psa. Mieszka nad morzem i prowadzi małą działalność jubilerską. Wydawać się może, że ma wszystko, co jest jej do szczęścia potrzebne, jednak czegoś w tym całym układzie brakuje. Dręczy ją również przeszłość, z którą nie może się pogodzić. Pewnego dnia w jej pracowni pojawia się klient z nietypowym zleceniem. Chce, by bohaterka wykonała dla jego żony naszyjnik, ale nie ma to być zwykłe świecidełko, ma to być ozdoba wykonana na podstawie rozmów z siedmioma ważnymi dla tej kobiety osobami.

„Najlepszy prezent”, to powieść, która została osadzona w zimowym okresie, lecz nie jest typową świąteczną książką. Gdzieś w tle przewija się grudzień, mikołajki, śnieg, choinka, jednak te rzeczy nie odgrywają najważniejszej roli. Autorka skupia się głównie na Laurze – jej działalności, ewidentnej traumie, kontaktach z innymi ludźmi, to ona prowadzi nas przez tę historię, ukazując zawiłości osobowości.

Bardzo polubiłam tę bohaterkę, widać, że ma potencjał i pod postacią skromnej, ciche osoby, kryje w sobie zdolną, odważną, szaloną kobietę, która została stłumiona przez strach i lęki. Da się ją wyzwolić, ale potrzebny do tego jest impuls oraz odpowiednia osoba. Kiedy w końcu dowiedziałam się o niej wszystkiego, zrozumiałam jej zachowanie oraz czułam w jej kierunku podziw.

Postaci występuje tu całkiem sporo, ponieważ choć Laura raczej stroni od ludzi i zdecydowanie woli od innych towarzystwo swojego chłopaka lub przyjaciółki, to dzięki zleceniu, które całkowicie odmienia jej życie, poznaje mnóstwo wpływowych ludzi. Ze zwykłego, skromnego życia wkracza na uroczystości przepełnione blichtrem i pieniędzmi. Czytając o jej przygodach, czułam zazdrość, sama chciałabym pić szampana wśród elity, stawać się sławna, patrzeć jak mój interes rozkwita. Pytanie tylko, czy bohaterka nie pogubi się w tym wszystkim oraz, czy nie zapomni, co tak naprawdę się liczy i ma wartość. Czy wszystko można dostać za pieniądze?

Książka ma sporą objętość, liczy aż pięćset stron, ale czyta się ją szybko. Cały czas się coś dzieje i nie ma czasu na nudę. Naprawdę ciężko mi się było od niej oderwać, a dobijając do ostatniej strony, żałowałam, że to już koniec i będę musiała rozstać się z wszystkimi polubionymi przeze mnie bohaterami. Jestem zdecydowana przyjrzeć się twórczości Karen Swan, ponieważ do tej pory nie miałam ku temu okazji, Jestem pewna, że się nie zawiodę.

Dla kogo jest „Najlepszy prezent”? Dla wszystkich osób, które lubią książki obyczajowe z delikatnym romansem w tle, gdzie jest miejsce na całą plejadę uczuć, począwszy od wzruszenia, poprzez złość, aż do radości. Mnie ta książka zafundowała niezły „rollercoaster”, a w skrócie mogę napisać jedno, ale jakże znaczące słowo: wow!

Właśnie skończyłam i wielkie Wow nie mogę wyjść z podziwu. Jestem oczarowana i zachwycona historia. Wzrusza wywołuje uśmiech złość łzy.... całą paleta emocji. A ten moment kiedy bohaterka wyjaśnia znaczenie zawieszek majstersztyk. Polecam nie tylko ma zimowe wieczory.

Na półkach: , , , , , , ,

SPECJALNY PREZENT

"Najlepszy prezent" Karen Swan to bardzo ciekawa powieść obyczajowa w zimowym i świątecznym klimacie, której fabuła skupiona jest wokół pracy nad osobliwym naszyjnikiem z siedmioma misternie wykonanymi zawieszkami. Laura Cunningham nazywana jubilerką tworzy takie piękne i nietuzinkowe precjoza ze złota, srebra i platyny z przeznaczeniem na wymarzone prezenty na specjalne okazje. Rob Blake pragnie podarować swojej żonie Cat taki właśnie wyjątkowy naszyjnik, który ma opowiadać historię jej życia. Aby wykonać tę biżuterię Laura musi zdobyć jak najwięcej informacji o pani Blake, a więc przeprowadzić rozmowy z członkami jej rodziny i przyjaciółmi. Nie jest to prosta sprawa, tym bardziej, że część osób mieszka daleko poza Suffolk, a czasu jest naprawdę bardzo niewiele. Na szczęście weekend spędzony w Alpach, w szwajcarskim Verbier pozwala Laurze poznać bliżej wszystkie osoby, które wybrał Rob oraz samą Cat. Bohaterka trochę wbrew sobie wkracza w ekstrawagancki i wyniosły świat ludzi z otoczenia państwa Blake i o dziwo czuje się w nim coraz lepiej. Oszałamiające życie Cat wywołuje u jubilerki niezwykłą wręcz przemianę, budzą się wspomnienia z przeszłości i Laura staje przed koniecznością podjęcia radykalnych decyzji.

Jakie niespodzianki skrywają opowieści znajomych i przed jakimi wyborami stanie Laura dowiecie się czytając "Najlepszy prezent". Autorka zadbała aby interesująca fabuła pochłonęła czytelnika bez reszty, a opowieści, które poznaje Laura w rozmowach z rodziną i przyjaciółmi Cat dostarczają sporego dreszczyku emocji. Dodatkowo zaskakujące zakończenie stanowi piękne dopełnienie całej historii i jest przysłowiową wisienką na torcie.

"Najlepszy prezent" to romantyczna opowieść z klimatem, w której można rozkoszować się światem ludzi bogatych, który wcale nie jest taki beztroski i szczęśliwy jakby się mogło z pozoru wydawać. Pasja, zazdrość, rywalizacja, miłość i namiętność są udziałem bohaterów, podobnie jak tajemnice, które zupełnie niespodziewanie wychodzą na jaw. Są uczucia, są emocje i całe mnóstwo niezapomnianych wrażeń, jak np.weekendowy pobyt w Verbier. Bohaterowie zostali obdarzeni ciekawymi osobowościami, są realistyczni i nieprzerysowani, a czytelnik bardzo dobrze czuje się w ich towarzystwie.

Książkę czyta się dość szybko, a opisywana historia relaksuje, kompletnie odrywa od rzeczywistości i w ten sposób dość obszerny tomik może nam umilić zaledwie dwa, trzy wieczory. Ale równie dobrze możemy delektować się tą opowieścią znacznie dłużej, by wprowadzić się w pogodny, romantyczny nastrój. Bardzo podoba mi się lekki język i ładny, obrazowy styl rozbudzający wyobraźnię, a także intrygująca fabuła. Powieść jest niebanalna, nieprzesłodzona i naprawdę warta uwagi. Muszę się przyznać, że jest to moje pierwsze, bardzo udane, spotkanie z autorką. Dlatego z przyjemnością już niebawem sięgnę po wcześniej wydane "Miłość u Tiffany'ego" oraz "Lato u Tiffany'ego", a także po każdą następną powieść autorki.

Polecam serdecznie lekturę tej powieści nie tylko w świąteczno-noworocznym czasie. Ja odnalazłam ją w zakładce nowości księgarni internetowej Tania Książka. Zajrzyjcie tam, a na pewno znajdziecie tam jakiś intrygujący tytuł, który Was zainteresuje.

SPECJALNY PREZENT

Takie powieści o świętach i miłości uwielbiam! Niesamowicie wciągające, piękne, romantyczne ale nie przesłodzone! Każda kolejna książkę Karen Swan kupuje od razu jak się pojawi i czytam w jeden dzień, nie mogąc się od niej oderwać! I już nie mogę się doczekać kolejnej!

• Świąteczne
  • Święta
  • Chełmońskiego

Dodaj cytat z książki Najlepszy prezent