SłonecznaStronaŻycia

Profil użytkownika: SłonecznaStronaŻycia

Warszawa Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 16 godzin temu
2 266
Przeczytanych
książek
3 016
Książek
w biblioteczce
728
Opinii
5 671
Polubień
opinii
Warszawa Kobieta
Dodane| Nie dodano
Kobieta, matka, miłośniczka książek, filmów, podróży i życia... Choć to niełatwe staram się na co dzień dostrzegać tę słoneczną stronę życia... Czytam dużo, uwielbiam kryminały i powieści obyczajowe. A moim noworocznym postanowieniem jest bardziej urozmaicić swój czytelniczy repertuar:) Na blogu opisuję najciekawsze z przeczytanych przez mnie książek. Chętnie podejmę współpracę z wydawnictwami, autorami i serwisami internetowymi.

Opinie


Na półkach: , , ,

„Zachowaj mózg w świetnej formie” dr Sanjayi Gupty od Wydawnictwo Bukowy Las to poradnik mający na celu pomoc czytelnikowi zachować sprawy i młody mózg. Czytaliście może? Na LC znajduje się jak dotychczas tylko jedna opinia i osiem ocen. Czyżbyśmy nie sympatyzowali w tego typu literaturze?

Z opisu Wydawcy: „Stale szukamy sposobów na zachowanie bystrości umysłu i sprawne funkcjonowanie – nawet w zaawansowanym wieku. Czy to możliwe? Dr Sanjay Gupta przedstawia spostrzeżenia wybitnych naukowców, których badania dowodzą, że sprawność myślenia da się utrzymać bez względu na wiek. Popularny neurochirurg – globtroter proponuje 12-tygodniowy program, który pomoże wzmocnić mózg i uchronić go przed demencją.”


Okazało się, że same wypełnianie krzyżówek by ćwiczyć mózg nie wystarcza. Ta popularna metoda zachowania jasności umysłu jest zgrabnym uzupełnieniem troski o najważniejszy nasz organ. O nasz mózg. Książka światową premierę miała w roku 2021, wrocławski Wydawca zaprezentował ją polskiemu czytelnikowi w roku bieżącym. Choć trochę bez echa, a szkoda, bo naprawdę ma wiele zalet.

Podobało mi się, że przed każdą częścią (wstęp, rozdziały, zakończenie) autorka zawarła cytat znanych i lubianych. Pozycja wzbogacona została w przypisy, których jest całkiem sporo i w bibliografię. W wielu miejscach jest to bowiem publikacja odtwórcza opierająca się na literaturze przedmiotu. Autorka również prezentuje wyniki swoich spostrzeżeń, swoich badań, swojej wieloletniej praktyki medycznej. Książka składa się z trzech części. W części pierwszej na warsztat czytelnik bierze mózg. Poznaje go, rozpoznaje jego funkcje, uczy się o nim. Mi najbardziej podobał się rozdział trzeci zawarty w tej części, który stanowił o dwunastu „szkodliwych mitów i pięciu filarach”, na których jesteśmy w stanie zbudować swój los. W części drugiej, łącznie w 6 rozdziałach autorka z przymrużeniem oka podeszła do tematu „jak nie stracić rozumu”. Zwróciła uwagę czytelnika na sposobach pielęgnacji mózgu, by w dobrym zdrowiu służył nam jak najdłużej. Nie znalazłam w tej części niczego odkrywczego. Po raz kolejny zwraca nam się uwagę, ludziom, by reagować na nasze potrzeby snu i wypoczynku, by dobrze się odżywiać, by spotykać się, wychodzić z domu, budować relacje międzyludzkie, również te głębokie. Mimo braku efektu „wow” część ta pozwoliła mi na przypomnienie sobie o najważniejszych mechanizmach higieny mózgu. A przede wszystkim uświadomiła mi po raz kolejnym, że nie powinnam i wręcz nie mogę o tym nigdy zapomnieć, bez względu z jakimi trudnościami się borykam w codziennym życiu i jakie problemy muszę rozwiązać. Część ostatnia zawierająca tylko dwa rozdziały stanowi diagnozę niewydolności mózgu oraz informuje o najbardziej skutecznych metodach terapii. Oczywiście doktor Gupta nie zapomniała o profilaktyce, której poświęciła należną jej część. Ze swego medycznego doświadczenia przekazała najważniejsze informacje o chorobie Alzheimera i jego etapów, często bagatelizowanych. W części tej dowiecie się też, co to demencja i jakie są inne choroby dające bardzo podobne objawy. Było tu dla mnie sporo zaskoczenia. Podsumowując przeczytane treści nie mogę pominąć, że ta trzecia część była najtrudniejsza dla mnie do przyswojenia. Opierała się na wielu medycznych terminach, na naukowym kontekście, a ja jako niewykwalifikowany medycznie czytelnik rozpoznaję u siebie w tym zakresie liczne braki.

Trudno przyswajam treści, które są pisane przez specjalistów z danych dziedzin, przez naukowców, przez lekarzy. Rozumiem intencję, rozumiem chęć przekazania posiadanej wiedzy i podzielenia się własnymi doświadczeniami. Rzadko się jednak udaje, by sposób przedstawienia tematu i język był w stu procentach lekkostrawny dla agnostyka. Podobnie jak w przypadku poradnika „Zachowaj mózg w świetnej formie” Sanjay Gupta w 50% książka dla mnie było bardzo trudno przyswajalna. Niestety. Zabrakło mi szerszego kontekstu, zabrakło mi wiedzy.

„Zachowaj mózg w świetnej formie” dr Sanjayi Gupty od Wydawnictwo Bukowy Las to poradnik mający na celu pomoc czytelnikowi zachować sprawy i młody mózg. Czytaliście może? Na LC znajduje się jak dotychczas tylko jedna opinia i osiem ocen. Czyżbyśmy nie sympatyzowali w tego typu literaturze?

Z opisu Wydawcy: „Stale szukamy sposobów na zachowanie bystrości umysłu i sprawne...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Po recenzji „Pięknej katastrofy” (recenzja na klik) przyszła pora na recenzję „Podwójnej katastrofy” . Nie wiem tylko dlaczego polski Wydawca, tj. Wydawnictwo Albatros tak dziwnie tłumaczy te tytuły. Oryginalny tytuł od Jamie McGuire trzeciej części cyklu brzmi: „Almost beautiful” prawda, że zdecydowanie lepszy.

Nowożeńcy Travis i Abby Maddox wracają z Las Vegas. Ich małżeńska sielanka zostaje zakłócona przez tragiczny pożar Eastern State University. Dodatkowo, gdy na uczelni pojawiają się agenci FBI, „przyjaciele szybko stają się wrogami, a Maddoxowie zaczynają przeczuwać, że ich szczęśliwe życie wkrótce stanie w płomieniach.”


Książka stanowi zgrabną kontynuację historii z pierwszej części. Zdecydowanie odebrałam ją lepiej, niż poprzednią. Autorka postarała się, by czytelnik zaznajomił się ze szczegółami życia głównych bohaterów. Same postaci wydawały mi się bardziej przemyślane, bardziej kompleksowo rozrysowane. Mimo, że to było moje drugie spotkanie z bohaterami. Fabuła podążyła w innym kierunku. To już nie literatura z gatunku „young adult” to taki bardziej dojrzały romans, z dojrzalszymi bohaterami.

Całość przeczytałam dość szybko. Książkę generalnie czyta się w ekspresowym tempie, nie trzeba się nad nią zastanawiać, dywagować, zgłębiać. Jamie McGuire zaserwowała czytelnikom rozrywkę z nutką pikanterii w tle. W dwudziestu dziewięciu rozdziałach sprzedała historię dwójki zakochanych, którzy ze względu na trudne wydarzenia zostają wplątani w śledztwo FBI. Książka pisana jest naprzemiennie z perspektywy Travisa i Abby. Rozdziały są ponumerowane i zatytułowane. Ponadto na początku każdego rozdziału autorka oznaczyła narratora. I raz mamy wskazanego Travisa, a raz Abby. Narracja jest pierwszoosobowa pisana właśnie z punktu widzenia Abby lub Travisa. Bardziej subiektywna. Nie ukrywam, że do mnie bardziej przemówiła narracja Abby. Bardziej ją rozumiałam, odbierałam jak barometr jej nastroje, uczucia i obawy.

„Ze wszystkiego, co przeszliśmy przez ostatnie półtora roku, najgorszy był moment, w którym Travis mnie zostawił…” – „Podwójna katastrofa” Jamie McGuire.

Mam nadzieję, że zainteresowałam Was dalszymi losami Maddoxów. Jeśli nie to przynajmniej się łudzę, że zainteresował Was przytoczony cytat i sami będziecie się chcieli przekonać, co się wydarzyło, że Abby i Travis prawie się rozeszli.

Po recenzji „Pięknej katastrofy” (recenzja na klik) przyszła pora na recenzję „Podwójnej katastrofy” . Nie wiem tylko dlaczego polski Wydawca, tj. Wydawnictwo Albatros tak dziwnie tłumaczy te tytuły. Oryginalny tytuł od Jamie McGuire trzeciej części cyklu brzmi: „Almost beautiful” prawda, że zdecydowanie lepszy.

Nowożeńcy Travis i Abby Maddox wracają z Las Vegas. Ich...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Przygodę z twórczością autorki Maria Paszyńska zaczęłam w 2019 roku od sagi „Owoc granatu” wydawanej przez Wydawnictwo Książnica. Saga była dla mnie rewelacyjna. Barwna, piękna emocji, trudnych tematów, mądra, po prostu pełna życia i wszystkich jego odcieni. Następnie przeczytałam sagę „Wiatr ze wschodu” (recenzje znajdziecie tu: „Czas białych nocy”, „Za zasłoną chmur”). Zapoznałam się również z dwoma tomami cyklu „Cuda codzienności”. Jeśli nie czytaliście tych książek to zerknijcie proszę na moje opinie. Bardzo mi się podobały powieści zatytułowane „Cuda codzienności” oraz „Skrawki nadziei”. Z zaciekawieniem przyjęłam więc propozycję zapoznania się z książką pt. „Jeśli jutra nie będzie”. I tylko dzięki przymierzaniu się do porządków tegorocznych świąt, wracam do Was z recenzją, o której w natłoku codziennych spraw całkowicie zapomniałam.

„Chcia­łem po­ka­zać, że w gro­zie getta można było być czło­wie­kiem z nor­mal­nymi uczu­ciami […]. Mit getta trzeba zmie­nić. W mi­cie getta trzeba po­ka­zać po­szcze­gól­nych lu­dzi, trzeba po­ka­zać to, co ro­bili, jak żyli. Bo żyli nie tylko nę­dzą i gło­dem”.– Ma­rek Edel­man

To jedno z trzech mott, którymi zaczyna się historia zapoczątkowana w roku 1940. Trudno się zmierzyć po raz kolejny z tą trudną historią. Trudno pamiętać i trudno zapomnieć.

„(…) Gdyby nie wojna, gdyby nie sza­tań­ski plan utwo­rze­nia za­mknię­tej dziel­nicy ży­dow­skiej, Ma­rek Gold­man naj­praw­do­po­dob­niej ni­gdy nie po­znałby Anny Za­tor­skiej.”- „Jeśli jutra nie będzie” Maria Paszyńska.

Gdyby nie wojna, nie byłoby getta, nie byłoby głodu, nie byłoby tylu niezawinionych śmierci i nieprawdopodobnych historii, które spędzają wielu czytelnikom sen z powiek. Bo taką historią jest właśnie ta opowiedziana przez Marię Paszyńską w „Jeśli jutra nie będzie”. Historią o dobrowolnym przenoszeniu się do zamkniętej dzielnicy, by być ze swoimi najbliższymi. Historią o tworzeniu „archiwum życia” w getcie przez profesorską parę, która w getcie dogorywa swoich ostatnich dni. Historią o Marku Goldmanie i Franku Kajzerze, przyjaciołom z dzieciństwa, podejmującym nierówną walkę z Niemcami, szmuglującymi za mur żywnością, by ktokolwiek ma szansę przeżyć. Historią Noemi, która może jako jedyna wciąż wierzy, że ludzie mogą być dobrzy i że kiedyś nadejdą lepsze dni. Dni wyzwolenia. Dni odkupienia.


Oj ma Pani Maria Paszyńska zdolność do kreślenia głębokich powieści z historią w tle, które wywołują silne emocje. Oj ma… Bez wątpienia „Jeśli jutra nie będzie” jest kolejną z tego typu książek. Powieścią obyczajowo – historyczną, która skłania do refleksji nad minionymi czasami i nad losami konkretnych ludzi, którzy żyli, którzy przeżyli i którzy niestety życie stracili. Autorka w sposób bardzo delikatny prowadzi czytelnika przez zawiłe losy bohaterów. Te trudne czasy traktuje bardzo z szacunkiem starając się pokazać ich jaśniejszą stronę, lepszą stronę. Kwestionuje obozową literaturę wskazując, że były też chwile dobre, chwile uniesienia i silnych uczuć. Chwile takiego mini szczęścia.

Na książki fabularyzowane z prawdziwą wojenną czy obozową historią w tle trzeba mieć siłę i trzeba mieć nastrój. Mój musi być wyjątkowo dobry, by móc czytać o trudnych czasach, nawet jeśli opisane są w bardzo dobry, przystępny sposób. Emocje, które wywołuje lektura typu właśnie „Jeśli jutra nie będzie” pozostają bowiem ze mną potem na długo. Jest to tego typu literatura. Literatura relacyjna, skłaniająca do myślenia, wymuszająca odczuwanie.

„Jeśli jutra nie będzie” Marii Paszyńskiej to książka z głębokimi treściami napisana w przystępny sposób. To książka z ciekawą historią. Lubicie takie? Jeśli tak to nie zastanawiajcie się ani chwili, po prostu czytajcie!!! Bo na dobrą książkę zawsze warto znaleźć czas, nawet w czasie przedświątecznej krzątaniny.

ps. i ta subtelna, delikatna okładka…. Prawda, że obiecuje wiele?

Przygodę z twórczością autorki Maria Paszyńska zaczęłam w 2019 roku od sagi „Owoc granatu” wydawanej przez Wydawnictwo Książnica. Saga była dla mnie rewelacyjna. Barwna, piękna emocji, trudnych tematów, mądra, po prostu pełna życia i wszystkich jego odcieni. Następnie przeczytałam sagę „Wiatr ze wschodu” (recenzje znajdziecie tu: „Czas białych nocy”, „Za zasłoną chmur”)....

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika SłonecznaStronaŻycia

z ostatnich 3 m-cy
SłonecznaStronaŻycia
2024-04-24 00:03:49
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Ukryte intencje na
7 / 10
2024-04-24 00:03:49
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Ukryte intencje na
7 / 10
Ukryte intencje Camille Gale
Średnia ocena:
7.8 / 10
158 ocen
SłonecznaStronaŻycia
2024-04-23 15:50:30
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Reguły pożądania na
7 / 10
2024-04-23 15:50:30
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Reguły pożądania na
7 / 10
Reguły pożądania Anna Bellon
Średnia ocena:
5.9 / 10
20 ocen
SłonecznaStronaŻycia
2024-04-23 10:10:49
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Dzień zero na
8 / 10
2024-04-23 10:10:49
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Dzień zero na
8 / 10
Dzień zero Ruth Ware
Średnia ocena:
6.8 / 10
228 ocen
SłonecznaStronaŻycia
2024-04-19 17:37:10
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Willa przy Perłowej na
6 / 10
2024-04-19 17:37:10
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Willa przy Perłowej na
6 / 10
Willa przy Perłowej Paulina Molicka
Średnia ocena:
8 / 10
6 ocen
SłonecznaStronaŻycia
2024-04-18 23:02:36
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Aukcja na
7 / 10
2024-04-18 23:02:36
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Aukcja na
7 / 10
Aukcja L. Knight
Cykl: Kings of Ruin (tom 1)
Średnia ocena:
6.4 / 10
52 ocen
SłonecznaStronaŻycia
2024-04-16 21:12:31
2024-04-16 21:12:31
Reputacja niegrzecznej dziewczyny Elle Kennedy
Cykl: Avalon Bay (tom 2)
Średnia ocena:
6.5 / 10
67 ocen
SłonecznaStronaŻycia
2024-04-15 09:27:08
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Zatańcz ze mną na
8 / 10
2024-04-15 09:27:08
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Zatańcz ze mną na
8 / 10
Zatańcz ze mną Klaudia Bianek
Średnia ocena:
7.7 / 10
46 ocen
SłonecznaStronaŻycia
2024-04-11 21:52:28
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Za każdym razem na
7 / 10
2024-04-11 21:52:28
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Za każdym razem na
7 / 10
Za każdym razem Agata Czykierda-Grabowska
Cykl: Pierwszy raz (tom 4)
Średnia ocena:
7.2 / 10
132 ocen
SłonecznaStronaŻycia
2024-04-11 21:51:28
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę A wokół nas pomarańcze na
6 / 10
2024-04-11 21:51:28
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę A wokół nas pomarańcze na
6 / 10
A wokół nas pomarańcze Weronika Tomala
Średnia ocena:
8.1 / 10
15 ocen
SłonecznaStronaŻycia
2024-04-11 21:49:52
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Zbrodnia przed północą na
8 / 10
2024-04-11 21:49:52
SłonecznaStronaŻycia oceniła książkę Zbrodnia przed północą na
8 / 10
Zbrodnia przed północą Małgorzata Rogala
Cykl: Pełnia tajemnic (tom 4)
Średnia ocena:
7.5 / 10
60 ocen

ulubieni autorzy [17]

Samantha Young
Ocena książek:
7,2 / 10
60 książek
9 cykli
930 fanów
Brittainy C. Cherry
Ocena książek:
7,6 / 10
22 książki
6 cykli
729 fanów
Martyna Senator
Ocena książek:
7,5 / 10
8 książek
1 cykl
103 fanów

Ulubione

Jakub Szamałek Cokolwiek wybierzesz Zobacz więcej
Lucinda Riley Siostra księżyca Zobacz więcej
Lucinda Riley Siostra księżyca Zobacz więcej
Belle Aurora Friend Zoned Zobacz więcej
Belle Aurora Friend Zoned Zobacz więcej
Lucinda Riley Siostra księżyca Zobacz więcej
Magdalena Witkiewicz Ósmy cud świata Zobacz więcej
Magda Stachula W pułapce Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
2 266
książek
Średnio w roku
przeczytane
103
książki
Opinie były
pomocne
5 671
razy
W sumie
wystawione
2 261
ocen ze średnią 7,2

Spędzone
na czytaniu
13 301
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
43
minuty
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]