Zaufaj swojemu sercu

Ilona Gołębiewska Wydawnictwo: Muza literatura obyczajowa, romans
Muza
2023-03-01
2023-03-01

Ciężka i trudna przeszłość głównej bohaterki, szansa na znalezienie prawdziwej miłości.

Cytat „Miłość jest największą tajemnicą, która zostaje z nami już na zawsze” oraz piękna okładka zachęcają do przeczytania książki Ilony Gołębiewskiej.
Marta po tragedii , która ją spotkała cztery lata wcześniej mieszka u sióstr zakonnych, gdzie pracuje z dziećmi. Za namową przełożonej decyduje się na kolejny krok naprzód i zgadza się na wyjazd do małego miasteczka Budlewice na Mazurach, gdzie ma uczyć wnuczkę Otylii Bardo – Lusię. Dziewczynka jest sierotą a jej mama zginęła w pożarze. Tajemniczy pożar ogrodu przewija się również w snach Marty, która bardzo wciąga się w opiekę nad Lusią, lecz intryguje ją także ojciec dziewczynki – Wiktor.
Co wydarzyło się w życiu Marty i Wiktora. Czy będą w stanie zapomnieć o przeszłości i rozpocząć nowe życie?

Było to moje kolejne spotkanie z autorką, jednak muszę przyznać, że ta opowieść nie do końca mnie urzekła. Niezbyt wciągnęła mnie postać Marty i myślę, że o wiele bardziej od niej polubiłam Lusię. Dziewczynka miała w sobie więcej ciekawości świata i charakteru niż stąpająca pomiędzy chmurami Marta. W samej historii zabrakło jakiejś głębi. Odniosłam wrażenie, że całość była bardzo monotonna a przez to stawała się też nudnawa i usypiająca.
Książkę oceniam na 6 pkt.

💕 OPINIA 💕

Tytuł: "Zaufaj swojemu sercu"
Autor: Ilona Gołębiewska
Wydawnictwo: Muza

Marta mieszka w Warszawie u sióstr zakonnych. Jest kobietą po przejściach. Straciła córkę,oraz męża. Jej świat zawalił się w jednej chwili. To właśnie tam w zakonie zaczęła pomału dochodzić do siebie po tragicznych wydarzeniach. Pracuje z dziećmi,wiedzie spokojne życie i czuje się tam bezpiecznie. Jednak Marta pragnie zmian i móc na nowo rozpocząć swoje życie.Niespodziewanie dostaje od siostry Małgorzaty zaskakującą propozycje pracy na Mazurach.Podejmuje wyzwanie i wyjeżdża do urokliwego miasteczka Budlewice . Będzie tam pracować jako nauczycielka 8- letniej dziewczynki. Od samego początku bardzo dobrze dogaduje się z Alicją jak i z współpracownikami.
Natomiast relacje z babcią dziewczynki Otylią Bordo są dość zimne. Dom w którym się znalazła jest owiany tajemnicami i krąży o nim wiele plotek. Przypadkowo wpada na trop pewnej tajemnicy, która odmieni historie jej rodziny. Czy Marta odnajdzie szczęście?Czy plotka potrafi zniszczyć czyjeś życie? Czy mimo ryzyka powinno się walczyć o siebie?

"Zaufaj swojemu sercu" to słodko-gorzka historia o życiu,o tym,jak w jednej chwili może się wszystko zmienić.Autorka pięknie pisze i emocjach. Jej lekkie pióro sprawia że przez książkę się płynie.Książka pełna bolesnych wspomnień,tajemnic,straty zaufania,przyjaźni,miłości, podejmowania ciężkich wyborów,nadziei na lepsze jutro.Ta historia pokazuje że zawsze warto zawalczyć o swoje szczęście.Polecam wam z całego serca sięgnąć po tę książkę,a sami się przekonacie,że przeszłości nie można zapomnieć, kiedy traci się kogoś,kogo się kochało nad życie.To co było, można nazwać doświadczeniem, lekcją, sprawdzianem. Jednak nigdy nie wolno się poddawać i trzeba walczyć ze wszystkich sił,żeby móc dalej funkcjonować.

💕 OPINIA 💕

Tytuł: "Zaufaj swojemu sercu"
Autor: Ilona Gołębiewska
Wydawnictwo: Muza

To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki, czytałam kilka książek Pani Ilony i każda mi się podobała, dlatego jak tylko pojawiają się na rynku wydawniczym jej nowe powieści z chęcią po nie sięgam. Tak również było w przypadku książki "Zaufaj swojemu sercu" opowiadającej losy Marty. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki, prosty i przyjemny co sprawia, że książkę czyta się naprawdę szybko. Fabuła została w interesujący sposób nakreślona, przemyślana i równie dobrze poprowadzona. Bohaterowie natomiast zostali ciekawie i bardzo autentyczne wykreowani. To postaci, które tak jak my popełniają błędy, borykają się z problemami dnia codziennego, postępują pod wpływem emocji dlatego tak łatwo się z nimi utożsamić, podzielając podobne troski i dylematy. Myślę również, że śmiało moglibyśmy ich spotkać w rzeczywistości. Akcja powieści toczy się swoim niespiesznym rytmem, pozwalając Czytelnikowi skupić się na gestach, słowach i odczuciach towarzyszących bohaterom, co niezwykle mi się podobało. W książce znajdziemy naprawdę sporo tajemnic, które razem z Martą odkrywałam kartka po kartce. Autorka w swojej powieści porusza wiele ważnych oraz życiowych kwestii, które tak naprawdę mogłyby przytrafić się każdemu z nas. Pisarka na przykładzie swoich bohaterów pokazuje, że nigdy nie można się poddawać i należy zaufać swojemu sercu. Historia ta z pewnością skłania do głębszych przemyśleń i daje nadzieję na lepsze jutro. Polecam!

To kolejna ksiażka pani Ilony poruszajaca życiowe sprawy.
Marta Kamińska po życiowej traumie , od czterech lat mieszka w warszawskim zakonie pracujac tam jako nauczycielka.
Pewnego dnia dostaje propozycję pracy na Mazurach jako opiekunka i nauczycielka dziewczynki w rodzinie Bardo.
Dlaczego dziewczynka Lusia misi mieć indywidualne nauczanie? Jak rozwinie się znajomość Marty z ojcem dziewczynki?
W tej książce znajdziemy rodzinna tajemnicę,różne punkty widzenia po stracie bliskiej osoby. Jest tu tęsknota , miłość, tragedia, rozpacz , ucieczka ale i wzajemny szacunek i nowe życie…
Polecam wszystkim , którzy lubią powieści obyczajowe😉

To kolejna ksiażka pani Ilony poruszajaca życiowe sprawy.

🌼 R E C E N Z J A 🌼

Ilona Gołebiewska - Zaufaj swojemu sercu
Wydawnictwo - @wydawnictwomuza
[Współpraca]
🌼 Kto sam nie czuje szczęścia, ten nie podzieli się nim z innymi. 🌼

🌺 Marta Kamińska jest nauczycielką od czterech lat w jednym z zakonu w Warszawie. Kobieta ucieka od przeszłości i podejmuje pracę u zakonnic. Pracuje z dziećmi. Dziećmi których rodzice nie chcą się zrzec praw rodzicielskich i nie mają szansy na nowy dom. Niestety rodzice dzieci często ich nie odwiedzają. Marta jest ciocią dla maluchów. Bardzo ją szanują i kochają. Nasza Marta ma wspaniałe podejście do dzieci. Pewnego dnia siostra przełożona proponuje kobiecie że już czas na zmiany w jej życiu. Czas by w końcu zaczęła życie od nowa.
🌺 Marta bez chwili zastanowienia przyjmuje prace Mazurach u Państwa Bardo. Kobieta ma nauczać wnuczke Pani Otylii Bardo - Alicję którą każdy nazywa Lusią. Początkowo plotki które słyszy od starca - lokalnego magika z którego każdy kpi przerażają Martę. Kobieta postanawia na własną rękę dowiedzieć się czegoś więcej o rodzinie u której zamieszkała. Pewnego wieczoru poznaje ojca dziewczynki Wiktora Bardo który jest biznesmenem we Włoszech. Mezczyzna od razu spodobał się naszej Marcie.
🌺 Jaką tajemnice skrywa Marta i przed czym uciekła cztery lata temu nim zaszyła się na cztery lata w Zakonie? Jaką tajemnicę skrywa ogród państwa Bardo? I dlaczego Lusia musi mieć indywidualne zajęcia w domu ponieważ babcia ogranicza jej kontakt z rówieśnikami?
🏵️ Książka bardzo mi się podobała! Nie zabrakło zabawnych dialogów, zartów. Podobało mi się jak wszyscy byli dla siebie serdeczni. Książka jest napisana tak jak lubię. Akcja nie leci na łeb na szyję tylko po woli dowiadujemy się wszystkiego. Podobało mi się również to, że małe zagadki zostawały natychmiast rozwiązywane przez naszą Martę która była po prostu ciekawska i dociekała prawdy. Chwilami historia Marty łapała mnie za serce i wyciskała z oczu łzy. Wyznania, dobre słowo, szacunek oraz dobroć. Miłość, tęsknota i walka o przetrwanie. Plotki, tragedia,tajemnice, ucieczka, rozpacz, śmiertelna choroba i nowe życie.. - tak w kilku słowach mogę opisać te rewelacyjną książkę.

🌼 R E C E N Z J A 🌼

Ilona Gołebiewska - Zaufaj swojemu sercu
Wydawnictwo - @wydawnictwomuza
[Współpraca]
🌼 Kto sam nie czuje szczęścia, ten nie podzieli się nim z innymi. 🌼

Zdarzają się w życiu takie momenty, że wydarzenia przytłaczają, nie pozwalają odetchnąć. Chwile, które sprawiają, że trzeba podjąć ważne decyzje, zrezygnować z tego, co było i zacząć od nowa, czy tego chcemy, czy też nie. Trudno się wówczas podnieść, spojrzeć pozytywnie w przyszłość. Marta Kamińska znalazła miejsce, w którym czuje się szczęśliwa, nie myśli o przeszłości, chociaż może należałby powiedzieć, że stara się do niej nie wracać, bo to zbyt bolesna podróż. Mieszka u sióstr zakonnych już cztery lata. Tu czuje się bezpiecznie, czuje się potrzebna a codzienne zajęcia skutecznie zajmują myśli. Przychodzi jednak taki moment, że trzeba coś zmienić, wykazać się odwagą, iść dalej. Iskrą do tego staje się pewna oferta pracy na Mazurach. Czy okaże się to słuszną decyzją, czy spowoduje pogłębienie dawnych ran?

Po książki tej pisarki sięgam już bez zastanowienia, ponieważ jestem po lekturze kilku i wiem czego się spodziewać. W każdej bowiem znalazłam życiowe wydarzenia, emocje i lekko poprowadzoną oraz ciekawą opowieść. Każda też ogrzewa serce i pokazuje, że mimo gęstych, czarnych chmur nie należy się poddawać, ale mieć nadzieję na lepsze jutro. Czy w tej również odnajdę elementy, które sprawiają, że chętnie sięgam po książki tej pisarki?

Autorka po raz kolejny zaserwowała ciekawą historię, w której nie brakuje barwnych postaci, ale też tajemnic przeszłości, które odkrywane są stopniowo w trakcie lektury. Nie bez znaczenia jest lekki styl, obrazowy język, ale też zabawne momenty, których także nie brakuje. Uśmiech wywołuje Alicja, rezolutna dziewczynka, której życie toczy się pod kloszem za sprawą jej najbliższych. Chcą dobrze, ale czy faktycznie takie zachowanie przyniesie korzyści? Śledząc ich zachowanie rodzi się wiele pytań, przede wszystkim o przyczyny takiej nieufności do ludzi, o powód odizolowania się od innych. Odpowiedzi na te pytania nie są proste. Nic nie jest czarno białe i trudno oceniać pewne decyzje. Widać, że coś bardzo złego musiało się wydarzyć w tej rodzinie. Mamy też pewien tajemniczy ogród, ale to nie wszystko. Fabuła jest wielowątkowa i w wielu momentach pojawiają się tajemnice. Czasem odnosi się wrażenie, że każdy z bohaterów jakieś skrywa. Z ciekawością, krok po kroku się je odkrywa, chociaż różne emocje temu towarzyszą. Nie brakuje smutku, poruszenia, ale także zdziwienia. Wszystko splata się ze sobą, losy różnych osób, historie tego, co przeżyli, traumy, z którymi muszą sobie radzić.

„Zaufaj swojemu sercu” to jedna z tych książek, które poza życiowymi wydarzeniami skrywają też wiele tajemnic i przyciągają wachlarzem barwnych postaci. Istotne jest też to, że ogrzewa serce i pokazuje, że trzeba mieć nadzieję i odwagę by zawalczyć o siebie, niezależnie od tego, co skrywa przeszłość i jak bardzo stara się nas przytłoczyć. Za to z każdym kolejnym krokiem w przyszłość jest trochę lżej i być może tuż za rogiem czeka szczęście, którego zupełnie się nie spodziewamy.

„Buduj życie na własnych zasadach.”

Majówka a wraz z nią kolejne spotkanie z twórczością Ilony Gołębiewskiej.
Historia niełatwa, ponieważ pokazuje, że każde ciężkie doświadczenie może nas złamać, albo wzmocnić jednak to od nas zależy, którą drogę obierzemy.

„To nieprawda, że czas leczy rany. Jedynie pozwala im się na chwilę wyciszyć, a potem wystarczy jedno najmniejsze wspomnienie, by rozdrapać je na nowo.”

Kiedy Marta trafiła do domu zakonnego miała za sobą ciężkie wydarzenia, które odebrały kobiecie chęć do życia.

Jej czteroletni pobyt pod opieką zakonnic gdzie spełniała się jako pedagog pozwolił dziewczynie stanąć na nogi.

Czy uporała się z przeszłością?

Na pewno na tyle by rozpocząć nowe życie w Budlewicach gdzie obejmuje stanowisko nauczycielki i opiekunki ośmioletniej Alicji.

Ten dom przeżył wielką tragedię i każdy z mieszkańców próbuje sobie z nią poradzić po swojemu, czy jednak działania podejmowane przez panią Otylię babcię Alicji i Wiktora ojca dziewczynki są dobre dla małej?

Samotna, izolowana dziewczynka odnajduje w nauczycielce sprzymierzeńca, powierniczkę i bezinteresowną miłość.

Czy pojawienie się Marty pomoże mieszkańcom, na uporanie się z przeszłością, na bardziej otwarte spojrzenie w przyszłość?

Czy sama Marta otworzy się na przyszłość?

„Możesz mieć wokół i tysiąc ludzi, którzy będą Cię pocieszali, ale ze swoimi emocjami zawsze zostajesz sam.”

To moje kolejne spotkanie z twórczością Ilony Gołębiewskiej dzięki współpracy z wydawnictwem Muza. Autorka płynie przez opowieść poruszając nie lekkie tematy, ponieważ mamy tu śmierć małżonka, dziecka, walkę z przeszłością i bólem i „odradzanie” się do życia. Bohaterowie Ci negatywni jak i pozytywni dobrze wykreowani, widzimy ich rozterki, ból, próbę przemiany i zadośćuczynienia, ale także bezinteresowna pomoc, przyjaźń i wsparcie. Jeśli szukacie opowieści, która wywołuje ogrom emocji, w której autorka pokazuje jak zamknięcie się w sobie i swoich przekonaniach może niszczyć życie innym i jak ciężko zaufać na nowo. Przede wszystkim w powieści tej znajdziemy nadzieję, nadzieję na wybaczenie, na lepsze jutro, na nową miłość, na jasną przyszłość. Polecam.

„Buduj życie na własnych zasadach.”

Majówka a wraz z nią kolejne spotkanie z twórczością Ilony Gołębiewskiej.

RECENZJA

💙"ZAUFAJ SWOJEMU SERCU"💙

AUTOR: ILONA GOŁĘBIEWSKA

WYDAWNICTWO: MUZA

Miłość jest największą tajemnicą, która zostaje z nami na zawsze.

Czy życie ścieżki prowadzą nas tam, dokąd najmniej spodziewamy się dotrzeć?

Zaufaj swojemu sercu to wyjątkowo prawdziwa, wzruszająca, urzekająca, pełna uczuć, emocji historia, która chwyta za serce.
Wielowątkowa i niezwykle autentyczna powieść, która wciąga od pierwszych stron.
 Opowieść o rozprawieniu się z przeszłością, traumach, zaczęciu nowej drogi i miłości, która rodzi się niepostrzeżenie.
Autorka idealnie balansuje na emocjach czytelnika i pokazuje, że pewne przeżycia zostają z nami na zawsze, ale życie toczy się dalej i trzeba sobie z nimi radzić.
Autorka pokazuje, jak plotki potrafią zniszczyć czyjeś życie.
Malowniczo i przepięknie opisane miejsca, w których znajdują się bohaterowie.

Na co możecie liczyć:
-Urzekającą opowieść.
-Ogrom emocji.
-Wielowątkowa tematyka.
-Traumatyczne wydarzenia.
-Próba rozprawienia się z przeszłością.
-Szansa na nowe życie.
-Piękne opisy malowniczych Mazur.
-Miłość, która przychodzi niezauważenie.
-Mnóstwo tajemnic.
-Autentycznych bohaterów.

Autorka ma niesamowicie lekki pióro, którym czaruje moc emocji.

Bohaterowie świetnie wykreowani, bardzo autentyczni, ciepli i barwni. Bardzo zażyłam się z postaciami, uwielbiam ich za dobre serce, ogromną empatię i umiejętność jednania sobie ludzi. Bardzo ich polubiłam, Najdziemy również postacie, trudne.

Marta to trzydziestopięcioletnia, bardzo ładna kobieta, nieco smutna, zamyślona, rzadko się uśmiechała.
Tragiczne zdarzenie, ogromna tragedia, ból raz na zawsze przekreśliło dawne życie Marty, o którym chciała zapomnieć.  Jej życie było drogą z mnóstwem zakrętów.
Marta po traumatycznych przeżyciach spędza w klasztorze cztery lata swojego życia. Tam dzięki wsparciu życzliwych osób, na nowo odzyska wiarę w innych ludzi i uwierzyła, że jeszcze kiedyś może dostanie szansę na szczęście.
Marta była po pedagogice i miała duże doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. A praca w ośrodku prowadzonym przez zakon, była jej szansą na spełnianie się w zawodzie. Lubiła spokojne życie.
Dostaje szansę, aby zacząć wszystko od nowa i wyrusza na Mazury do urokliwego miasteczka Budlewice.
Podejmie prace u  Otylii Bordo. Ma tam zająć się ośmioletnią Alicją. Czeka ją trudne zadanie i pasmo wyzwań, ponieważ jej nowi pracodawcy to  bardzo specyficzni ludzie.

-Czy Marta zacznie wszystko od nowa?
-Czy wyjazd będzie jej  szansą na lepsze jutro?
-Czy zazna odrobiny szczęścia?
-Czy Marta podejmie ryzyko i otworzy serce na nową miłość?
-Dokąd życiowe ścieżki zaprowadzą Martę?

Polecam

Dziękuję bardzo wydawnictwu za egzemplarz 🥰

RECENZJA

💙"ZAUFAJ SWOJEMU SERCU"💙

AUTOR: ILONA GOŁĘBIEWSKA

WYDAWNICTWO: MUZA

Miłość jest największą tajemnicą, która zostaje z nami na zawsze.

Czy życie ścieżki prowadzą nas tam, dokąd najmniej spodziewamy się dotrzeć?

Wielowątkowa i...

Opowieść na początku jest bardzo tajemnicza, ale stopniowo poznajemy sekrety bohaterów. Akcja wolno się rozkręca, jednak im dalej w las tym bardziej czułam się zaangażowana w tę historię i ciekawiły mnie wybory i losy postaci. Podobało mi się, że na stratę bliskiej osoby można było spojrzeć z różnych punktów widzenia. Książka porusza wiele trudnych tematów, jednak niektóre tylko pobieżnie. Szkoda, że nie był rozwinięty wątek koszmarów Marty, powiązań pomiędzy nimi, a jej nowym życiem. Minus za to, że niektóre rozmowy były powtarzane kilkukrotnie i miałam wrażenie, że czytam to samo. Ogólnie książka przyjemna, a wątek romantyczny i przyjaźni bardzo mi się podobały.

• Przeczytane 2023
  • Serie